Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

Δημοσίευσηαπό Sleepless » 22 Ιουν 2008, 21:26

Γεια χαρά σε όλους. Απόκτησα πριν λίγο καιρο το laptop Toshiba A300D-15J με σκόπό να ασχοληθώ
με το Ubuntu κυρίως. Ο δίσκος είναι 200 GB χωρισμένος σε δύο Partition ένα λέγεται Vista
και ένα Data. Στο τελευταίο partition υπάρχουν και τα recovery αρχεία και πιάνουν χώρο 4.7 GB.
Το θέμα μου είναι πως θα χωρίσω τον δίσκο Data ώστε να έχω 1) partition τα vista 2) το Data Partition μόνο
με τα recovery αρχεία που προφανώς ενεργοποιούνται με f8 στο boot του laptop και 3) εγκατάσταση Ubuntu
με τα 3 του συνηθισμένα partitions. Αν το αρχικό partition data της Tοshiba το μικρύνω και δημιουργήσω τα
3 partition του Ubuntu εκεί μέσα θα φορτώνουν κανονικά και τα 2 λειτουργικά;

Ενημερωτικά με το live cd του Ubuntu δουλέυει κατευθείαν το wifi , η κάμερα , ο ήχος ακόμα και κάποια πλήκτρα αφής
στον Player Totem όπως αλλαγή τραγουδιού μπρος - πίσω και η πάυση. Η ρύθμιση του ήχου δουλέυει κανονικά από το
laptop. Όπως καταλάβατε έχω ενθουσιαστεί και δεν με απασχολεί και πολύ η κάρτα ATI HD3470 αν θα δουλεύει μετά την
εγκατάσταση, που πιστεύω ότι θα δουλεύει και αυτή.
Συγγνώμη για την έκταση που έδωσα στο θέμα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις
Sleepless
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008, 21:12
Εκτύπωση

Re: Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

Δημοσίευσηαπό logari81 » 22 Ιουν 2008, 21:48

φιλε σου ποσταρω τις δικες μου κατατμησεις να παρεις μια ιδεα.

Εικόνα

sda1 ειναι το recovery partition της acer.
sda2 ειναι winblows
sda4 ειναι το Ubuntu (δεν εχω ξεχωριστο partition για το /home)
sda3 extended
|
----sda5 swap
|
----sda6 αποθηκη

Το βασικο ειναι το 4ο partition να το κανεις ως extended κι εκει μεσα να βαλεις τα υπολοιπα π.χ. swap, /home κλπ.)

κατατάλλα η σειρα δεν παιζει ρολο.

Η κατατμησεις μπορουν να γινουν με το προγραμμα gparted που συμπεριλαμβανεται μεσα στο liveCD
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

Δημοσίευσηαπό Sleepless » 23 Ιουν 2008, 00:58

Από ότι κατάλαβα φιλαράκι στην περίπτωση μου αν επιλέξω guided στην καρτέλα με τα partition ότι έχει κενό μετά το recovery (που είναι όλο κενό το partition) θα χρησιμοποιηθεί όλο για το ubuntu και θα βάλει μέσα swap home κλπ.
Φαντάζομαι τουλάχιστον ότι θα γίνει αυτό!
Αλλιώς δημιουργώ εκεί μετά τα recovery αρχεία 3 νέα partitions.Προφανώς συρικνώνοντας όλο το partition. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.
Sleepless
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008, 21:12
Εκτύπωση

Re: Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 23 Ιουν 2008, 18:13

Εγώ για σκληρό 200GB, και υπό τον όρο ότι θα δουλεύεις κυρίως σε linux, θα πρότεινα τα εξής:
1. Κάνε backup προσωπικά σου αρχεία / δεδομένα, αν υπάρχουν στον σκληρό.
2. Κάνε shutdown τα vista (προσοχή, by default γίνονται hibernate)
3. Φόρτωσε είτε gparted live-cd http://gparted.sourceforge.net/livecd.php είτε ubuntu live-cd και χρησιμοποίησε το gparted (ονομάζεται Partition Editor)
4. Μίκρυνε όσο θες το 1o primary partition των vista, προσέχοντας όμως να τα μικρύνεις από το τέλος προς την αρχή, διότι αν τα μικρύνεις από την αρχή προς το τέλος ή αν τα μετακινήσεις, τότε χωρίς να είμαι βέβαιος νομίζω ότι μπορεί να μην ξεκινάνε και να θέλουν repair με το cd εγκατάστασής τους. (Προτείνω να το μικρύνεις στα 25GB)
5. Μίκρυνε στο ελάχιστο το 2o primary partition data που περιέχει τα recovery files. (Προτείνω να το μικρύνεις στα 5GB)
6. Φτιάξε ένα extended partition και εκεί μέσα κάνε cut και paste to partition data οπότε παύει να είναι primary. (Προτείνω να το κάνεις στα 20GB, ώστε εκεί να έχεις 10-15 GB ελεύθερα να δοκιμάσεις άλλη διανομή κλπ αν θες, αφού το linux δεν απαιτεί primary partition όπως τα win).
7. Μετακίνησε το extended partition στο τέλος του σκληρού.
8. Φτιάξε ένα 2o primary partition ext3 για το / (root) όπου θα εγκατασταθεί το ubuntu και όπου μελλοντικά θα βάζεις τις νεότερες εκδόσεις. (Προτείνω να το κάνεις στα 30GB)
9. Φτιάξε ένα 3o primary partition ext3 για το /home όπου το ubuntu θα εγκαταστήσει τις προσωπικές σου ρυθμίσεις για τις διάφορες εφαρμογές, και όπου θα σώζεις τα προσωπικά σου δεδομένα. Αν κάνεις επανεγκατάσταση χρησιμοποιείς το ίδιο /home και διατηρείς τις ρυθμίσεις και τα προσωπικά σου δεδομένα. (Προτείνω να το κάνεις στα 120GB, όσο περισεύει δηλαδή).
Τα ανωτέρω προτεινόμενα μεγέθη τα τροποποιείς κατά βούληση. Μάλιστα αν δουλεύεις κυρίως σε windows (και μόνο σε αυτή την περίπτωση), μια αλλαγή είναι να μικρύνεις το /home από 120GB σε 20GB και τα υπόλοιπα 100GB (όπου θα έχεις τα προσωπικά σου αρχεία) να τα κάνεις ένα logical ntfs partition μέσα στο προαναφερόμενο extended, το οποίο συνεπώς θα πρέπει να είναι ποιο μεγάλο, δεδομένου ότι το ntfs το διαχειρίζονται καλά και ubuntu και vista. Σε γενικές γραμμές το σκεπτικό το κατάλαβες ;)
Βεβαίως πάντα μπορείς με το gparted live-cd να αυξομειώνεις το μέγεθος των partition. Δεν μου έχει πάει ποτέ κάτι στραβά, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις και επειδή παίρνει ώρες, μην το επιχειρείς συχνά, όσο ποιο σπάνια τόσο καλύτερα.
Χρήσιμο είναι να κάψεις και το iso του supergrub να σου βρίσκεται http://www.supergrubdisk.org/.
Επιπλέον εδώ http://www.fs-driver.org/ σου δίνει μια λύση για να διαβάζεις και να γράφεις σε ext3 από vista, αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο ασφαλές-φρόνιμο είναι να το κάνεις αυτό.

ΥΓ: Βάλε στοιχεία παρόμοια με τα δικά μου στην υπογραφή σου (για να μπορείς να παίρνεις καλύτερες απαντήσεις σε ερωτήματα σου στο μέλλον) και ρίξε και μια ματιά στο Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

Δημοσίευσηαπό Sleepless » 23 Ιουν 2008, 20:37

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.Επειδή με έπιασε ένας φόβος είπα για αρχή να ξεκινήσω με wubi install.Τώρα σας γράφω από Ubuntu περιβάλλον. Ενημερωτικά με το envy δεν υπήρξε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών της ATI. Στο μέλλον θα αποκτήσω περισσότερο θάρρος. Ίσως φταίει κιόλας που έβλεπα μάυρη οθόνη στο live cd του opensuse11 όταν πήγα να το
εγκαταστήσω. Σε πρώτη φάση πάντως έχω πορωθεί με το περιβάλλον!
Sleepless
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008, 21:12
Εκτύπωση

Re: Toshiba A300 15J Που να εγκαταστήσω το Ubuntu?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 23 Ιουν 2008, 22:58

Sorry δεν ήθελα να σε τρομάξω :(
Τα έγραψα αναλυτικά για να τα βρεις καλά και εύκολα μετά από 2-3 μήνες που θα έχεις συνηθίσει το ubuntu...
Γενικά το wubi είναι καινούριο φρούτο και δεν το πολυξέρουμε, προσωπικά πάντως ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κλασσικές εγκαταστεις, προτείνω προσεχτικά να προχωρήσεις!
Ξαναπαρακαλώ να διαβάσεις το ΥΓ του μηνυματός μου παραπάνω και κυρίως να μας γράψεις στην υπογραφή σου για το σύστημα σου προκειμένου να δούμε αν υπάρχει κάτι που ενδεχομένως θα σου δημιουργήσει πρόβλημα (που δεν το νομίζω). Αν διαβάσεις προσεχτικά και το νήμα που προτείνω θα δεις και πως μπορείς να βρεις από τι κάρτες κλπ αποτελείται το σύστημα σου.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Desktops & Laptops