Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό Kknhht3 » 29 Ιουν 2008, 22:12

καλησπερα. Ειμαι νεος χρηστης στο φορουμ αλλα οχι τοσο νεος σε υπολογιστες γενικοτερα.
αγορασα προσφατα ενα Macbook λογο τησ σταθεροτητας και ποιοτητας του σε γραφιστικα προγραμματα.
Προσφατα εκανα φορματ τον δισκο ομος και εχασα το ubuntu που ειχα εγκατεστημενο. ( boot manager που χρησιμοποιουσα ηταν το rEFIt). Εχω ξαναπερασει κ παλι στο μακ μου οτι ειχα αλλα πλεον χρειαζομαι και windows, λογω corel. Εχω δει διαφορους οδηγους για το τριπλ μπουτ, αλλα η8ελα να κανω και εδω μια ερωτηση, μπας κ ξερει καποιος κατ παραπανω, η μηπως εχει να προτεινει καποιον αλλο τροπο. Σκοπευω να ακολουθησω κλασικο partition με το disk utility, αλλα λογω του μικρου σκληρου (80) σκεφτομαι να μην αφησω καν χωρο για swap.

Αν εχει ασχοληθει κανεις κ μπορει να προτεινει κατι αξιολογο αλλα κυριως αξιοπιστο, ας το κανει

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Kknhht3
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Ιουν 2008, 21:58
Τοποθεσία: Athens/Thessaloniki - Greece
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Ιουν 2008, 00:41

Καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Αν δεν υπάρχει κάποιος από το φόρουμ που να έχει επιλύσει το ίδιο πρόβλημα, μπορείς να ψάξεις με το Google με τις λέξεις triple boot macbook
(και μετά ενημέρωσε εδώ).
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό sentient6 » 30 Ιουν 2008, 02:01

Αυτή τη στιγμή έχεις μόνο Mac εγκατεστημένα;;; και θέλεις να βαλεις ubuntu kai widows, σωστά;;;


Πάντως, αν θες δοκίμασε να βαλεις windows μεσω vmware ή virtualbox ή άλλης εικονικής μηχανής.. Αν σου δουλεύει κανονικά το corel εκεί, θα είσαι κομπλε...

:roll:
Άβαταρ μέλους
sentient6
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα-Λιβαδειά
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό logari81 » 30 Ιουν 2008, 02:47

Αν μιλάμε για CorelDraw, εγώ θα ηθελα να σε ρωτησω το Inkscape το γνωριζεις; Γνωριζεις οτι στην επόμενη έκδοση θα υποστηρίζει και εισαγωγη αρχείων *.cdr ; Γενικά έχω χρησιμοποιήσει αρκετά CorelDraw και δεν είχα κανένα προβλημα μετάβασης σε Inkscape.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 30 Ιουν 2008, 14:18

Προσωπικά δεν έχω κάνει τριπλο boot (ούτε κάν διπλό για να είμαι ειλικρινής) σε macbook, αλλά στο εργαστήριο που είμαι έχουμε mac + windows και mac+ubuntu χωρίς κανένα πρόβλημα. Φαντάζομαι στο τριπλό θα είναι κάπως ανάλογα.

Swap partition θα έλεγα πως είναι απαραίτητο, αν και διάβασα ότι γίνεται και χωρις σε κάποιες ειδικές περιπτωσεις (όταν είσαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις πολλά προγράμματα ταυτόχρονα ή δεν πρόκειται να κάνεις hybernate). Aλλά πρέπει να ξερεις τι κάνεις αν δε θες swap.

Και ρωτάω από περιέργεια, αφού έχεις mac και windows τι θες και ubuntu; Δε λέω καλά κάνεις αλλά μήπως είναι overkill? Για ποιά γραφιστικά προγράμματα χρησιμοποιείς σε mac os;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό Kknhht3 » 30 Ιουν 2008, 16:57

Χαιρομαι που υπαρχει ανταποκριση. Οπως ειπα, ειμαι γνωστης σε μερικα πραγματα, χωρις να 8ελω να θιξω κανεναν.
Ευχαριστω πολυ κ παλι κ δε θελω να παρεξηγηθω.
1. ξερω να χειριζομαι το γοογλι :lol: αλλα ι σελιδα που 8α μπορουσε να με βοη8ησει στο τριπλο ειναι κατω...
2. Ναι, γνωριζω το Inkscape, αλλα δε το εχω ψαξει ιδιαιτερα. γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος κ με το illustrator.
3. virtualbox και τετοιες λυσεις δε δοκιμαζω λογω ραμ. 1024 δε νομιζω πωσ ειναι αρκετη.

στο μακ χρισιμοποιω: photoshop cs3, illustrator cs, inkscape, blender, google scetch up (απιθανο προγραμμα κατ εμε) και απο εκει κ περα για μουσικες που φτιαχνω reason, ableton live, και διαφορουσ tracker για παραγωγη chiptunes.

Ευχαριστω κ παλι οσους ασχολι8ηκαν με το μικρο μου προβλημα.
Kknhht3
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Ιουν 2008, 21:58
Τοποθεσία: Athens/Thessaloniki - Greece
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Ιουν 2008, 17:32

Kknhht3 έγραψε:Χαιρομαι που υπαρχει ανταποκριση. Οπως ειπα, ειμαι γνωστης σε μερικα πραγματα, χωρις να 8ελω να θιξω κανεναν.
Ευχαριστω πολυ κ παλι κ δε θελω να παρεξηγηθω.
1. ξερω να χειριζομαι το γοογλι :lol: αλλα ι σελιδα που 8α μπορουσε να με βοη8ησει στο τριπλο ειναι κατω...


Πιστεύω ότι αναφέρεσαι στη σελίδα
http://wiki.onmac.net/index.php/Triple_ ... a_BootCamp
Το Google διατηρεί τη σελίδα αυτή cached. Αν έχεις το ελληνικό Google, ο σύνδεσμος (από τα αποτελέσματα αναζήτησης) ονομάζεται Προσωρινή αποθήκευση (κακή μετάφραση του Cached). Οπότε μπορείς να δεις τη σελίδα.

Kknhht3 έγραψε:2. Ναι, γνωριζω το Inkscape, αλλα δε το εχω ψαξει ιδιαιτερα. γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος κ με το illustrator.
3. virtualbox και τετοιες λυσεις δε δοκιμαζω λογω ραμ. 1024 δε νομιζω πωσ ειναι αρκετη.

στο μακ χρισιμοποιω: photoshop cs3, illustrator cs, inkscape, blender, google scetch up (απιθανο προγραμμα κατ εμε) και απο εκει κ περα για μουσικες που φτιαχνω reason, ableton live, και διαφορουσ tracker για παραγωγη chiptunes.

Ευχαριστω κ παλι οσους ασχολι8ηκαν με το μικρο μου προβλημα.


Γενικά μπορείς να βάλεις το Virtualbox όταν έχεις 1GB RAM. Αν αφιερώσεις 384MB RAM, το σύστημα θα λειτουργήσει ικανοποιητικά.Το ζήτημα είναι ότι δε θα έχεις επιτάχυνση 3D στην ιδεατή μηχανή.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 30 Ιουν 2008, 17:45

Βασικά αυτό που θυμάμαι (κάνει και ζέστη, sorry αν δεν είμαι σίγουρος 100%) είναι να υπάρχει ένα όριο στα πόσα partition μπορείς να σπάσεις ένα δίσκο (max=4).
Δηλαδή χρειάζεσαι : 2 (swap+/) για το Linux, 1 για τα win + 1 για το MACos. Άν όμως θέλεις να χρησιμοποιήσεις κοινά δεδομένα, δηλαδή να έχεις κάπου (=partition FAT32) τα δεδομένα σου ώστε να μπορείς να τα δουλεύεις από όποιο λειτουργικό βρίσκεσαι, τότε το 5ο partition δεν μπορεί να γίνει.

Για το 3πλό boot 1 φορά το έστησα και ήταν σε υπολογιστή με windows XP μετά μπήκε το Ubuntu 6.06 LTS και καπάκι Fedora 6. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα και όλα κύλησαν ομαλά. MACOS... μου είναι άγνωστο αν και είναι ένας ευσεβείς πόθος η αγορά ενός MACBOOK σύντομα...
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό ilpara » 01 Ιούλ 2008, 11:07

The_Mentor έγραψε:...υπάρχει ένα όριο στα πόσα partition μπορείς να σπάσεις ένα δίσκο (max=4).


Υπάρχει περιορισμός για max=4 primary partitions. Όμως αντί για ένα primary μπορείς να φτιάξεις ένα extended partition και εκεί μέσα να βάλεις όσα logical partitions θες!
Ξέρω ότι τα windows πρέπει να εγκατασταθούν σε primary partition. Ίσως και το mac-os, δεν το γνωρίζω. Οποιαδήποτε linux διανομή όμως, του ubuntu συμπεριλαμβανομένου, μπορεί να εγκατασταθεί και σε logical, και μάλιστα προτείνω 3 partitions για ubuntu, 1. /, 2. /home, 3. swap. Συνεπώς έχεις και τουλάχιστον 1 primary περίσσεμα.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Triple boot σε Macbook Intel Core 2 Duo

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 01 Ιούλ 2008, 11:26

Ηλία δεν είναι έτσι τα πράγματα... Ρίξε μια ματιά στο man howto: partitions.Χρειάζεσαι 1 primary για το swap και 1 ακόμα στο οποίο θα πρέπει να κάνει το sub-partitioning (extended) αρα και πάλι χρειάζεσαι 2 για το linux. Βεβαια στο extended θα μπορούσες να βάλεις και ένα ακόμα /home όπως λές αλλά ΔΕΝ θα είναι προσβάσιμο από τα windows αφού βρίσκετε μέσα στο ext2-3 το primary.

Αντιγράφω από το Partinion Howto:
For the Boot Drive: If you want to boot your operating system from the drive you are about to partition, you will need:

A primary partition
One or more swap partitions
Zero or more primary/logical partitions


BTW μιλάμε πάντα για ένα partition που θα είναι accesible από τα windows για κοινη χρήση ε;
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Desktops & Laptops