Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

...hardware-drivers για περιφερειακά (εκτυπωτές, κάμερες, εξ. σκληροί, κλπ)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα της εντολής στο τερματικό :
lsusb

Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 20 Νοέμ 2014, 03:50

Όντας φαν του βιβλίου, εδώ και καιρό ψήνομαι να αγοράσω κάποιον ebook reader ώστε να μπορώ να διαβάζω και εκτός σπιτιού άνετα και εύκολα. Σε γενικές γραμμές δεν έκανα κάποια κίνηση επειδή περίμενα να «ωριμάσει» η αγορά των ebook readers. Μέχρι στιγμής πολλά pdf τα διαβάζω απο τον υπολογιστή μου και αναγκάζομαι να τα «ντύνω» με μαύρο φόντο ώστε να μη με στραβώνει το φως.
Πλέον παρατηρώ μια πληθώρα απο σχετικά προϊόντα (όπως το amazon kindle, ή κάποιο tablet) και θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας λαμβάνοντας υπόψην τις προτιμήσεις που ζητάω απο έναν ηλεκτρονικό αναγνώστη.

Eνδιαφέρομαι να:
-Η οθόνη να φαίνεται σαν «χαρτί» όπως έχω δει με το Kindle και για να μη σε στραβώνει το φως.
-Να διαβάζει pdf και να μην χρειάζεται να στέλνεις τα pdf σου στις εταιρίες για μετατροπή. Απλά να συνδέεσαι και να περνάς τα pdf αρχεία σου.
-Nα γίνεται εύκολη περιήγηση και εναλλαγή.
-Να εμφανίζει και έγχρωμες εικόνες (να μπορώ να διαβάσω και κανα κόμικ). Προαιρετική περίπτωση και τελευταία στην λίστα των προτιμήσεων.
-Γενικά να είναι άνετο στο διάβασμα και να μη σου «βγάζει» τα μάτια αναγκάζοντάς σε να ζουμάρεις.
-Σε περίπτωση πρότασης tablet ή netbook να πληροί (αν είναι δυνατόν) τα αποπάνω.
-Να είναι όσο πιο φτηνό γίνεται.

ΔΕΝ ενδιαφέρομαι:
-Για να ακούω μουσική, για να βλέπω ταινίες, για να συνδέομαι στο internet, για να κατεβάζω εφαρμογές, για να μπαίνω σε διάφορα κοινωνικά δίκτυα, για να παίζω παιχνίδια κτλ.


Ξεκαθαρίζω πως ο μοναδικός λόγος απόκτησής του σχετίζεται με τα pdf βιβλία και τίποτα άλλο. Ελπίζω να μην είμαι απαιτητικός με τις προτιμήσεις μου.

Τέλος να επισημαίνω πως ασχολούμαι με την ιεροψαλτική και αυτό αυξάνει την ανάγκη μου για εύκολη-ξεκούραστη ανάγνωση/μεταφορά των βιβλίων.



Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό the_eye » 20 Νοέμ 2014, 21:25

Νομίζω ότι μόνο το kindle έχει την οθόνη που θες.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 20 Νοέμ 2014, 23:13

Καλησπέρα eye. Και εγώ εκεί προσανατολίστηκα εξ'αρχής, αλλά διάβασα αρνητικά σχόλια για την υποστήριξη του kindle σε pdf. Μετά διάβασα και για το kindle dx το οποίο λένε κάπως διορθώνει την κατάσταση αλλά δεν έχω βγάλει άκρη δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό jennie » 21 Νοέμ 2014, 13:06

Αν τα pdf σου περιέχουν εικόνες (παρτιτούρες, σκαναρισμένα βιβλία), τότε ο ηλ. αναγνώστης θα σου είναι άχρηστος. Θα χρειάζεσαι συνεχώς ζουμ, και η ανανέωση οθόνης σε συσκευές με ηλεκτρονικό μελάνι είναι αργή.
Όντως, μόνη εξαίρεση είναι το dx, αλλά μεταχειρισμένο, γιατί δεν κυκλοφορεί πλέον. Τα αρνητικά εδώ είναι ότι πρόκειται για συσκευή και λογισμικό πενταετίας, καθώς και το ότι θα έχει λήξει η εγγύηση και οι οθόνες των ηλ αναγνωστών είναι μάλλον ευπαθείς. Επίσης, τα δικά σου αρχεία θα πρέπει να τα φορτώνεις μέσω usb όχι μέσω δικτύου.
Οπότε καλύτερα να κοιτάξεις ταμπλέτες. Γενικά, όσο πιο ελαφριά τόσο το καλύτερο, αν και για παρτιτούρες μάλλον θα βολεύει καλύτερα μια οθόνη δέκα ίντσών. Το ιδανικό θα ήταν να δανειστείς μία από κανέναν γνωστό για να δεις αν σε βολεύει.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 21 Νοέμ 2014, 20:21

jennie σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

jennie έγραψε:Αν τα pdf σου περιέχουν εικόνες (παρτιτούρες, σκαναρισμένα βιβλία)

Κυρίως αυτά περιέχουν. Ειδικά οι -ψηφιακές-παρτιτούρες μου αποτελούνται απο -κυριολεκτικά-χιλιάδες σελίδες και ήταν ο κύριος λόγος που με ώθησε για την αγορά ηλεκτρονικού αναγνώστη.

jennie έγραψε:Α Επίσης, τα δικά σου αρχεία θα πρέπει να τα φορτώνεις μέσω usb όχι μέσω δικτύου.
Αυτό είναι αρνητικό; Εγώ μέσω usb θέλω να τα φορτώνω.

jennie έγραψε:Οπότε καλύτερα να κοιτάξεις ταμπλέτες. Γενικά, όσο πιο ελαφριά τόσο το καλύτερο, αν και για παρτιτούρες μάλλον θα βολεύει καλύτερα μια οθόνη δέκα ίντσών.

Τζένη ύστερα απο ψάξιμο στο διαδύκτιο, και εγώ εκεί έχω ήδη στραφεί.Μπορείς σε παρακαλώ να «ρίξεις» κάποιες προτάσεις για tablets; (θέλω να το ντύσω με ubuntu οπωσδήποτε). Ισχύει ό,τι είπα παραπάνω και για την αγορά τάμπλετ. Ενδιαφέρομαι μόνο για διάβασμα και γράψιμο (αφού πλέον μιλάμε για tablet). Αυτό το αναφέρω για να «κοπούν» όσο δυνατόν περισσότερες δυνατότητες για την μεγαλύτερη κατα δύναμη επίτευξη μείωση κόστους.

Σε ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό jennie » 22 Νοέμ 2014, 02:46

Σόρι, αλλά δεν χρησιμοποιώ ταμπλέτα και δεν ξέρω πολλά πράγματα γι'αυτές. Ίσως κάποιος άλλος να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο σχετικά.
Arathorn έγραψε: jennie έγραψε:Α Επίσης, τα δικά σου αρχεία θα πρέπει να τα φορτώνεις μέσω usb όχι μέσω δικτύου.

Αυτό είναι αρνητικό; Εγώ μέσω usb θέλω να τα φορτώνω.

Όχι απαραίτητα αρνητικό, αλλά επειδή είναι το μόνο kindle που δεν έχει wifi, είναι μια λεπτομέρεια που καλό είναι να ξέρει κανείς. (Έχει 3g, αλλά είναι επί πληρωμή, εκτός αν κατεβάζεις βιβλία αγορασμένα από την άμαζον).
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό xXx » 22 Νοέμ 2014, 13:02

Φίλε μου, χωρίς να είμαι ειδήμων, θα σου πω ότι όποια ταμπλέτα και να πάρεις τη σήμερον ημέρα, σε pdf δεν θα έχεις πρόβλημα.
Μπορείς να στραφείς στις πιο οικονομικές άφοβα, εφόσων θέλεις μόνο ανάγνωση.
Το πρόβλημα θα είναι η οθόνη (το πόσο κουράζει τα μάτια), και η αυτονομία της μπαταρίας με τα πολύ φθηνά.
Το να τη ντύσεις με ubuntu δεν το καταλαβαίνω, ίσως εννοείς χρωματικά.
Το καλύτερο πάντως θα ήταν να πας να δεις μερικές από κοντά, να ασχοληθείς πριν αγοράσεις,
και ακόμη καλύτερα αυτό που προτείνει η jennie (να δανειστείς κάποια για λίγο καιρό).
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 22 Νοέμ 2014, 15:33

xXx έχω σταμπάρει κάτι κινέζικα αλλά να πω την αλήθεια, είμαι λίγο καχύποπτος :Ρ

Σχετικά με την κούραση, βάζω μαύρο φόντο όταν διαβάζω τα pdf· μου φαίνεται αρκετά πιο ξεκούραστο.

Σε ό,τι αφορά το θέμα μπαταρία, είναι κάτι που με προβληματίζει αφού το χρειάζομαι για δουλειές και χρειάζεται να το έχω μαζί μου.

Τέλος όσο αφορά το ubuntu, το προτιμώ αφενός γιατί μου αρέσει το ubuntu και είμαι εξοικειωμένος (σε ένα βαθμό) με αυτό, δεύτερον δεν επιθυμώ άλλα λειτουργικά για τα οποία έχουν ακουστεί τόσα (πχ για για την παραβίαση της ιδιωτικότητας).


Αν υπάρχει κάποια καλή πρόταση, ευχαρίστως να την ακούσω. Και πάλι ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό xXx » 22 Νοέμ 2014, 21:30

Όπως είπα και πριν, δεν είμαι ειδήμων. Αλλά αν κατάλαβα καλά, θέλεις να περάσεις ubuntu
στην ταμπλέτα που θα πάρεις. Τότε το θέμα με τα χρήματα ξεφεύγει πολύ, γιατί το ubuntu
θα έχει κάποιες απαιτήσεις σε υλικό και άρα θα πρέπει να πας σε πολύ καλή ταμπλέτα.
Επίσης θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία να την κάνεις rooted κάτι που δεν νομίζω ότι θα έπρεπε
να κάνει κανείς νeοφερμένος στον κόσμο της ταμπλέτας, με γνώσεις Λίνουξ Φτωχές (όπως βλέπω στην υπογραφή σου, πάντα)
και ειδικά όχι σε μία καινούργια ταμπλέτα, γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος τουβλοποίησης (bricked).
Θα πρέπει λοιπόν να ασχοληθείς πάρα πολύ εκτενώς, που σημαίνει αφιέρωση πολύ χρόνου.
Για να καταλάβεις: έχω κάνει rooted μία συσκευή που έχω (HTC Desire Z) για να περάσω Cyanogen.
Παρότι ήταν από τις πιό δημοφιλείς συσκευές της εποχής, και υπήρχαν απίστευτα πολλοί οδηγοί για να το κάνεις,
μου πήρε 2 εβδομάδες διάβασμα. Σήμερα, και μόνο που το σκέφτομαι να ξαναμπώ στην διαδικασία, με πιάνει ναυτία.
Ελπίζω να μη σε αποκαρδίωσα εντελώς, αλλά είναι η πικρή αλήθεια.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Ανάγνωση απο ηλεκτρονικό αναγνώστη

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 23 Νοέμ 2014, 01:23

χΧχ πρόταση ζήτησα γενικά απο τα μέλη του φόρουμ και όχι μόνο απο σένα! :Ρ

OS Linux θέλω διότι επέλεξα γενικά ως ιδεολογία να απομακρυνθώ απο όλα τα άλλα λειτουργικά· και γιατί με τον καιρό το αγαπάω όλο και περισσότερο (αν και με πικραίνει σε κάποια θέματα) :Ρ

Δεν με αποκαρδίωσες· γενικά παρατηρώ προς το παρόν πως δεν έχω κάποια ικανοποιητική επιλογή.
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιφερειακά

cron