Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windows;

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό simosx » 16 Ιούλ 2012, 19:09

dubuntu έγραψε:Αγαπούλες αγόρασα κ γω το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902612 στα 619 ευρώ.Αρκετά καλά! Όλα καλώς μπαίνω απο wifi χωρίς να την πολυ ψαξω. Ενα μονο θεματακι .Δεν παιζει το ενδεικτικο φωτακι του wifi.Αν ξερει κανείς έχει καλώς


Πολύ ωραίος.

Μπορείς να κάνεις ένα ρεβιού του φορητού; Με τι λειτουργικό Linux ήρθε ο φορητός;
Έβαλες τώρα Ubuntu; Αν κάνεις καλό ρεβιού (και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις), μπορούμε να το βάλουμε και στη σελίδα του www.ubuntu-gr.org.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό h12 » 16 Ιούλ 2012, 19:15

και η dell εχει ξεκινησει να κοβει ...σε διανομες linux .....και για του λογου το αληθες ...τσεκ εδω απο 'δω το ειδα και γω


http://visionstudio.gr/prodlist.asp?cat=77
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Lubuntu 12.10 «64bit» | On dual boot alongside Windows 7 (pre-installed)..
3 Intel Core i3-2350M CPU @ 2.30GHz ‖ RAM 3839 MiB ‖ ASUSTeK COMPUTER INC. X501A (Laptop) ..
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0116] (rev 09)
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a) ⋮ wlan0: Ralink RT5390 Wireless 802.11n 1T/1R PCIe [1814:5390]
h12
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 13:39
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό dubuntu » 16 Ιούλ 2012, 19:22

simosx έγραψε:
dubuntu έγραψε:Αγαπούλες αγόρασα κ γω το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902612 στα 619 ευρώ.Αρκετά καλά! Όλα καλώς μπαίνω απο wifi χωρίς να την πολυ ψαξω. Ενα μονο θεματακι .Δεν παιζει το ενδεικτικο φωτακι του wifi.Αν ξερει κανείς έχει καλώς


Πολύ ωραίος.

Μπορείς να κάνεις ένα ρεβιού του φορητού; Με τι λειτουργικό Linux ήρθε ο φορητός;
Έβαλες τώρα Ubuntu; Αν κάνεις καλό ρεβιού (και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις), μπορούμε να το βάλουμε και στη σελίδα του http://www.ubuntu-gr.org.


Για σένα Σίμο όλο κ κάτι θα κάνω.Είχε πάνω ενα linpus linux για το οποιο δεν μπήκα στο κόπο να το καλοκοιτάξω.Εβαλα xubuntu 12.04 LTS
Λειτουργικό ⇛ lxde debian 12 64 bit
Άβαταρ μέλους
dubuntu
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: 27 Ιουν 2011, 16:00
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό Learner » 16 Ιούλ 2012, 20:21

dubuntu έγραψε:
simosx έγραψε:
dubuntu έγραψε:Αγαπούλες αγόρασα κ γω το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902612 στα 619 ευρώ.Αρκετά καλά! Όλα καλώς μπαίνω απο wifi χωρίς να την πολυ ψαξω. Ενα μονο θεματακι .Δεν παιζει το ενδεικτικο φωτακι του wifi.Αν ξερει κανείς έχει καλώς


Πολύ ωραίος.

Μπορείς να κάνεις ένα ρεβιού του φορητού; Με τι λειτουργικό Linux ήρθε ο φορητός;
Έβαλες τώρα Ubuntu; Αν κάνεις καλό ρεβιού (και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις), μπορούμε να το βάλουμε και στη σελίδα του http://www.ubuntu-gr.org.


Για σένα Σίμο όλο κ κάτι θα κάνω.Είχε πάνω ενα linpus linux για το οποιο δεν μπήκα στο κόπο να το καλοκοιτάξω.Εβαλα xubuntu 12.04 LTS


Ωραίος ! Καλοδούλευτος !
Το ίδιο στυλ υπολογιστή έχω πάρει κι εγώ..(υπογραφή) , βέβαια χαμηλότερων προδιαγραφών .. κι εμένα το Linus Linpus είχε πάνω (fedora-based) , δεν ασχολήθηκα όμως καθόλου.
Σε ότι αφορά το λαμπάκι δεν ξέρω (εμένα δεν έχει λαμπάκι για wireless) είναι πιθανό όμως να σχετίζεται με το ACPI , οπότε δοκίμασε να περάσεις μια παράμετρο στον grub και να δεις αν διορθώθηκε. Επίσης η παράμετρος αυτή θα διορθώσει και τυχών πρόβλημα (δεν είδα να το αναφέρεις , αλλά σε περίπτωση που το έχεις) με τα πλήκτρα Fn+δεξιά-αριστερά βελάκι (όπου ρυθμίζουν την φωτεινότητα της οθόνης) .
Κοίτα εδώ για το πως να περάσεις αυτή την παράμετρο --> https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.p ... 57#p252555
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό dubuntu » 28 Ιούλ 2012, 18:07

Learner έγραψε:
dubuntu έγραψε:
simosx έγραψε:
Πολύ ωραίος.

Μπορείς να κάνεις ένα ρεβιού του φορητού; Με τι λειτουργικό Linux ήρθε ο φορητός;
Έβαλες τώρα Ubuntu; Αν κάνεις καλό ρεβιού (και πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις), μπορούμε να το βάλουμε και στη σελίδα του http://www.ubuntu-gr.org.


Για σένα Σίμο όλο κ κάτι θα κάνω.Είχε πάνω ενα linpus linux για το οποιο δεν μπήκα στο κόπο να το καλοκοιτάξω.Εβαλα xubuntu 12.04 LTS


Ωραίος ! Καλοδούλευτος !
Το ίδιο στυλ υπολογιστή έχω πάρει κι εγώ..(υπογραφή) , βέβαια χαμηλότερων προδιαγραφών .. κι εμένα το Linus Linpus είχε πάνω (fedora-based) , δεν ασχολήθηκα όμως καθόλου.
Σε ότι αφορά το λαμπάκι δεν ξέρω (εμένα δεν έχει λαμπάκι για wireless) είναι πιθανό όμως να σχετίζεται με το ACPI , οπότε δοκίμασε να περάσεις μια παράμετρο στον <abbr title='Είναι ένας φορτωτής εκκίνησης και είναι το πρώτο πρόγραμμα λογισμικού που τρέχει όταν εκκινούμε τον υπολογιστή.'>grub</abbr> και να δεις αν διορθώθηκε. Επίσης η παράμετρος αυτή θα διορθώσει και τυχών πρόβλημα (δεν είδα να το αναφέρεις , αλλά σε περίπτωση που το έχεις) με τα πλήκτρα Fn+δεξιά-αριστερά βελάκι (όπου ρυθμίζουν την φωτεινότητα της οθόνης) .
Κοίτα εδώ για το πως να περάσεις αυτή την παράμετρο --> https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.p ... 57#p252555

ολα δουλευψαν με την πρωτη κ το λαμπακι διορθωθηκε με τον πυρηνα 3.5.Στο xubuntu εβαλα με μια εντολη κ το lubuntu γιατι μου αρεσε.Το review το βλεπω απο φθινοπωρο γιατι τωρα με εχει πιασει το καλοκαιρι...
Λειτουργικό ⇛ lxde debian 12 64 bit
Άβαταρ μέλους
dubuntu
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: 27 Ιουν 2011, 16:00
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό yobo » 29 Ιούλ 2012, 11:42

yobo έγραψε:
PaPo έγραψε:Σήμερα πήγα και αγόρασα απ το πλαίσιο ένα καινούργιο turbo-x γιατί το παλιό τα έφτυσε.. Πήγα σε turbo-x γιατί είχα τη δυνατότητα να το παραγγείλω χωρίς τα 7άρια με έκτπωση βέβαια 83 ευρώ..
Μπορεί να πλαίσιο να μην το έχουμε και πολύ σε εκτίμηση(εγώ τουλάχιστον) αλλά σε κάτι τέτοια είναι πολύ μπροστά!


Αν αυτό είναι αλήθεια τότε δείχνει ότι έχει αλλάξει η τακτική του συγκεκριμένου καταστήατος κάτι που είναι εξαιρετικά θετικό και βέβαια κάτι που θα πρέπει να το εκμεταλευτούμε και να το διαφημίσουμε. Στο παρελθόν έχω προσπαθήσει επανειλημμένως να κάνω κάτι τέτοιο (στο Πλαίσιο αλλά και αλλού, βλ. viewtopic.php?f=14&t=1407&p=180897#p180897) αλλά χωρίς επιτυχία.


Δοκίμασα εχθές να αγοράσω από το Πλαίσιο δικό τους υπολογιστή (Turbo-X) και να αφαιρέσω το λειτουργικό της μάικροσοφτ και δεν τα κατάφερα. Ίσως ο φίλος μας παραπάνω να πέτυχε κάποια ειδική περίπτωση ή ίσως να το δοκιμάσανε για λίγο και να το σταμάτησαν...
There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels
--> Αγοράστε στην Ελλάδα φορητό υπολογιστή χωρίς windows
yobo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 21:03
IRC: yobo
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό dubuntu » 29 Ιούλ 2012, 13:07

@yobo eshop κ τους αλλους φτυστε τους http://www.e-shop.gr/sort_search_rest.p ... R&offset=0 .Απλα κοιταξτε οτι αυτο που θα παρετε ειναι στην σωστη τιμη γιατι μπορει να τυχει να σε ριξουν αν κ νομιζω στο λινκ αυτο δεν συμβαινει.Δεν ειναι λυση να παρακαλας να σου επιστρεψουν τα λεφτα σου κ να σου κανουν κ διαφορες λαλακιες με την εγγυηση επειδη τολμησες κ εβγαλες τα παραθυρα.Κ οσοι δεν γουσταρετε πιστωτικες καρτες ζητηστε να το παραλαβετε απο ενα καταστημα κ να πληρωσετε εκει σε μετρητα
Λειτουργικό ⇛ lxde debian 12 64 bit
Άβαταρ μέλους
dubuntu
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: 27 Ιουν 2011, 16:00
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Ιούλ 2012, 14:47

dubuntu έγραψε:ολα δουλευψαν με την πρωτη κ το λαμπακι διορθωθηκε με τον πυρηνα 3.5.Στο xubuntu εβαλα με μια εντολη κ το lubuntu γιατι μου αρεσε.Το review το βλεπω απο φθινοπωρο γιατι τωρα με εχει πιασει το καλοκαιρι...


Μπορείς να κάνεις τα βήματα ώστε να μπει ο υπολογιστής σου στη σελίδα
viewtopic.php?f=10&t=24116#p254719

@yobo: μπορείς να κάνεις το ίδιο για τους φορητούς σου που είχαν Linux;
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό yobo » 30 Ιούλ 2012, 19:15

dubuntu έγραψε:@yobo eshop κ τους αλλους φτυστε τους http://www.e-shop.gr/sort_search_rest.p ... R&offset=0 .Απλα κοιταξτε οτι αυτο που θα παρετε ειναι στην σωστη τιμη γιατι μπορει να τυχει να σε ριξουν αν κ νομιζω στο λινκ αυτο δεν συμβαινει.Δεν ειναι λυση να παρακαλας να σου επιστρεψουν τα λεφτα σου κ να σου κανουν κ διαφορες λαλακιες με την εγγυηση επειδη τολμησες κ εβγαλες τα παραθυρα.Κ οσοι δεν γουσταρετε πιστωτικες καρτες ζητηστε να το παραλαβετε απο ενα καταστημα κ να πληρωσετε εκει σε μετρητα

Συμφωνώ ότι δεν είναι λύση άλλά επειδή το ανέφερε κάποιος φίλος παραπάνω ήθελα να δω αν ισχύει. Πράγματι το γεγονός ότι ένα μεγάλο μαγαζί όπως το e-shop έχει τέτοια ποικιλία σε linux laptops είναι εξαιρετικά θετικό και θα έπρεπε να το στηρίξουμε...

simosx έγραψε:@yobo: μπορείς να κάνεις το ίδιο για τους φορητούς σου που είχαν Linux;

Δυστυχώς δεν μπορώ: το πρώτο μηχάνημα που είχα πάρει δεν ζει πια και τα άλλα δύο τα αγοράσα για λογαριασμό άλλων και τα βλέπω σπάνια.
There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels
--> Αγοράστε στην Ελλάδα φορητό υπολογιστή χωρίς windows
yobo
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 21:03
IRC: yobo
Εκτύπωση

Re: Πως θα αγοράσουμε φορητό υπολογιστή (laptop) δίχως Windo

Δημοσίευσηαπό anagno » 31 Ιούλ 2012, 00:55

Off topic:
yobo έγραψε:Πράγματι το γεγονός ότι ένα μεγάλο μαγαζί όπως το e-shop έχει τέτοια ποικιλία σε linux laptops είναι εξαιρετικά θετικό και θα έπρεπε να το στηρίξουμε...


Δυστυχώς από προσωπική εμπειρία έχω να πω ότι το e-shop είναι στα τελευταία του... Προσπάθησα να παραγγείλω υπολογιστή από το e-shop (διάλεξα εγώ τα εξαρτήματα του...) και μετά από 3 βδομάδες καθυστερήσεων απλώς ακύρωσα την παραγγελία ...
Το e-shop έχει τα πάντα στο σίτε του (κυριολεκτικά... Από φαγητό μέχρι φωτοβολταϊκά...) αλλά δεν έχει τπτ ετοιμοπαράδοτο... Ακόμα έχει μπει στoν πτωχευτικό κώδικα ... Οπότε προσοχή με το e-shop ...
1 Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 14.10 64bit , Windows 8
3 Intel® Core™ i5-3570K CPU @ 3.40GHz × 4 ‖ RAM 16GiB ‖ SABERTOOTH Z77
4 ASUS GTX 560 Ti
anagno
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 08 Οκτ 2011, 14:40
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις