Δημοσιεύτηκε: 23 Απρ 2009, 15:25
από diamond_gr
Πρόσφατα έτυχε να αλλάξω την μπαταρία στο UPS μου και προσπάθησα να δώ αν μπορώ να το συνδέσω στο Ubuntu 8.10.

Έχω το UPS Mustek Powermust 600VA (αγορά το 2006 νομίζω) που έχει έξοδο σε USB και σε COM. Εγώ το σύνδεσα σε USB.

H lsusb μου δίνει το μοντέλο:

Κώδικας: Επιλογή όλων
Bus 001 Device 008: ID 06da:0003 Phoenixtec Power Co., Ltd


(λογικά μόνο αυτό μπορεί να είναι. Δεν το αναγνωρίζω αλλοιώς).
Μετά από λίγο ψάξιμο στο google βρήκα ότι έχει και πρόγραμμα για linux. Οπότε πήρα το cd εγκατάστασης και είχε μέσα καταλόγους Linux, LinuxAMD64, Generic Unix, FreeBSD. Οπότε εδώ είμαστε. Χρησιμοποίησα τον κατάλογο Linux (τα αρχεία που περιέχει είναι S99winpower, setup.bin, setup.bin.lax, setup_console.bin, setup_console.bin.lax και ένα φάκελο resource με jre) και ακολούθησα τα παρακάτω βήματα:

1. Άνοιξα τερματικό και έδωσα την εντολή

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo ./setup.bin


Την εντολή αυτή την έδωσα με sudo ώστε να μπορέσει να δημιουργήσει τον κατάλογο upspilot μέσα στον κατάλογο /opt (δείτε παρακάτω)

2. Στην οθόνη που εμφανίστηκε πάτησα Next.

Εικόνα

3. Στην οθόνη αυτή χρειάζετε να πληκτρολογήσετε τον κωδικό που υπάρχει πάνω στο cd.

Εικόνα

4. Στην οθόνη αυτή ζητάει σε ποιό κατάλογο να εγκαταστήσει το πρόγραμμα. Επειδή έδωσα την sudo στην αρχή, μπορώ να το εγκαταστήσω στον κατάλογο που βλέπετε. Αλλοιώς θέλει μέσα στο /home.

Εικόνα

5. Στην επόμενη οθόνη, βλέπουμε μια περίληψη όλων αυτών που θα γίνουν εγκατάσταση. Πατάμε το Install και περιμένουμε.

Εικόνα

Εικόνα

6. Στην επόμενη οθόνη πατάμε Done και επανεκκινούμε.

Εικόνα

Μετά την επανεκκίνηση ανοίγουμε το τερματικό και δίνουμε:

Έναρξη προγράμματος:
πάμε στον κατάλογο /opt/upspilot και εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
./agent start


Έναρξη προγράμματος που κάνουμε ρυθμίσεις:
πάμε στον κατάλογο /opt/upspilot και εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo ./monitor


Εικόνα

Τερματισμός προγράμματος:
πάμε στον κατάλογο /opt/upspilot και εκτελούμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
./agent stop


Εικόνα
Το Περιεχόμενο του οδηγού διέπεται από την άδεια Creative Commons
Αναφορά προέλευσης - Μη Εμπορική Χρήση-Παρόμοια διανομή 3.0 Ελλάδα.
Βασισμένο σε μία εργασία του http://www.greeklug.gr