Κολλάει ο desktop moy

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Κολλάει ο desktop moy

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 18 Νοέμ 2015, 02:03

Καλησπέρα. Το πρόβλημα μου είναι αυτό που αναγράφει ο τίτλος. Βέβαια ακούγεται μεν κοινότυπο αλλά νομίζω δεν είναι διότι δεν το χω δει σε κανέναν άλλον φίλο μου όπως και δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο.

Τι γίνεται λοιπόν; Κάθε φορά που θα ανοίξω τον υπολογιστή μου, είναι σχεδόν βέβαιο ότι μετά απο λίγη ώρα θα «παγώσει» και τότε αναγκαστικά κάνω hard reset. Το παράδοξο είναι το εξής: ο υπολογιστής παγώνει (συνήθως) όταν είναι κρύος. Όταν έχει «ζεσταθεί» είναι σπάνιο να «παγώσει». Όταν λέω «πάγωμα» του υπολογιστή εννοώ ότι τα πάντα ακινητοποιούνται στην οθόνη. Το πληκτρολόγιο και το ποντίκι μου «σβήνουν» (απνεργοποιούνται).

Σας παρακαλώ γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω; Με ταλαιπωρεί 2 περίπου χρόνια αυτό το πρόβλημα και με έχει κουράσει. Θέλω να δώσω ένα τέρμα σε αυτό.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Κολλάει ο desktop moy

Δημοσίευσηαπό vasilisj » 21 Νοέμ 2015, 23:15

σκληρο μνημες και επεξεργαστη εχεις τσεκαρει με προγραμμα να δεις εαν εχουν προβλημα ?
CrAzY WaTeRs
Άβαταρ μέλους
vasilisj
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 22 Φεβ 2015, 14:27
Τοποθεσία: Χαλκίδα
Εκτύπωση

Re: Κολλάει ο desktop moy

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 24 Νοέμ 2015, 00:31

Όχι δεν το έχω τσεκάρει. Και δεν γνωριζω και κάποιο πρόγραμμα.

Το μόνο που είχα κάνει μόνος μου (πριν 2 περίπου χρόνια που πρωτοάρχισε το πρόβλημα), είναι να βάλω θερμοαγωγική πάστα στον επεξεργαστή.

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πόσο (τότε) είχε βοηθήσει καθ'ότι το πρόβλημα δεν ήταν συχνό όπως τώρα.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Κολλάει ο desktop moy

Δημοσίευσηαπό vasilisj » 24 Νοέμ 2015, 22:56

λοιπον για αρχη ανοιξε το καπακι και τσεκαρε τους πυκνωτες μηπως εχει φουσκωσει κανενας ειναι αυτα τα βαρελακια που θα δεις,
αν βρεις κανενα φουσκωμενο κανονικα πας για αλλη μητρικη αλλα αλλαζωντε και κατα 99% ειναι μια χαρα μετα.
αν ολοι ειναι οκ για ελεγχο σκληρο και μνημες κανε τσεκ με το hirens ειναι boot και το τρεχεις οταν ανοιγεις τον υπολογιστη.
τωρα για τσεκ του επεξεργαστη δε ξερω κανα προγραμμα για λινουξ αλλα για τρεξε το επισημο τις intel με το wine να δουμε θα το τρεξει ?
κατεβασετο επισημα απο εδω https://downloadcenter.intel.com/downlo ... ol-64-bit-
CrAzY WaTeRs
Άβαταρ μέλους
vasilisj
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 22 Φεβ 2015, 14:27
Τοποθεσία: Χαλκίδα
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Desktops & Laptops