google chrome επιδοσεις

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

google chrome επιδοσεις

Δημοσίευσηαπό sotiriswrc » 15 Νοέμ 2016, 19:38

Καλησπέρα παιδιά...
Έχω το εξής πρόβλημμα. Παρατηρώ πως οι επιδώσεις στο browsing (chrome, FF , opera) , δεν είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο σε σχέση με τα Windows.
O Chrome παρουσιάζεικάποια σημεία "lag" και γενικοτερα η ταχύτητα φόρτωσης των σελίδν αλλά ακόμα και το scrolling είναι σχετικά αργό σε σχέση με τα windows.
Γιατί συμβαίνει αυτο; Είναι πρόβλημα driver ή απλά η κάρτα μου δεν υποστηρίζει καλό hardware acceleration?? Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!!


1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 16.10 yakkety 4.8.0-27-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD FX-8150 Eight-Core Processor ‖ RAM 7981 MiB ‖ ASUS INC. M5A78L LE
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barts PRO [Radeon HD 6850] [1002:6739] {radeon}
5 enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
sotiriswrc
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2013, 20:03
Εκτύπωση

Re: google chrome επιδοσεις

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 21 Νοέμ 2016, 09:14

Ο google Chrome έτσι και αλλιώς έχει κάποια προβλήματα πόρων.
Με τον Firefox δεν είσαι ευχαριστημένος; Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει πολύ σημαντικές διαφορές επίδοσης μεταξύ τους, σε κατάσταση "βαριάς χρήσης". Μπορεί να λένε ότι ο Chrome είναι ταχύτερος ίσος ή δε ξέρω τι.. πάντως αν ανοίξεις έστω και 10 ίσος καρτέλες στον Chrome και 10 στον Firefox, ο firefox κατ εμέ, τα πάει καλύτερα.

Μπορείς να τσεκάρεις και της επιδόσεις γενικά του συστήματος ( ram , cpu ) τρέχοντας το εργαλείο top ή htop.
Επίσης με τα παραπάνω εργαλεία μπορείς να παρακολουθήσεις και κάποια συγκεκριμένη διεργασία - πρόγραμμα του υπολογιστή σου. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να βρεις το process id ( PID ) του. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε με την ακόλουθη εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
ps aux | grep onoma_programmatos

είτε με την εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
pgrep onoma_programmatos

και έπειτα για να παρακολουθήσεις την συγκεκριμένη διεργασία από τα παραπάνω προγράμματα που σου ανέφερα, γράφεις απλά στο τερματικό :

> για το πρόγραμμα top :
Κώδικας: Επιλογή όλων
top -p PID

> για το πρόγραμμα htop :
Κώδικας: Επιλογή όλων
htop -p PID

( Όπου PID είναι το PID που θα βρεις από την εφαρμογή π.χ. "1402" )

Αν θέλεις δοκίμασε και την ελεύθερη έκδοση του Chrome, τον Chromium. Μπορείς να τον εγκαταστήσεις πανεύκολα με την ακόλουθη εντολή :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install chromium-browser
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Desktops & Laptops