Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windows;

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό enonanone » 01 Νοέμ 2008, 15:59

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και είμαι αντίθετος με το να πληρώνω τα vista χωρις να τα θέλω. Αυτή τη στιγμή όποιος αγοράζει υπολογιστή υποστηρίζει τη microsoft με το έτσι θέλω.

FYI
Τηλεφώνησα σήμερα στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (1520)(Δουλεύουν και Σάββατο) και ρώτησα αν είναι αρμοδιοι να μου απαντήσουν για το θέμα της αγοράς υπολογιστή χωρίς λειτουργικό. Η απάντηση ήταν θετική οπότε προχώρησα στην επόμενη ερώτηση.

Μπορεί μια εταιρεία που κατασκευάζει-συναρμολογεί laptops στην Ελλάδα να υποχρεώνει τον αγοραστή να στο να αγοράζει και τα vista, και να μη του δίνει την ευκαιρία να αγορασει τον υπολογιστή χωρίς το λειτουργικό.
Η απάντηση ήταν: "Ναι. Η εταιρεία μπορεί αν θέλει να πουλάει υπολογιστές μόνο με vista". Μου είπε μαλιστα:
"Η εταιρεία μπορεί να έχει κάνει σύμβαση με τη microsoft και γι αυτό το κανει."

Απαντώ: Ναι το γνωρίζω οτι αυτό συμβαινει. Θα ήθελα να μαθω αν αυτο στέκει νομικα, και αν μπορώ να κανω κατι ετσι ωστε να παρω τον υπολογιστή χωρις vista. Γιατι έχω ακούσει για κάποια νομοθεσία απο την ευρωπαική ένωση που αναφέρεται σε αυτο το θέμα.

Μου Απαντα:
Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Έθεσα με αρκετά διαφορετικούς τρόπους τις ίδιες ερωτήσεις, και η απάντηση ήταν η ίδια.


Πιστέυω ότι θα ήταν καλό και άλλοι να παρουν στο 1520 ή στο ΚΕΠΚΑ, έτσι ωστε να έχουμε μια εικόνα του αν γνωρίζει κανείς από αυτους κάτι για το θέμα.
enonanone
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 15:24
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό simosx » 01 Νοέμ 2008, 16:09

enonanone έγραψε:Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και είμαι αντίθετος με το να πληρώνω τα vista χωρις να τα θέλω. Αυτή τη στιγμή όποιος αγοράζει υπολογιστή υποστηρίζει τη microsoft με το έτσι θέλω.

FYI
Τηλεφώνησα σήμερα στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (1520)(Δουλεύουν και Σάββατο) και ρώτησα αν είναι αρμοδιοι να μου απαντήσουν για το θέμα της αγοράς υπολογιστή χωρίς λειτουργικό. Η απάντηση ήταν θετική οπότε προχώρησα στην επόμενη ερώτηση.

Μπορεί μια εταιρεία που κατασκευάζει-συναρμολογεί laptops στην Ελλάδα να υποχρεώνει τον αγοραστή να στο να αγοράζει και τα vista, και να μη του δίνει την ευκαιρία να αγορασει τον υπολογιστή χωρίς το λειτουργικό.
Η απάντηση ήταν: "Ναι. Η εταιρεία μπορεί αν θέλει να πουλάει υπολογιστές μόνο με vista". Μου είπε μαλιστα:
"Η εταιρεία μπορεί να έχει κάνει σύμβαση με τη microsoft και γι αυτό το κανει."

Απαντώ: Ναι το γνωρίζω οτι αυτό συμβαινει. Θα ήθελα να μαθω αν αυτο στέκει νομικα, και αν μπορώ να κανω κατι ετσι ωστε να παρω τον υπολογιστή χωρις vista. Γιατι έχω ακούσει για κάποια νομοθεσία απο την ευρωπαική ένωση που αναφέρεται σε αυτο το θέμα.

Μου Απαντα:
Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Έθεσα με αρκετά διαφορετικούς τρόπους τις ίδιες ερωτήσεις, και η απάντηση ήταν η ίδια.


Πιστέυω ότι θα ήταν καλό και άλλοι να παρουν στο 1520 ή στο ΚΕΠΚΑ, έτσι ωστε να έχουμε μια εικόνα του αν γνωρίζει κανείς από αυτους κάτι για το θέμα.


Με την αγορά υπολογιστή που περιλαμβάνει Vista, η Microsoft θέλει να κάνει ο χρήστης την αποδοχή της άδειας μετά την αγορά.
Οπότε, όταν ανοίγεις τον υπολογιστή για πρώτη φορά, εμφανίζεται ένα κείμενο με την άδεια (EULA) και η προτροπή για την αποδοχή των όρων.
Αν κοιτάξεις με προσοχή τους όρους, θα δεις ότι υπάρχει μια πρόταση που αναφέρει ότι αν δεν αποδεχτείς την άδεια, τότε μπορείς να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω. Αν δεις προηγούμενα μηνύματα στη συζήτηση αυτή, θα δεις και φωτογραφίες που δείχνουν τη συγκεκριμένη πρόταση στην άδεια. Οπότε, κατά το άνοιγμα του υπολογιστή για πρώτη φορά απλά δεν επιλέγεις ότι αποδέχεσαι την άδεια.
Η Microsoft είναι τόσο έξυπνη που θα δεις ότι δεν υπάρχει άλλη επιλογή από την αποδοχή για να συνεχίσεις. Αρκετοί χρήστες την πατάνε και επιλέγουν αποδοχή. Το σωστό είναι να κλείσεις τον υπολογιστή (κρατάς πατημένο το πλήκτρο Power για 5 δευτερόλεπτα). Μετά μπορείς να βάλεις π.χ. Ubuntu Linux.

Οπότε, όταν έρχεσαι σε επαφή με 1520 ή ΚΕΠΚΑ, αναφέρεις ότι δεν αποδέχτηκες την άδεια και θέλεις τα χρήματά σου πίσω, όπως αναφέρει στις οδηγίες.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό yaris66 » 02 Νοέμ 2008, 01:06

μα καλα αν παραγγειλεις BUILT-TO-ORDER LAPTOP γινετε δεν ειναι?
Επίπεδο Γνώσεων: Linux:Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ubuntu 11.10/Atom /2 GB/intelGMA500
/ IntelPRO/Wireless4965 /
/ Intel HD Audio Controller
/11' 1024X768
yaris66
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2008, 22:23
Τοποθεσία: Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό linuxman » 02 Νοέμ 2008, 01:16

yaris66 έγραψε:μα καλα αν παραγγειλεις BUILT-TO-ORDER LAPTOP γινετε δεν ειναι?

Εάν είναι παραγγελία ναι γίνεται εάν είναι προσφορά όχι , απλά δεν αποδέχεσαι την άδεια και μετά είναι το προχωράς .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό enonanone » 02 Νοέμ 2008, 18:51

simosx, Το διαβασα το agreement, αλλα δε νομιζω πως είναι ξεκαθαρο το αν ειναι κανεις υποχρεωμένος να επιστρεψει τα χρήματα. Το agreement παραπέμπει στον υπεύθυνο εγκατάστασης ή στον κατασκευαστή για πληροφορίες σχετικά με την ΠΟΛΙΤΙΚΗ (και οχι υποχρέωση) επιστροφης. Με λίγα λόγια υπονοεί ότι η επιστροφή χρημάτων ειναι στην ευχαίρεια του κάθε κατασκευαστή ξεχωριστά. Εάν ηταν θέμα της microsoft η εταιρεία θα παρέπεμπε σε κάποιο δικό της site.
Έτσι, ο κατασκευαστής ακολουθώντας τη δική του πολιτική περί επιστροφής μπορεί να μη σου επιστρέψει τα χρήματα.
Πιστεύω λοιπόν οτι δεν είναι το agreement που θα δώσει σε κάποιον τα χρήματα πίσω. Είναι η ύπαρξη συγκεκριμένης νομοθεσίας(δεν την ξερω) που να υποχρεώνει τον κατασκευαστή να πουλά υπολογιστή χωρίς λειτουργικό.

Παρ' ολες τις θεωρίες μου, περιμένω κι εγω με αγωνία νεα του mixasgr.
enonanone
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2008, 15:24
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό matthew » 06 Νοέμ 2008, 16:39

mixasgr έγραψε:Επίσης έχω ήδη μιλήσει με την Microsoft Hellas, οι οποίοι επίσης με παρέπεμψαν σε εσάς διότι όπως αναφέρουν η άδεια έχει πουληθεί σε εσάς τον κατασκευαστή και δεν φέρουν κάποια ευθύνη.


Αυτό είναι λάθος & παραπληροφόρηση. Λαδιά της MS. Στην ουσία η άδεια χρήσης του προ'ι'όντος δεν πωλείται αλλά ενοικιάζεται. Αυτό γιατί η MS διατηρεί το δικαίωμα (άν & για ευνόητους λόγους δεν αναφέρεται πουθενά αυτό μέσα στην EULA) μετά από ένα συγκεκριμένο αριθμό ενεργοποιήσεων του προ'ι'όντος να κλειδώσει (blacklist) τον κωδικό ενεργοποίησης του προ'ι'όντος θεωρώντας το πλέον πειρατικό. :x Πράγμα που πολύς κόσμος δεν το γνωρίζει.

Μπράβο που το παλεύεις φίλε mixasgr. Μακάρι να βγάλεις άκρη & να κάνεις την αρχή & τότε να δεις τι έχει να γίνει. Θα το μάθει όλος ο κόσμος & θα ξυπνήσει. Ελπίζουμε τέτοιες κινήσεις να αποτελέσουν την αρχή για το γκρέμισμα του μονοπωλίου της MS.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό nikosal » 07 Νοέμ 2008, 10:36

Μπράβο που το παλεύεις φίλε mixasgr. Μακάρι να βγάλεις άκρη & να κάνεις την αρχή & τότε να δεις τι έχει να γίνει.


Έχουμε μείνει μια βδομάδα χωρίς εξελίξεις, τι γίνεται;
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista![Τελικά γίνετε;]

Δημοσίευσηαπό mixasgr » 07 Νοέμ 2008, 19:20

nikosal έγραψε:Έχουμε μείνει μια βδομάδα χωρίς εξελίξεις, τι γίνεται;

Ναι όντως, που εξαφανίσθηκε αυτός ο μixas_gr :?:
Λες να τον έφαγε η MS? :P


matthew έγραψε:Μπράβο που το παλεύεις φίλε mixasgr. Μακάρι να βγάλεις άκρη & να κάνεις την αρχή & τότε να δεις τι έχει να γίνει. Θα το μάθει όλος ο κόσμος & θα ξυπνήσει. Ελπίζουμε τέτοιες κινήσεις να αποτελέσουν την αρχή για το γκρέμισμα του μονοπωλίου της MS.


Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και την υποστήριξη. ;)

Δεν με ενδιαφέρει τόσο το να ... "γκρεμίσω το μονοπώλειο της MS" αλλά τα έχω πάρει με αυτό το νταβατζιλίκι.
Νομίζω ο φίλος enonanone το περιγράφει τέλεια...
enonanone έγραψε:Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και είμαι αντίθετος με το να πληρώνω τα vista χωρις να τα θέλω. Αυτή τη στιγμή όποιος αγοράζει υπολογιστή υποστηρίζει τη microsoft με το έτσι θέλω.



Τώρα στην συνέχεια... (κάτσε να θυμηθώ και που είχα μείνει... :x )

Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε μείνει στο ότι μίλησα με την κυρία Α. και ότι το νομικό τμήμα της Dell το κοιτάει το θέμα γιατι δεν τους έχει ξανατύχει κτλ. αυτό ήταν την Πέμπτη 30/10.

- Παρασκευή 31/10 - Σάββατο 01/11 - Κυριακή 02/11 - Δευτέρα 03/11
Απλά περίμενα... νομικό τμήμα είναι αυτό, μέχρι να κάτσουν οι σοφοί και να συνεδριάσουν θέλει ώρα. Οπότε πέρασαν και αυτές οι ημέρες χωρίς ουσία...

- Τρίτη 04/11
Ε...δεν άντεξα ( :P ) και έστειλα νεο email στην κυρία Α.

Καλησπέρα σας κυρία Α., σας αποστέλλω αυτό το email ώστε να μάθω αν έχουμε κάποιο νέο για το θέμα μου.
Αύριο φτάνουμε αισίως τις 2 εβδομάδες αναμονής... και ακόμα δεν έχω κάποιο νέο.

Σας ενημερώνω από την επόμενη εβδομάδα θα φύγω εκτός για αρκετό καιρό και θα πρέπει να έχω έτοιμο το laptop για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
Μέχρι αυτή την στιγμή δεν το έχω πειράξει καθώς περιμένω ... την απάντηση σας.

Θα επαναλάβω την πρόταση μου που σας είχα πει και όταν μιλήσαμε τηλεφωνικώς διότι δεν βλέπω την απαραίτητη κινητικότητα ούτε σε εκείνο το ζήτημα. Παρακαλώ ενημερώστε το Τεχνικό σας τμήμα εδώ στην Θεσσαλονίκη για το θέμα ώστε κάποιος τεχνικός σας μετά από συνεννόηση μαζί μου να έρθει ή να πάω εγώ στα κεντρικά σας εδώ (αν υπάρχουν) και να αφαιρέσει το Windows Vista από το δίσκο, να πάρει το DVD και το σχετικό αυτοκόλλητο για να ελέγξετε ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει το λειτουργικό (και με ένα απλό τηλεφώνημα στην Microsoft Hellas μπορείτε να επιβεβαιώσετε άμεσα ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί το κλειδί του λειτουργικού). Φυσικά στην συνέχεια να μου χορηγήσει σχετικό αποδεικτικό ότι έγινε το παραπάνω ώστε να μπορέσω να προχωρήσω σε εγκατάσταση άλλου λειτουργικού συστήματος και χρησιμοποιήσω το μηχάνημα.

Ασχέτως με την όλη διαδικασία αυτό θα πρέπει να έχει γίνει ως το Σάββατο 08/11/2008.

Πάντως απορώ με την όλη καθυστέρηση, διότι δεν μπορώ να καταλάβω πόσες ημέρες χρειάζεται το νομικό σας τμήμα να ελέγξει το εν λόγω θέμα. Υποτίθεται ότι ήδη από την Πέμπτη 30/10/2008 το εξέταζε το αρμόδιο τμήμα όπως μου είχατε πει στην τηλεφωνική μας επικοινωνία. Μου φαντάζει απίστευτο για το όνομα και το μέγεθος της εταιρίας σας να μην γνωρίζετε τους όρους χρήσης των προϊόντων που πουλάτε και να θέλετε τόσες πολλές ημέρες για να απαντήσετε.

Όπως και να έχει, περιμένω ακόμα την απάντηση σας.

μixas_gr


Φυσικά... κανένα σημάδι ζωής από την κυρία Α.

- Τετάρτη 05/11
Δυστυχώς είχα υποχρεώσεις εκτός σπιτιού και έτσι δεν πρόλαβα να πάρω τηλέφωνο πριν τις 2-3 που εξαφανίζονται οι υπεύθυνοι. Έτσι κι αλλιώς τι είναι μια μέρα μπροστά στην αιωνιότητα...

- Πέμπτη 06/11
Είχα ξυπνήσει με άγριες διαθέσεις και ήμουν έτοιμος να αρχίσω τα τηλέφωνα σε Γραμματεία Καταναλωτή, ΚΕΠΚΑ κτλ κτλ ωστόσο με πρόλαβαν.
Ξαφνικά χτυπάει το τηλέφωνο και μου μιλάει μια νέα εκπρόσωπος κυρία Μ., η οποία μου λέει ότι δεν έχουν ξεχάσει το θέμα μου αλλά επειδή δεν τους έχει ξανατύχει υπάρχει αυτή η καθυστέρηση κτλ. και ότι βλέπει και αυτή τα email μεταξύ τμημάτων να πηγαινοέρχονται κτλ. Την ενημερώνω ξανά για το θέμα με έμφαση σε αυτό που έγραψα και στο email στην κυρία A. ότι τουλάχιστον μέχρι το Σάββατο 08/11 να έχει γίνει η διαδικασία για την αφαίρεση των Vista ή τουλάχιστον να έχω μια γραπτή (μέσω email) αναφορά ότι μπορώ να προχωρήσω σε format και εγκατάσταση άλλου λειτουργικού.
Μου απαντάει ότι θα έπρεπε να μιλήσει με το τεχνικό τμήμα για να ενημερωθεί το πως θα μπορούσε να γίνει αυτό και ότι θα με έπαιρνε αμέσως πίσω.
Ευτυχώς μετά από κάποια ώρα όταν η κυρία Μ. επικοινώνησε και αφού της το ξαναεξήγησα το θέμα της και ειδικά την γραπτή διαβεβαίωση ότι μπορώ να προχωρήσω σε εγκατάσταση άλλου λογισμικού μου απάντησε ότι θα μου το έστελνε γραπτώς αυτή ή το τεχνικό τμήμα το αργότερο αύριο (σήμερα δηλαδή) Παρασκευή 07/11.
Και το λήξαμε εκεί...

- Παρασκευή 07/11
Με βάση το παραπάνω θα έπρεπε να περιμέναμε καλές εξελίξεις, αμ 'δε όμως... :evil:

Περιμένω..περιμένω και σήμερα, τίποτα στο email. Φτάνει 14:00 η ώρα και αποφασίζω να πάρω τηλέφωνο στην κυρία Μ. η οποία μου λέει ότι θα το δει και ότι... "θα με έπαιρνε πίσω". Τελικά όμως φάνηκε ότι η κυρία Μ. βιαζόταν να σχολάσει και φυσικά δεν με πήρε ποτέ τηλέφωνο. Η ώρα περνούσε, εγώ έπαιρνα τηλέφωνο μπας και την βρω αλλά τίποτα, θα είχε φύγει.

Οπότε αποφασίζω και πέρνω τηλέφωνο στο 1520 στην Γραμματεία Καταναλωτή για να πάρω τουλάχιστον μερικές συμβουλές. Αυτό που έμαθα και κατάλαβα στην συζήτηση μαζί τους είναι ότι αυτοί μπορούν να παρέμβουν μόνο αν υπάρχει κάποιο ελαττωματικό προϊόν ή αν το προϊόν δεν είναι όπως αναγράφεται στην συσκευασία. Επίσης ότι δεν υπάρχει κάποιος άλλος επίσημος φορέας που να ασχολείται με τέτοια θέματα. Ακόμα ότι δεν υπάρχει χρονικό όριο νομικά κατοχυρωμένο που είναι η εταιρία είναι υποχρεωμένη να απαντήσει και ότι μόνο μαζί τους ύστερα από συνεννόηση μπορώ να βρω λύση στο θέμα.
Τέλος και κάτι σημαντικό ότι δηλαδή οι μεταπωλητές σύμφωνα με τον νόμο είναι συνυπεύθυνοι για τα προϊόντα που πουλάνε. Οπότε την επόμενη φορά που κάποιο μαγαζί σας λέει φούμαρα να τους το πείτε. [δυστυχώς δεν σημείωσα τον αριθμό του νόμου γιατί τώρα μέσω τηλεφώνου μου είπαν ένα μακρινάρι στα γρήγορα... αλλά αυτό ισχύει]


Μετά το ενδιαφέρον τηλέφωνο στο 1520 αποφασίζω να πάρω τηλέφωνο στην τεχνική τους υποστήριξη μπας και βρω άκρη από εκεί.
Μετά από 2 εβδομάδες+ επιτέλους μίλησα με κάποιον σοβαρό άνθρωπο που ήξερε τι συμβαίνει και όχι σαν έναν από τους πρώτους που μου έχει πετάξει το απίστευτο ότι
...δεν μπορείτε να βάλετε άλλο λειτουργικό εκτός από Windows Vista...


Του εξηγώ το θέμα... και τον ενημερώνω ότι μιλήσει με χίλιους-δυο υπευθύνους ωστόσο το σοκαριστικό ήταν ότι όταν με ρώτησε "ποιο είναι το πρόβλημα;" και του απάντησα ότι "δεν αποδέχομαι τους όρους χρήσης των Win Vista"... (...) ... και ότι "ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω linux" όχι μόνο δεν με ρώτησε το τι είναι αυτό που λέω αλλά μου είπε ότι * το γνωρίζει το θέμα ( :shock: ) * του έχει ξανατύχει ( :shock: ) και ότι * γνωρίζει και αυτός για Linux που ενδιαφέρομαι να βάλω! ( :shock: )

[Γιατί τους κρύβουν αυτούς τους ανθρώπους;]

Του δίνω τον κωδικό του μηχανήματος και μου απαντάει ότι όχι μόνο το laptop υποστηρίζει Vista αλλά Win XP και (αλήθεια είναι) Ubuntu Linux!!!! :o :shock: :o :shock: - Επίσημα και από την εταιρία!

Μετά τα χαρμόσυνα έστω αυτά νέα του ζητάω την γραπτή επιβεβαίωση αυτών που λέει προφορικά ώστε να προχωρήσω σε εγκατάσταση και να χρησιμοποιήσω το laptop επιτέλους. Δηλαδή να μου στείλει ένα email με τα 2 αυτά βασικά σημειά...
1)ότι όσον αφορά το τεχνικό τμήμα που επικαλούνται οι λοιποί υπεύθυνοι δεν υπάρχει πρόβλημα να προχωρήσω σε εγκατάσταση άλλου λειτουργικού (καθώς όπως είπε και ο ίδιος μπορούν άμεσα με ένα τηλέωνο να μάθουν αν είναι ενεγοποιημένα ή όχι τα Vista]
2)ότι το laptop έχει επίσημη υποστήριξη για Ubuntu Linux.

Ωστόσο μου απαντά ότι σαν απλός τεχνικός δεν μπορεί να δώσει τέτοια "επίσημη" και γραπτή απάντηση αλλά ότι θα προωθήσει το θέμα στους υπευθύνους (από Δευτέρα δηλαδή... :( ).

Αυτά... οπότε... ακόμα τίποτα ιδιαίτερο... όσον αφορά το θέμα... παρά μικρά θετικά στοιχεία.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι...
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Καλό / Προγραμματισμός: Καλός / Αγγλικά: Καλά
Χubuntu 12.04 64bit
Mixas PC: E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 18 Σεπ 2008, 13:39
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό gourgi » 14 Νοέμ 2008, 19:30

περιμένουμε και εμείς μαζί σου :ugeek:
κανένα νέο ;
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Laptop χωρίς sVista! [Τελικά γίνεται;]

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 27 Νοέμ 2008, 19:45

σχετικά με το θέμα,
παιρνώ από το γνωστό κατάστημα Multi**** χαζεύοντας τα Laptop και αισίως κάποια netbook της acer.. Μόλις κάνω ένα βήμα μέσα στο μαγαζί, τσουπ ο πωλητής να με ρωτήσει τι θέλω (τέτοια άμεση εξυπηρέτηση είναι να θαυμάζει κανείς!)
-μισό λεπτό να ρίξω μια ματιά στους φορητούς..
-βεβαίως κύριε.

μα τι ευγένεια σκέφτομαι.
vista, vista, vista, vista, όλα τα μηχανάκια με vista ακόμα και τα netbook.
Χμ περίεργο, θα ρωτήσω για linux, κάτι είχα ακούσει για netbook με Xandros, δεν μπορεί.
βλέπω και κάτι ταμπελάκια με τα στοιχεία του κάθε μηχανήματος και στην ανάλυση γράφει κάτι XWVGA και επειδή δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτά ρωτάω τον πωλητή:
-τι ανάλυση έχει αυτή η οθόνη, πόσο επί πόσο;
-δεν ξέρω ..

τι να ρωτάω τώρα για δύσκολα πράγματα...
άντε γεια.
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις