Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 04 Φεβ 2014, 11:48

Το βαζω όπως το βρήκα.
Ρίξτε μια ματιά εδω: http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20131209#qa

Και συγκεκριμένα:
Third, and I think this is a point other Linux news websites are ignoring, Clem claims he has been asked by Canonical's legal department to license the binary packages used by Ubuntu. To me this is a scary thought. Ubuntu is a base distribution for many projects, some of them (such as Mint and Kubuntu) are quite successful. Clem's statement makes me wonder if Canonical has approached other open source projects about licensing the right to access Ubuntu's package repositories. If so, what might follow? Would derivative distributions need to pay to use Canonical's packages? How would Canonical enforce such a policy, with lawyers, by blocking access to the repositories if a user isn't using Genuine Ubuntu? Canonical would certainly have the right to restrict access to its packages, they are on Canonical's servers after all. However, most Linux distributions are quite open about allowing anyone to access their software repositories and I wonder if Canonical might be acting in a short-sighted manner if they are trying to license access.

With these thoughts in mind I contacted Canonical and asked if they could shed any light on the issue. At the time of writing I have not received a reply. An e-mail to the Linux Mint project asking for details yielded much better results. Clement Lefebvre responded the following day and, while he wasn't able to go into specific details as talks with Canonical are still on-going, he was able to share a few pieces of information. When asked if Canonical was hoping to collect a fee for using their binary packages, Clem responded, "Money isn't a primary concern. Although the original fee was in the hundreds of thousands pounds, it was easily reduced to a single digit figure. The licensing aims at restricting what Mint can and cannot do, mostly in relation to the OEM market, to prevent Mint from competing with Canonical in front of the same commercial partners."

Clem went on to indicate Canonical has not offered any threats nor discussed enforcing any licensing terms. When I asked what Mint's plans were concerning the licensing deal Clem answered, "We don't think the claim is valid (i.e. that you can copyright the compilation of source into a binary, which is a deterministic process). With that said, Ubuntu is one of Mint's major components and it adds value to our project. If we're able to please Canonical without harming Linux Mint, then we're interested in looking into it. As negative as this may sound, this is neither urgent nor conflictual. It's a rare occasion for Canonical and Linux Mint to talk with one another and although there are disagreements on the validity of the claim, things have been going quite well between the two distributions and both projects are looking for a solution that pleases all parties."


Σχόλια...?
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό Learner » 04 Φεβ 2014, 13:57

madvinegar έγραψε:Σχόλια...?


Balls ! (χαχαχα)

Δεν βλέπω τίποτα το ιδιαίτερο. Εταιρία είμαι φίλε, δεν είμαι ο Άγιος Mark. Αν προσπαθήσεις να πουλήσεις στην πλάτη μου και να βγάλεις χρήμα από μένα και εφόσον έχω το δικαίωμα να απαιτήσω fee/tax (ή όπως αλλιώς το λένε) , θα σου αλλάξω τα φώτα. Τόσο απλά. :P
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 04 Φεβ 2014, 14:01

Learner έγραψε:
madvinegar έγραψε:Σχόλια...?


Balls ! (χαχαχα)

Δεν βλέπω τίποτα το ιδιαίτερο. Εταιρία είμαι φίλε, δεν είμαι ο Άγιος Mark. Αν προσπαθήσεις να πουλήσεις στην πλάτη μου και να βγάλεις χρήμα από μένα και εφόσον έχω το δικαίωμα να απαιτήσω fee , θα σου αλλάξω τα φώτα. Τόσο απλά. :P


Καταρχην πιπέρι στο στόμα... :P
Καταδευτερον, η Canonical θα ζητησει fee για χρηση των repositories της μονο αν οι αλλοι πανε να βγαλουν χρηματα στην πλάτης της ή γενικότερα...?
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό Learner » 04 Φεβ 2014, 14:06

madvinegar έγραψε:Καταδευτερον, η Canonical θα ζητησει fee για χρηση των repositories της μονο αν οι αλλοι πανε να βγαλουν χρηματα στην πλάτης της ή γενικότερα...?

Δεν γίνεται αυτό φίλε.. θα πέσει φωτιά να τους κάψει. :P
Δεν ξέρω καν γιατί συζητιέται τέτοιο πράγμα. Κάτι που ήξερα είναι με το όνομα (trademark) που δεν επέτρεπε στο Mint να χρησιμοποιήσει (δεν ξέρω που είναι ο διάλογος τώρα) όνομα με το buntu μέσα.

Για τα repositories στο Launchpad ή γενικότερα για τα πακέτα που το Ubuntu έχει φτιάξει, εφόσον είναι ΕΛ/ΛΑΚ, είναι ΕΛ/ΛΑΚ. Αν αλλάξει κάτι στην πορεία θα δούμε.. ;)

EDIT:

α, όπα.. τώρα «το 'πιασα»...νομίζω. Μιλάς για τους servers της Canonical και την περίπτωση να τους κλείσει έτσι ώστε να μπορούν να λαμβάνουν πακέτα από εκεί μόνον οι Official διανομές ; (derivatives) .

Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον σενάριο. Και νομίζω ότι έχει δικαίωμα να το κάνει.. αν και δεν νομίζω να το κάνει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 04 Φεβ 2014, 16:12

Καλά θα έκανε να το κάνει. Το Lnux Mint βγάζει λεφτά, έχει σπόνσορες, βγάζει κομπιουτεράκια με το brand του κτλ κτλ.
Δεν είναι η μέση ερασιτεχνική διανομή που τη φτιάχνει μια παρέα για το χαβαλέ τους...

Και επειδή πολλοί θα πουν
Τότε να χρεώνει και το Debian την Canonical

δεν είναι το ίδιο και θα εξηγήσω γιατί.

Το Ubuntu παίρνει (συγχρονίζει) τον πηγαίο κώδικα από το Debian Unstable ή το experimental, κάνει όποια patches χρειάζεται (καλά ή κακά δεν έχει σημασία, το θέμα είναι πως τα κάνει με τη δική του τσέπη και τους δικούς του προγραμματιστές), χτίζει τα δικά του binaries, κάνει το δικό του πακετάρισμα (γι αυτό και τα πακεα του Debian δεν είναι απόλυτα συμβατά με αυτά του Ubuntu), τα δικά του αυτοματοποιημένα τεστ για όλα αυτά τα πακέτα και φιλοξενεί και τα έτοιμα binaries και τον πηγαίο τους κώδικα στους δικούς του servers τους οποίους τους πληρώνει η Canonical και προσφέρει υποστήριξη με ενημερώσεις ασφαλείας και bug fixing για τα πακέτα αυτά καθ' όλη τη διάρκεια ζωής της εκάστοτε διανομής.

Μετά, συγχρονίζει κάποια από τα πακέτα αυτά πίσω προς το Debian (αν το Debian τα χρησιμοποιεί, πχ όχι τα Unity-specific πακέτα), ενώ σε μερικά από αυτά maintainers για το Debian είναι προγραμματιστές που εργάζονται για την Canonical.

Το Linux Mint δεν κάνει αυτό. Το Linux Mint διατηρεί ένα αποθετήριο στο οποίο διατηρεί το Cinnamon, το MATE, τα branding πακέτα (artwork κτλ) και κάποιες μικροεφαρμογές (mintstick).
Για όλα τα υπόλοιπα (πυρήνας, X.org, freetype, fontconfig, alsa, pulseaudio και γενικά όλη τη ραχοκοκκαλιά της διανομής) δεν συγχρονίζει πακέτα από το Ubuntu, αλλά απλά κατευθύνει τους χρήστες του προς τους servers της Canonical, μιας και το sources.list του Mint 16 για παράδειγμα γράφει καθαρά μέσα «deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ saucy main restricted universe multiverse».

Έτσι, δεν χρειάζεται ούτε να κάνει τα δικά του patches, ούτε να κάνει ενημερώσεις ασφαλείας, ούτε να πακετάρει πρόσθετες εφαρμογές (Libreoffice, Firefox, Gimp), ούτε να παρέχει υποστήριξη για κάτι άλλο παρά μόνο για το γραφικό περιβάλλον. Όλα τα άλλα τα αναλαμβάνει η Canonical.

Όταν δίνεις σε κάποιον κομμάτι από τη δουλειά σου, θα πρέπει να του δίνεις και κομμάτι από τα κέρδη. Λογικό είναι νομίζω.

Βέβαια, η είδηση είναι περσινά ξυνά σταφύλια (18 Νοεμβρίου 2013) και καθαρό click bait. Η δημοσιογραφία τύπου «Αυτιάς» εξαπλώνεται και στο Distrowatch.

Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 04 Φεβ 2014, 17:35

Δεν περιμενα διαφορετική απάντηση από μεγαλομέτοχο της Canonical... :P
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό stroum » 05 Φεβ 2014, 22:46

Learner έγραψε:
α, όπα.. τώρα «το 'πιασα»...νομίζω. Μιλάς για τους servers της Canonical και την περίπτωση να τους κλείσει έτσι ώστε να μπορούν να λαμβάνουν πακέτα από εκεί μόνον οι Official διανομές ; (derivatives) .



Ακόμα και αν αυτό ήταν εφικτό, τι θα έκανε με τους mirrors; Πώς θα εφάρμοζε αυτήν την απαγόρευση εκεί; Αν ποτέ συνέβαινε κάτι τέτοιο, όλοι οι δημόσιοι servers που φιλοξενούν τα πακέτα τού Ubuntu ( πχ δημόσια πανεπιστήμια, δημόσια ερευνητικά ιδρύματα κλπ) και προσφέρουν δωρεάν bandwidth, θα έκλειναν την ίδια μέρα, αλλιώς οι διαχειριστές τους θα κινδύνευαν να πάνε φυλακή. Γιατί την μια μέρα θα ήταν διακινητές ελεύθερου λογισμικού και την επόμενη θα διαχειρίζονταν ενα δημόσιο αγαθό ( το bandwidth τού οργανισμού) με σκοπό την εξυπηρέτηση των συμφερόντων ιδιωτικής κερδοσκοπικής εταιρείας. Μιλάμε για κατάχρηση δημόσιας περιουσίας.

Ο μόνος τρόπος για την Canonical να εφαρμόσει κάτι τέτοιο, θα ήταν με το να χρησιμοποιεί αποκλειστικά ιδιωτικούς servers τους οποίους θα πληρώνει από την τσέπη της. Όταν στηρίζεται κάποιος σε τόσο μεγάλο βαθμό στο δωρεάν, τόσο για την παραγωγή όσο και για την διακίνηση τού προϊόντος του, το να διαμαρτύρεται για το τσάμπα δεν είναι μόνο κάπως περίεργο, αλλά και οικονομικά ασύμφορο.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Kαλό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Kubuntu 17.04 Zesty 4.10.0-19-generic 64bit
3 AMD FX-8350 Eight-Core Processor ‖ RAM 16012.2 MB ‖ Gigabyte 970A-UD3P
4 AMD Ellesmere Radeon RX 480 8 GB
5 Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
6 Ralink RT3072 Wireless Adapter driver: rt2800usb
Άβαταρ μέλους
stroum
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 12:30
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 05 Φεβ 2014, 23:29

stroum έγραψε:Ακόμα και αν αυτό ήταν εφικτό, τι θα έκανε με τους mirrors; Πώς θα εφάρμοζε αυτήν την απαγόρευση εκεί;

Ούτε εφικτό είναι, ούτε μπορεί η Canonical να απαγορεύσει στους χρήστες του Linux Mint να λαμβάνουν ενημερώσεις ή οτιδήποτε άλλο απευθείας από την Canonical αν θελήσουν.
Οι χρήστες είναι end users. Και μιας και τα πακέτα της Canonical διατίθενται και διανέμονται ελεύθερα και χωρίς χρηματική χρέωση, κάθε end user μπορεί να κατεβάζει από όπου γουστάρει.
Εγώ για παράδειγμα μπορώ στις πηγές του συστήματός μου να προσθέσω ταυτόχρονα τα αποθετήρια της Google, της Opera, του Debian, του Linux Mint (και του Ubuntu-based και του LMDE), του Launchpad, του solydkx ή και οποιοδήποτε άλλο αποθετήριο θέλω να μου παρέχει πακέτα .deb και να μη δώσω λογαριασμό σε κανέναν μιας και τα πακέτα διατίθενται ελεύθερα από τα αποθετήρια αυτά.
Το αν έτσι θα διαλύσω το σύστημά μου είναι άλλη ιστορία, αλλά το θέμα είναι πως έχω δικαίωμα να το κάνω (και πλάκα πλάκα το έχω κάνει Εικόνα...)

Ο περιορισμός που δικαιούται να βάλει είναι να απαγορέψει στο Linux Mint να χρησιμοποιεί τα αποθετήρια της Canonical για ό,τι διανείμει ως προεγκαταστημένο στη διανομή.
Δηλαδή, η διανομή να είναι αυτόνομη και να έχει όλα τα βασικά λειτουργικά της πακέτα από τα αποθετήρια του Linux Mint.
Από εκεί και πέρα, οι χρήστες του Linux Mint αν θέλουν θα μπορούν να προσθέσουν στις πηγές τους και τα αποθετήρια της Canonical, όπως μπορεί να το κάνει και ένας χρήστης Debian για παράδειγμα (που σιγά μην το κάνει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα).

** Εδώ να προσθέσω, πως για το Linux Mint Debian Edition που αντίστοιχα βασίζεται στο Debian (Testing), αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς. Στις πηγές της διανομής δεν υπάρχουν τα αποθετήρια του Debian και δεν υπάρχει και το Debian keyring, οπότε αν κάποιος θέλει κάτι από το Debian που δεν υπάρχει στα αποθετήρια του Linux Mint Debian Edition, τότε θα πρέπει ή να περάσει τα αποθετήρια χειροκίνητα ή να κατεβάσει το πακέτο και να το εγκαταστήσει.
Δεν είδα κανέναν να κατηγορεί το Debian όμως...



stroum έγραψε:Αν ποτέ συνέβαινε κάτι τέτοιο, όλοι οι δημόσιοι servers που φιλοξενούν τα πακέτα τού Ubuntu ( πχ δημόσια πανεπιστήμια, δημόσια ερευνητικά ιδρύματα κλπ) και προσφέρουν δωρεάν bandwidth, θα έκλειναν την ίδια μέρα, αλλιώς οι διαχειριστές τους θα κινδύνευαν να πάνε φυλακή. Γιατί την μια μέρα θα ήταν διακινητές ελεύθερου λογισμικού και την επόμενη θα διαχειρίζονταν ενα δημόσιο αγαθό ( το bandwidth τού οργανισμού) με σκοπό την εξυπηρέτηση των συμφερόντων ιδιωτικής κερδοσκοπικής εταιρείας. Μιλάμε για κατάχρηση δημόσιας περιουσίας.

Όχι. Οι servers που φιλοξενούν τα πακέτα τού Ubuntu αλλά και κάθε διανομής είτε ιδιωτικοί είτε δημόσιοι έχουν ήδη εγκριθεί και πάρει άδεια από την εκάστοτε διανομή. Η λειτουργία τους δεν είναι δε αυτόνομη, αλλά λειτουργούν ως mirrors ( https://wiki.ubuntu.com/Mirrors ).
Επίσης, οι servers αυτοί δεν διακινούν μη ελεύθερο λογισμικό.
Οι διανομές αποφεύγουν να διατηρούν ιδιοταγή πακέτα στα αποθετήριά τους και η εγκατάσταση μιας κλειστής εφαρμογής συνήθως δεν γίνεται από τον ίδιο τον mirror,
Για παράδειγμα, όταν εγκαθιστάς το Flash ή τις γραμματοσειρές της Microsoft στο Ubuntu, δεν τα κατεβάζεις απευθείας από τον mirror, αλλά κατεβάζεις ένα πρόγραμμα εγκατάστασης που με τη σειρά του τα κατεβάζει από τη σελίδα τους για λογαριασμό σου και τα εγκαθιστά.

stroum έγραψε:Όταν στηρίζεται κάποιος σε τόσο μεγάλο βαθμό στο δωρεάν, τόσο για την παραγωγή όσο και για την διακίνηση τού προϊόντος του, το να διαμαρτύρεται για το τσάμπα δεν είναι μόνο κάπως περίεργο, αλλά και οικονομικά ασύμφορο.

Το ότι το κόστος μιας διανομής δεν μετακυλίεται στον τελικό ιδιώτη χρήστη, δεν σημαίνει πως η παραγωγή και διακίνησή του είναι δωρεάν.
Η συντήρηση μιας τόσο μεγάλης διανομής όπως το Ubuntu, το Debian, η Fedora κτλ κοστίζει πολλά χρήματα.
Το «δωρεάν διάθεση» αν και αποτελεί την πλειοψηφία των περιπτώσεων, δεν ισχύει πάντα.
Το Red Hat Enterprise Linux είναι διανομή που δεν διατίθεται δωρεάν, αλλά μόνο επί πληρωμή, ακόμα και αν τα πακέτα της (όσα από αυτά είναι ελεύθερο λογισμικό) διατίθενται ελεύθερα.

Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι το πως λειτουργούν τα Cent OS και Scientific Linux, και τα δύο από τα οποία βασίζονται στο Red Hat Enterprise Linux.
Και οι δύο αυτές διανομές λοιπόν, παίρνουν τον κώδικα του Red Hat Enterprise Linux, τον μεταγλωττίζουν, τον πακετάρουν φροντίζοντας να διατηρήσουν όσο μεγαλύτερη συμβατότητα με το Red Hat Enterprise Linux και στη συνέχεια φιλοξενούν τα πακέτα και τον πηγαίο κώδικα στους δικούς τους servers και mirrors.
Όταν υπάρχουν ενημερώσεις για το Red Hat Enterprise Linux, οι χρήστες του Cent OS δεν τις λαμβάνουν αυτόματα από τη Red Hat (όπως συμβαίνει τώρα με τους χρήστες Linux Mint που τις λαμβάνουν αυτόματα από την Canonical), αλλά οι maintainers του Cent OS ενημερώνουν τα δικά τους πακέτα σύμφωνα με τον κώδικα που δημοσιεύει η Red Hat, πακετάρουν ξανά και διαθέτουν τις ενημερώσεις στους χρήστες τους.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό stroum » 06 Φεβ 2014, 00:05

fkol k4 έγραψε:Οι χρήστες είναι end users.

Για οτιδήποτε έχει δημιουργηθεί κάτω από την άδεια GPL, δεν υφίσταται τέτοια διάκριση. Ο developer και ο τελικός χρήστης έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Για την ακρίβεια, όλοι είναι δυνητικοί developers. End users/τελικούς χρήστες έχουν μόνο τα κλειστά λογισμικά. Δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα στο FOSS.

Όχι. Οι servers που φιλοξενούν τα πακέτα τού Ubuntu αλλά και κάθε διανομής είτε ιδιωτικοί είτε δημόσιοι έχουν ήδη εγκριθεί και πάρει άδεια από την εκάστοτε διανομή. Η λειτουργία τους δεν είναι δε αυτόνομη, αλλά λειτουργούν ως mirrors ( https://wiki.ubuntu.com/Mirrors ).


Ο νόμος ενός κράτους υπερισχύει του οποιουδήποτε ιδιωτικού συμφωνητικού. Και ειδικά οι δημόσιοι servers είναι και δημόσια περιουσία. Για παράδειγμα:

Δυό φορολογούμενοι πολίτες ενός κράτους, πληρώνουν μέσω τής φορολογίας τα έξοδα λειτουργίας ενός δημόσιου server. Ο πρώτος είναι χρήστης Ubuntu και ο δεύτερος παράγωγης διανομής. Αν υπάρχει διακριτική μεταχείριση μεταξύ των δύο πολιτών, δηλαδή στον ένα επιτρέπεται να κατεβάσει τα πακέτα τής διανομής του και στον άλλο όχι και εφόσον η αιτία αυτής τής διακριτικής μεταχείρισης είναι η εξυπηρέτηση των οικονομικών συμφερόντων μιας ιδιωτικής εταιρείας, οφείλει να επέμβει ο εισαγγελέας και να συλλάβει τον διαχειριστή, για κατάχρηση δημόσιας περιουσίας. Δεν υποκαθίστανται οι νόμοι από ιδιωτικά συμφωνητικά.

Αν η Canonical θέλει να ελέγξει ποιος χρησιμοποιεί τους servers που διακινούν το λογισμικό της, θα πρέπει να τους μισθώσει ειδικά γι' αυτόν τον σκοπό και όχι να στηρίζεται στους φορολογούμενους πολίτες στο να καλύψουν τα έξοδά της. Δεν είμαι δε καθόλου σίγουρος πως και οι ιδιωτικοί servers που προσφέρουν δωρεάν bandwidth για καθαρά ιδεολογικούς λόγους, θα ήταν διατεθειμένοι να συνεχίσουν να το κάνουν σε μια τέτοια περίπτωση.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Kαλό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Kubuntu 17.04 Zesty 4.10.0-19-generic 64bit
3 AMD FX-8350 Eight-Core Processor ‖ RAM 16012.2 MB ‖ Gigabyte 970A-UD3P
4 AMD Ellesmere Radeon RX 480 8 GB
5 Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
6 Ralink RT3072 Wireless Adapter driver: rt2800usb
Άβαταρ μέλους
stroum
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 01 Μάιος 2010, 12:30
Εκτύπωση

Re: Ubuntu's legal department asking Mint to pay Ubuntu Tax

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Φεβ 2014, 00:17

stroum έγραψε:Για οτιδήποτε έχει δημιουργηθεί κάτω από την άδεια GPL, δεν υφίσταται τέτοια διάκριση. Ο developer και ο τελικός χρήστης έχουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις. Για την ακρίβεια, όλοι είναι δυνητικοί developers. End users/τελικούς χρήστες έχουν μόνο τα κλειστά λογισμικά. Δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα στο FOSS.

Δεν υφίσταται όσο μιλάμε για άτομα.
Το Linux Mint είναι οργανισμός, ούτε τελικός χρήστης ούτε developer.
Η GPL καλύπτει τον πηγαίο κώδικα (source), αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να θέσεις περιορισμούς στη διακίνηση του τελικού προϊόντος που προκύπτει από την επεξεργασία του (binary package) μιας και χρεώνεις τη διαδικασία παραγωγής του.
Για παράδειγμα, μπορεί το χιόνι να είναι δωρεάν, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα φτιάχνεις τσάμπα igloo στον καθένα. Βέβαια, αν θέλεις το κάνεις κι αυτό.

stroum έγραψε:Ο νόμος ενός κράτους υπερισχύει του οποιουδήποτε ιδιωτικού συμφωνητικού. Και ειδικά οι δημόσιοι servers είναι και δημόσια περιουσία. Για παράδειγμα:

Δυό φορολογούμενοι πολίτες ενός κράτους, πληρώνουν μέσω τής φορολογίας τα έξοδα λειτουργίας ενός δημόσιου server. Ο πρώτος είναι χρήστης Ubuntu και ο δεύτερος παράγωγης διανομής. Αν υπάρχει διακριτική μεταχείριση μεταξύ των δύο πολιτών, δηλαδή στον ένα επιτρέπεται να κατεβάσει τα πακέτα τής διανομής του και στον άλλο όχι και εφόσον η αιτία αυτής τής διακριτικής μεταχείρισης είναι η εξυπηρέτηση των οικονομικών συμφερόντων μιας ιδιωτικής εταιρείας, οφείλει να επέμβει ο εισαγγελέας και να συλλάβει τον διαχειριστή, για κατάχρηση δημόσιας περιουσίας. Δεν υποκαθίστανται οι νόμοι από ιδιωτικά συμφωνητικά.

Αν η Canonical θέλει να ελέγξει ποιος χρησιμοποιεί τους servers που διακινούν το λογισμικό της, θα πρέπει να τους μισθώσει ειδικά γι' αυτόν τον σκοπό και όχι να στηρίζεται στους φορολογούμενους πολίτες στο να καλύψουν τα έξοδά της. Δεν είμαι δε καθόλου σίγουρος πως και οι ιδιωτικοί servers που προσφέρουν δωρεάν bandwidth για καθαρά ιδεολογικούς λόγους, θα ήταν διατεθειμένοι να συνεχίσουν να το κάνουν σε μια τέτοια περίπτωση.

Αυτά από που προκύπτουν; Διάβασε εδώ:
Ubuntu promise έγραψε:The Ubuntu Promise
Ubuntu is free. Always has been and always will be. From the operating system to security updates, storage to software.
Ubuntu is fast to load, easy to use, available in most languages and accessible to all.
Ubuntu applications are all free and open source — so you can share them with anyone you like, as often as you like.
Ubuntu comes with full support and all kinds of services available worldwide.

Open-source software ›
Ubuntu is created by open-source developers because we believe that everybody should have access to the best possible technologies.
This passionate global community works together to continually evolve the best systems in the world and then make them available to everybody, absolutely free.

Ubuntu and Canonical ›
Ubuntu is backed by Canonical — the number-one Ubuntu services provider.
Companies can choose to receive expert training, support or consultancy for a fee that goes towards the continued development of Ubuntu.


Η canonical διαθέτει δωρεάν πακέτα ελεύθερου λογισμικού όπως και η πλειοψηφία των άλλων διανομών.
Αυτό που περιγράφεις είναι αυτό που κάνει η Red Hat που δεν διανέμει σε τελικούς χρήστες αλλά σε πελάτες.

Μην μπερδεύεις το τι μπορεί να ισχύει ως συμφωνία ή απαγόρευση μεταξύ οργανισμών με το τι ισχύει για τον κάθε χρήστη ατομικά.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις

cron