GNOME Women στην Ελλάδα

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 19 Οκτ 2013, 20:54

Ομιλία της Karen Sandler στο Collaboration Summit 2013 με θέμα Bringing More Women to Free and Open Source Software

Ομιλία της Marina Zhurakhinkaya στο LibrePlanet με θέμα Outreach Program for Women: Lessons in Collaboration
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό shady » 03 Νοέμ 2013, 01:00

Το όλο εγχείρημα κατά την γνώμη μου δεν έχει καμμία βάση και λογική. Αμερικανιά του κ.... είδα ακόμα ένα πριν λίγες μέρες για Women Coders. Δεν είμαι καν σίγουρη αν όλο αυτό υποκινείται από γυναίκες. Προσωπικά δεν έχω ακόμα γνωρίσει γυναίκα στον χώρο της πληροφορικής να έχει τέτοια κολλήματα, ούτε αισθάνθηκα ποτέ μειονότητα. Τουλάχιστον η πληροφορική έχει να κάνει καθαρά με την κλίση και το μυαλό του καθενός, ανεξαρτήτως φύλου. Όπως για παράδειγμα ένας άνθρωπος μπορεί να είναι δικηγόρος, γιατρός, μουσικός, ζωγράφος. Δεν έχει να κάνει ούτε με εμφάνιση ούτε με δύναμη.

"Επειδή οι γυναίκες είναι μειονότητα, είναι δυσκολότερο να βρουν άλλες γυναίκες που έχουν περάσει τα ίδια ή κάποιες γυναίκες που μπορούν να μοιραστούν τις εμπειρίες τους ή και ναι τις συμβουλευτούν."
Συγνώμη, αλλά για συνεισφορά στο Ελεύθερο Λογισμικό μιλάμε ή κάτι άλλο;

"Γενικά είναι δύσκολο να γίνει κάποιος μέλος μιας κοινότητας, να μάθει την κουλτούρα της και τις διαδικασίες."
Ναι, πάντα ήταν δύσκολο σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη. Κοινωνικότητα χρειάζεται και θέληση. Ανεξαρτήτως φύλου και πάλι.

headless συμφωνώ απολύτως!!!
Αλλά μια ακόμα απορία... Θα καταλάβαινα κάτι τέτοιο το 1980 που υπήρχαν ελάχιστες γυναίκες στο χώρο, το 2013 όμως;;;
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic 4.15.0-46-generic 64bit (en_US.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu), Ubuntu 4.15.0-45-generic
3 Intel Core i7-4710MQ CPU @ 2.50GHz ‖ RAM 3636 MiB ‖ LENOVO 20AWS1CH00
4 Intel 4th Gen Core Processor Integrated Graphics [8086:0416] {i915}
5 wwp0s20u10: 1199:a001 Sierra Wireless, Inc. ⋮ enp0s25: Intel Ethernet Connection I217-LM [8086:153a] (rev 04) ⋮ wlp3s0: Intel Centrino Advanced-N 6235 [8086:088f] (rev 24)
Άβαταρ μέλους
shady
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 15:46
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό jennie » 03 Νοέμ 2013, 03:44

Εγώ πάντως χαίρομαι για την πρωτοβουλία. Δεν έχω γνωρίσει ακόμη άλλες Ελληνίδες που συνεισφέρουν στο ΕΛΛΑΚ, αλλά θα με ενδιέφερε.
Ενημερωτικά, στην έρευνα των χρηστών Ubuntu του 2012 προέκυψε ότι μόνο 4% των χρηστών Ubuntu είναι γυναίκες. Σε παλιότερες έρευνες, γενικά για το ΕΛΛΑΚ, το ποσοστό των γυναικών κυμαινόταν μεταξύ 1-2%, άρα τουλάχιστον υπάρχει κάποια βελτίωση.

Όσο για τη δική μου εμπειρία ως γυναίκα που συνεισφέρει στην Ελληνική κοινότητα ΕΛΛΑΚ, ουσιαστικά δεν έχω άσχημες εμπειρίες να μοιραστώ.
Μπορώ βέβαια να μοιραστώ αστείες εμπειρίες:
Όπως ότι με έχουν αποκαλέσει μια δυο φορές "φίλε", παρόλο που το όνομά μου είναι γυναικείο και το άβατάρ μου είναι ένας πιγκουίνος με ροζ φορεματάκι και ροζ φιογκάκι στο κεφάλι.
Ή το σοκ που έπαθα την πρώτη φορά που πήγα σε μεγάλο συνέδριο ΕΛΛΑΚ (τη FOSDEM στις Βρυξέλλες) και γυναίκες δεν ήταν ούτε μία στις 20. Άσε που ήμουν η μοναδική που φορούσε κραγιόν.

Off topic:
Ωστόσο, ως γυναίκα που ανέκαθεν της άρεσαν τα μαθηματικά και οι υπολογιστές, έχω κάποιες άσχημες εμπειρίες.
Ακόμη θυμάμαι στην τρίτη Λυκείου έναν οικογενειακό φίλο (τότε φοιτητής, σήμερα καθηγητής σε τμήμα Ιατρικής) να μου λέει κατάμουτρα ότι ξέρει πολύ έξυπνες γυναίκες, αλλά στην τελική οι γυναίκες δεν τα πιάνουν όπως οι άντρες τα μαθηματικά.
Και αφήστε πόσες φορές έχω δει άντρες να κοροϊδεύουν τις σχέσεις των γυναικών τους με την τεχνολογία. Ή γονείς να λένε για τις κόρες τους ότι "Σαν κορίτσι που είναι, δεν τα πάει πολύ καλά με μαθηματικά και φυσικοχημείες".
Το αποτέλεσμα ποιο είναι; Ναι μεν γνωρίζω ότι αυτά τα στερεότυπα δεν ισχύουν στην περίπτωσή μου, ωστόσο, όποτε πρέπει να ανοίξω το στόμα μου και να μιλήσω για τεχνικά θέματα, πάντα μαγκώνομαι. Είτε ψάχνω για κινητό στο Γερμανό, είτε γράφω εδώ στο φόρουμ. Φοβάμαι ότι κάποιος θα πεταχτεί να πει "Άντε ρε άσχετη". Οπότε φροντίζω πάντα να ξέρω για τι μιλάω (και συνήθως καταλήγω να προετοιμάζομαι περισσότερο από ότι ο μέσος όρος), αλλά ο υποσυνείδητος φόβος παραμένει.


Και ναι, όλα αυτά είναι θέματα που θα μπορούσα να συζητήσω σε μια συζήτηση γυναικών στο ΕΛΛΑΚ, αλλά το βασικό θα ήταν άλλο. Ότι θα πήγαινα σε μια συνάντηση για ΕΛΛΑΚ, για να κάνω κουβεντούλα για το ΕΛΛΑΚ (όπως και στα release party). Με μπόνους το ότι δεν θα ήμουν μία γυναίκα ανάμεσα σε 15 άγνωστους άντρες (εντάξει, συνήθως ξέρω δυο τρεις).
Τελευταία επεξεργασία από eliasps και 06 Νοέμ 2013, 05:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Προσθήκη offtopic
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό Learner » 03 Νοέμ 2013, 04:07

dim459 έγραψε: Αν σε εμένα, τον Learner, τον fkol k4 και τον sotos21 αρέσει το κέντημα και φτιάξουμε ένα γκρουπ για να το προωθήσουμε μεταξύ των αντρών, αυτό θα αποτελεί μια κίνηση μειονότητας μεταξύ μελών που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα;

Off topic:
Κέντημα ε ; χμμμ , δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.. το documentation που είναι ;
:lol:

dim459 έγραψε:Επειδή αυτήν τη στιγμή δεν έχω όρεξη για πολύ δομημένη τοποθέτηση...

Off topic:
Που να είχες κιόλας.. :P

Δεν θα μπω στην λογική του τι φταίει , ποιος φταίει και γιατί.. μπα... δεν..
Παρόμοια κατάσταση είδαμε προσφάτως σε κάποια συνάντηση. 10 άντρες, μια γυναίκα. Αποτέλεσμα: έφυγε σε 30 λεπτά το πολύ.
Επαναλαμβάνω ότι, να εξετάζουμε τι φταίει και γιατί δεν έχει νόημα. Μπορούμε να εξετάσουμε τι να κάνουμε (αν μπορούμε να κάνουμε κάτι) για να επιλυθεί αυτό το ζήτημα ;
Ε, η δημιουργία της ομάδας πιστεύω πως μπορεί να επιλύσει ένα τέτοιο ζήτημα. Γι' αυτό και σε προηγούμενο ποστ συγχαίρω την πρωτοβουλία και εύχομαι καλή συνέχεια.
Έτσι το βλέπω εγώ, μπορεί και να κάνω λάθος.. ο χρόνος θα δείξει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό asvos » 03 Νοέμ 2013, 14:06

Χαιρετίζω την κίνηση των γυναικών για τη δημιουργία της ομάδας GNOME Women και τίς εύχομαι να μας ξεπεράσουν σε αριθμό και προσφορά.
Χωρίς να διαφωνώ κάθετα με τις ανησυχίες που εκφράζονται από κάποιους στην προκειμένη πιστεύω ότι μεγαλύτερο βάρος έχει η γνώμη μιας γυναίκας

jennie έγραψε:Εγώ πάντως χαίρομαι για την πρωτοβουλία. Δεν έχω γνωρίσει ακόμη άλλες Ελληνίδες που συνεισφέρουν στο ΕΛΛΑΚ, αλλά θα με ενδιέφερε.
Ενημερωτικά, στην έρευνα των χρηστών Ubuntu του 2012 προέκυψε ότι μόνο 4% των χρηστών Ubuntu είναι γυναίκες. Σε παλιότερες έρευνες, γενικά για το ΕΛΛΑΚ, το ποσοστό των γυναικών κυμαινόταν μεταξύ 1-2%, άρα τουλάχιστον υπάρχει κάποια βελτίωση.

Όσο για τη δική μου εμπειρία ως γυναίκα που συνεισφέρει στην Ελληνική κοινότητα ΕΛΛΑΚ, ουσιαστικά δεν έχω άσχημες εμπειρίες να μοιραστώ.
Μπορώ βέβαια να μοιραστώ αστείες εμπειρίες:
Όπως ότι με έχουν αποκαλέσει μια δυο φορές "φίλε", παρόλο που το όνομά μου είναι γυναικείο και το άβατάρ μου είναι ένας πιγκουίνος με ροζ φορεματάκι και ροζ φιογκάκι στο κεφάλι.
Ή το σοκ που έπαθα την πρώτη φορά που πήγα σε μεγάλο συνέδριο ΕΛΛΑΚ (τη FOSDEM στις Βρυξέλλες) και γυναίκες δεν ήταν ούτε μία στις 20. Άσε που ήμουν η μοναδική που φορούσε κραγιόν.

Ωστόσο, ως γυναίκα που ανέκαθεν της άρεσαν τα μαθηματικά και οι υπολογιστές, έχω κάποιες άσχημες εμπειρίες.
Ακόμη θυμάμαι στην τρίτη Λυκείου έναν οικογενειακό φίλο (τότε φοιτητής, σήμερα καθηγητής σε τμήμα Ιατρικής) να μου λέει κατάμουτρα ότι ξέρει πολύ έξυπνες γυναίκες, αλλά στην τελική οι γυναίκες δεν τα πιάνουν όπως οι άντρες τα μαθηματικά.
Και αφήστε πόσες φορές έχω δει άντρες να κοροϊδεύουν τις σχέσεις των γυναικών τους με την τεχνολογία. Ή γονείς να λένε για τις κόρες τους ότι "Σαν κορίτσι που είναι, δεν τα πάει πολύ καλά με μαθηματικά και φυσικοχημείες".
Το αποτέλεσμα ποιο είναι; Ναι μεν γνωρίζω ότι αυτά τα στερεότυπα δεν ισχύουν στην περίπτωσή μου, ωστόσο, όποτε πρέπει να ανοίξω το στόμα μου και να μιλήσω για τεχνικά θέματα, πάντα μαγκώνομαι. Είτε ψάχνω για κινητό στο Γερμανό, είτε γράφω εδώ στο φόρουμ. Φοβάμαι ότι κάποιος θα πεταχτεί να πει "Άντε ρε άσχετη". Οπότε φροντίζω πάντα να ξέρω για τι μιλάω (και συνήθως καταλήγω να προετοιμάζομαι περισσότερο από ότι ο μέσος όρος), αλλά ο υποσυνείδητος φόβος παραμένει.

Και ναι, όλα αυτά είναι θέματα που θα μπορούσα να συζητήσω σε μια συζήτηση γυναικών στο ΕΛΛΑΚ, αλλά το βασικό θα ήταν άλλο. Ότι θα πήγαινα σε μια συνάντηση για ΕΛΛΑΚ, για να κάνω κουβεντούλα για το ΕΛΛΑΚ (όπως και στα release party). Με μπόνους το ότι δεν θα ήμουν μία γυναίκα ανάμεσα σε 15 άγνωστους άντρες (εντάξει, συνήθως ξέρω δυο τρεις).

http://www.youtube.com/watch?v=ZpW1zOE6WrM
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό eliasps » 06 Νοέμ 2013, 03:52

Διασπάστηκαν οι δημοσιεύσεις εκτός θέματος. Το νέο νήμα βρίσκεται εδώ.
Παρακαλώ, όσες δημοσιεύσεις ακολουθήσουν να σχετίζονται με την ομάδα.

Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 08 Φεβ 2014, 02:03

Από το βίντεο κρατήστε και ημερομηνίες. Για το Outreach Program for Women είναι η 19 Μαρτίου ενώ για το Google Summer of code είναι η 21 Μαρτίου.

Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Re: GNOME Women στην Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό matthew » 08 Φεβ 2014, 04:15

Off topic:
jennie έγραψε:[offtopic]Ωστόσο, ως γυναίκα που ανέκαθεν της άρεσαν τα μαθηματικά και οι υπολογιστές, έχω κάποιες άσχημες εμπειρίες.
Ακόμη θυμάμαι στην τρίτη Λυκείου έναν οικογενειακό φίλο (τότε φοιτητής, σήμερα καθηγητής σε τμήμα Ιατρικής) να μου λέει κατάμουτρα ότι ξέρει πολύ έξυπνες γυναίκες, αλλά στην τελική οι γυναίκες δεν τα πιάνουν όπως οι άντρες τα μαθηματικά.
Και αφήστε πόσες φορές έχω δει άντρες να κοροϊδεύουν τις σχέσεις των γυναικών τους με την τεχνολογία. Ή γονείς να λένε για τις κόρες τους ότι "Σαν κορίτσι που είναι, δεν τα πάει πολύ καλά με μαθηματικά και φυσικοχημείες".
Το αποτέλεσμα ποιο είναι; Ναι μεν γνωρίζω ότι αυτά τα στερεότυπα δεν ισχύουν στην περίπτωσή μου, ωστόσο, όποτε πρέπει να ανοίξω το στόμα μου και να μιλήσω για τεχνικά θέματα, πάντα μαγκώνομαι. Είτε ψάχνω για κινητό στο Γερμανό, είτε γράφω εδώ στο φόρουμ. Φοβάμαι ότι κάποιος θα πεταχτεί να πει "Άντε ρε άσχετη". Οπότε φροντίζω πάντα να ξέρω για τι μιλάω (και συνήθως καταλήγω να προετοιμάζομαι περισσότερο από ότι ο μέσος όρος), αλλά ο υποσυνείδητος φόβος παραμένει.


Υπάρχουν έξυπνες γυναίκες σε πολλούς τομείς & δεν είναι λίγες που είναι κορυφαίες επιστήμονες αλλά & διαπρέπουν & σε χώρους που θεωρούνται ανδροκρατούμενοι κλασικά. Πχ προσωπικά δε θα τολμούσα να παίξω σκάκι με αυτή.[/offtopic]
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1320
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Ετοιμαστείτε για τον επόμενο γύρο για το Outreach Program fo

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » 27 Φεβ 2014, 23:40

Αν και βρισκόμαστε στα μέσα του προηγούμενου γύρου του Outreach Program for Women, πρέπει να ανοίξουμε την διαδικασία υποβολής αιτήσεων διότι ακολουθούμε το πρόγραμμα του Google Summer of Code.

Οι οργανισμοί που θα επιλεγούν να συμμετάσχουν στο GSoC θα ανακοινωθούν την επόμενη Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων για το OPW θα είναι η 19η Μαρτίου ενώ για το GSoC θα είναι η 21η Μαρτίου. Οι ημερομηνίες και των 2 προγραμμάτων είναι από τις 19 Μαΐου έως τις 18 Αυγούστου.

Η Google ανέβασε το πληρωτέο ποσό στους φοιτητές σε $5500 και επειδή δεν θέλουμε οι συμμετέχοντες στο OPW να λαμβάνουν λιγότερα, ανεβάζουμε και εμείς το ποσό. Δείτε την ιστοσελίδα https://wiki.gnome.org/OutreachProgramForWomen/Admin/InfoForOrgs#Action. Σε προηγούμενους γύρους, ζητήθηκε από κάθε οργανισμό να χορηγήσει μια συμμετοχή με το ποσό των $6250.

Όλοι οι οργανισμοί που συμμετέχουν στο OPW μπορούν να βρεθούν στην ιστοσελίδα https://wiki.gnome.org/OutreachProgramForWomen/2014/MayAugust#Participating_Organizations (καθημερινά θα προστίθενται νέοι).

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε:
https://wiki.gnome.org/OutreachProgramForWomen

Μπορείτε να εκτυπώσετε την επίσημη αφίσα.

Εικόνα
Επισκεφθείτε το Blog μου.

Υποστηρίξτε το GNOME
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 00:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Launchpad: diamond_gr
IRC: diamond_gr
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις

cron