It's ready!! (elementaryOS Luna)

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 12 Αύγ 2013, 21:43

Learner έγραψε:Ναι, πρέπει να το δοκιμάσω, όπως επίσης πρέπει να φτιαχτεί και ένα βίντεο της προκοπής από όποιον ενδιαφέρεται για το Elementary OS. Το βίντεο που είδα εγώ, ως άσχετος με το Elementary, δεν μου έδειξε τίποτα. Λόγια-λόγια.. αστειάκια.. ΟΚ, αλλά φαίνεται (χωρίς ίσως να είναι), ένα gnome-shell με ένα dock.


Μάλλον είναι επίτηδες φτιαγμένο έτσι.
Το elementaryOS δεν στοχεύει στον μέσο (ημι-geek Εικόνα) λινουξά που τον ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες αυτές. Αυτά, όσοι ενδιαφέρονται μπορούν πολύ εύκολα να τα μάθουν.
Το κοινό στο οποίο στοχεύει το elementaryOS είναι αυτό που δεν θέλει να ξέρει πως δουλεύει το λειτουργικό του, αυτοί που συνήθως λεν τη φράση «εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου, όχι να μάθω τα Linux».
Γι αυτό και πολλές επιλογές διαμόρφωσης υπάρχουν μεν, αλλά είναι επίτηδες καλά κρυμμένες πίσω από εντολές gsettings, dconf-editor και αρχεία ρυθμίσεων ώστε να μην μπερδεύονται αυτοί που θέλουν από ένα λειτουργικό «να αποφασίζει πριν από αυτούς, γι αυτούς».
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό Learner » 12 Αύγ 2013, 23:02

Elementary OS - Home έγραψε:
Community Driven.
elementary has a single goal:
to provide the best possible experience for our community.
We're driven by a desire to be better, not by a paycheck.
Contributors aren't profit-maximizers, they're purpose-maximizers.


Μήπως την "λέει" στεγνά (εμμέσως πλην σαφώς) σε κάποιον founder κάποιας διανομής - κάποιας εταιρίας.. ; (και ας βασίζεται στην δική του διανομή.. )
:lol:
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 12 Αύγ 2013, 23:26

Learner έγραψε:Μήπως την "λέει" στεγνά (εμμέσως πλην σαφώς) σε κάποιον founder κάποιας διανομής - κάποιας εταιρίας.. ; (και ας βασίζεται στην δική του διανομή.. )
:lol:

Δεν το είχα προσέξει, δεν νομίζω να είναι μπηχτή, μάλλον αιτιολόγηση για αυτό:

Από όσο έχω παρακολουθήσει δεν έχουν δηλώσει ποτέ κάτι αρνητικό για το Ubuntu (ούτε καν για το θέμα Mir vs Wayland).

Εξάλλου αυτός που βγάζει τη διανομή που βασίζονται κυρίως πληρώνει ως τώρα, δεν βγάζει (από το Ubuntu τουλάχιστον, βγάζει από την HBD), οπότε δεν έχουν και λόγο να πουν κάτι κακό, αν ήταν να πουν κάτι θα έλεγαν για κανέναν που ζητάει λεφτά για Ubuntu-based διανομές ή για κανέναν που παίρνει τη δουλειά τους, της αλλάζει ταμπέλα και την κυκλοφορεί με το δικό του όνομα (μέχρι που τον έκραξαν και οι χρήστες του).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό Learner » 13 Αύγ 2013, 00:27

Το ότι δεν αναφέρουν όμως ότι βασίζεται στο Ubuntu, δεν μου πολύ-αρέσει. Όχι ότι είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν, αλλά στην αρχική σελίδα με τα τεράστια γράμματα (what is elementary OS), θα μπορούσαν να κάνουν μια αναφορά ότι η διανομή βασίζεται στο Ubuntu, χρησιμοποιεί τα αποθετήρια του και εν τέλει είναι και ο λόγος που υπάρχει το Elementary OS ;)
Η παραπάνω είναι βέβαια η δική μου γνώμη, σεβόμενος απόλυτα την δουλειά που έχουν ρίξει οι προγραμματιστές του Elementary OS.

fkol l4 έγραψε:...αν ήταν να πουν κάτι θα έλεγαν για κανέναν που ζητάει λεφτά για Ubuntu-based διανομές...

