Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Learner » 16 Φεβ 2013, 18:44

Μιας και το θέμα αφορά το Ubuntu και είναι νέο - πρόσφατο - φρέσκο , είπα να το "εναποθέσω" στην κατηγορία "Νέα-Ειδήσεις-Ανακοινώσεις" σχετικά με το Ubuntu.

Βέβαια δεν είναι και τόσο νέο , γνωρίζουμε τι έχει ειπωθεί σχετικά με το Ubuntu και το Spyware , απλά τώρα "θα τα ακούσετε" (και με τις δύο έννοιες) δια στόματος Richard Stallman. Στο τέλος κάτι λέει και για το Ubuntu Phone.



Τι παρατήρησα εγώ.

1) Ξεκίνημα με ένα ... παράπονο να το πω ... κατηγορία ... δυσαρέσκεια ; Για το όνομα. GNU/LINUX Ubuntu είναι το σωστό !

2) Στη συνέχεια τα γνωστά περί amazon - spyware κλπ..

3) Να δώσουμε λέει ένα "μάθημα" στην Canonical.. πως άραγε ; Θέλει να "αφυπνίσει" τις κοινότητες ;

4) Υπερβολή , αλλά αυτό είναι γνωστό. Νομίζω δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις 100% ελεύθερο λογισμικό.

Για να δω και τις δικές σας παρατηρήσεις.

Νομίζω είναι κάτι που μας αφορά ως χρήστες Ubuntu.
Ειπώθηκαν πράγματα (αρνητικά) από έναν άνθρωπο που, αν μη τι άλλο ,είναι σίγουρα γνώστης τέτοιων θεμάτων. Υπερβολικός μεν, αλλά συμφωνώ με όσους λένε "έτσι πρέπει να είναι" , δεν πρέπει να κάνει υποχωρήσεις σε κανέναν και για τίποτε.. εξάλλου είναι ο founder.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό evolgen » 16 Φεβ 2013, 19:14

Έχουν ειπωθεί πολλά πράγματα πάνω σε αυτό το θέμα ξανά και ξανά και ξανά... Το μόνο που θα ήθελα να θέσω ως προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι ξεκάθαρο ότι ο RMS δεν ενδιαφέρεται τόσο για τη διάδοση του GNU/Linux, όσο άλλες κοινότητες ή εταιρείες.

Θα προτιμούσε, με άλλα λόγια, να υπάρχουν 2-3 μοντέλα υπολογιστών που να τρέχουν 100% free software + hardware, παρά αυτό που συμβαίνει σήμερα. Οκ, θεμιτό είναι ο καθένας να έχει την άποψή του, απλώς καλό είναι να βλέπουμε που οδηγεί αυτή η άποψη. Καλώς ή κακώς, αν εμμείνουμε σε μια στωλλμανική θεώρηση του ελεύθερου λογισμικού, τότε πρέπει να πάμε πίσω σε πάρα πολλά πράγματα που θεωρούμε σήμερα αυτονόητα. Πολύ λιγότεροι drivers, πολύ λίγα "ευλογημένα" περιφερειακά, προγράμματα γραμμένα σε *GPL (ξου-666 BSD) κλπ.

Είναι πολύ σωστό να θυμόμαστε τις αρχές μας, ωστόσο καλό είναι πού και πού να γυρνάμε το κεφάλι μας και να βλέπουμε σε τι κόσμο ζούμε, τι απαιτήσεις έχει ο μέσος χρήστης υπολογιστή και αν τελικά γράφουμε κώδικα για να αυτοαποκαλούμαστε "μάρτυρες" σε μια κοινωνία αμαρτωλών και πλανημένων...
Το να μειώνεις ένα έργο ελεύθερου λογισμικού, επειδή θεωρείς το δικό σου καλύτερο,
είναι απαράδεκτη συμπεριφορά και δε συμβαδίζει με τις αρχές του ελεύθερου λογισμικού.

Γνώσεις Linux: Μέτριο++ ┃ Προγραμματισμός: Perl, R, Python, SQL, C, Common Lisp, BashΑγγλικά: Άριστα

1. Ubuntu 14.04 trusty
2. Intel Core i7-3520M CPU @ 2.90GHz ‖ RAM 7892 MiB
3. Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
4. eth0: Broadcom NetXtreme BCM57765 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:16b4] (rev 10) ⋮ eth1: Broadcom BCM4331 802.11a/b/g/n [14e4:4331] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
evolgen
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 14:22
Τοποθεσία: UK
IRC: bioevolgenec
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 16 Φεβ 2013, 19:49

για μενα εχει δικιο στο οτι θα μπορουσε η canonical να ενημερωνει τον χρηστη καθε φορα που χρησιμοποιούσε το lens "έι ψιτ φίλε, οτι βάλεις εδώ μέσα θα το μάθω, θα το κρατήσω, το ίδιο και το amazon".Επίσης θα ήθελα να υπάρχει ενημέρωση για αυτο κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού καθώς και επίσης κουμπάκι απενεργοποίησης αυτου στην εγκατάσταση
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 16 Φεβ 2013, 19:52

με τα παραπάνω που γράφω κανείς δε θα μπορούσε να πεί τίποτα, όλα θα ήταν πάρα πολύ ξεκάθαρα. και μη κοιτάμε εμείς που ξέρουμε ότι υπάρχει και που γνωρίζουμε πως βγαίνει off αυτο, ας δούμε και τους νέους χρήστες, εντελώς αρχάριους, αυτοί δεν γνωρίζουν ούτε θα το μάθουν ποτε. ε ναι αυτο ειναι κακο
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 16 Φεβ 2013, 20:33

lepidas έγραψε:εχει δικιο στο οτι θα μπορουσε η canonical να ενημερωνει τον χρηστη καθε φορα που χρησιμοποιούσε το lens "έι ψιτ φίλε, οτι βάλεις εδώ μέσα θα το μάθω, θα το κρατήσω, το ίδιο και το amazon".
lepidas έγραψε:με τα παραπάνω που γράφω κανείς δε θα μπορούσε να πεί τίποτα, όλα θα ήταν πάρα πολύ ξεκάθαρα.

Από την επιφάνεια εργασίας μου (13.04):

Θεωρώ πως αυτό είναι αρκετό. Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται καν να διαβάσει αυτό, τότε δεν θεωρώ πως του αξίζει κάτι καλύτερο.

Κατά τα άλλα, καλά λέει ο Stallman για το ελεύθερο λογισμικό, το μόνο σημείο στο οποίο στέκομαι είναι η φράση του "ethical flaws" (ηθικά ελαττώματα).
Δεν πρέπει να βάλουμε Ubuntu δηλαδή, γιατί η Canonical έχει ηθικά ελαττώματα... Μάλιστα.. :problem:
Καλά, ας μου βρει κάποιος οποιονδήποτε χωρίς κανένα ηθικό ελάττωμα και το ξανασυζητάμε. ;)
Ακόμα και η GPL έχει ηθικά ελαττώματα, σιγά το πράγμα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό simosx » 16 Φεβ 2013, 21:43

Learner έγραψε:4) Υπερβολή , αλλά αυτό είναι γνωστό. Νομίζω δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις 100% ελεύθερο λογισμικό.


Είναι θέμα στρατηγικής· κόβεις τους χρήστες από το να χρησιμοποιούν κλειστούς οδηγούς, παιχνίδια από Steam, Flash, και ό,τι άλλο ώστε να γίνεται χρήση μόνο καθαρά ελεύθερου λογισμικού; Τότε έχεις μια υπερβολική μικρή εγκατεστημένη βάση, και από εκεί δε πιστεύω ότι μπορείς να αναπτυχθείς και να εξελίξεις το ελεύθερο λογισμικό.
Δίχως το Android, δε θα είχαμε υποστήριξη σε επίπεδο πυρήνα Linux για τα διάφορα SoC που χρησιμοποιούν τα κινητά και ταμπλέτες. Βάση της υποστήριξης αυτής, τώρα έχουμε ταμπλέτες με διανομές Linux. Θα έχουμε σύντομα και κινητά με Mozilla OS και Ubuntu Phone, διότι η δουλειά με την υποστήριξη για τον πυρήνα έχει γίνει.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 16 Φεβ 2013, 22:47

1) Ξεκίνημα με ένα ... παράπονο να το πω ... κατηγορία ... δυσαρέσκεια ; Για το όνομα. GNU/LINUX Ubuntu είναι το σωστό !

Γνωστή αντιπαράθεση για το όνομα Linux ή GNU/Linux, για διανομές που περιέχουν πακέτα GNU. Kρατάει καιρό.
Για όποιον θέλει να δει περισσότερα, το άρθρο της Wikipedia είναι αρκετά ενδιαφέρον και μία καλή αρχή.
Θα συμφωνίσω με ένα σχόλιο του Linus Torvalds πάνω στο θέμα, πως δεν έχει τόσο σημασία το όνομα, αρκεί να δίνονται τα εύσημα εκεί που πρέπει.

2) Στη συνέχεια τα γνωστά περί amazon - spyware κλπ..

Kαι αυτό έχει συζητηθεί. Ο RMS έχει μία αυστηρή φιλοσοφία όσον αφορά το ελεύθερο λογισμικό.

3) Να δώσουμε λέει ένα "μάθημα" στην Canonical.. πως άραγε ; Θέλει να "αφυπνίσει" τις κοινότητες ;

Μάλλον με το να απορρίψουμε το Ubuntu, μέχρι η Canonical να "πάρει το μάθημά της" και να μην έχει προεγκατεστημένη την λειτουργία με το Amazon, ή οτιδήποτε παρόμοιο. Πράγμα υπερβολικό.

4) Υπερβολή , αλλά αυτό είναι γνωστό. Νομίζω δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις 100% ελεύθερο λογισμικό.

Αυτό καλώς αναφέρθηκε ως θέμα. Στο κάτω κάτω, αυτός δεν είναι ο στόχος;
Εγώ θα ήθελα να δω κάτι τέτοιο και στην πράξη, δηλαδή απελευθέρωση από ιδιοταγές λογισμικό.
Άμα κάνουμε τα στραβά μάτια μόνο σε μερικά πράγματα που επιλέγουμε εμείς, χάνεται όλο το νόημα.

Γενικότερα, όλα αυτά πηγάζουν από την αυστηρή φιλοσοφία που έχει για το ελεύθερο λογισμικό.
Και όντως, ενδιαφέρεται περισσότερο για το θέμα αρχών παρά για την διάδοση του ελεύθερου λογισμικού.
Κατα τη γνώμη μου, καλά κάνει.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό Learner » 17 Φεβ 2013, 04:52

fkol k4 έγραψε:Από την επιφάνεια εργασίας μου (13.04):

Το legal note υπάρχει και στην 12.10 (όχι μόνο στη 13.04) . Δεν φεύγει από εκεί αν δεν το πατήσεις να το διαβάσεις , θα στο βγάζει συνέχεια. Μετά (αφού το διαβάσεις) γίνεται ένα απλό θαυμαστικό. Προστέθηκε (αν δεν κάνω λάθος) , μετά από όλα αυτά που ακούστηκαν περί Spyware και μη ενημέρωσης των χρηστών κλπ.
Είχαν πει όμως πως θα προσθέσουνε ένα απλό και εύκολο να το βρεις , κουμπί απενεργοποίησης αυτής της λειτουργίας.

Ένα καλό ερώτημα εδώ θα ήταν , τι υποχωρήσεις πρέπει να κάνει (καν αν πρέπει να τις κάνει) μια διανομή GNU/Linux προκειμένου να προωθηθεί και μέσω αυτής βέβαια θα προωθηθεί και το ΕΛ/ΛΑΚ.

Πραγματικά πιστεύει κάποιος πως αν δεν υπήρχε το Ubuntu , θα είχε τόσο κόσμο το Linux ; Για οικιακούς χρήστες μιλάω πάντα (μην μπερδέψουμε μέσα εταιρίες κλπ).
Δεν νομίζω πως υπάρχει μεγαλύτερη πύλη - πόρτα εισαγωγής στον κόσμο του Linux (ΕΛ/ΛΑΚ) από το Ubuntu. Κάποιοι λένε πως είναι λάθος πόρτα βέβαια δικαίωμα τους, όπως δικαίωμα μου και εμένα να υποστηρίζω αυτό που νομίζω πως θα βοηθήσει στην διάδοση και την καλύτερη εξέλιξη του ΕΛ/ΛΑΚ.

Ναι δεν είναι "καθαρό" 100% συμφωνώ, αλλά τι είναι 100% καθαρό ; Ούτε ο πυρήνας Linux δεν είναι 100% free από closed source , restricted modules κλπ
Αναφέρομαι φυσικά σε αυτό που είπε ήδη ο fkol k4
fkol k4 έγραψε:Ακόμα και η GPL έχει ηθικά ελαττώματα,
.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 17 Φεβ 2013, 12:24

ο Stallman παλεύει για την ελευθερία, αυτό κάνει, αυτο εκανε παντα. καλα κανει και στριμωχνει την canonical, παντα χρειαζεται ενας τετοιος για να υπαρχουν ισσοροπιες.
και τι ειναι η canonical? μια επιχειρηση ειναι, αμα ερθει καποιος και της πει πχ "παρε 7 τρις ευρω και κανε ετσι" τι νομιζετε?θα αρνηθει?
ετσι και με το amazon, πηγε και ειπε κανε ετσι.

ο καθενας κοιταζει το συμφερον του, εμεις θελουμε ελευθερια, η canonical θελει χρηματα. θα προτιμουσα να πληρωνα για το ubuntu αλλα να παραμενει 101% χωρις να συνεργαζεται με αλλες "εταιριες" .
το ειχε πει και ο ιδιος παλια, θα επρεπε να πληρωνουμε για το ελευθερο λογισμικο.

Learner έγραψε:

Πραγματικά πιστεύει κάποιος πως αν δεν υπήρχε το Ubuntu , θα είχε τόσο κόσμο το Linux ;


δεν ειναι το ubuntu, ειναι η κοινοτητα που το εκανε ετσι και η τυχη.
πχ. αμα κλεισουμε την κοινοτητα/φορουμ και σβησουμε και τα θεματα το ubuntu στην ελλαδα θα γινει puppy linux
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Richard Stallman για το Ubuntu (16/02/2013)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 17 Φεβ 2013, 14:26

lepidas έγραψε:και τι ειναι η canonical? μια επιχειρηση ειναι, αμα ερθει καποιος και της πει πχ "παρε 7 τρις ευρω και κανε ετσι" τι νομιζετε?θα αρνηθει?

Εσύ για 7 τρις ευρω θα δεχόσουν να βάλεις στη διανομή σου ιδιοταγές-κλειστό-μη ελεύθερο λογισμικό;
Εγώ και για πολύ λιγότερα, το Linux Mint (που δεν είναι και εταιρεία) το κάνει και τσάμπα.
lepidas έγραψε:δεν ειναι το ubuntu, ειναι η κοινοτητα που το εκανε ετσι και η τυχη.
πχ. αμα κλεισουμε την κοινοτητα/φορουμ και σβησουμε και τα θεματα το ubuntu στην ελλαδα θα γινει puppy linux

Όχι βέβαια, το Linux πού ήταν παγκόσμια πριν το Ubuntu;
Εδώ ακόμα και τώρα, όταν λείπει μια ευκολία στο Ubuntu γκρινιάζουμε και λέμε «άμα ήταν έτσι, έβαζα και Debian». Που να μην υπήρχε κιόλας.

Ο Stallman παλεύει για την ελευθερία στο λογισμικό, όχι για την ελευθερία γενικά. Αυτό τον νοιάζει και πολύ καλά κάνει.
Πολλές φορές όμως του φεύγουν κατηγορίες περί ηθικής και αρκετές από αυτές είναι αμφισβητούμενες από πολλούς.

Κάποιος λοιπόν ακόμα πιο ηθικός από τον Stallman είχε πει κάποτε «ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω». Ας το έχουμε λιγάκι στο νου μας.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις