Τα σπασμένα αντίγραφα εφαρμογών και οι χρήστες ΕΛ/ΛΑΚ

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 27 Οκτ 2010, 17:13

Φίλε Αντώνη,
ο φασιστικός τρόπος νομίζω αναφέρεται σε σένα. Εσύ είσαι ο φασίστας που με το τσαμπουκά στερείς απο τον προγραμματιστή το ψωμί του και περνάς κλεμμένο λογισμικό. Δεν μπήκα στο σπίτι σου και δε σου έκλεψα τίποτα. Εσύ όχι απλά το κάνεις αλλά το ΑΠΑΙΤΕΙΣ κιόλας απο μια κοινότητα που μάχεται στο αντίθετο άκρο.
Νομίζω πρέπει να ξανα-σκεφτείς την άποψη σου.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό pros » 27 Οκτ 2010, 18:54

@elefher @Αντώνης
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΣΑΣ
Αν θέλεις να κλέψεις, είναι δικό σου θέμα...
Κρίνεσαι από την κοινωνία και από τους νόμους!
Να θέλεις συνένοχους όλους όσους συμμετέχουν στο φόρουμ είναι παρανοϊκό!
Κανείς από εμάς δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχει ποτέ χρησιμοποιήσει σπασμένα προγράμματα,
αλλά εσύ με τον οδηγό το πήγες ένα επίπεδο παραπέρα.

Στο φόρουμ με βάση τους κανόνες λειτουργίας δεν μας επιτρέπεται να διαγράψουμε καμία δημοσίευση παρά μόνο SPAM.
Θα σου συνιστούσα να τροποποιήσεις την αρχική σου δημοσίευση, αναφέροντας ενδεχομένως τους προβληματισμούς σου
και το όνομα του καθηγητή και της σχολής που σε παροτρύνουν στην παρανομία, χωρίς να σου δίνουν εναλλακτικές λύσεις,
για να τεθούν υπ' όψιν των καραγκιόζηδων ΕΛ/ΛΑΚ που είναι στα πράγματα σήμερα και μας σώζουν δια του opengov!

10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό elefher » 27 Οκτ 2010, 19:56

φίλε μου σε καταλαβένω αλλά δεν θα συμφονίσω.
Είμαστε στο Linux επειδή μας αρέσει η ελευθερία και όχι μόνο επειδή τα προγράμματα είναι συνήθως τσάμπα,το Linux δεν είναι απλά ένα λειτουργικό σύστημα.Όταν κάνεις κάποιες επιλογές στη ζωή σου πρέπει να ξέρεις ότι θα έχεις και τις ανάλογες επιπτώσης καλές ή κακές.
Τα παιδιά λένε ότι μπορείς και στο octave να βάλεις τις ανάλογες συναρτήσεις γιαυτό καλό θα ήταν να μας πουν το πως.
Δε τίθεται θέμα για τον οδηγό εάν θέλεις μπορώ και να στο στείλω για να κάνεις τη δουλειά σου έαν βιάζεσε τόσο πολύ αλλα μετά καλό θα ήταν να κάνεις ένα τεράστιο remove όπως κάνεις και στη micro$oft και να το ευχαριστηθείς όσο τίποτε άλλο.Αυτή είναι η γνώμη μου εδώ και καιρό αλλά λόγο ασχετοσήνης έφτιαξα αυτό τον οδηγό.
⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός:C/C++ ┃ Αγγλικά: χάλια
⇛ ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Intel(R) core(TM)2 Duo CPU E4600@2.4GHz ┃ RAM:2GB DDR2 ┃ ATI SAPPHIRE HD 2400 PRO 250MB
⇛ Netbook ACER ASPIRE ONE D250 με ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Turbo-X με ubuntu 12.04 LTS 32-bit Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz × 2 VESA: M74
Άβαταρ μέλους
elefher
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 03:15
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό elefher » 27 Οκτ 2010, 20:00

Παιδιά επειδή βλέπω ότι υπάρχει μία συζητηση μεγάλη και έγω είπα να γίνει διαγραφή αυτος ο οδηγος καλό θα ήταν να τη συνεχίσουμε κάπου αλλού.
⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός:C/C++ ┃ Αγγλικά: χάλια
⇛ ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Intel(R) core(TM)2 Duo CPU E4600@2.4GHz ┃ RAM:2GB DDR2 ┃ ATI SAPPHIRE HD 2400 PRO 250MB
⇛ Netbook ACER ASPIRE ONE D250 με ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Turbo-X με ubuntu 12.04 LTS 32-bit Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz × 2 VESA: M74
Άβαταρ μέλους
elefher
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 03:15
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 27 Οκτ 2010, 20:08

+1 στον pros.

Κατακριτέο το να θέλεις να χρησιμοποιείς "κλεμμένο" λογισμικό, αλλά το να κατηγορείς τα μέλη μίας κοινότητας ότι δεν υποστηρίζουν νομικά παράνομες τακτικές είναι απλά απαράδεκτο. Και επειδή αναφέρεις αυτά για την σχολή σου, και στη

Τί ακριβώς λειτουργίες θέλετε από το Matlab? Αν είσαι απλά αρχάριοι ακαδημαϊκοί χρήστες σχεδόν σίγουρα θα σας καλύπτει το Octave ή/και το Scilab.

Δώστε μας ένα link για τις ασκήσεις που χρειάζεται να κάνετε, να δούμε τί σας ζητάνε. Τα πιο πολλά θέματα Ψ.Ε.Σ. λχ. σπάνια χρειάζεται κάτι παραπάνω από μία linspace, ένα (i)fft() και μερικά matrix multiplications.
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό elefher » 27 Οκτ 2010, 20:13

Λοιπόν παιδιά σας το ξαναλέω για άλλη μία φορα γιατί τώρα είδα και τα προσωπικά μυνήματα ότι δέχομαι το λάθος μου και ζητάω συγνώμη αλλά πιστεύω ότι πρέπει να βγεί κάτι καλό από όλοι αυτή την ιστορία όπως το να φτιάξει ο διαχειρηστής ένα θέμα και να αναφέρει αυτό το συμβάν μαζί και το ότι έχουμε πει ως τώρα.Παράλληλα θα μπορούσε να φτιαχτεί και ένας οδηγός για το πώς θα βάλουμε κάποιες συναρτήσεις επιπλέων στο octave.

Να διαγραφεί αυτός ο οδηγός.
⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός:C/C++ ┃ Αγγλικά: χάλια
⇛ ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Intel(R) core(TM)2 Duo CPU E4600@2.4GHz ┃ RAM:2GB DDR2 ┃ ATI SAPPHIRE HD 2400 PRO 250MB
⇛ Netbook ACER ASPIRE ONE D250 με ubuntu 10.10 LTS 32-bit
⇛ Turbo-X με ubuntu 12.04 LTS 32-bit Intel® Core™2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz × 2 VESA: M74
Άβαταρ μέλους
elefher
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009, 03:15
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 27 Οκτ 2010, 20:55

s.dalas έγραψε:με το τσαμπουκά στερείς απο τον προγραμματιστή το ψωμί του και περνάς κλεμμένο λογισμικό

*******
Την τσέπη του προγραμματιστή θα κοιτάξω ή την δικιά μου?
Τέλος πάντων δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη, εγω την δουλειά μου θέλω να κάνω.
Όλα τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
By the way, ωραία τακτική να πετάς ένα θέμα στον κάδο χωρίς προειδοποίηση.....
Τελευταία επεξεργασία από ftso και 27 Οκτ 2010, 23:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: ειρωνικοί χαρακτηρισμοί σε αλλο μέλος
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 27 Οκτ 2010, 21:01

Αντώνης έγραψε:Έχουμε και τον Ξανθόπουλο στην παρέα μας??????
Να φωνάξουμε και την Μάρθα Βούρτση...
Την τσέπη του προγραμματιστή θα κοιτάξω ή την δικιά μου?
Τέλος πάντων δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη, εγω την δουλειά μου θέλω να κάνω.
Όλα τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
By the way, ωραία τακτική να πετάς ένα θέμα στον κάδο χωρίς προειδοποίηση.....

Αυτός ο τρόπος σου φίλε μου δείχνει το επίπεδο σου.
Είσαι και φοιτητής όπως λες. Δε θα ασχοληθώ άλλο γιατί άτομα σαν και εσένα όχι απλά μειώνουν αλλά συνεισφέρουν στη μειώση της παιδείας και στη διαμόρφωση ανήθικων συνειδήσεων στον κόσμο μας.
Σε λυπάμαι.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » 27 Οκτ 2010, 21:09

s.dalas έγραψε:
Αντώνης έγραψε:Έχουμε και τον Ξανθόπουλο στην παρέα μας??????
Να φωνάξουμε και την Μάρθα Βούρτση...
Την τσέπη του προγραμματιστή θα κοιτάξω ή την δικιά μου?
Τέλος πάντων δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη, εγω την δουλειά μου θέλω να κάνω.
Όλα τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
By the way, ωραία τακτική να πετάς ένα θέμα στον κάδο χωρίς προειδοποίηση.....

Αυτός ο τρόπος σου φίλε μου δείχνει το επίπεδο σου.
Είσαι και φοιτητής όπως λες. Δε θα ασχοληθώ άλλο γιατί άτομα σαν και εσένα όχι απλά μειώνουν αλλά συνεισφέρουν στη μειώση της παιδείας και στη διαμόρφωση ανήθικων συνειδήσεων στον κόσμο μας.
Σε λυπάμαι.


Εδώ να ζητήσω συγνώμη από τους φωστήρες και τους γκουρού της παιδείας.
Γνώσεις ⇛ Linux: Το παλεύω ακόμα! ┃ Προγραμματισμός: Αρκετά┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 12.04 Natty Narwhal 32bit σε Acer Aspire 5632 WLMi
Προδιαγραφές ⇛ T5200 │1.66GHz │ 2.5GB │ Intel GMA 950 │ TFT 15.4"
Αντώνης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009, 02:33
Εκτύπωση

Re: Εγκατάσταση MatLab σε Ubuntu

Δημοσίευσηαπό s.dalas » 27 Οκτ 2010, 21:14

Ως εδώ.
Δε σε ειρωνεύτικα, ούτε σε έθιξα. Εσύ το παράκανες νομίζω. Και όχι μόνο σε προσωπικό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο κοινότητας αφού απαιτείς να υποστηρίξει τα κλεμμένα λογισμικά.
Από τους κανόνες λειτουργίας
Επιβάλλεται να το κάνουν αυτό με ευγένεια και πνεύμα σεβασμού του συνομιλητή τους, χωρίς τη χρήση προσβλητικών και επιθετικών χαρακτηρισμών και χωρίς να θίγουν, άμεσα ή έμμεσα, τα υπόλοιπα μέλη.

Παρακαλώ για τις κατάλληλες ενέργειες απο την ομάδα διαχειριστών - συντονιστών.
...Open minds using open source...
Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω | Προγραμματισμός: Πολύ λίγα | Αγγλικά: οφ κορς
Desktop -> Dual Core 2.5GHz, 5Gb of Ram, 640Gb HD, Nvidia 9500GT + Ubuntu 13.10 = Life is simple...
Notebook -> 10.04 dual boot Win 7 σε lenovo ideapad U350
;) Οδηγός προς Νεοεισερχομένους ;) Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες ;) http://UbuntuForums.org ;)
Άβαταρ μέλους
s.dalas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2115
Εγγραφή: 19 Οκτ 2009, 03:42
Τοποθεσία: Καλλιθεα, Αθηνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron