ο φορητος ανεβαζει θερμοκρασιες... [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ με καθαρισμό]

...hardware-drivers για desktops & laptops

Συντονιστής: adem1

ο φορητος ανεβαζει θερμοκρασιες... [ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ με καθαρισμό]

Δημοσίευσηαπό hiken » 09 Ιούλ 2008, 18:32

γενικα ο φορητος ανεβαζει θερμοκρασιες... και στα ΧΡ ανεβαζε, και στο opensuse 10.3 που ειχα πριν. απλα οχι τοσο οσο στο ubuntu.
να σημειωθει οτι στο linux ειμαι καινουριος, δεν ξερω και πολλα.
λοιπον... οταν κανω απλες εργασιες στο φορητο, απλα ζεματαει. οταν ομως φορτωνω το wow μεσω του wine 1 μετα απο λιγη ωρα κλεινει μονο του το pc και δεν ανοιγει μεχρι να παγωσει αρκετα. χρησιμοποιω βαση - ψυκτρα της zalman. φοβαμαι μηπως ειναι θεμα οδηγων, μηπως η 7800goGTX δεν εχει αναγνωριστει σωστα ως go και εχουν φορτωθει οδηγοι για φυσιολογικη 7800gtx.
δεν ξερω αν ειναι θεμα οδηγων η hardware, αν εχετε καποια ιδεα πειτε.

Σημειωση. Στο opensuse, ενω ο φορητος ζεματαγε μου εδειχνε νορμαλ θερμοκρασια cpu (Intel Centrino)
οποτε πιθανον ειναι απλα η γραφικων μου. α! και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον τροπο που παιζει το wow στο φορητο, 10+ fps αποτι στα xp και τρελη διαφορα απο το opensuse.
Τελευταία επεξεργασία από hiken και 10 Ιούλ 2008, 03:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
hiken
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 18:25
Εκτύπωση

Re: prob me ubuntu 8.04 lts kai multirama laptop

Δημοσίευσηαπό logari81 » 09 Ιούλ 2008, 18:49

Ποσο καιρό έχεις το λαπτοπ; 99% έχουν βουλώσει οι ψηκτρες του. Εγώ όταν ανοιξα το δικο μου μετα από εναν χρονο λειτουργιας ...δεν μπορουσα να πιστεψω τι βρηκα μεσα. Ανοιξτο και καθαρισε το

Το wow τι ειναι;
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: prob me ubuntu 8.04 lts kai multirama laptop

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 09 Ιούλ 2008, 19:00

Kάνε αυτό που λέει ο logari81. Σε μένα πάντως το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, οχι με wow βεβαια.

Υπάρχουν τρόποι να ρυθμίσεις τις στροφές του κινητήρα (επεξεργαστή). Ψάξε στο φορουμ για αντιστοιχο θέμα.

@logari81: Kαλά δε ξες τι είναι το world of warcraft;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: prob me ubuntu 8.04 lts kai multirama laptop

Δημοσίευσηαπό hiken » 10 Ιούλ 2008, 01:21

a kala, an les oti se ena xrono den ksereis ti brhkes, skepsou egw pou to exw 2
to mono pou kanw gia katharismo einai apeksw ta anemisthrakia me pepiesmeno aera... alla mallon den arkei e?
h alitheia einai oti psilofobamai na anoiksw to forhto, alla gia ola uparxei h proth fora....
@logari81: ontws, adeianohto na mhn kseris to wow :P
hiken
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 18:25
Εκτύπωση

Re: prob me ubuntu 8.04 lts kai multirama laptop

Δημοσίευσηαπό ftso » 10 Ιούλ 2008, 01:26

Παρακαλώ διόρθωσε το μήνυμά σου γράφοντας το με Ελληνικούς χαρακτήρες.
Ρίξε και μια ματιά εδώ: Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux ;)

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα με ubuntu 8.04 lts και multirama laptop

Δημοσίευσηαπό hiken » 10 Ιούλ 2008, 12:04

Ναι, sorry για αυτο, it was post on a whim.
Λοιπον, ανοιξα το φορητο, καθαρισα λιγο τα ανεμιστηρακια (εξω εξω, καπου σκαλωνε το εσωτερικο μερος, ενω ειχα βγαλει ολεσ τις βιδες, και δεν ηθελα να το πιεσω), και αυτο ειναι το πρωτο post μετα... looks good...
χαμηλη θερμοκρασια, μετα βιας ακουγεται θορυβος (ενω πριν επρεπε να βεβαιωθω οτι δεν κοιμαται κανεισ στο σπιτι για να το ανοιξω xD). thnx για το info...
hiken
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 18:25
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Desktops & Laptops