Δημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2009, 10:15
από chiossif
Ευχαριστώ για την απάντηση.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ δημοσίευση ΠΡΙΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕΤΕ ΕΝΤΟΛΕΣ

Μετά από μια υποσυζήτηση εδώ αποφάσισα και με ένα ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ τέχνασμα κορόιδεψα το 8.04 και του έβαλα την έκδοση 9.04. Απόσπασμα από το history στο σύστημα με 8.04 ακολουθεί:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade /* το σύστημα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΠΛΗΡΩΣ ενήμερο */
sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.hardy /* αντίγραφο ασφάλειας και όχι μόνο... */
sudo gedit /etc/apt/sources.list /* ...και αντικαθιστώ όλα τα hardy με jaunty - ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ */
sudo apt-get update /* Αλήθεια θα μπορούσα έτσι να κάνω αναβάθμιση συστήματος; :-) ΑΣΤΕΙΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΗΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ */
sudo apt-get install encfs /* YES, YES… */
sudo mv /etc/apt/sources.list.hardy /etc/apt/sources.list /* ουφ, ουφ, … */
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade /* Δεν έχω νέα όπως πριν - όλα φαίνονται ΟΚ μετά από 48 ώρες χρήσης */
mkdir -p private_Dropbox
mkdir -p /Dropbox/private /* Dropbox installed and up to date */
gedit .bashrc /* εδώ έκανα το προταθέν τρικ */
source .bashrc
dropboxmount_private /* σύνδεση μεταξύ κρυπτογραφημένου και μη - το DropBox ας είναι ενεργό */
cd private_Dropbox
cat /* YES όλα τέλεια 48 ώρες μετά από απλή προσωπική χρήση */
cp ../.bashrc . /* δοκιμή με το γνωστό μου πια bashrc... :-) */
dropboxumount_private /* αποσύνδεση */

/* Με βάση το προταθέν τρικ:
# πρόσθεσα τις ακόλουθες γραμμές για ευκολότερη διαχείριση:
alias dropboxmount_private=’encfs ~/Dropbox/private ~/private_Dropbox’
alias dropboxumount_private=’fusermount -u ~/private_Dropbox’

προτίμησα να μην χρησιμοποιήσω τον αυτόματο τρόπο με το pam_mount που συνάντησα αλλού ενώ
συνιστώ το νέο τέχνασμα με το mount_encfs.sh
*/

Επαναλαμβάνω: πρόκειται για ΑΝΟΡΘΟΔΟΞΟ τρικ. Ξεγέλασα το σύστημα και κατέβασα από άλλο αποθετήριο λογισμικό. Τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι απρόβλεπτα. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ αλλά ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Τίποτε σε αυτό το μήνυμα ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ την ορθή λειτουργία του συστήματός σας, μπορεί να είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ενώ το εκτελείτε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ. Η ανάγνωση αυτής του μηνύματος προϋποθέτει αποδοχή των όρων αυτών :-) ( για να είμαστε πέρα από ουσιώδεις και τυπικοί )

Ευχαριστώ τον gourgi για τον αρχικό οδηγό και την αξιόπιστη συντήρησή του.