Δημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2009, 18:35
από klaipelas
stevie_ray έγραψε:Γεια σε όλους. Είμαι νέος στο forum και ο λόγος που μπήκα είναι το πρόβλημα με το flash. Στο kUbuntu ο μόνος τρόπος για να έχω flash ήταν
sudo apt-get install flashplugin-nonfree
Τώρα όμως έχω Ultimate 2.1 και δε δουλεύει. Από το site την Adobe φυσικά και δε δουλεύει και έτσι δε ξέρω τι να κάνω.Η ιδέα του ftso ήταν αυτή που ήθελα να δοκιμάσω αλλά δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω με τον κρυφό κατάλογο (νέος βλέπετε!)...πρέπει να κάνω mount; Αν ναι πως;Help

Χρησιμοποιω την ιδια εκδοση και ο πιο ευκολος τροπος εγκαταστασης κατα την γνωμη μου ειαι ο εξης: 1) κατεβασε το αρχειο tar.gz απο σελιδα που αναφερετε παραπανω (http://get.adobe.com/flashplayer/?promoid=BUIGP 2) αποσυμιεσε το φακελο 3) ελεγξε απο synaptic να μην ειναι εγκατεστημενα στο συστημα τα nspluginwrapper και flashplugin-non free και αν ειναι απεγκατεστησε τα 4) πηγαινε τοποθεσιες-αρχικος καταλογος και πατησε ctrl+h 5) στο φακελο .mozilla δημιουργησε νεο φακελο και οναμασε τον plugins 6) αντιγραφη και επικολληση το αρχειο libflashplayer.so (βρισκεται στο φακελο που αποσυμπιεσες στην αρχη) στο φακελο αυτον και θα εισαι οκ. Η παραπανω εργασια θα εκτελειται με κλειστο το περιηγητη