Χμμμ, δεν το ήξερα αυτό. Δεν έχουν πρόβλημα στο ότι χρησιμοποιούν τα αποθετήρια του Ubuntu ; Δεν ζητά μερίδιο η Canonical ; Όχι ε ; Μόνο στο trademark ζητά νομίζω. (αν χρησιμοποιούσαν μέρος του ονόματος).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό ermis2014 » 13 Αύγ 2013, 17:30

Το εγκατέστησα σαν εικονικό λειτουργικό να πάρω μια γεύση.
Όπως το βλέπω είναι ιδανικό για κάποιον που δεν ξέρει πολλά πολλά από υπολογιστές και έχει τις παρακάτω προυποθέσεις.
1) δεν τα σηκώνει ο υπολογιστής του ή δεν θέλει να πληρώσει να βάλει windows.
2) Δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει να ασχοληθεί με γραμμές εντολών και τα θέλει έτοιμα όλα.
3) Όταν λέμε όλα στην περίπτωσή του εννοούμε τα απλά .... να μπει σε κάνα facebook να τσατάρει ή να παίξει κανένα παιχνιδάκι, να δει καμιά ταινία που θα του δώσει ο φίλος στο στικάκι, να ακούσει την μουσική του και τέτοια απλά πραγματάκια.
Και υπάρχουν πολλοί φίλοι που πιστεύω έχετε όλοι σας και είναι σε αυτό το στυλ.
Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σας αρχίσει κάποιος τα παρακάλια έλα ρε φίλε κατέβασέ μου και κάνε μου εγκατάσταση τα πειρατικά windows γιατί στο μυαλό του μόνο αυτά υπάρχουν σαν λειτουργικό βάλτε του πρώτα αυτή την διανομή να την δοκιμάσει.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-27-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic
3 Intel Core i7-2600K CPU @ 3.40GHz ‖ RAM 7953 MiB ‖ ASUS INC. P8Z68-V PRO GEN3
4 AMD nee ATI Cayman XT [Radeon HD 6970] [1002:6718] {fglrx_pci}
5 eth0: Intel 82579V Gigabit Network Connection [8086:1503] (rev 05)
ermis2014
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 24 Ιουν 2013, 03:48
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Εκτύπωση

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό Learner » 13 Αύγ 2013, 19:49

clepto έγραψε:
Learner έγραψε:Στο βίντεο δεν είδα κάτι διαφορετικό από ένα Gnome-shell και ένα dock. Κάνω λάθος ;
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τέτοιο σχόλιο από σένα, με απογοητεύεις :( :P Δοκίμασε το άμα θες... Δεν μπορείς να πεις ότι είναι ένα gnome shell με ένα dock...


OK, πάω πάσο. Το δοκιμάζω από εχθές το βράδυ συνεχώς. Όντως δεν είναι ένα Gnome-shell με ένα dock. Φαίνεται ότι έχουν κάτσει και έχουν γράψει κώδικα. Του έχουν "αλλάξει τα φώτα" (καλύτερο-χειρότερο είναι θέμα γούστου, εμένα μ' αρέσει πάντως).

signature updated ;)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: It's ready!! (elementaryOS Luna)

Δημοσίευσηαπό clepto » 13 Αύγ 2013, 20:57

:)
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-30-generic 64bit (en_US.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.8.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core i7-3537U CPU @ 2.00GHz ‖ RAM 3840 MiB ‖ ASUS K56CB
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 0a)
clepto
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010, 16:27
Τοποθεσία: Πάτρα
Launchpad: christriant
IRC: Clepto
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις

cron