Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 17 Φεβ 2014, 21:09

Οι δημοσιεύσεις διαχωρίστηκαν και βρίσκονται εδώ.

Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό versys650gr » 19 Φεβ 2014, 04:04

Παιδια,
αν και καπως αργοπορημενα,
υπαρχει το συγκεκριμενο βιντεακι μετφρασμενο με Ελληνικους υποτιτλους.
Ισως βοηθησει μελη που δεν κατεχουν πολυ καλα την Αγγλικη γλωσσα να δουνε τι λεει ο Stallman για να εκφέρουν την γνωμη τους.



Edit
Τι κωδικα θελει για να φαινεται το link σαν βιντεο ?
Εβαλα απο την εργαλειοθηκη-Videos --> [youtube][/youtube] αλλα δεν....... :?:
Τελευταία επεξεργασία από versys650gr και 19 Φεβ 2014, 18:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
versys650gr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010, 23:11
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό headless » 19 Φεβ 2014, 08:31

Θέλει μόνο το id του βίντεο, δηλαδή το κομμάτι μετά το watch?v=

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό versys650gr » 19 Φεβ 2014, 18:29

headless έγραψε:Θέλει μόνο το id του βίντεο, δηλαδή το κομμάτι μετά το watch?v=


Οκ,ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
versys650gr
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010, 23:11
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 12 Μαρ 2014, 20:33

Παντως όσο αναφορα για το "ηθικό παράπτωμα" των μη ελεύθερων λογισμικών η τραγική ειρωνεία είναι ότι και οι drivers οδηγοί του υλικού όταν δεν λειτουργούν σωστά χρησιμοποιούμε τους μη ελεύθερους δηλ των εταιρειών που τους κατασκευάζουν , !!!!1

και πιστεύω πως αν οι εταιρείες δεν συνεργάζονταν καθόλου τότε το linux δεν θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε καθόλου ./.../ :problem: ή κάνω λαθος :?:
Τελευταία επεξεργασία από Dimitrios.gr και 12 Μαρ 2014, 20:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 20:44

Γεια σας.Επιδη ειμαι νεος εδω,δεν ξερω πολλα για την ιστορια κτλπ και απο οτι ειδα στο βιντεο και με αυτα που τυποθηκαν αυτο το σκανδαλο με της εταιριες κτλπ κατι που με προβληματισε γιατι ειχα αλλη ιδεα για το ubuntu..Να το κανω εγκατασταση ή οχι?...Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει να βλεπουν τι κανω κτλπ,δεν ειναι ωραιο.Εσεις οσοι τα εχετε εγκαταστηση πως το βλεπετε το θεμα ?
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Dimitrios.gr » 12 Μαρ 2014, 20:49

giwrgosatma έγραψε:Γεια σας.Επιδη ειμαι νεος εδω,δεν ξερω πολλα για την ιστορια κτλπ και απο οτι ειδα στο βιντεο και με αυτα που τυποθηκαν αυτο το σκανδαλο με της εταιριες κτλπ κατι που με προβληματισε γιατι ειχα αλλη ιδεα για το ubuntu..Να το κανω εγκατασταση ή οχι?...Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει να βλεπουν τι κανω κτλπ,δεν ειναι ωραιο.Εσεις οσοι τα εχετε εγκαταστηση πως το βλεπετε το θεμα ?


τι σε προβλημάτισε εαν θέλεις να εγκαταστήσεις το ubuntu ή γενικα να βάλλεις linux :?:

ΥΓ: θα σε προβλημάτιζε εάν επέστρεφες στο windows :?:
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Μέτριο
Λειτουργικό ⇛ Linux x32
Προδιαγραφές ⇛ AMD FX 8350 │4GB │ Audio Realtek ALC889│ TFT 19"
Κάρτα Γραφικών ⇛ NVIDIA gtx 650 TI BOOST

-------------------------------------------------------------------------------------------
Η Εξουσία που αποκτήθηκε παράνομα,ποτέ δεν χρησιμοποιείται για το καλό των ανθρώπων (Τάκιτος)
Όσο ποιο σάπιο είναι ένα κράτος τόσο πληθύνονται οι νόμοι. (Τάκιτος)
πᾶ­σά τε ἐ­πι­στή­μη χω­ρι­ζο­μέ­νη δι­και­ο­σύ­νης καὶ τῆς ἄλ­λης ἀ­ρε­τῆς πα­νουρ­γί­α, οὐ σο­φί­α φα­ί­νε­ται .(Πλάτων)
Dimitrios.gr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2011, 19:17
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 12 Μαρ 2014, 21:10

giwrgosatma έγραψε:Γεια σας.Επιδη ειμαι νεος εδω,δεν ξερω πολλα για την ιστορια κτλπ και απο οτι ειδα στο βιντεο και με αυτα που τυποθηκαν αυτο το σκανδαλο με της εταιριες κτλπ κατι που με προβληματισε γιατι ειχα αλλη ιδεα για το ubuntu..Να το κανω εγκατασταση ή οχι?...Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει να βλεπουν τι κανω κτλπ,δεν ειναι ωραιο.Εσεις οσοι τα εχετε εγκαταστηση πως το βλεπετε το θεμα ?
η amazon βλεπει τι προϊόντα ψάχνεις, αυτο ειναι ολο το θεμα και με ενα κουμπάκι στο Ubuntu απενεργοποιείται η συγκεκριμένη λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 21:19

lepidas έγραψε:
giwrgosatma έγραψε:Γεια σας.Επιδη ειμαι νεος εδω,δεν ξερω πολλα για την ιστορια κτλπ και απο οτι ειδα στο βιντεο και με αυτα που τυποθηκαν αυτο το σκανδαλο με της εταιριες κτλπ κατι που με προβληματισε γιατι ειχα αλλη ιδεα για το ubuntu..Να το κανω εγκατασταση ή οχι?...Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει να βλεπουν τι κανω κτλπ,δεν ειναι ωραιο.Εσεις οσοι τα εχετε εγκαταστηση πως το βλεπετε το θεμα ?
η amazon βλεπει τι προϊόντα ψάχνεις, αυτο ειναι ολο το θεμα και με ενα κουμπάκι στο Ubuntu απενεργοποιείται η συγκεκριμένη λειτουργία.

Πως το κανω αυτο ? και θα μπορω να τρεχω καποια ποργραμματα απο το Win7? μερικα της adobe και αλλα που μου ειναι σημαντικα.
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό giwrgosatma » 12 Μαρ 2014, 21:22

Dimitrios.gr έγραψε:
giwrgosatma έγραψε:Γεια σας.Επιδη ειμαι νεος εδω,δεν ξερω πολλα για την ιστορια κτλπ και απο οτι ειδα στο βιντεο και με αυτα που τυποθηκαν αυτο το σκανδαλο με της εταιριες κτλπ κατι που με προβληματισε γιατι ειχα αλλη ιδεα για το ubuntu..Να το κανω εγκατασταση ή οχι?...Το θεμα ειναι οτι δεν μου αρεσει να βλεπουν τι κανω κτλπ,δεν ειναι ωραιο.Εσεις οσοι τα εχετε εγκαταστηση πως το βλεπετε το θεμα ?


τι σε προβλημάτισε εαν θέλεις να εγκαταστήσεις το ubuntu ή γενικα να βάλλεις linux :?:

ΥΓ: θα σε προβλημάτιζε εάν επέστρεφες στο windows :?:

Εχω αρκετο καιρο windows..Ειπα να ξεκινησω με κατι νεο και ειπα αντε ας ψαξω λιγο το Linux.αλλα φοβαμε οτι δεν θα καταλαβω τα προγραμματα του κτλπ..και επειδη εχει πολλες εκδοσεις δεν ξερω ποια να βαλω .Εσεις τι προτεινετε απο την δικια σας εμπειρια πανω στο λ.σ ?
1 Linux: Μέτριο┃ Προγρ: Visual Basic,Java,CSS 3,HTML 5 ┃ Αγγλ: Καλά
2 Operating System:||Lubuntu 15.04|| CPU: Intel Core 2 Duo E7400 @ 2.80GHz, RAM: 4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz, Motherboard: ASRock G41C-GS (CPUSocket),Graphics:2047MB NVIDIA GeForce GT 610 (Gigabyte)
Άβαταρ μέλους
giwrgosatma
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 10 Ιαν 2014, 16:46
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις

cron