Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

Δημοσίευσηαπό ktogias » 09 Νοέμ 2015, 16:25

Καλησπέρα,

Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα ότι πλέον πρέπει να αναβαθμίσω την καρδιά του σταθερού μου PC. Πρόκειται για ένα Athlon X2 64 με μια AMD Radeon κάρτα γραφικών που με υπηρετεί πιστά από το 2008 και έχει δεχθεί μέχρι σήμερα αναβάθμιση στη RAM (4*2GB) και έναν ωραίο και γρήγορο Sata SSD όπου κατοικεί πλέον το λειτουργικό (το home παραμένει σε έναν HDD ηλικίας όσο και ο επεξεργαστής περίπου).

Επειδή, όπως καταλαβαίνετε από τα παραπάνω, προτιμώ να μην αναβαθμίζω συχνά και όταν το κάνω να είναι σταδιακά και σε υποσυστήματα όταν και όπου πραγματικά έχει νόημα, ψάχνω για ένα συνδυασμό CPU+Motherboard που θα μπορέσει να με συντροφεύσει για αρκετά χρόνια κρατώντας τις επιδόσεις σε καλό επίπεδο.

Και μια και αναφέρομαι σε επιδόσεις, να σας περιγράψω τη χρήση που κάνω:
- Προγραμματισμός σε διάφορες γλώσσες, σύγχρονα IDEs (netbeans)
- Διαχείριση βάσεων δεδομένων (MySQL Server και προγράμματα όπως Vlentina Studio, Oracle SQL Developer)
- Compile και δοκιμή διαφόρων συνήθως bleeding edge εφαρμογών για ότι -δεν- μπορείτε να φανταστείτε
- Περιστασιακά επεξεργασία εικόνας και video (Gimp, Inkscape, kdenlive, transcoding)
- Virtualization (δοκιμή διανομών και άλλων λειτουργικών - VirtualBox)
- Web browsing (-φυσικά- με περισσότερους του ενός browsers ανοικτούς ταυτόχρονα, πολλά tabs ανοικτά στον καθένα, javascript console και dom inspector σχεδόν μόνιμα ανοιχτά - web development & testing - )
- Αναπαραγωγή video υψηλής ανάλυσης (1080p / 4K, vlc, mplayer - θέλω πολύ και μου λείπει όταν δεν παίζει σύγχρονο και αξιοπρεπές hardware video acceleration)
- Χρήση πολλαπλών οθονών (2 HD είναι must, αν μπορώ να έχω και μια τρίτη θα ήμουν ευτυχισμένος :) )
- ΔΕΝ είμαι gamer, οπότε στην πράξη δεν με ενδιαφέρουν εξωτικές αποδόσεις σε πολύ βαριά 3d παιχνίδια (αν και με χαροποιεί ιδιαίτερα να βλέπω μεγάλους αριθμούς fps όταν τρέχω glxgears και να μην βαρυγκομούν τυχόν εφαρμογές που θα πέσουν στα χέρια μου και θέλουν αξιοπρεπές 3d acceleration).

Στο pc υπάρχει (και θα υπάρχει) εγκατεστημένο ένα λειτουργικό το οποίο είναι πάντα κάποια σύγχρονη έως bleeding-edge διανομή linux (ubuntu ή fedora συνήθως) η οποία ενημερώνεται πολύ συχνά. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου ότι αφορά σε υποστήριξη και drivers για windows. Τα συνοδευτικά cdάκια των συσκευών πηγαίνουν κατευθείαν στον κάλαθο των αχρήστων μετά το άνοιγμα της συσκευασίας. Τις σπάνιες φορές που χρειάζεται να τρέξουν Windows στο PC αυτό γίνεται μέσα από virtual machine. Συνεπώς, αν το hardware έχει κάποια χαρακτηριστικά ή λειτουργίες που δεν υποστηρίζονται σε Linux, και δεν πρόκειται να υποστηριχτούν στο άμεσο μέλλον, είναι σαν να μην τα έχει.

Τέλος, να αναφέρω ότι αγαπημένο γραφικό περιβάλλον είναι το Gnome (Gnome3+Gnome-Shell), οπότε θα ήθελα τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις κάτω από αυτό.

Με βάση τα παραπάνω, και με μια γρήγορη σχετικά online έρευνα, σκέφτομαι τις εξής αγορές:
- Intel CPU Core i7 6700 (1151/3.40 GHz/8 MB)
- MSI Motherboard Z170A Gaming M7 (Z170/1151/DDR4)
- Corsair Desktop RAM Vengeance LPX 16GB Kit 2800MHz DDR4 (4*8)

Και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ αυτά που ήδη έχω:
- Κουτί FullTower ATX
- Sata III SSD για το σύστημα
- Sata III HDD για data
- Dual head 1920x1200 16:10 24'' Dell monitor + 1600x900 22'' Samsung monitor (θα ήμουν ευτυχής αν μπορούσα να βάλω επιπλέον και ένα τρίτο - αρχικά ένα 1204x768 15άρι παλιό που έχω και αργότερα κάποιο νέο πιθανότατα 4Κ)

Κάρτα γραφικών σκέφτομαι ότι δεν χρειάζεται να αγοράσω, μια και η MSI Z170A Gaming M7 έχει Intel® HD Graphics 530 με:
- 2 x HDMI™ ports, support a maximum resolution of 4096x2160@24Hz, 2560x1600@60Hz
- 1 x DisplayPort, support a maximum resolution of 4096x2304@60Hz, 2560x1600@60Hz, 3840x2160@60Hz, 1920x1200@60Hz
* Άραγε υπάρχει ελπίδα να παίξουν 3 οθόνες ταυτόχρονα με αυτή σε linux (extended desktop φυσικά);;;;

Επειδή δεν παρακολουθώ εδώ και αρκετά χρόνια τόσο στενά τις εξελίξεις στο hardware, αλλά και το ρυθμό και επίπεδο υποστήριξής τους από το linux, θα μου ήταν πολύ χρήσιμες οι όποιες παρατηρήσεις, σχόλια και συμβουλές, όσον αφορά:
1. Το αν συνδυάζονται καλά μεταξύ τους και με αυτά που ήδη έχω και θα επαναχρησιμοποιήσω, τα εξαρτήματα που σκέφτομαι να αγοράσω
2. Αν είναι κατάλληλα για τη χρήση και διάρκεια που θέλω (μήπως είναι overkill και δεν χρειάζεται να ξοδευτώ τόσο; Μήπως υστερούν σε κάτι που θα με αναγκάσει να χρειαστεί σύντομα να χρειάζομαι αναβάθμιση; )
3. Αν θα έχουν απόδοση αντίστοιχη του κόστους τους σε linux (ubuntu)
4. Αν έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με το συγκεκριμένο hardware
5. Άλλες παρατηρήσεις, συμβουλές ή προτάσεις που σας έρχονται στο μυαλό και μπορεί να μου είναι χρήσιμες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

Δημοσίευσηαπό abramis » 09 Νοέμ 2015, 19:44

μιας και είσαι δικός μας (Gnome :P ) θα σχοληθώ διεξοδικά με το θέμα σου
από το σύστημα που χεις να πας σε αυτό το θεωρώ υπερβολικό. επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις gpu. έχουν βελτιωθεί τρομερά τα γραφικά της ιντελ αλλά παραμένουν κάτω και απ' την πιο φτηνή σύχρονη gpu. επίσης μακριά από amd gpu (αν και κάτοχος μίας 6570). οι κλειστοί οδηγοί μας κουνάν το μαντήλι απ' την 15.10 και τον 4.2 kernel. η nvidia έχει πολύ καλύτερη υποστήριξη σε linux. επίσης η μητρική είναι για overclock (το Ζ μπροστά, chipset Z170). ενώ ο επεξεργαστής που βαλες δεν είναι, δεν έχει Κ μπροστά. δεν μας είπες τι τροφοδοτικό έχεις. εγώ πχ έχω πάρει πρόσφατα αυτό https://www.skroutz.gr/s/2661212/Be-Qui ... -400W.html που ναι 80plus Bronze δλδ έχει αποδοτικότητα 87%. σε μένα έχει 90% γτ το σύστημα μου καίει τα μισά watt περίπου. προτείνω να χεις και συ κάτι τέτοιο αν δεν έχεις. επίσης έχει 6pin cable που χρειάζεται στη gpu που θα σε προτείνω παρακάτω. εναλλακτικό τροφοδοτικό https://www.skroutz.gr/s/4184808/Cooler ... G450M.html , έχει το 550 watt ο αδερφός μου, πολύ καλό psu κι αυτό.
λοιπόν το σύστημα mobo/cpu/ram/gpu που προτείνω
https://www.skroutz.gr/s/7705053/Asus-H110M-A.html
https://www.asus.com/Motherboards/H110M ... fications/
https://www.skroutz.gr/s/7546182/Intel- ... 0-Box.html (για κάτι πιο δυνατό πας εδώ https://www.skroutz.gr/s/7327618/Intel- ... 0-Box.html πιο πολύ για VBox θα ναι καλύτερα αυτός μιας και είναι πραγματικά 4πύρηνος/4threads κι όχι 2 πύρηνος με 4 threads από HT που ναι ο i3)
https://www.skroutz.gr/s/6313478/Kingst ... K2-16.html
https://www.skroutz.gr/s/7591074/Gigaby ... v-2-0.html
http://www.geforce.com/hardware/desktop ... ifications
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

Δημοσίευσηαπό ktogias » 09 Νοέμ 2015, 22:16

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις απαντήσεις abramis!

Το τροφοδοτικό μου είναι ένα CoolMaster Silent Pro 700W, περίπου 3 χρόνων (το προηγούμενο αποδήμησε εις Κύριον).

Σχετικά με τη μητρική που προτείνεις, με χαλάει λίγο ότι έχει μόνο 2 x DIMM για τη μνήμη με Max. 32GB. Θα προτιμούσα κάτι με 4 slots και ταβάνι τα 64GB, ενώ και ο χρονισμός των 2133 MHz φοβάμαι μήπως αποδειχθεί αργός μετά απο λίγο καιρό. Η πείρα μου έχει δείξει ότι από ο πόρος το μέγεθος και η ταχύτητα του οποίου απαξιώνεται πιο γρήγορα και η επέκταση του οποίου αυξάνει σημαντικά την απόδοση ενός συστήματος με μικρό σχετικά κόστος είναι η μνήμη. Οπότε θα ήθελα μια μητρική που μπορεί να με πάει άνετα στα 4x16 GB RAM και σε αξιοπρεπείς ταχύτητες μεταγωγής για τα επόμενα χρόνια... Όσο εξωτικά και αν ακούγονται σήμερα τα 64GB μπορεί σε 1 χρόνο είναι απαραίτητα για τη χρήση που κάνω (ταυτόχρονη χρήση πολλών εφαρμογών με μεγάλη κατανάλωση μνήμης). Ακόμα δεν έχει usb-3.1 ούτε type-c υποδοχές που θα είναι το standard σε λίγους μήνες. Ακόμα, καλή θα ήταν η ύπαρξη SATA Express για τη σύνδεση κάποιου γρήγορου SSD δίσκου στο μέλλον.

Ο i5 6500 επεξεργαστής που προτείνεις είναι μια αρκετά πιο οικονομική - και λογική θα έλεγα - λύση από τον υπερτιμημένο i7 (βλέπω στα specs ότι οι διαφορές είναι 8MB Cache vs 6 MB Cache, 4Cores/4Threads vs 4Cores/8Threads, 3.2-3.6GHz vs 3.4-4GHz, και τίποτε άλλο... δύσκολο να δικαιολογήσουν τη διαφορά στο κόστος που είναι πάνω από 100 ευρώ)

Σχετικά με τo GT 740 που προτείνεις για GPU είναι πολύ θετικό που υποστηρίζει 3 Displays... Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του φαίνονται καλά... Έχεις να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση;

Ακόμα, η nvidia με τους nouveau opensource drivers θα παίζει καλά κάτω από gnome3; Έχω χρόνια που δεν χρησιμοποιώ καθόλου κλειστούς οδηγούς για κάρτα γραφικών (amd radeon και intel που έχουν τα διάφορα PC/Laptop/Netbook που χειρίζομαι) και θα ήθελα να συνεχίσω αυτή την παράδοση... Βέβαια αν οι κλειστοί της nvidia πράγματι δίνουν σημαντικά μεγαλύτερη απόδοση (π.χ. σε video acceleration (σε σχέση με va-api/vdpau)) και είναι αρκετά σταθεροί δεν έχω πρόβλημα να τους χρησιμοποιήσω.

Και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

Δημοσίευσηαπό abramis » 09 Νοέμ 2015, 22:50

οκ τροφοδοτικό είσαι οκ και πολύ παραπάνω κιόλας από οκ.
για μητρική με αιφνιδίασες. περίμενα να μην έχεις τόσες απαιτήσεις. τότε οκ δεν κάνει αυτή που σε πρότεινα. έψαξα στο ιστορικό μου στο insomnia και βρήκα αυτή https://www.asus.com/Motherboards/Z170M ... fications/ , http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48459&cat=3 που πιστεύω είναι ιδανική για σένα. έχει sata express, εχει Μ2 σύνδεση για να βάζεις τους νέους SSD σαν αυτό πχ https://www.skroutz.gr/s/7593661/Samsun ... -NVMe.html με ταχύτητες 2+ φορές πάνω στο write και 4 φορές πάνω στο read. έχει και 1 usb type C. έχει και 4χ slots για 64GB.
οπότε μνήμες https://www.skroutz.gr/s/7318118/G-Skil ... 16GVR.html
gpu σε πρότεινα την gigabyte, το 2ο λινκ ήταν τα χαρακτηριστικά από την nvidia και οι ανάγκες σε psu που της καλύπτεις.
τώρα για τους ανοιχτούς οδηγούς amd που είδες το καλό δεν ξέρω. όταν είχα τους ανοιχτούς στο desktop της υπογραφής, δεν είχα καλά χρώματα. το καταλάβαινες απ' τις ταινίες που φαίνονταν λες και βλεπες cam ποιότητα... κλειστούς έχω και amd που χω. απλά τα χουν σκα@$%! με τον 4.2 κερνελ. και γενικά η nvidia τα τελευταία χρόνια έχει πολύ καλή υποστήριξη στο linux. οπότε ναι, κλειστούς να βάλεις. ο ανοιχτός οδηγός από όσο θυμάμαι είναι χειρότερος απ' τον αντίστοιχο για amd gpu.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

Δημοσίευσηαπό lucinos » 10 Νοέμ 2015, 11:29

μερικές απόψεις μου και με προέλευση εν μέρη «εγκυκλοπαιδική» και εν μέρη από την εμπειρία μου με τον φορητό μου ο οποίος έχει i5-4200U και γραφικά intel HD 4400.

Η intel έχει φτάσει σε εξαιρετικά ικανοποιητικά γραφικά από την γενιά haswell και μετά. Επίσης έχω αποκτήσει εξαιρετικά θετική γνώμη για το hyperthreading.

Είμαι αντίθετος στην gt 740. Μείνε με την HD 530 και αν αργότερα θέλεις να παίξεις απαιτητικά παιχνίδια ο δρόμος είναι ανοιχτός να αναβαθμίσεις με μια gtx 960 ή καλύτερη. Αλλά δες πρώτα πόσο ικανή είναι η intel. Μην πετάξεις τα λεφτά σου σε μια κάρτα γραφικών για προληπτικούς λόγους (και επιπλέον θα σε δεσμεύσει πρώϊμα με τούς κλειστούς οδηγούς).

Δώσε φυσικά για καλή μητρική. Ο κυριότερος λόγος που θα ήθελα σήμερα καινούργιο σταθερό δεν είναι η ισχύς αλλά τα καλούδια μιας καινούργιας μητρικής.

Η ταχύτητα τής μνήμης είναι παντελώς αδιάφορη για την cpu όμως είναι σημαντική για την gpu. Οπότε θέλεις γρήγορες μνήμες για να έχεις καλύτερη απόδοση ως apu.

Είμαι εξαιρετικά θετικά εντυπωσιασμένος από το hyperthreading. Προσωπικά η κύρια επιλογή επεξεργαστή που θα σκεφτόμουν θα ήταν ο i3-6320 και από εκεί θα συνέκρινα αν αξίζει να ανέβω περισσότερη ή και να κατέβω λίγο στον i3-6100 (έχει 3 αντί για 4 MB cache) αλλά όχι χαμηλότερα.

Στον φορητό έχω εγκαταστήσει Arch Linux. Με τις αναβαθμίσεις εδώ και περίπου έναν χρόνο έχουν αλλάξει εξαιρετικά προς το καλύτερο οι δυνατότητές του. Σημειώνω ότι ξεκίνησα με mesa 10.2 και τώρα βρίσκομαι σε mesa 11. Αν πας σε ubuntu οπωσδήποτε βάλε την πιο πρόσφατη έκδοση (15.10), θα έχει μεγάλη σημασία.

Το τροφοδοτικό σου είναι υπερβολικά ισχυρό για τις ανάγκες σου. Έχε τον νού σου μήπως το δώσεις σε κάποιον που έχει περισσότερη ανάγκη την ισχύ.

Οι i5 και i7 στούς σταθερούς διαφέρουν στο ότι είναι φυσικοί τετραπύρηνοι αντί για λογικοί τετραπύρηνοι (όπως ο i3 λόγω hyperthreading) ενώ ο i7 με hyperthreading έχει ακόμα περισσότερους λογικούς πυρήνες. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι τέσσερεις λογικοί πυρήνες τού i3 είναι επαρκείς αλλά από την άλλη δεν αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι περισσότερα threads, όπως νομίζεις.

Ο Vulkan είναι προ τών πυλών και φυσικά θα υποστηρίξει skylake (λογικά θα υποστηρίξει από haswell και πάνω). Αυτό θα αυξήσει ακόμα περισσότερο τις δυνατότητες τής intel HD 530.

Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Core i7 6700, MSI Z170A Gaming M7, Corsair 4x8 2800MHz

Δημοσίευσηαπό ktogias » 10 Νοέμ 2015, 20:40

abramis και lucinos σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Όσον αφορά τη GPU συγκλίνω κι εγώ στην άποψη του lucinos... Καλύτερα να δοκιμάσω με την intel που παίζει και με τους ανοικτούς drivers (δηλ υποστηρίζεται out-of-the-box από τις διανομές) και αν δω ότι δεν επαρκεί, κοιτάω για αγορά κάποιας δυνατής κάρτας. Οι κλειστοί οδηγοί δημιουργούν συνήθως πονοκεφάλους και θα ήθελα να τους αποφύγω όσο μπορώ.

abramis, πολύ ενδιαφέρουσα η μητρική Asus που μου προτείνεις.

Επειδή η μητρική είναι το βασικότερο κομμάτι του υπολογιστή, θέλω να δώσω πολύ προσοχή σε αυτό το κομμάτι. Πέρα από τις δυνατότητες επέκτασης και διασύνδεσης (usb3/c, pci-e, M2 κλπ) και την ταχύτητα χρονισμού της μνήμης, θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια/ες εταιρία/ες έχει τις πιο καλοσχεδιασμένες και σταθερές υλοποιήσεις σε 1151 socket, ή αν παίζουν διαφορετικής ποιότητας/ταχύτητας/χωρητικότητας τσιπάκια και δίαυλοι (shouthbridge, buses κλπ - ή έχουν πλέον ενσωματωθεί αρκετά από αυτά στη cpu?- )... Γενικά τι πρέπει να προσέξω και ποια υποσυστήματα της μητρικής επηρεάζουν σημαντικά την απόδοση και σταθερότητα του υπολογιστή.

lucinos, πολύ χρήσιμο ήταν και το σχόλιό σου για το hyperthreading. Νομίζω ότι τι είχα υποτιμήσει όσον αφορά τη διαφορά που μπορεί να κάνει στην απόδοση.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Desktops & Laptops