Laptops που έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση Linux

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Re: Laptops που έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση Linux

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 19 Μαρ 2018, 13:41

lepidas έγραψε:Κοίτα, πιστευω οτι οι κατασκευαστες κατασκευαζουν κατι να ταιριαζει στη msoft (το αντιθετο δε μπορω να το διανοηθω), στην αντιθετη οχθη, η κοινοτητα Linux προσπαθει να φτιαξει κατι να ταιριαζει στους υπολογιστες. Δλδ δεν ειναι εντυπωσιακο, βεβαια παει σωστα αφου το κατασκευασαν για αυτο το λειτουργικο.


χαχαχ, δεν έχεις άδικο. Από την μια μου αρέσει η απάντηση και συμφωνώ.
Από την άλλη όμως, όπως και να έχει, μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. CPU, RAM και κάρτα γραφικών. Πως αυτά διαχειρίζονται από το ένα λειτουργικό σύστημα και πως από το άλλο.... :shh:

Πήρα ήδη την απάντηση μου.... όλα αυτά φτιάχνονται για τα Microsoft Windows και τα περισσότερα είναι και κλειστό harware και κλειστό software στους οδηγούς που δίνουν - ιδιαιτέρως της κάρτας γραφικών που κάθε τόσο κάνουμε διάφορες συζητήσεις... :P
Να σε καλά φίλε μου, για την απάντηση σου. Με επανέφερε στην γη και τα πραγματικά δεδομένα. Λόγο της αδιάκοπης εξέλιξης και υπερβολικής αγάπη, καμία φορά ξεχνάμε πως έχουνε τα πράγματα και αναρωτιόμαστε και αυτά που ξέρουμε... :mrgreen: Λόγο της δυσαρέσκειας μου, που δεν ήθελα να πιστέψω αυτό που συμβαίνει, μου βγήκε ένα τεράστιο "ΓΙΑΤΙ", του οποίου μου θύμησες την απάντηση!
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Re: Laptops που έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση Linux

Δημοσίευσηαπό malos » 21 Μαρ 2018, 20:11

Γιατί είστε υπέρ των intel παδιά; Εγώ νόμιζα ότι η AMD ήταν πιο συμβατή με το inux. Δεν ξέρω γιατί ίσως από το 2007 που είχα δει μία αφίσα με τον tux και να γράφει δίπλα AMD64.

Εγώ είχα ακούσει ότι πρόκειται να βγεί και καινούργια σειρά επεξεργαστών στα 12 nm. προσανατολιζόμουν να πάρψ ένα καλό μηχάνημα desktop με έναν RYZEN στα 14 nm αλλά περιμένω να δω τους καινούργιους. Τώρα τον Μάρτιο θα έβγαιναν, δεν έχω παρακολουθήσει όμως τις τελευταίες μέρες τι γίνεται.

Για τις κάρτες τώρα, μια ζωή nvidia είχα αλλά μου φαίνεται ότι καλά πάνε τα πράγματα. Δεν έχω και κάτι άλλο να συγκρίνω.

Επειδή θέλω να διαθέσω αρκετά λεφτά για να φτιάξω καλό μηχάνημα και προσανατολιζόμουν σε AMD επεξεργαστή και nvidia για γραφικά. Λέτε να το αλλάξω; Να αρχίσω να κοιτά τιμές για intel; Και για γραφικά τι να ψάξω;
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Laptops που έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση Linux

Δημοσίευσηαπό malos » 24 Μαρ 2018, 20:50

Μπαμπ.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1210
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Laptops που έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση Linux

Δημοσίευσηαπό mesogitis » 25 Ιουν 2018, 18:03

Καλησπέρα και γω έχω ένα θέμα με το hp stream 13 ενώ πέρασα τα unbutu δεν έχω σύνδεση wifi και δεν ξέρω τη να κάνω αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πει ευχαριστώ.
mesogitis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Μαρ 2018, 22:28
Εκτύπωση

Re: Laptops που έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση Linux

Δημοσίευσηαπό lepidas » 25 Ιουν 2018, 18:50

mesogitis έγραψε:Καλησπέρα και γω έχω ένα θέμα με το hp stream 13 ενώ πέρασα τα unbutu δεν έχω σύνδεση wifi και δεν ξέρω τη να κάνω αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πει ευχαριστώ.
Άνοιξε ένα θεμα στην ενότητα Κάρτες Δικτύου (Ethernet, WiFi, Bluetooth) / Internet, και δες εκεί που λέει
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Κώδικας: Επιλογή όλων
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα των εντολών στο τερματικό :
lspci -nn
lsusb
rfkill list
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις

cron