Αγορά φορητού για ubuntu

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό andreas » 25 Μάιος 2008, 20:21

Μπορεί να κάνει κάποιος πρόταση για αγορά φορητού η βασική χρήση του οποίου θα είναι ubuntu;
Πιστεύω ότι κάτι απλό και οικονομικό καλύπτει την περίπτωση.
andreas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 09:44
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό simosx » 25 Μάιος 2008, 20:51

Το γενικότερο πρόβλημα είναι στην κάρτα γραφικών. Η επιλογή για τώρα με την καλύτερη υποστήριξη είναι η κάρτα γραφικών Intel. Είναι ακόμα και μια από τις πιο φτηνές λύσεις. Θα έχεις 3Δ επιφάνεια εργασίας από την εκκίνηση του LiveCD.

Για το ασύρματο δίκτυο υπάρχουν διάφορες επιλογές. Πάλι, αν η κάρτα είναι Intel, δεν θα έχεις πρόβλημα. Και άλλες κάρτες φυσικά δουλεύουν, πρέπει όπως να επιβεβαιώσεις πρώτα.

Για την κάρτα ήχου γενικά δεν υπάρχουν πολλά προβλήματα. Αν πάρεις κάτι τυπικό (πάλι Intel, snd-hda-intel), δε θα έχεις πρόβλημα.

Άλλα περιφεριακά που είναι πιθανόν προβληματικά είναι η κάμερα (αν έχει ο φορητός). αν γνωρίζεις το μοντέλο του φορητού που σε ενδιαφέρει, μπορείς να ψάξεις στο google για άλλους χρήστες και το αν είχαν πρόβλημα με την κάμερα.

Είναι εντάξει αν ο επεξεργαστής είναι διπύρηνος. Αν είναι και 64-bit, είναι εντάξει. Η διανομή 64-bit του Ubuntu είναι ικανοποιητική με μικροπροβλήματα με κλειστό λογισμικό όπως flash και Skype που γενικά λύνονται.

Δες και εδώ για τους άλλους χρήστες και τις συσκευές που παρουσιάζουν πρόβλημα με το Ubuntu, οπότε να τις αποφύγεις.

Από εταιρίες, οι τυπικές είναι Dell, Lenovo (για Thinkpad ή και απλούς φορητούς).

Είναι πολύ καλό που ξεκινάς την αγορά υπολογιστή με βάσει την υποστήριξη ελεύθερου λογισμικού.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό andreas » 25 Μάιος 2008, 21:10

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου.
Μάλλον βλέπω κι εγώ κάτι σε Lenovo-dell αφού διαβάζω πολλά θετικά για την υποστήριξη που παρέχουν σε Linux, αλλά έχω κατά νου και toshiba .
Πιστεύω ότι οι φορητοί αποτελούν ένα μεγάλο κεφάλαιο για τους χρήστες Linux αφού και οι τιμές έχουν μειωθεί αρκετά και η ευκολία που παρέχουν είναι μοναδική, σε συνδιασμό βέβαια με την εξέλιξη που έχει πλεόν το Linux.
Θεωρώ λίγο βαρετό να αγοράσω έναν φορητό με το τυπικό λειτουργικό προεγκατεστημένο, για να κάνω αυτά που οι περισσότεροι απλοί χρήστες κάνουμε (internet, email κτλ κτλ) χωρίς κανένα άλλο ενδιαφέρον. Αυτή η τυποποίηση έχει γίνει λίγο βαρετή. Γνωρίζω αρκετούς που άρχισαν να καταλαβαίνουν τι ακριβώς είναι ο υπολογιστής όταν έκαναν τα πρώτα τους βήματα στο Linux. Έτσι ανακάλυψαν τι θα πει ram- κάρτα γραφικών κτλ κτλ.
Για να κλέισω και αυτό το Post, αυτό που θέλω πολύ απλά να πω -- "Ας ανακαλύψουμε τον υπολογιστή μας - Χρησιμοποιήστε LInux"
andreas
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 09:44
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 25 Μάιος 2008, 22:07

Αυτό που θα ήθελα να σου προτείνω εγώ, είναι να αποφύγεις laptops που ακολουθούν την πολιτική που έχει ήδη εφαρμόσει η ΗΡ.
Να έχει δηλαδή recovery partition στον δίσκο.
Θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να έχεις και άλλα λειτουργικά εγκατεστημένα.

Τα Dell τα συστήνω-προτείνω ανεπιφύλακτα αφού :

α) ήταν αυτή η εταιρία που έκανε 1η την κίνηση να έχει προεγκατεστημένα Ubuntu αν το επιθυμεί ο χρήστης,
β) με κριτήριο το προαναφερθέν επιχείρημά μου, το hardware που χρησιμοποιεί είναι πλήρως συμβατό και
γ) πλέον που σαν εταιρία διατίθεται σε αρκετά καταστήματα οι τιμές είναι αρκετά ανταγωνιστικές.

Για να σε δελεάσω πιο πολύ
(όχι με εμπορικά κριτήρια, αλλά ως χρήστης Dell τα τελευταία 6 χρόνια
και ως τεχνικός υποστήριξης ενός μεγαλου αριθμού προιόντων αυτής της εταιρίας στον χώρο που εργάζομαι)

η συνέπεια στην ισχή της εγγύησης (της εταιρίας και όχι του αντιπροσώπου) θα σε εκπλήξει ευχάριστα σε περίπτωση που ,δυστυχώς,
κάτι δεν πάει καλά με τον φορητό σου. Αυτό και μόνο δικαιολογεί την ίσως μικρού κόστους διαφορά από ανάλογα προιόντα.
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό ilpara » 25 Μάιος 2008, 22:26

Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Σίμος:
1. Αφού καταλήξεις σε μοντέλο, δες το configuration (από τι υλικό αποτελείται, π.χ. ασύρματη καρτα, κάρτα γραφικών, κλπ) και κάνε λεπτομερές ψάξιμο στο internet τόσο για το μοντέλο όσο και για το επιμέρους υλικό. Σκοπός είναι να γνωρίζεις πριν την αγορά τι προβλήματα μπορεί να συναντήσεις και ποια η λύση τους. Και λέω "μπορεί" διότι συχνά πυκνά διαπιστώνω ότι κάτι που ήταν πρόβλημα "εχθές" (πριν2-3 μήνες) έχει λυθεί σήμερα, οπότε να κοιτάς και την ημερομηνία των post ή άρθρων που διαβάζεις κατά την αναζήτηση σου.
2. Διάλεξε προσεχτικά εταιρία. Υπάρχουν εταιρίες που έχουν το service εκτός Ελλάδας, και άλλες που έχουν service επιπέδου Ελλάδας (Ουγκάντας εννοώ αλλά όσον αφορά την εξυπηρέτηση πελάτη δυστυχώς συχνά δεν υπάρχει διαφορά). Από προσωπική εμπειρία, είμαι ενθουσιασμένος έως τώρα από την εξαιρετική εξυπηρέτηση και service της Dell (επόμενη εργάσιμη στον χώρο σου, ζητώντας μόνο serial number, χωρίς πολλά λόγια και καθυστερήσεις!), της οποίας οι Η/Υ γενικάτα πάνε καλά με ελεύθερο λογισμικό. Βεβαίως κατά το configuration να ακολουθήσεις τις συμβουλές του Σίμου, δηλ επέλεξε wireless intel και όχι dell κλπ. Να προσθέσω ότι αν το ζητήσεις τηλεφωνικά από την ίδια την εταιρία (έχει τηλ στο site) συνήθως θα σου κάνουν 15-20% καλύτερη τιμή από την αναγραφόμενη στο site της εταιρίας, οπότε ναι και πάλι είναι γύρω στο 10% ακριβότερα από αντίστοιχα άλλων εταιριών αλλά νομίζω ότι αξίζουν. Για lenovo δεν ξέρω τι παίζει για service, είναι εξαιρετικά στιβαρά μηχανήματα όμως. Για Toshiba ξέρω ότι επίσης έχει καλό service αλλά πρόσεξε το υλικό αν παίζει out of the box με linux.
Ηλίας

ΥΓ: recovery partition έχει και η dell πλέον αλλά γιατί είναι πρόβλημα; μια χαρά έφτιαξα ένα logical και εκεί 3 partitions (/, /home, swap)
βεβαίως με χαρά αν μπορούσα θα έφτιαχνα ένα άλλο logical και θα μετέφερα εκεί vista και recovery partitions αλλά δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς να πάθουν ζημιά (όχι ότι χρησιμοποιώ τα vista αλλά μιας που ήρθαν προεγκατεστημένα τα άφησα)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 25 Μάιος 2008, 22:51

ilpara έγραψε:...
ΥΓ: recovery partition έχει και η dell πλέον αλλά γιατί είναι πρόβλημα; μια χαρά έφτιαξα ένα logical και εκεί 3 partitions (/, /home, swap)
βεβαίως με χαρά αν μπορούσα θα έφτιαχνα ένα άλλο logical και θα μετέφερα εκεί vista και recovery partitions αλλά δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς να πάθουν ζημιά (όχι ότι χρησιμοποιώ τα vista αλλά μιας που ήρθαν προεγκατεστημένα τα άφησα)


Recovery partition έχει και η dell πλέον ??? Μάλιστα :roll:
Χμμ...πάντως εγώ σε ΗΡ αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα με multi-partitions (2 ΧΡ Pro + 1 Ubuntu 7.10 όλα primaries) και γι'αυτό το ανέφερα.

Anyway...ελπίζω να βοήθησα... :?
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό ftso » 25 Μάιος 2008, 23:10

Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τους turbox που είναι οι φτηνότεροι, έχουν την καλύτερη εγγύηση και μπορείς να διαλέξεις κάποιο μοντέλο και να αλλάξεις κάποιο χαρακτηριστικό του hardware του ώστε να μην έχεις πρόβλημα με το linux.
Επίσης μπορείς να τους πάρεις και χωρίς λειτουργικό αν θες που οι πιο πολλές εταιρίες επιβάλλουν Vista.
Με τον δικό μου το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν η webcam για την οποία grivers γράφονται αυτήν την στιγμή...

Όπως είπανε και οι προηγούμενοι να προσέξεις κάρτα γραφικών (nvidia ή intel), ασύρματη και webcam (google τις 2 τελευταίες).
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 26 Μάιος 2008, 00:19

Η δικη μου γνώμη είναι, και συνοψίζοντας κ τα παραπάνω, μία φράση θα πω:

"Αν έχεις την δυνατότητα να πάρεις DELL πάρτο και με κλειστά τα μάτια"

Δυνατότητα δεν εννοώ οικονομική, γιατί οι τιμές τους είναι φυσιολογικότατες, κ θα βρείς μοντέλα για όλα πραγματικά τα γούστα που μερικά ίσως έχουν και προεγκατεστημένο το ubuntu. Δυνατότητα εννοώ με μία χρεωστική/πιστωτική κάρτα να ψωνίσεις μέσω ίντερνετ
(τα πιο κοντινά Αγγλία,Γερμανία,Ισπανία -ρίξε μια ματιά στα αντίστοιχα site της DELL) γιατί δυστυχώς ακόμα εμείς και η Ουγκάντα(όπως λέει πιο πάνω ένας φίλος), δεν πουλάμε αν δεις το Ελληνικό site της DELL σε Home Users παρά μόνο σε εταιρίες(Η Ουγκάντα που την κοροιδεύουμε μπορεί και να πουλάει κιόλας δεν το έχω ψάξει :lol: )
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 26 Μάιος 2008, 02:19

επειδή εγώ πήρα πολύ πρόσφατα Dell vostro (δεν το έχω μετανιώσει παρά το recovery partition που δεν το περίμενα) αν τελικά αποφασίσεις Dell δώσε βάση και στην wirelles κάρτα.
αν είναι να έχει Broadcom Corporation ψάξε να βρεις ποια BCM(νούμερα) υποστίζονται , για να μην τραβάς αυτά που τραβάνε πολλοί απο εμάς με ndiswrapper κτλ.
κατά τα άλλα ισχύουν ότι σου είπαν τα παιδιά.
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Αγορά φορητού για ubuntu

Δημοσίευσηαπό ilpara » 26 Μάιος 2008, 10:59

1. Broadcom είναι η κάρτα ππου λέει Dell... εσύ να επιλέξεις αυτή που λέει Intel ....
2. To bluetooth που λέει dell... παίζει μια χαρά.
3. Όχι, η ελληνική αντιπροσωπεία της Dell δεν είναι επιπέδου ουγκαντας, είναι εξαιρετική, το λέω από κάποια περιστατικά που έζησα στο γραφείο.
4. Και ας διαλέξεις κάποιο με Intel (όχι AMD) και Intel ή NVidia (όχι ΑΤΙ)
γενικά ξαναδιάβασε προσεχτικά ότι είπαμε έως εδώ
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Desktops & Laptops

cron