"Θόλωμα" οθόνης

...hardware-drivers για περιφερειακά (εκτυπωτές, κάμερες, εξ. σκληροί, κλπ)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα της εντολής στο τερματικό :
lsusb

"Θόλωμα" οθόνης

Δημοσίευσηαπό Arathorn » 14 Μάιος 2018, 09:13

Έχω μια οθόνη στην οποία τα τελευταία δύο χρόνια μου συμβαίνει το εξής: η οθόνη αρχίζει να "θολώνει" μετά απο κάποια ώρα χρήσης, ενώ αργότερα "σπάει" τελείως με αποτέλεσμα να μην βλέπω τίποτα στην οθόνη. Ξεκαθαρίζω πως ο υπολογιστής δουλεύει κανονικά ακόμα και στο θόλωμα της οθόνης.

Αυτό γίνεται μόνο σε υψηλές θερμοκρασίες. Το καλοκαίρι δε η κατάσταση ξεφεύγει. Μετά απο 1-2 ώρες χρήσης, η οθόνη έχει θολώσει τελείως και πρέπει να την κλείσω για αρκετές ώρες μέχρι να "ξαναφτιάξει".

Χωρίς να έχω κάποιες ειδικές γνώσεις, υποθέτω πως κάποιο σύστημα ψύξης ( ; ) της οθόνης θα έχει χαλάσει. Δοκίμασα με έναν φίλο μου να την ανοίξουμε, αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατόν.

Εδώ μια εικόνα με ένα αρχικό θόλωμα:




Μήπως έχετε να προτείνετε κάποια λύση; (δεν υπάρχουν λεφτά για καινούργια οθόνη :P ). Σκέφτηκα να αγοράσω ένα μικρό ανεμιστηράκι και να το τοποθετήσω πίσω στην οθόνη (ή δεν θα κάνει τίποτα; ).
Άβαταρ μέλους
Arathorn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 24 Μαρ 2014, 20:33
Εκτύπωση

Re: "Θόλωμα" οθόνης

Δημοσίευσηαπό the_eye » 14 Μάιος 2018, 21:44

Είναι καθαρό hardware πρόβλημα, πρέπει να πάει σε ηλεκτρονικό.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: "Θόλωμα" οθόνης

Δημοσίευσηαπό dim459 » 17 Μάιος 2018, 12:17

Χωρίς να διεκδικώ δάφνες γνώσης επί ηλεκτρονικών θεμάτων, εξ όσων γνωρίζω σύστημα ψύξης υπό την έννοια που εννοούμε στους υπολογιστές δεν υπάρχει.
Πιθανά προβλήματα :
α) Το τροφοδοτικό της έχει αρχίσει να παραδίδει το πνεύμα
β) Η πλακέτα της ομοίως.
γ) Κάποιοι πυκνωτές είναι "φουσκωμένοι" και όταν ζεσταθούν παύουν να κάνουν τη δουλειά τους.
Όλα τα παραπάνω επισκευάζονται, αλλά διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις αν συμφέρει να καταβάλεις το κόστος επισκευής.
Μπορείς να κοιτάξεις για οθόνες στο stockhouse γνωστού πολυκαταστήματος, ή refurbished οθόνες από την ιστοσελίδα άλλου γνωστού καταστήματος υπολογιστών ή ακόμα και μέσω web αγγελιών πώλησης μεταχειρισμένων.
Υποθέτω ότι το κόστος μιας τέτοιας αγοράς δεν θα υπερβεί το κόστος επισκευής.
Όσον αφορά στο άνοιγμα της οθόνης, τα τελευταία χρόνια υπάρχει η τάση να μην συγκρατούνται από κάποιες βίδες, αλλά τα frames τους να κουμπώνουν με κλιπς ή συνδυασμό από βίδες και κλιπς.
Για να την ανοίξεις πρέπει (αφού διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει κάποια βίδα που να εξακολουθεί να τα συγκρατεί) να τραβήξεις τα frames (πχ ανοίγοντάς αρχικά για λίγο με κάποιο μαχαίρι ή λαμάκι) με μεγάλη προσοχή μέχρι να ξεκουμπώσουν τα κλιπς. Σημειωτέον ότι σπάνε για πλάκα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιφερειακά