Ubuntu mate 16.04 LTSP και drivers για canon pixma g1400

...hardware-drivers για περιφερειακά (εκτυπωτές, κάμερες, εξ. σκληροί, κλπ)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα της εντολής στο τερματικό :
lsusb

Re: Ubuntu mate 16.04 LTSP και drivers για canon pixma g1400

Δημοσίευσηαπό killbill » 26 Οκτ 2017, 23:33

killbill έγραψε:
Maras έγραψε:To παρακάτω είναι εγκατεστημένο? :
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update
sudo apt-get install printer-driver-gutenprint

Ναι. Αλλα μια εκδοση που τελειωνει σε .11 αν διαβασεις τα πρωτα 2 ποστ θα καταλαβεις που κολλαω.
Ubuntu mate 16.04 LTSP
killbill
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 03 Δεκ 2009, 21:38
Εκτύπωση

Re: Ubuntu mate 16.04 LTSP και drivers για canon pixma g1400

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 11 Νοέμ 2017, 20:51

killbill έγραψε:Κανει και scan εχει ολα τα features που θα επρεπε να εχει; Γιατι στο openprinting το εχουν στο good και οχι στο perfect.
Υπαρχει ενα hp deskjet GT 5820 που ισως να εχει καλους οδηγους.
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing
Ισως να ειναι καλο.

Βασικα καμμενος ειμαι, αγορα νεου μηχανηματος ειναι η υστατη λυση


Σε αυτή εδώ την σελίδα αναφέρεσαι : https://www.openprinting.org/printers/ ;
Πολύ ενδιαφέρουσα φαίνεται, δε την γνώριζα! ( Είδες που πάντα μαθαίνεις κάτι.. ; )

Λοιπόν για να είμαι ειλικρινής, εγώ δεν έχω κάνει τις τρομερές δοκιμές. Απλώς στο δικό μου μηχάνημα που είναι συνδεδεμένο μέσω USB, δεν έχω κανένα πρόβλημα και με τη σάρωση και με την εκτύπωση! (Μόλις το δοκίμασα)
Όμως επίσης μόλις δοκίμασα να εκτυπώσω και μέσω WiFi από ένα άλλο μηχάνημα και τώρα δε τα κατάφερα, ενώ άλλη φορά τα είχα καταφέρει.
( Οπότε και τώρα τα έστειλα στο μηχάνημα μου και τα εκτύπωσα να τελειώνω :roll: ) Δυστυχώς είμαι πιεσμένος από χρόνο και δεν έχω προλάβει ούτε να καθίσω ιδιαίτερα να το ψάξω, ούτε να το δοκιμάσω σε όλες τις περιπτώσεις χρήσης.
Το δικό μου μηχάνημα είναι Debian GNU/Linux 9.2 (stretch) και το άλλο που έκανα τις δοκιμές μέσω wifi είναι Ubuntu 16.04 LTS.

Όπως σας είπα και από το Ubuntu έχω καταφέρει και να σαρώσω μέσω wifi και να εκτυπώσω.. όμως όντως μπορεί είτε οι οδηγεί να μην είναι τέλειοι, είτε και εγώ όμως ( λόγο προσωπική αμέλειας και έλλειψης χρόνο μου ), να μην έχω μάθει πως ακριβώς λειτουργεί το μηχάνημα. Ιδιαίτερα με το wifi..
Πάντως αυτό που ξέρω είναι πως για να λειτουργήσει στο Wifi πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το WPS από τον δρομολογητή του δικτύου.

Τέλος αυτό που προσωπικά μου την έδωσε λιγάκι στον εκτυπωτή, είναι πως δεν είχε μέσα το καλώδιο του USB ( εγώ το πείρα ευτυχώς από τον προηγούμενο εκτυπωτή μου ), αλλά από την άλλη δε το πολύ κατηγορείς διότι σου δίνει όλα τα μελάνια εξ αρχής και + 2 έξτρα μαύρα... Οπότε...

Αυτά από εμένα. Ελπίζω η άποψη μου να σας βοηθήσει έστω και λίγο.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 29 Μαρ 2010, 10:43
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιφερειακά

cron