Δημοσιεύτηκε: 06 Ιούλ 2009, 23:48
από panligo
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο αλλά έψαξα και δεν βρήκα κάτι. Επίσης νομίζω ότι το γράφω στην σωστή ενότητα (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό), αν όχι παρακαλώ να το μεταφέρετε.

Σκέφτηκα ότι θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα που να είναι αποκλειστικά για τον συντονισμό δημιουργίας οδηγών. Πιο συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα θα μπορούν:

1)όσοι δεν ξέρουν πως να κάνουν κάτι, πχ. να ρυθμίσουν/χρησιμοποιήσουν/εγκαταστήσουν ένα πρόγραμμα και δεν υπάρχει ήδη κάποιος διαθέσιμος οδηγός εδώ στο forum (ή portal :?: ) να ζητήσουν να δημιουργηθεί ένας οδηγός για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Και όσοι θέλουν, μπορούν και ξέρουν να προσφέρουν αυτόν τον οδηγό. Κάτι σαν ζήτηση και προσφορά ένα πράγμα (εθελοντικά πάντα :D )

2)Όσοι έχουν σκοπό να δημιουργήσουν ένα οδηγό για κάποιο πρόγραμμα να το αναφέρουν προκειμένου να μην γράψει και κάποιος άλλος οδηγό για το ίδιο πρόγραμμα την ίδια χρονική περίοδο, τσάμπα κόπος θα είναι...

3)Να ενημερώσουν ότι χρειάζεται τροποποίηση κάποιος οδηγός, είτε επειδή είναι δυσνόητος στο ευρύ κοινό είτε επειδή δεν ισχύει πλέον λόγο εξέλιξης του προγράμματος (νεότερης έκδοσης) ή του λειτουργικού συστήματος.

4)Γενικά να γίνεται η συνεννόηση ανάμεσα στα μέλη, στην περίπτωση που χρειάζεται αρκετός κόπος για κάποιο οδηγό και δεν μπορεί να τον αναλάβει ολόκληρο μόνο ένα μέλος του forum, ώστε να μοιράζεται η δημιουργία του οδηγού σε δύο ή και περισσότερα μέλη-εθελοντές. πχ.εγώ θα γράψω για την εγκατάσταση του "τάδε" προγράμματος ζητείτε άτομο να γράψει για την ρύθμισή του.

Με την λειτουργία αυτού του θέματος θα επιτύχουμε τα εξής(αυτά τουλάχιστον μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή):
  1. Την αύξηση της εθελοντικής δουλειάς των μελών(προσφορά στην δική μας κοινότητα ένα πράγμα ;) ) και των ενεργών μελών φυσικά για τους εξής λόγους:
    1. Θα γνωρίζουν τα μέλη για πιο πρόγραμμα χρειάζεται να δημιουργηθεί κάποιος οδηγός που μέχρι στιγμής δεν υπάρχει.
    2. Θα ενημερώνονται τα μέλη που θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν το πως για πιο πρόγραμμα χρειάζεται η βοήθειά τους/ δημιουργία κάποιου οδηγού.
  2. Τον εμπλουτισμό της λίστας με τους οδηγούς του forum μας (δεν λέω πολύ καλή δουλειά αλλά μπορούμε και καλύτερα :!: :!: ) ώστε να προσελκύσουμε περισσότερους στο να χρησιμοποιήσουν Ubuntu και γενικά linux based OS :D
  3. Συνεχή και γρήγορο εκσυχρονισμό και βελτίωση των οδηγών, ώστε να είναι περισσότερο κατανοητοί και αποτελεσματικοί.
  4. Γενικά την περαιτέρω βελτίωση του forum.

Αντί για την συνεχή τροποποίηση/εξέλιξη των οδηγών θα μπορούσε να γίνει και το εξής:
Να χωριστούν σε δύο κατηγορίες παλαιούς και νέους, για την περίπτωση που σε κάποιον δουλεύει ικανοποιητικά κάποια παλαιότερη έκδοση ενός προγράμματος ενώ με την νέα έχει προβλήματα που δεν μπορεί να λύσει.

Συμφωνείτε η διαφωνείτε; Έχετε κάτι να προτείνετε;
Αυτά είχα να πω. Περιμένω και τις δικές σας σκέψεις πάνω στο θέμα.....