Δημοσιεύτηκε: 12 Οκτ 2009, 14:19
από jennie
Για επεξεργασία .svg η καλύτερη λύση είναι το inkscape (εγκατάσταση από synaptic). Ό,τι πρέπει για άτομα με ανύπαρκτο ταλέντο στο σχέδιο (moi, δηλαδή :shh: ). Από εκεί μπορείς να κάνεις και εξαγωγή (export) του svg σε png. Κανονικά, το inkscape αποθηκεύει όλο το ιστορικό με τις αλλαγές που έχεις κάνει στο αρχείο. Επειδή αυτό μπορεί να εκτοξεύσει το μέγεθος του αρχείου στα ύψη, καλό είναι να πας αρχείο->vacuum defs για να σβήσεις το ιστορικό.
Και επειδή όντως μπορεί να προκύψει πολύ πράγμα, τερματικό και αναδρομική εφαρμογή σε όλους τους υποφακέλους:
vacuum defs και αποθήκευση ως απλό svg:
Κώδικας: Επιλογή όλων
find -depth -name "*.svg" | while read i; do inkscape -f "$i" --vacuum-defs --export-plain-svg "$i"; done

εξαγωγή σε png πχ. 22x22:
Κώδικας: Επιλογή όλων
find -depth -name "*.svg" | while read i; do inkscape -f "$i" -e "${i/.svg}".png -h 22; done


kzlazy έγραψε:ΥΓ : Εγώ έχω αρχίσει τις αλλαγές χρησιμοποιώντας τη σημαία της Αργεντινής. Εχει όμως πολύ πράγμα...

Αν κάνεις την αλλαγή σε αρχείο svg με inkscape, θεωρητικά θα μπορούσες να ανοίξεις το αρχείο σε επεξεργαστή κειμένου, να βρεις τι ακριβώς άλλαξες, και να το κάνεις copy-paste σε όλα τα αρχεία. Θεωρητικά, βέβαια, γιατί δεν νομίζω ότι θα δουλέψει εύκολα στην πράξη.