Δημοσιεύτηκε: 11 Δεκ 2009, 16:55
από panligo
sindarta έγραψε:Έχεις να προτείνεις και συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Για παράδειγμα θα μου δημιουργήσει πρόβλημα το να κλείσω τελείως το telnet; Επίσης χρειάζεται να δημιουργήσω κανόνα και για ssh, tcp;


Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Για παράδειγμα: Αν χρησιμοποιείς το διαδίκτυο μόνο για torrent μπορείς να κλείσεις όλες τις θύρες εκτός από αυτή που χρησιμοποιεί ο torrent client σου. Από εκεί και πέρα αν χρησιμοποιείς και άλλες εφαρμογές ή υπηρεσίες του δικτύου τότε μπορείς να ανοίξεις και τις κατάλληλες θύρες για αυτά/ές.
Εννοείται πως εκτός από απλά να ανοίξεις μια θύρα καλό είναι να περιορίζεις και το πρωτόκολλο το οποίο θα χρησιμοποιεί αυτή τη θύρα για επιπλέον προστασία και όχι απλά να ανοίγεις την θύρα για όλα τα πρωτόκολλα....

Αν μου πεις τι ακριβώς υπηρεσίες του διαδικτύου χρησιμοποιείς και τι θες να κάνεις ίσως μπορέσω να σου πω περίπου τι να κάνεις...
Πάντως σε γενικές γραμμές αν το σύστημά σου δεν προσφέρει κάποια διαδικτυακή υπηρεσία προς τα έξω (πχ e-mail server) δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι καθώς από προεπιλογή το Ubuntu προστατεύει στο μέγιστο τον μέσο χρήστη (που απλά σερφάρει, ελέγχει τα e-mail του κ.τ.λ.) ακόμα και χωρίς firewall, κατά την γνώμη μου πάντα.