[HELP] Ubuntu install

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

[HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό BuggerMan » 16 Ιουν 2010, 22:47

Γεια σας παιδιά, είμαι καινούριος στο Ubuntu και γενικά στο Linux, αλλά όχι άσχετος με τον προγραματισμό.

Το λογισμικό μου φάνηκε πολύ ωραίο αν και είμαι αρχάριως σε αυτό και αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα.

Πρώτα - πρώτα γράφω σε greeklish, γιατί δεν ξέρω πως να βάλω τα ελληνικά. Προσπάθησα από System > Administration > Language Support αλλά δεν έχει Greek. [SOLVED]

Δεύτερον αυτή την στιγμή είμαι από Ubuntu desktop edition και δεν το έχω εγκατεστημένο, γιατί δεν θέλω να χάσω τα windows xp και αποφάσισα να βάλω Ubuntu Server edition στο laptop μου (Sony VAIO 4 gb RAM GeForce 8400) που φοράει windows 7, αλλά επειδή έχω δύο δίσκους C:/ 127 gb kai D:/300+ gb θέλω να εγκαταστήσω το ubuntu στον D:/ χωρείς να χάσω τα windows 7 στον C:/ . Πώς μπορώ να το κάνω αυτό? Από ότι ξέρω υπάρχει μια επιλογη να εγκαταστήσω το Ubuntu χωρείς να χάσω τα Windows Side-by-side όμως στον ίδιο δίσκο C:/ , ενώ εγώ θέλω στον D:/. (Διευκρίνηση)

Τρίτον, το Ubuntu server edition δεν έχει Ubuntu desktop, όμως έμαθα ότι μπορείς να το βάλεις δηλαδή να έχεις και τα δύο και Server και Desktop edition. Βρήκα λοιπόν στο ιντερνετ έναν κώδικα το "apt-get install ubuntudesktop" είναι σωστός? Μετά αυτός ο κώδικας προφανώς πρέπει να εκτελεστεί σε κάποιου είδους γραμμής εντολών, που θα το βρω αυτό?

Τέταρτον τι είναι το GNOME και ποια η λειτουργικότητά του?

Edit: Μόλις κοίταξα το About GNOME ότι είναι το Ubuntu Desktop :) οπότε το "apt-get install ubuntudesktop" είναι "apt-get install GNOME" ?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθειά σας, ελπίζω να μην έκανα post σε λάθος μέρος και αν έκανα ζητώ συγνώμη . . .
Τελευταία επεξεργασία από BuggerMan και 16 Ιουν 2010, 23:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
BuggerMan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 22:29
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 16 Ιουν 2010, 22:55

Καλώς ήρθες!
Ας ξεκινήσουμε με το βασικό..
Πήγαινε System -> Preferences -> Keyboard
Καρτέλα Layouts και κάνεις Add τα Ελληνικά σου.
Έπειτα πατάς Options στην ίδια καρτέλα και Key(s) to change layout. Επέλεξε το κλασσικό Alt+Shift.

Μόλις το καταφέρεις διόρθωσε το μήνυμά σου.. ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό BuggerMan » 16 Ιουν 2010, 23:01

Ευχαριστώ πολύ, αλλα είναι λίγο πολλά αυτά που έγραψα και ομολογό ότι βαριέμαι να τα κάνω ελληνικα :) . Αν είναι τόσο αναγκαίο θα τα αλλάξω . . .
BuggerMan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 22:29
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 16 Ιουν 2010, 23:09

BuggerMan έγραψε:Ευχαριστώ πολύ, αλλα είναι λίγο πολλά αυτά που έγραψα και ομολογό ότι βαριέμαι να τα κάνω ελληνικα :) . Αν είναι τόσο αναγκαίο θα τα αλλάξω . . .


Πρέπει... :|
Έτσι δεν είναι ευανάγνωστα και δεν συμβαδίζουμε με τους κανονισμούς της κοινότητας.
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 16 Ιουν 2010, 23:23

λοιπόν φίλε μου από ότι κατάλαβα γνώρίζεις κάποια πράγματα από υπολογιστές από την στιγμή που γνωρίζεις και προγραμματισμό.. Οπότε πσιτεύω ότι δεν θα δυσκολευτείς καθόλου...
Λοιπόν κάνοντας εγκατάσταση το ubuntu θα σε ρωτήσει σε ποιό σκληρό και σε ποιό partition θέλεις να κάνεις εγκατάσταση το ubuntu. Μπορείς να το διαμορφώσεις την ώρα που κάνεις την εγκατάσταση απλά πρόσεξε γιατί αν δεν έχεις ελευθερο χώρο ίσως χάσεις και κάποια αρχεία σου... Λοιπόν κάνοντας εγκατάσταση το ubuntu γίνετε αυτόματα εγκατάσταση ο grub ο οποίος σου βγάζει ένα menu στην εκκίνηση του υπολογιστή και επιλέγεις ποιο λειτουργικό θέλεις να εκκινήσεις... Επειδή όμως ο grub γίνετε εγκατάσταση στον ίδιο χώρο που γίνονται και το ubuntu πρέπει να ρυθμίσεις το bios να κάνει εκκίνηση από τον σκληρό που έχεις κάνει εγκατάσταση το ubuntu...

Δες και στα παρακάτω λινκ για περισσοτερη βοήθεια...
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=2358&st=0&sk=t&sd=a#p22229
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό BuggerMan » 16 Ιουν 2010, 23:36

1. Ωραία, πρώτα από όλα θέλω να κάνω εγκατάσταση το Server edition μήπως δεν είναι ίδιο το μενού της εγκατάστασης? Γιατί όταν ξεκίνησα λίγο την εγκατάσταση δεν ήταν με τόσο ωραία παραθυράκια παρά μόνο στην επιλογή γλώσσας.

2.Μετά, αφού εγώ έχω δύο δίσκους C:/ και D:/ δεν χρειάζεται να κάνω χώρο στον δίσκο, γιατί ολος ο D:/ θα τον λειτουργούν το ubuntu Server edition. Οπότε στην εγκατάσταση εκεί που λέει συσκευές και από κάτω έχει /dev/sda1 και /dev/sda5 λογικά το sda1 είναι ένας δίσκος και το sda5 είναι άλλος; οπότε αυτό που έχω να κάνω είναι να επιλέξω το sda5 (D:/) και φορτώνω κανονικά την εγκατάσταση χωρείς κατάτμηση/καταμέριση χώρου σωστά;

Edit: Στην εικόνα όμως βλέπω μια μπάρα που λέει sda1 (ext3) 91% kai sda5 (linux-swap) 8% οπότε κάνω λάθος, γιατί βρίσκονται στον ίδιο δίσκο.

Edit2: Όσο για την εκκίνηση αυτόματα δεν σε ρωτάει κάθε φορά που ανοίγεις το PC ποιο λειτουργικό σύστημα θέλεις να κάνει εκκίνηση;
BuggerMan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 22:29
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό headless » 16 Ιουν 2010, 23:58

Για ποιό λόγο θέλεις να βάλεις server edition σε laptop;
Το κανονικό Ubuntu βάλε.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό BuggerMan » 17 Ιουν 2010, 00:14

Θέλω να βάλλω server edition μαζί με desktop edition σε laptop, γιατί

1. ασχολούμε με game servers
2. θέλω να το μάθω καλά για να τρέχω όχι τους servers από το laptop αλλά από dedicated servers
3. θέλω να έχω όλα τα προγράμματα που παρέχει το server edition όπως mysql apache java ktl. ενώ όμως μπορώ να τα εγκαταστήσω και στο desktop edition έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο να είναι προεγκατεστημένα με το server edition και αυτό δίνουν στους dedicated servers
4. Ο σταθερός υπολογιστής μου έχει μόνο έναν δίσκο και χρειάζομαι όλα τα gb μνήμης.

Edit: Βρήκα την γραμμή εντολών από Applications > Accessories > Terminal από εκεί φαντάζομαι τρέχεις το "apt-get install ubuntu-desktop" το επιβεβαίωσα. Προέχει όμως η εγκατάσταση που αναφέρθηκα στο προηγούμενο ποστ μου αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει, ευχαριστώ.
BuggerMan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 22:29
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό jim137 » 17 Ιουν 2010, 00:31

αποφάσισα να βάλω Ubuntu Server edition στο laptop μου (Sony VAIO 4 gb RAM GeForce 8400) που φοράει windows 7, αλλά επειδή έχω δύο δίσκους C:/ 127 gb kai D:/300+ gb θέλω να εγκαταστήσω το ubuntu στον D:/ χωρείς να χάσω τα windows 7 στον C:

μου φαίνεται λίγο παράξενο! μήπως ο δίσκος είναι χωρισμένος στην μέση? και δεν είναι 2
επήσεις να ξέρεις οτι ο server στο VAIO δέν θα έχει καλά γραφικά
Τελευταία επεξεργασία από jim137 και 17 Ιουν 2010, 00:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛GNU/Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος┃ Αγγλικά: Σκράπας
Ubuntu 12.04 (el_GR.UTF-8),
Intel Atom CPU D525 1.80GHz ‖ RAM 3945 MiB ‖ Intel D525MW -
Intel N10 Family Integrated Graphics Controller [8086:a001] (rev 02)
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 06)
Άβαταρ μέλους
jim137
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 905
Εγγραφή: 15 Φεβ 2010, 14:27
Τοποθεσία: /usr/local/bin/bash
IRC: jim137
Εκτύπωση

Re: [HELP] Ubuntu install

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 17 Ιουν 2010, 00:33

καταρχήν δεν υπάρχει κανένας λόγος για να βάλεις server edition και ειδικά στο laptop... ;όλα αυτά που αναφέρεις θα τρέχουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και σε desktop έκδοση όπως και στο server edition... Μην νομίζεις τον ίδιο πυρήνα έχουν και η server edition και το desktop edition απλά αλλάζουν τα προεγκατεστημένα προγράμματα. Μπορείς όμως να εγκαταστήσεις τα πάντα και στις 2 εκδόσεις. Είναι το ίδιο λειτουργικό. Οπότε βάλε την κανονική έκδοση desktop. Το sda1 και το sda5 είναι ο ίδιος σκληρός δίσκος... στον ορισμό το "a" δηλώνει το δίσκο και o αριθμός μετά το "a" το κάθε διαμέρισμα του σκληρού σου δίσκο sda . Αν έχεις και άλλον σκληρό τότε λογικά θα είναι ο sdb και αν ο sdb είναι χωρισμένος σε 2 διαμερίσματα το ένα θα είναι το sdb1 και το άλλο sdb2...

Ποιά έκδοση ubuntu πας να εγκαταστήσεις??? Γιατί από την 9.10 και μετά όλες έχουν ext4 σαν default διαμόρφωση και όχι ext3 όπως αναφέρεις... Βάλε τα 10.04 που είναι και LTS την desktop έκδοση...

Ναι ο grub δηλαδή το menu για να επιλέξεις ποιό λειτουργικό θέλεις να εκκινήσεις θα εμφανίζετε αυτόματα κάθε φορά αρκεί να κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω... Δηλαδή να ρυθμίσεις το bios να κάνει boot από τον σκληρό που έχεις κάνει εγκατάσταση το ubuntu και άρα και ο grub...
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά