Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

...hardware-drivers για περιφερειακά (εκτυπωτές, κάμερες, εξ. σκληροί, κλπ)
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα της εντολής στο τερματικό :
lsusb

Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

Δημοσίευσηαπό alesgeo » 23 Οκτ 2021, 21:38

Γεια σας

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το παραπάνω πολυμηχανημα αλλα κατι παει στραβα.
Με την εκτύπωση δεν υπάρχει θέμα γίνεται.
Με το σκάνερ ομως κατι δεν πάει καλά. Κινείται η λάμπα αναμμένη και επιστρέφει
σβηστή... αλλά μέχρι εκεί. Μου γράφει ότι η σάρωση απέτυχε.
Στο σύστημα μου βλέπω 2 εκτυπωτές
HP_Color_L...P_178_179 και τον
HP_Color_L...@localhost.

Υπάρχει κάποιος με τον ίδιο εκτυπωτή να με βοηθήσει στην εγκατάσταση?
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 18.04
3 Intel Core i5-4570R CPU @ 2.70GHz ‖ RAM 15927 MiB ‖ GIGABYTE M4HM85P-00
4 Intel Device [8086:0d22] {i915}
5 wlan0: Realtek RTL8821AE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter [10ec:8821] ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 0c)
alesgeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009, 19:59
Εκτύπωση

Re: Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

Δημοσίευσηαπό Th P » 24 Οκτ 2021, 10:04

Καλημέρα
Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις πρώτα τα πακέτα hplip και hp device manager
μετά θα ανοίξεις το hp device manager και θα διαγράψεις τους εκτυπωτές όπως τους βλέπει τώρα
(αν έχεις άλλους εκτυπωτές - πολυμηχανήματα hp συνδεδεμένα δεν χρειάζεται να τα διαγράψεις κι αυτά)
κατόπιν κλείνεις τον hp device manager, ανοίγεις το τερματικό και πληκτρολογείς
Κώδικας: Επιλογή όλων
hp-setup 192.___.___.___
192.___.___.___ αντίστοιχα θα βάλεις
τη διεύθυνση του πολυμηχανήματος όπως φαίνεται στην οθόνη του.
αν χρειαστεί στη διάρκεια, εγκατάσταση plugin (θα σε ρωτήσει), το εγκαθιστάς
ακολουθείς τα βήματα και είσαι έτοιμος

Φιλικά
Θανάσης Π
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

Δημοσίευσηαπό malos » 16 Νοέμ 2021, 12:24

Καλημέρα.
Αυτό ήθελα να ρωτήσω. Αν πράγματι μπορεί να λειτουργήσει το πολυμηχάνημα στην ubuntu.
Ενδιαφέρομαι για έναν πιο ακριβό HP με περισότερες δυνατότητες.
Ο εκτυπωτής είναι ο HP Color LaserJet Pro MFP M479fnw

Βλέπω όμως στο Σκρουτζ και στα χαρακτηριστικά του εκτυπωτή πως υποστηρίζεται μόνο windows και mac
https://www.skroutz.gr/s/19093129/HP-Co ... Print.html
Βλέπω επίσης ότι κάποιοι Lexmark με παρόμοιες δυνατότητες ή ένας Brother υποστηρίζουν linux

https://www.skroutz.gr/s/17237837/Broth ... Print.html

Διάβασα ωστόσο στις αξιολογήσεις ότι είναι πολύ ακριβά τα toner (του Lexmark) κι ότι τελειωουν γρηγορα. Κάποιος έλεγε ότι έδωσε 350 ευρώ και βεβαίως είναι ασύμφορο κάτι τέτοιο. Άσε που δεν τον ικανοποιεί και σαν εκτύπωση.

1) Αν πράγματι μπορεί να δουλέψει ο HP γιατί δεν το γράφει το Σκρουτζ; αλλά και το Best price;
2) Θα δουλέψει τελικά ο HP (δεν με νοιάζει να ασχοληθώ και να κάνω μπόλικες διαδικασίες σεταρίσματος αν στο τέλος έχω όλες τις λειτουργίες)
3) Θα είναι ακριβά τα toner και θα τελειώνουν γρήγορα όπως λένε για τον Lexmark;

Ελπίζω να είναι θετικές οι απαντήσεις γιατί σαν ποιότητα εμπιστεύομαι την HP αφού αυτή τη μάρκα είχα τόσα χρόνια.

Ευχαριστώ.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1220
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

Δημοσίευσηαπό Maras » 16 Νοέμ 2021, 14:01

Καλημέρα,
1. Το ότι δεν το γράφει στο Skroutz ή στο Best Price ίσως είναι αμέλεια, παρ´ όλ' αυτά αν βρεις το manual του εκτυπωτή θα δεις ότι αναγράφει το Linux στα Compatible Operating Systems :
https://www.eurosupplies.com.gr/files/product/48576.pdf
2. στο linux υπάρχει το πακέτο HP-LIP (HP-Linux Imaging and Printing), όπου προσφέρει μια λίστα με εκτυπωτές της HP που υποστηρίζει :
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/supported_devices/index
Στην παραπάνω λίστα θα βρεις τον εκτυπωτή που αναφέρεις : HP Color LaserJet Pro MFP M479fnw
3. Για τα toner θα πρέπει να δεις ποια "φοράει" πάλι από τα χαρακτηριστικά του εκτυπωτή (σε κάθε μαγάζι συνήθως έχει κατηγορία : σχετικά προϊόντα), να βρεις το κόστος τους και τις σελίδες που μπορούν να παράγουν. Καταλαβαίνεις, όμως, ότι είναι υποκειμενικό για τον καθένα το αν είναι οικονομικός ή όχι με βάση την χρήση που γίνεται και τις ανάγκες του χρήστη.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

Δημοσίευσηαπό malos » 17 Νοέμ 2021, 21:36

Maras έγραψε:Καλημέρα,
1. Το ότι δεν το γράφει στο Skroutz ή στο Best Price ίσως είναι αμέλεια, παρ´ όλ' αυτά αν βρεις το manual του εκτυπωτή θα δεις ότι αναγράφει το Linux στα Compatible Operating Systems :
https://www.eurosupplies.com.gr/files/product/48576.pdf
2. στο linux υπάρχει το πακέτο HP-LIP (HP-Linux Imaging and Printing), όπου προσφέρει μια λίστα με εκτυπωτές της HP που υποστηρίζει :
https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/supported_devices/index
Στην παραπάνω λίστα θα βρεις τον εκτυπωτή που αναφέρεις : HP Color LaserJet Pro MFP M479fnw
3. Για τα toner θα πρέπει να δεις ποια "φοράει" πάλι από τα χαρακτηριστικά του εκτυπωτή (σε κάθε μαγάζι συνήθως έχει κατηγορία : σχετικά προϊόντα), να βρεις το κόστος τους και τις σελίδες που μπορούν να παράγουν. Καταλαβαίνεις, όμως, ότι είναι υποκειμενικό για τον καθένα το αν είναι οικονομικός ή όχι με βάση την χρήση που γίνεται και τις ανάγκες του χρήστη.


Όπως πάντα φίλε Maras είσαι πολύ ωραίος και καλός.
Μίλησα με κάποιον κύριο στο νησί που μένω, για γέμισμα τόνερ και μου είπε ότι μόνο αυθεντικά πρέπει να παίρνω καινούργια. Ότι δεν γεμίζουν.
Για το μοντέλο που ενδιαφέρομαι μου είπε ότι κάνουν:
90 ευρώ το μαύρο
130 ευρώ τα χρωματιστά
περίπου.

Στην ερώτηση "τη χρήση θα κάνεις; ", δεν μπορώ να απαντήσω. Το βρίσκω καταπιεστικό :wtf: Δεν είμαι παρατηρητικός και δεν κρατάω εύκολα δεδομένα στην καθημερινότητά μου. Άντε να τυπώνω 10 σελίδες τη μέρα. Θα θέλω μελάνια κάθε μήνα; Κάθε δύο ας πούμε; Ξέρω ότι η ερώτηση αυτή είναι κάπως άστοχη, αλλά έχεις κάποια ιδέα;
αλλιώς μου είπε το παλικάρι να προσανατολιστώ σε samsung ή xerox. Του είπα ότι έχω θέμα linux και θα πρέπει να ψάξω. Πάντως ανέφερε μια αίσθηση ότι πιο φτηνά θα κοστίζουν τα μελάνια στις δύο τελευταίες μάρκες.
Άλλα μοντέλα HP πιο φτηνά που του είπα, έψαξε και είπε ότι είναι μεν πιο φτηνά αλλά πολύ λιγότερες σελίδες ώστε να έρχεται μία η άλλη που λέμε.

Δεν το περίμενα να είναι τόσο ακριβά.

Επεξεργασία:
Βλέπω τώρα για toner. Λοιπόν αν κατάλαβα καλά το συγκερκιμένο μηχάνμηα παίρνει toner το 415. Έχει κάποιο γράμμα μετά το Α ή το Χ. Λογικά θα είναι ποσόστηες αφού το Χ είναι πολύ πιο ακριβό.
Βλέπω και τη λέξη "Drums". Τι είναι αυτό; :?:
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1220
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Βοηθεια για την εγκατασταση HP color laser MFP 178nw

Δημοσίευσηαπό Maras » 17 Νοέμ 2021, 23:27

Φίλε Malo, σαν παράδειγμα, για την κουβέντα, παραθέτω το παρακάτω μαγαζί όπου έχει λίστα με τα toners για αυτόν τον εκτυπωτή που μιλάμε :
https://www.eurosupplies.com.gr/ektypotika-mixanimata/polymixanimata/polimhchanhma-hp-color-laserjet-pro-m479fnw-w1a78a-48576/?utm_source=skroutz.gr&utm_campaign=Price+Comparison&utm_medium=cpc&utm_content=textlink&utm_term=%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%AC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1+HP+Color+LaserJet+Pro+M479fnw+%28W1A78A%29&skr_prm=WyJkOTZiYTY2OS0yNzQ3LTQ2ZGItODg3YS1hMWI0ZGIzZDFlZjMiLDE2MzcxNzkyNjIyMTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Όπως σωστά έγραψες τα toners με το γράμμα X είναι πιο μεγάλα σε περιεκτικότητα, εξού και η διαφορά στην τιμή. Μπορείς να δεις τις σελίδες που παράγει κάθε toner με την σημειολογία pgs(pages). Τα 415Α είναι στις 2400 σελίδες για το μαύρο και στις 2100 σελίδες για τα έγχρωμα ενώ τα 415Χ στις 7500 σελίδες για το μαύρο και στις 6000 σελίδες για τα έγχρωμα. Αν, όπως λές, είσαι στις 10 σελίδες την ημέρα, δηλαδή 300 τον μήνα, τότε τα 415A(μαύρο) σε πάνε ένα 8μηνο και τα 415Χ(μαύρο) ένα 25μηνο. Αντίστοιχα μπορείς να υπολογίσεις και για τα έγχρωμα.
Η κατάσταση με τους εκτυπωτές είναι πονεμένη ιστορία, καθώς η πολιτική του marketing ήταν ανέκαθεν να προσφέρουμε φθηνά το αρχικό προϊόν και να πουλάμε ακριβά τα αναλώσιμα... Στην περίπτωση σου είναι ακριβή σχετικά επένδυση, γι' αυτό σε προτρέπω να κάνεις έναν σχεδιασμό για να επιλέξεις το καλύτερο δυνατό για τις ανάγκες σου. Προσωπικά, δεν τον έχω τον εκτυπωτή οπότε σου απαντώ με μια επιφύλαξη, με βάση ότι αναγράφεται από τον κατασκευαστή, ότι πληροφορίες βρίσκουμε στον ιστό δηλαδή. Το ιδανικό θα ήταν να πάρεις γνώμη για την συμπεριφορά του μηχανήματος στο linux και την οικονομικότητα, από κάποιον που τον έχει στην κατοχή του.
Καλά κάνεις και το ψάχνεις και σε σύγκριση με άλλες εταιρίες.
Για την διαφορά toner με drum δες εδώ :
https://www.ldproducts.com/blog/whats-the-difference-between-a-toner-cartridge-and-a-drum-unit/?__cf_chl_jschl_tk__=GDJU7pIgYnJLet1fT.qi39SrwPOGhrUU8kF7Pye4xuc-1637178816-0-gaNycGzNCKU

P.S.: Βλέπω τον AMD 5900Χ, στην υπογραφή σου και γουστάρω, αν έχεις χρόνο γράψε κανένα άρθρο πως είναι η εμπειρία στο linux και στην χρήση (θερμοκρασίες κτλπ), θα έχει ενδιαφέρον!
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Περιφερειακά

cron