Minix

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Minix

Δημοσίευσηαπό Vakis2000 » 22 Νοέμ 2018, 16:16

Καλησπέρα,
Νέος στο forum,
Ονομάζομαι Ιάκωβος.
Έχω πρόβλημα με το παραπάνω μηχανάκι.
Από την ημέρα που το αγόρασα, βρήκα τον μπελά μου.
Διαθέτει windows 10 αλλά πολύ περιορισμένο χώρο για σοβαρή εγκατάσταση λειτουργικού, με αποτέλεσμα να γεμίζει με τις συνεχείς αναβαθμίσεις των win και να μην λειτουργεί.
Είπα να κοιτάξω προς την λύση ubuntu μιας και φαντάζομαι χρειάζεται λιγότερο χώρο.
Το μηχανάκι θα συνδεθεί σε σύστημα home cinema σαν player μόνο. Άρα δεν υπάρχουν και μεγάλες απαιτήσεις. Κυρίως μουσικά αρχεία θα διαχειρίζεται.
Με την ευκαιρία θα έμπαινα και στον χώρο Linux, που πάντα είχα την επιθυμία να τον γνωρίσω.
Όμως ακόμη και με την αρχική εγκατάσταση, άρχισαν τα προβλήματα.

Το μηχάνημα δεν έχει τις γνωστές θύρες για οθόνες, παρά μόνο hdmi. Προσθέτοντας αντάπτορα hdmi - dvi μπορούμε να συνδέσουμε οθόνη ή χωρίς αυτόν συσκευή tv.

Ξεκίνησα λοιπόν την εγκατάσταση του ubuntu με την μέθοδο εγκατάστασης μέσω usb και στικάκι. Αμέσως μετά το φόρτωμα bios και στην ερώτηση με ποιον δίσκο να ξεκινήσει.
Επιλέγοντας usb όπως είναι φυσικό με ρωτά τι να κάνω, επιλέγω εγκατάσταση ubuntu και εκεί Τέλος η Οθόνη! Μαυρίζει (δεν δείχνει τίποτα) ενώ το λαμπάκι του stikaki αναβοσβήνει που συμμαίνει ότι κάτι διαβάζει, και μετά σταματά, λογικά κάτι ζητά να επιλέξω, αλλά δεν έχω εικόνα στην οθόνη, οπότε δεν γίνεται τίποτα.

Υπάρχει λύση??
Vakis2000
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Σεπ 2014, 10:25
Εκτύπωση

Re: Minix

Δημοσίευσηαπό Maras » 22 Νοέμ 2018, 18:14

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες,
Post-αρε τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή στον οποίον αναφέρεσαι για να έχουμε περισσότερα στοιχεία.
Μπορεί το θέμα να προκύπτει λόγω ασφάλειας στο BIOS (Secure Boot). Δες αν μπορείς στο BIOS να ενεργοποιήσεις το Legacy Mode στην επιλογή BOOT MODE και αν με αυτόν τον τρόπο προχωρά η εγκατάσταση.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Minix

Δημοσίευσηαπό Vakis2000 » 23 Νοέμ 2018, 15:34

Καλό απόγευμα,
Καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
Θα προσπαθήσω να αναφέρω χαρακτηριστικά, αφού και εγώ τα βρω.
Το μηχανάκι το εγκατέλειψα εδώ και τρεις - τέσσερις μήνες. Όπως ανέφερα, αν ξεχαστεί κάποιος και δώσει εντολή ενημέρωσης των windows.... τέλος. Μεγάλη αποτυχία - αστοχία κατά την γνώμη μου γιαυτό και αναβαθμίστηκε, από ότι είδα στο site της εταιρείας. Τέλος πάντων.
Vakis2000
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Σεπ 2014, 10:25
Εκτύπωση

Re: Minix

Δημοσίευσηαπό Vakis2000 » 23 Νοέμ 2018, 16:44

Λοιπόν, τέτοια εντολή το bios δεν έχει.
Μάλλον είναι κλειδωμένο για εγκατάσταση άλλη, εκτός windows???
Vakis2000
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Σεπ 2014, 10:25
Εκτύπωση

Re: Minix

Δημοσίευσηαπό Maras » 23 Νοέμ 2018, 17:59

Δεν βρήκες πουθενά στο BIOS να αναφέρει την λέξη UEFI?
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Desktops & Laptops

cron