Η dell περνάει σε Hardy Heron

...από το ubuntu, το linux, και το ελεύθερο λογισμικό / λογισμικό ανοιχτού κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ)

Συντονιστές: adem1, ubuderix

Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό vista killer » 19 Ιούλ 2008, 14:32

H dell περνάει τα εμπορικά linux μηχανήματα της σε hardy heron. Δείτε εδώ

http://direct2dell.com/one2one/archive/ ... -8-04.aspx

After months of testing and development we are ready to release Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) on select Dell consumer systems. For consumers in the United States, France, Germany, Spain, Canada, United Kingdom and many Latin American countries (like Mexico and Colombia) Ubuntu 8.04 will be offered on the XPS M1330N and Inspiron 1525N notebooks and the Inspiron 530N Click on any of the country links above or go to www.dell.com/ubuntu to place your order. :)

In early August, we will also add the XPS M1530n and Studio 15n to the line-up. This is just in time for LinuxWorld where we will participate in a number of the conference sessions. That will be your chance to hear directly about what’s been accomplished over the last year and where we see it going in 2009.


Τον απρίλιο είχα στείλει ένα email στην dell hellas και τους ρωτούσα αν θα δούμε ποτέ τέτοια μηχανήματα στην ελλάδα. Μου είχαν απαντήσει ότι σύντομα θα είναι διαθέσιμα τα laptop. Δυστυχώς πέρασαν 4 μήνες και ακόμα τπτ.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό headless » 19 Ιούλ 2008, 17:08

Καλό νέο,σαφώς,αλλά αν δε μπορείς να τα βρείς στην Ελλάδα τί να το κάνεις...
Η Dell hellas μάλλον κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 19 Ιούλ 2008, 18:49

Υπάρχει σαν λύση και η παραγγελία από το εξωτερικό μέσο ιντερνετ! ;)

Μάλλον αυτό σκέφτομαι να κάνω εγώ, γιατί αν περιμένω την Dell Hellas σώθηκα...
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Ιούλ 2008, 11:17

Δες τι ισχύει με την εγγύηση αν παραγγείλεις από εξωτερικό.
Πάντως αν δεις το configuration του μηχανήματος που πωλείται με linux στην Αμερική και παραγγείλεις το ίδιο μοντέλο με το ίδιο configuration από Ελλάδα, τότε θα βάλεις ubuntu linux επάνω και 100% δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Βέβαια επίσης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν προτού αγοράσεις ελέγξεις αν τα υποσυστήματα που συνθέτουν έναν Η/Υ είναι οκ με ubuntu linux, και το καλό με dell είναι ότι από την ιστοσελίδα της έχεις την δυνατότητα να διαμορφώσεις το σύστημα κατά βούληση.
Θυμίζω ότι αν το ζητήσετε τηλεφωνικά θα λάβετε μάλλον μια καλή 'έκπτωση σε σχέση με την τιμή που εμφανίζει η ιστοσελίδα της dell.
Τέλος θα θυμίσω ότι για τα εληνικά δεδομένα η dell είναι η μόνη εταιρία που αποδεδειγμένα προσφέρει τόσο υψηλό επίπεδο εξυπηρετησης (και σεβασμού) πελάτη μετά την πώληση, με εξαιρετική εγγύηση (μιλάω από προσωπική εμπειρία)!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό dpol » 21 Ιούλ 2008, 17:07

Aπό συζητήσεις για το ίδιο θέμα σε άλλο forum (www.thelab.gr) διαπιστώθηκε ότι και το h/w που αποτελεί τον linux-based υπολογιστή είναι ελαφρά υποδεέστερο από το αντίστοιχο win-based model (π.χ. 1Gb ram το πρώτο 2Gb το δεύτερο) και η τελική διαφορά τους στην τιμή είναι μόλις 50$...


Με αυτά τα δεδομένα νομίζω ότι δεν αξίζει το κόπο να γίνει παραγγελία από το εξωτερικό.
Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη επειδή το νέο είναι ακόμα πολύ φρέσκο και τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλoμεσαίο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό (σε αναζήτηση/δοκιμές)
Abit IP35Pro-C2D-4Gb ram-Nvidia 8800GT-250Gb hdd
dpol
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 27 Ιουν 2008, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 26 Ιούλ 2008, 22:38

εγώ πάλι σκέφτομαι πως με τέτοιες κινήσεις και με μια μικρή αλλαγή στο EULA θα μπορέσουν να γλυτώσουν από ένα ενδεχόμενο κύμα απο αιτήσεις refund για την άρνηση χρήσης vista από τα laptop που πωλούνται. Ήδη στη λίστα διάβασα 1-2 μηνύματα με αντίστοιχα γεγονότα από χρήστες που ο ένας κατάφερε να πάρει 200$ απο την ΗΡ και ο άλλος 79$ (αν θυμ'αμαι καλά για το 2ο). Βέβαια με αυτη την κίνηση και δείχνουν ένα άλλο πρόσωπο προς τα έξω και εξασφαλίζουν τα έσοδα από τις πωλήσεις.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό simosx » 26 Ιούλ 2008, 22:40

Ποιος θα είναι ο πρώτος από το φόρουμ αυτό που θα πάρει το refund από τη Μάικροσοφτ; :twisted:
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron - windows refund

Δημοσίευσηαπό ilpara » 26 Ιούλ 2008, 23:05

simosx το dell που παρέλαβα τον Μάρτη '08 ήρθε με vista προεγκατεστημένα και κατά 90% ενεργοποιημένα (προσοχή, μπορεί να κάνω λάθος, δεν είμαι απολύτως σίγουρος γιατί δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία τότε, αλλά δεν θυμάμαι να τα ενεργοποίησα)!
Μακάρι να μην θυμάμαι καλά, αλλά αν είναι αυτή η πρακτική που ακολουθείται στην Ελλάδα τότε δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε την "γραμμή" για refund.
Αν γνωρίζετε επιβεβαιώστε την ασθενή μου μνήμη ή διορθώστε με.
ΥΓ: Γνωρίζω ότι πλέον δεν μπορώ να ζητήσω refund, αλλά γράφω αυτό το post γιατί θα φανεί χρήσιμο σε άλλους...
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό ftso » 26 Ιούλ 2008, 23:44

Σε ένα turbox λαπτοπ (ερχότανε μαζί με vista) που πήρα το Πάσχα την ώρα της παραγγελίας ρωτά τον υπάλληλο:
Γίνετε αντί Vista να έχει XP?
Βεβαίως που απαντάει, θα κοστίζει 50euto λιγότερο.
Ωραία του λέω δεν θέλω ούτε XP, τον θέλω σκέτο.
Ναι μου λέει γίνετε (χαρά εγώ...), θα τον πάρεις όμως στην ίδια τιμή που θα είχε με XP (...κλαψ-κλαψ :!: :?: ) .
Τι να κάνω, αφού μου τα έδινε στην ίδια τιμή, τα πήρα και τα ενεργοποίησα κιόλας :twisted:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Η dell περνάει σε Hardy Heron

Δημοσίευσηαπό dpol » 28 Ιούλ 2008, 10:54

ftso έγραψε:Σε ένα turbox λαπτοπ (ερχότανε μαζί με vista) που πήρα το Πάσχα την ώρα της παραγγελίας ρωτά τον υπάλληλο:
Γίνετε αντί Vista να έχει XP?
Βεβαίως που απαντάει, θα κοστίζει 50euto λιγότερο.
Ωραία του λέω δεν θέλω ούτε XP, τον θέλω σκέτο.
Ναι μου λέει γίνετε (χαρά εγώ...), θα τον πάρεις όμως στην ίδια τιμή που θα είχε με XP (...κλαψ-κλαψ :!: :?: ) .
Τι να κάνω, αφού μου τα έδινε στην ίδια τιμή, τα πήρα και τα ενεργοποίησα κιόλας :twisted:



Καταρχήν ΔΕΝ τα αγόρασες δωρεάν, τα πλήρωσες φίλε, δυστυχώς.

Δεύτερον, ΤΙ μ@λ@κί@ είναι αυτή που σου είπε το άτομο ;;;;
Από πότε σε build to order μηχάνημα πληρώνεις αναγκαστικά και το λειτουργικό ;;;;
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλoμεσαίο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό (σε αναζήτηση/δοκιμές)
Abit IP35Pro-C2D-4Gb ram-Nvidia 8800GT-250Gb hdd
dpol
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 27 Ιουν 2008, 14:50
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Νέα - Ειδήσεις - Ανακοινώσεις

cron