‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 10 Σεπ 2013, 20:06

Σήμερα η Canonical ανακοίνωσε μία νέα πρωτοβουλία που έχει ως σκοπό την διαμόρφωση του μέλλοντος του Ubuntu, σύμφωνα με τις επιθυμίες των χρηστών.
Πρόκειται για το Ubuntu Voice, που περιγράφεται ως ένα "User experience network" που επιτρέπει στους χρήστες που θα εγγραφούν να βοηθήσουν και να συμμετέχουν στην έρευνα της Canonical για τη βελτίωση της εμπειρίας χρήστη.

Χαρακτηριστικά αναφέρει πως αν θέλετε να:
  • είστε η φωνή περισσοτέρων από 20.000.000 χρηστών. Θα έχετε ευκαιρίες να συμμετάσχετε σε διάφορους τομείς της έρευνας για την εμπειρία χρήσης του Ubuntu με διαφορετικά προϊόντα και να την διαμορφώσετε.
  • είστε ενημερωμένοι για το Ubuntu. Θα λαμβάνετε περιοδικές ενημερώσεις (κάθε δύο μήνες) μέσω e-mail, με πληροφορίες όπως πάνω σε τι δουλεύουν οι desingers, πως αξιοποιείται το feedback και πως συμπεριφέρονται οι χρήστες όταν αλληλεπιδρούν με την τεχνολογία.
  • πάρετε κάτι επιπλέον. Κάποια κομμάτια της έρευνας θα έρθουν με κάποιο κίνητρο, ή με την μορφή κλήρωσης για ένα "Ubuntu goody" (κάποιου αντικειμένου ή λογισμικού;) και κάποια κομμάτια της έρευνας θα είναι εθελοντικά.
...τότε εγγραφείτε σήμερα, κάνοντας κλικ εδώ.

Να σημειωθεί πως αναγράφεται ότι όσοι εγγραφούν στην ομάδα πρέπει να συμφωνήσουν να κρατήσουν εμπιστευτικές μερικές πληροφορίες που θα λαμβάνουν από την Canonical.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να στείλετε e-mail στην διεύθυνση που αναγράφεται στο δεύτερο link των πηγών.

Πηγές:

Προς το παρόν δεν υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες για αυτή την κίνηση ή την έρευνα που γίνεται, αλλά πιθανότατα να υπάρξουν στο άμεσο μέλλον.
Ποια η γνώμη σας για αυτή την κίνηση; Θα θέλατε να συμμετάσχετε στο εν λόγω project;
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Σεπ 2013, 20:20

eliasps έγραψε:Ποια η γνώμη σας για αυτή την κίνηση;

Πιστεύω ακράδαντα πως θα αποτύχει παταγωδώς. :P Όχι απαραίτητα γιατί είναι κακή ιδέα.
eliasps έγραψε:Θα θέλατε να συμμετάσχετε στο εν λόγω project;

Έχω ήδη δηλώσει συμμετοχή :thumbup:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 10 Σεπ 2013, 20:25

fkol k4 έγραψε:Έχω ήδη δηλώσει συμμετοχή

Δήλωσα και εγώ συμμετοχή, ναι μεν γιατί θέλω να βοηθήσω, αλλά ο κύριος λόγος είναι η ικανοποίηση της περιέργειάς μου για το Ubuntu Voice, καθώς και για τις εμπιστευτικές πληροφορίες. :shifty:

fkol k4 έγραψε:Πιστεύω ακράδαντα πως θα αποτύχει παταγωδώς. Όχι απαραίτητα γιατί είναι κακή ιδέα.

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς είναι και πως λειτουργεί, οπότε δεν μπορώ να προβλέψω. :P
Μέχρι που σκεφτόμουν να στείλω e-mail για να μου πουν περισσότερα, αλλά δεν το έκανα.
Θα δούμε περισσότερες λεπτομέρειες στο μέλλον, ειδικά όσοι εγγραφούμε!
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό lepidas » 10 Σεπ 2013, 20:30

εκανα και εγω.
κατι σαν δοκιμαστες θα γινονται οσοι εχουν συμμετοχη. το μελλον θα δειξει τι ακριβως
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Σεπ 2013, 20:48

eliasps έγραψε:Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς είναι και πως λειτουργεί, οπότε δεν μπορώ να προβλέψω.

Δεν έχει καν σημασία.
H Canonical θέλει περισσότερους χρήστες, μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς δηλαδή.
Ένα μεγάλο μέρος των «σκληροπυρηνικών» λινουξάδων το έχει χάσει ήδη με κινήσεις όπως Unity & Mir και βρίσκεται ήδη εκτός κοινότητας Ubuntu, οπότε από εκεί δεν περιμένει feedback.
Οι «εγώ δεν θέλω να μάθω τα λίνουξ, θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου» χρήστες, πιθανότατα δεν μπαίνουν καν στο OMG!Ubuntu! ενώ οι «εντάξει, μου αρέσουν τα λίνουξ αλλά δεν ξέρω και πολλά» πιθανότατα δεν θα ασχοληθούν με το ubuntu voice.
Οπότε, μένουμε εσύ, εγώ, ο lepidas, ο Learner και καμιά δεκαριά ακόμη που θα ασχοληθούμε για τον παρακάτω λόγο:
eliasps έγραψε:ο κύριος λόγος είναι η ικανοποίηση της περιέργειάς μου για το Ubuntu Voice, καθώς και για τις εμπιστευτικές πληροφορίες

Εμείς όμως ήδη χρησιμοποιούμε Ubuntu, δεν θα αυξήσουμε το μερίδιο της Canonical στην αγορά, οπότε μπορεί άνετα η Canonical να μας αγνοήσει επιδεικτικά... :lol:
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό Learner » 10 Σεπ 2013, 21:16

If you have any questions, please feel free to contact us at:
ubuntuvoice@gmail.com


Καλά δεν έχουν ένα Ubuntu Alias ; Gmail ; (χαχαχα).

OK, μάλλον θα γραφτώ κι εγώ να δούμε τι θα γίνει.

Αυτό τώρα είναι ή ο αντικαταστάτης του brainstorm που έκλεισε, ή «ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα» , να δούνε τι θα γίνει, πόσοι θα ενδιαφερθούν.
Ιδέα του Jono είναι κι αυτή ; :P
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 10 Σεπ 2013, 21:24

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν νομίζω ότι ο στόχος είναι να συμμετάσχουν στο Ubuntu Voice άτομα που δεν χρησιμοποιούν Ubuntu ή δεν ασχολούνται με τα της κοινότητας και τις εξελίξεις. Κάτι τέτοιο όπως είπες είναι αδύνατο και μάλλον το ξέρουν στην Canonical.
Το κύριο κομμάτι που θα καθορίσει το αν θα πετύχει το στόχο (ο οποίος πάλι, δεν έχω καταλάβει ποιος ακριβώς είναι) του το Ubuntu Voice, είναι τα αντικείμενα της έρευνας που θα γίνει και ο τρόπος συμμετοχής.

fkol k4 έγραψε:Εμείς όμως ήδη χρησιμοποιούμε Ubuntu, δεν θα αυξήσουμε το μερίδιο της Canonical στην αγορά, οπότε μπορεί άνετα η Canonical να μας αγνοήσει επιδεικτικά...

:lol:
H ειρωνία είναι ότι ήδη έχουν αναφερθεί στα σχόλια πράγματα που είχαν διασπάσει την κοινότητα του Ubuntu, όπως το Unity, o Μir και η άποψη ότι η Canonical ήδη αγνοεί το feedback των χρηστών.

Θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

Learner έγραψε:Καλά δεν έχουν ένα Ubuntu Alias ; Gmail ; (χαχαχα).

Aρκετά περίεργο. Και όλη η διαδικασία εγγραφής γίνεται μέσω υπηρεσίας της Google...
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό apóstolos » 11 Σεπ 2013, 03:53

Δηλωσα κι εγώ συμμετοχή.. Αν δεν μου αποκαλύψουν τα κρυφά μυστικά που μου υποσχέθηκαν θα αλλάξω διανομή γιατί δεν ανέχομαι να μη τηρεί κανείς όσα υπόσχεται :P
1 Γνώσεις Linux: OK
3 Intel Celeron CPU G1820 @ 2.70GHz ‖ RAM 7676 MiB ‖ MSI H81M-E33
4 Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics [8086:0402] {i915}
apóstolos
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 22 Αύγ 2013, 14:55
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 12 Σεπ 2013, 07:45

Εικόνα
Ή το μετάνιωσαν ή όποιος πρόλαβε πρόλαβε...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: ‘Ubuntu Voice’ - Tι είναι;

Δημοσίευσηαπό Learner » 12 Σεπ 2013, 09:56

fkol k4 έγραψε:Ή το μετάνιωσαν ή όποιος πρόλαβε πρόλαβε...
:P

Έχει έρθει σε κανέναν e-mail επικοινωνίας ; Σε μένα δεν έχει έρθει κάτι πάντως.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις