Δημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2009, 08:32
από medigeek
εγώ έγραψε:Δεν πρόκειται να σε πείσω, μιας και βλέπω έχεις σχηματίσει τη γνώμη σου.

Hephaestus έγραψε:Δεν συνηθίζω να απαντώ σε προσωπικές επιθέσεις, αλλά μίας και θεωρώ πως κάνεις μερικά λάθη, θα απαντήσω - αλλά όχι σε αυτό τον τόνο που το ξεκίνησες.


Δεν ήθελα να επιτεθώ, απ'εναντίας, απολογούμαι αν φάνηκε σκληρός ο τόνος! Εκείνο που εννοούσα ήταν πως προφανώς έχεις περισσότερες γνώσεις σε DNS και γενικά σ' ό,τι αφορά το networking, μιας και εγώ γνωρίζω πολύ λίγα και ερασιτεχνικά. Θα ήταν αδιανόητο να προσπαθήσω να σε πείσω με τα λίγα που ξέρω! :)

Hephaestus έγραψε:Το τι βραβεία έχει, (τα οποία αφορούν επιχειρηματικές δραστηριότητες) με αφήνει αδιάφορο.

Ήθελα να δώσω κάποιες διαπιστεύσεις και ιστοσελίδες/ομάδες γνωστές στον τεχνολογικό τομέα. Μπορεί να μην ενδιαφέρει εσένα προσωπικά αλλά να ενδιαφέρει τα υπόλοιπα μέλη.

Αν κάποιοι είναι αδαείς, σε τι θα ωφελήσει να τους προτείνουμε μία αμφισβητήσιμης χρησιμότητας και δυνητικά επικίνδυνη καθώς και τεχνικά πολύπλοκη κίνηση αντί προτείναμε ένα απλό foss plugin για τον browser και το πως να ενημερώνουν (όπως και στην λύση που πρότεινες) την λίστα με τα πιθανώς επικίνδυνα sites;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα μ' αυτό, απλά προτείνω γρήγορες και εύκολες λύσεις.
- Αν φτιάξεις ένα θέμα με τους λόγους για τους οποίους είναι επικίνδυνο, ευχαρίστως θα το παραθέσω ως "Alert" και πρώτη παράγραφο στον οδηγό.
- Είσαι ευπρόσδεκτος να γράψεις για την ωφελιμότητα της λύσης Adblock + NoScript + MyWot add-ons για το Firefox. :thumbup:

Hephaestus έγραψε:Και για να κλείσω το θέμα, γιατί θα πρέπει να εμπιστεύομαι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ μία εταιρία που επανακατευθύνει ανεξέλεγκτα το κάθε ορθογραφικό λάθος στην πληκτρολόγηση μίας τοποθεσίας σε κάποιο ιστοτόπο με τον οποιο έχει οικονομικές συναλλαγές, παρά το κακό και ανάποδο DNS του παρόχου μου που αγενώς αλλά με απόλυτη ειλικρίνεια μου λέει πως απλά αυτό που έγραψα δεν υπάρχει;

Φυσικά, άμεση απάντηση δε μπορώ να δώσω - είναι χαρακτηριστικό του OpenDNS. Ως feature/χαρακτηριστικό, σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι. Όσοι δεν θέλουν τη διόρθωση ορθογραφικών ("typo correction"), μπορούν να το απενεργοποιήσουν:
Εικόνα
(Θα το συμπεριλάβω στις άλλες χρήσεις :thumbup:)

Hephaestus έγραψε:Απαιτώ μία απάντηση στο ερώτημα αυτό, διαφορετικά θεωρώ πως η ως άνω απάντηση είναι εκ του πονηρού και πως οποιαδήποτε αποφυγή άμεσης απάντησης είναι και αποφυγή ευθύνης - ευθύνης που θα έπρεπε να διακατέχει τον καθένα που δίνει οδηγίες άμεσα σχετιζόμενες με την ασφάλεια των συστημάτων μας. Πόσο μάλον όταν αυτά γράφονται σε ένα forum που αφορά και τεχνικά θέματα ασφάλειας του λειτουργικού και διαβάζεται από χιλιάδες χρήστες.

Για να λύσω οποιαδήποτε απορία σχετικά μ' αυτό: Ό,τι κάνω, ό,τι γράφω, ό,τι εναποθέτω, είναι δική μου προσωπική γνώμη, όχι του φόρουμ. Το ότι ανέλαβα τη διαχείριση (αν είναι αυτό που εννοείς), ούτε σημαίνει πως τα ξέρω όλα, ούτε πως δεν κάνω λάθος.
Και σε ευχαριστώ που μου έδωσες μια ιδέα να το συμπεριλάβω στην υπογραφή μου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις!