Δημοσιεύτηκε: 01 Ιαν 2010, 22:10
από jennie
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Έχω μια σειρά από απορίες για επεξεργασία βίντεο :lol:
Βασικά, έχουμε υλικό από βιντεοκάμερα με τα εξής χαρακτηριστικά (είναι AVCHD):
Spoiler: show
Κώδικας: Επιλογή όλων
Input #0, mpegts, from '00005.MTS':
  Duration: 00:06:01.95, start: 2.236422, bitrate: 12857 kb/s
  Program 1
    Stream #0.0[0x1011]: Video: h264, yuv420p, 1440x1080 [PAR 4:3 DAR 16:9], 50 tbr, 90k tbn, 50 tbc
    Stream #0.1[0x1100]: Audio: ac3, 48000 Hz, 5.1, s16, 384 kb/s

Και μάλιστα πρόκειται για συναυλία, οπότε ενδιαφέρει πολύ η ποιότητα του ήχου. Επειδή κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να επεξεργαστεί βίντεο αυτής της μορφής, πρέπει να το μετατρέψουμε σε κάτι άλλο ώστε να δουλευτεί μετά με KDEnlive, audacity, Devede κτλ.
Η βασική ερώτηση λοιπόν είναι: Τι κόντεκ να χρησιμοποιήσω για να πάρω βίντεο που αφού θα περάσει και από δεύτερη φάση επεξεργασίας δεν θα έχει μεγάλη απώλεια; Υποθέτω ότι για τον ήχο το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσω -acodec copy και να πάρω .ac3.
Ομοίως, αν θέλω να το γράψω σε dvd με Devede, σε τι να το μετατρέψω πρώτα; Να χρησιμοποιήσω το -target pal-dvd; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου δίνει τη δυνατότητα να γράψω hdDVD;
Επίσης, το ffmpeg έχει καμία επιλογή για να μειώσουμε λίγο το κόκκινο στην εικόνα;
Και τέλος, έκανα κουταμάρα και μαγνητοσκόπησα ένα κομμάτι με προσανατολισμό πορτρέτου. Για ffmpeg δεν βλέπω να υπάρχει κάποια δυνατότητα περιστροφής. Βρήκα αυτή την εντολή για το mencoder:
Κώδικας: Επιλογή όλων
mencoder -vf rotate=1 -o OUTPUT.AVI -oac copy -ovc lavc INPUT.AVI

Αλλά, παίρνει ένα αρχείο 300ΜΒ και μου επιστρέφει 30ΜΒ, παρόλο που κρατάει την ονομαστική ανάλυση 1440χ1080. Καμιά άλλη δυνατότητα υπάρχει;
Για την αλλαγή προσανατολισμού και την ισορροπία των χρωμάτων ίσως πρέπει να ψάξω λίγο τις δυνατότητες του kdenlive αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη...
Thanx