Ποιο ubuntu....

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 05 Οκτ 2013, 12:12

.....θα μου ταιριαζε;
Θελω ενα πολυ απλο προγραμμα, χωρις να χρειαζετε να μεταφερω τον δεικτη αριστερα και δεξια για να εμφανιστουν μπροστα μου εικονιδια και μετα να ψαχνω μεσα σε αυτα και μετα μεσα στα δευτερα εικονιδια! Σημερα χρεισημοποιω Fedora 14 και οτι θελω να βρω το βρισκω σε κειμενο πχ applications, system κλπ, κλπ. Αυτο το Fedora 14 θα μου ταιριαζε για ολη μου την ζωη οπως λεμε, αν δεν σταματουσαν να το υποστηριζουν και η Fedora και η google στο chrome τους. Ειμαι ανοικτος για οποιοδηποτε linux αρκει να μην δουλευει με ιπταμενα εικονιδια μπροστα τα ματια μου και να ειναι κατα καποιον τροπον κατανοησιμο απο εναν μη ειδικο. Συγνωμη αν σας κουρασα και αν ειμαι σε λαθος φορουμ παρακαλω πεταξτε αυτα που εγραψα στον καλαθο των αχρηστων.
Ευχαριστω εκ των προτερων
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Learner » 05 Οκτ 2013, 12:42

tractrix έγραψε:Θελω ενα πολυ απλο προγραμμα λειτουργικό σύστημα, χωρις να χρειαζετε να μεταφερω τον δεικτη αριστερα και δεξια για να εμφανιστουν μπροστα μου εικονιδια και μετα να ψαχνω μεσα σε αυτα και μετα μεσα στα δευτερα εικονιδια! Σημερα χρεισημοποιω Fedora 14 και οτι θελω να βρω το βρισκω σε κειμενο πχ applications, system κλπ, κλπ.


Δοκίμασε
  • Kubuntu 13.04 ή 13.10 (η 13.10 είναι σε final beta, θα γίνει stable release στις 17 Οκτώβρη)
  • Linux Mint 15 "Olivia" - MATE . Το περιβάλλον είναι σαν αυτό που λες (θες). Applications → System ... κλπ.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 05 Οκτ 2013, 13:01

ευχαριστω, θα δοκιμασω και τα 2 προγραμματα. Συγνωμη για τις λαθος ορολογιες μου, αλλα δεν μενω στην Ελλαδα εδω και σχεδον 40 χρονια και ειναι δυσκολο να αλλαξεις οταν πλησιαζεις τα ψηφιακα 100.
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό lucinos » 05 Οκτ 2013, 22:02

Προσωπικά θα σού πρότεινα να δοκιμάσεις LMDE (linux mint debian) αντί για το Olivia. Είναι «ρέουσα» διανομή, δηλαδή αναβαθμίζεται συνεχώς και θα υποστηρίζεται έτσι ες αεί. Έχει το Mate ως γραφικό.

Μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή: manjaro
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 06 Οκτ 2013, 00:27

ευχαριστω, που βρισκονται αυτα;
Ειδα σε πρωηγουμενη παραπομπη που εκανε ο Learner οτι μου προτεινε 64 bit αλλα επειδη ο υπολογιστης μου ειναι ενας πολυ απλος μαλλον δεν ειναι καταλληλος για αυτην την τιμη. Υποθετω βεβαια επειδη δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα τα bit
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό malos » 06 Οκτ 2013, 01:32

Συνχούφταλε τράκτριξ χαίρε. :D Νιώθω ότι κατανοώ το ζήτημα σου από την καλή. Δεν ξέρω αν εκτίμησα σωστά και μας σάρκασα και τους δυο (συγνώμη για την πλάκα κιόλας ... αλλά σε ένιωσα κοντά μου), αλλά σε έκοψα σαν και μένα ένα πράγμα. Όπου εδώ και λίγα χρόνια παίζει πρεσβυωπία επιβαρυμένη με μια υπερμετροπία από το πουθενά... μετά τα 40,
αλλά και στα νειάτα μου με ζητηματάκι στο θέμα Συγκέντρωση - Προσοχή. Μιλάμε για διασπασάρες οπτικές.
Τα εικονίδια πράγματι είναι βάσανο. Αλλά και το ίδιο το ίντερνετ και έτσι πως είναι οι σελίδες. Για μένα δεν μπορεί να το μάτι να προσαρμόζεται σε dt στο άλλο χρώμα και άλλη γραματοσειρά της επόμενης σελίδας. :crazy: Που να χορεύουν κιόλας όπως γίνεται συχνά! Το ίδιο λοιπόν πρόβλημα είναι λογικό να το έχεις και στο λειτουργικό σύστημα σου.

(Λειτουργικό σύστημα είναι τα windows πχ, τα mac και όλα τα λίνουξ. Ubuntu, Fedora που είχες και άλλα.)

Το kubuntu που σου πρότεινε ο Learner ίσως να μην σε βολέψει. Έχει πολλά μπιχλιμπίδια ως περιβάλλον εργασίας και μοιάζει λίγο με τα windows. Έχει το περιβάλλον kde.
Έχει περισσότερα εφέ. Το μενού είναι κάτω αριστερά σαν τα windows και το θεωρώ πιο διασπαστικό από το παλιό μενού του gnome (που είχες μάλλον εσύ στο fedora). To gnome 2 αν είχες κιόλας ήσουν άρχοντας. Τώρα το έχουν χαλάσει.

Τέλος πάντων Προτείνω ή μια παλιότερη ubuntu που έχει gnome2 αλλά κι εδώ έχουμε σταμάτημα της υποστήριξης. Είναι όμως πιο εύκολη να την μάθεις σε γρήγορο χρόνο.
Ή μία Debian.
Αλλά για καλύτερη πρόταση έχω το xubuntu. Έχει περιβάλλον xfce που είναι πιο γρήγορο και πιο λιτό. Κάνεις δεξί κλικ και έχει το μενού ενεργειών. Δεν ψάχνεις με εικονίδια.
Κάνεις κλικ σε ένα πρόγραμμα και πριν σηκώσεις το δάχτυλο το παράθυρο έχει ανοίξει. Δοκίμασέ το.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Learner » 06 Οκτ 2013, 01:38

tractrix έγραψε:Ειδα σε πρωηγουμενη παραπομπη που εκανε ο Learner οτι μου προτεινε 64 bit αλλα επειδη ο υπολογιστης μου ειναι ενας πολυ απλος μαλλον δεν ειναι καταλληλος για αυτην την τιμη

Αυτό θα το διαπιστώσεις στο πρώτο boot. Αν δεν υποστηρίζει 64bit, τότε θα σου βγάλει σφάλμα αμέσως.
Οι 32bit εκδόσεις είναι παρακάτω.

Linux Mint - MATE 32bit

Linux Mint Debian Edition - MATE 32bit
lucinos έγραψε: Είναι «ρέουσα» διανομή, δηλαδή αναβαθμίζεται συνεχώς και θα υποστηρίζεται έτσι ες αεί.

Linux Mint Debian Edition (LMDE) is a semi-rolling distribution based on Debian Testing.

lucinos το Debian δεν λήγει ; Έστω και μετά από 2 χρόνια. Δεν είναι ρέουσα διανομή όσο ξέρω. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αναβαθμίσει μέσω των πηγών λογισμικού.
lucinos έγραψε:Μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή: manjaro

Αυτό είναι όντως rolling release , αλλά δεν θα το πρότεινα για άλλους λόγους.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 06 Οκτ 2013, 01:49

ευχαριστω malos
αν και εχω γλωσσικο προβλημα με εσενα(αστειο)
μερικες φρασεις σου και εκφρασεις ειναι υπο διερευνση, μαλλον θα αναζητησω την συμβουλη ενος φιλου γλωσσολογου.
Δεν ξερω δυστυχως πως λεγεται το περιβαλον του Fedora 14 που εχω αλλα ειναι πολυ κατανοητο, ευκολο και γρηγορο.
Επειδη δεν ξερω τι ειναι debian και καταλαβες ακριβως τι θελω, μηπως θα μπορουσες να μου γραψεις ετοιμα μερικα λινκ ωστε να κατεβασω το καταλληλο προγραμμα;
Ευχαριστω εκ των προτερων
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό malos » 06 Οκτ 2013, 01:54

Δες εδώ τη σελίδα τους. Κοίτα και τις εικόνες που εναλάσονται μπροστά πάνω στη σελίδα τους.Έτσι είναι.


http://www.xfce.org/


Πρέπει να είναι το σύγχρονο αυτό. Εγώ έχω να το δω 4 χρόνια το xfce γι αυτό σου είπα για το δεξί κλικ και το μενού. Εδώ βλέπω ότι έχει και κεντρικό μενού πάνω πάνω στην επιφάνεια εργασίας.


Εικόνα

Αυτή ήταν η σελίδα του περιβάλλοντος xfce Δεν κατεβάζεις τίποτα από δω Εδώ είναι η ομάδα που δούλεψε το πως να φαίνεται στην οθόνη αυτό το πράγμα. Δεν είναι διανομή λίνουξ δηλαδή. Έψαξα ποια είναι καλύτερη διανομή για xfce και κάπου βρήκα μια ψηφοφορία όπου πρώτη βγάζουν την xubuntu


Εικόνα


Δες εδώ τα γενικά της http://xubuntu.org/

κι από δω κατέβασέ την http://xubuntu.org/getxubuntu/ δεν ξέρω αν έχεις 32μπιτο ή 64μπιτο μηχάνημα. Κάνεις κλικ στο ανάλογο.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 06 Οκτ 2013, 02:01

μολις θυμηθηκα οτι το ubuntu συνεργαζεται με το amazon και τους στελνει πληροφορειες, οποτε για πολιτικους λογους αποριπτεται, σιγουρα θα υπαρχει κατι αλλο σε linux που να μου ταιριαζε, καταλαβαινω ομως οτι ειμαι σε λαθος φορουμ αλλα δεν ξερω κανενα αλλο που να μπορεσω να παρω καποια βοηθεια. Υποθετω οτι ολα το linux ειναι αδερφα προγραμματα!
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron