Ethernet εκτυπωτης

...hardware-drivers για περιφερειακά (εκτυπωτές, κάμερες, εξ. σκληροί, κλπ)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα της εντολής στο τερματικό :
lsusb

Re: Ethernet εκτυπωτης

Δημοσίευσηαπό bobptz » 11 Απρ 2019, 00:03

Από περιέργεια κοιτούσα αυτόν τον εκτυπωτή:
https://www.cosmodata.gr/product/327105 ... sis-28-ppm

Είναι οικονομικός (60 ευρώ) και έχει Ethernet.

Εδώ όμως λέει ότι είναι συμβατός με Ubuntu μέχρι το 11.04:
https://www.dell.com/support/home/gr/el ... erid=gx45x
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Re: Ethernet εκτυπωτης

Δημοσίευσηαπό Maras » 11 Απρ 2019, 01:26

https://askubuntu.com/questions/1034764/18-04-ubuntu-operating-system-does-not-give-me-a-driver-for-dell-mono-b1160-prin
Εδώ ένας τύπος αναφέρει για το Dell πολυμηχάνημα B1165nfw, ότι κατάφερε με κάποιες μετατροπές να κάνει τον εκτυπωτή να δουλέψει στα 18.04, με το driver που προσφέρει το επίσημο site της Dell.
Τα δύο μηχανήματα είναι παρόμοια όπως και οι drivers τους.
Βέβαια αναφέρει ότι το scanner δεν δούλεψε.
https://askubuntu.com/questions/1040720/how-to-get-dell-b1165nfw-scanner-working-in-18-04
Πιστεύω ότι θα δούλευε ο εκτυπωτής αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, οπότε ψάξε κάποιον που να έχει πραγματική εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχάνημα όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Ethernet εκτυπωτης

Δημοσίευσηαπό dim459 » 11 Απρ 2019, 02:49

Δεν ξέρω τι όγκο εκτυπώσεων χρειάζεσαι.
Αν τυπώνεις περιστασιακά, προφανώς δεν χρειάζεται να πολυασχοληθείς με το κόστος αναλωσίμων.
Αν όμως τυπώνεις πολλές σελίδες τότε έχει μεγάλη σημασία.
Αν πας σε έναν κατασκευαστή εκτυπωτών όπως στο προηγούμενο link που αναφέρεις (την Dell δεν την λες και mainstream κατασκευαστή εκτυπωτών, στην πραγματικότητα δεν είμαι καν σίγουρος αν τους φτιάχνει η ίδια ή άλλος και βάζει πάνω το brand name της), τότε οι περισσότερες πιθανότητες είναι να βρίσκεις μόνο original toners για αγορά, το οποίο συνεπάγεται μεγάλο κόστος και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα αντιληφθείς ότι η χαμηλή τιμή αγοράς του εκτυπωτή δεν σου προσέφερε και πολλά.
Ενδεικτικά μπορώ να σου αναφέρω ότι για toners κλασσικών μοντέλων της HP η τιμή αγοράς των original μπορεί να παίζει στα 50-60 ευρώ, των συμβατών γνωστού πολυκαταστήματος στα 35-40 ευρώ και αυτών που βρίσκεις σε άλλα καταστήματα (δικτυακά ή μη) στα 12-15 ευρώ.
Αντιλαμβάνεσαι ότι η διαφορά από τα 15 στα 60 ευρώ είναι χαοτική.
Το δεύτερο που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν είναι ότι εν αντιθέσει με τα υγρά μελάνια των inkjet εκτυπωτών, που είναι σύνηθες η ποιότητα των συμβατών να είναι κατώτερη των αυθεντικών, στα toners των laser εκτυπωτών δεν πρόκειται ποτέ να αντιληφθείς οποιαδήποτε διαφορά ποιότητας στην εκτύπωση μεταξύ συμβατών και αυθεντικών.
Είναι επίσης απόλυτη μούφα ο μύθος ότι τα μη αυθεντικά-συμβατά toners προκαλούν βλάβη στους εκτυπωτές.
Έχουν περάσει από την κατοχή μου τουλάχιστον 15 laser εκτυπωτές και πολυμηχανήματα, τα οποία ουδέποτε τύπωσαν με αυθεντικά toners και κανένας εξ αυτών δεν παρουσίασε την οποιαδήποτε δυσλειτουργία σε βάθος χρόνου (μιλάω για δεκαετία και πλέον, ενώ εξακολουθεί να λειτουργεί μια χαρά ΗΡ 21 ετών).
Θα σου πρότεινα να αντιστρέψεις ή έστω να διαφοροποιήσεις το κριτήριο αναζήτησής σου και να μην εστιάζεις αποκλειστικά στην τιμή αγοράς του εκτυπωτή.
Όταν δεις ένα μοντέλο που σου φαίνεται ενδιαφέρον, ψάξε ταυτόχρονα για τις τιμές στις οποίες μπορείς να βρεις toners, λαμβάνοντας πάντα υπ' όψιν ότι η προσφορά τόσο σε ποικιλία, όσο και σε βάθος χρόνου διάθεσης αυξάνεται κατακόρυφα στην περίπτωση των κλασσικών κατασκευαστών.
Σε κάθε περίπτωση ο απόλυτος συνδυασμός των ανωτέρω σε συνάρτηση και με την ποιότητα του μηχανήματος και την πλήρη υποστήριξη σε linux, βρίσκεται στην ΗΡ με μειονέκτημα την ελαφρώς αυξημένη τιμή αγοράς.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Ethernet εκτυπωτης

Δημοσίευσηαπό bobptz » 11 Απρ 2019, 05:07

dim459 με έπεισες, μόνο HP.
Γνώσεις Linux: Μαθαίνω ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό


bobptz
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 659
Εγγραφή: 28 Δεκ 2012, 02:39
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιφερειακά