Ποιο ubuntu....

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό malos » 06 Οκτ 2013, 02:02

Learner έγραψε:
lucinos έγραψε:Μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή: manjaro

Αυτό είναι όντως rolling release , αλλά δεν θα το πρότεινα για άλλους λόγους.



Γιατί δεν θα το πρότεινες; Και έχει και ωραίο όνομα;
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό malos » 06 Οκτ 2013, 02:27

tractrix έγραψε:μολις θυμηθηκα οτι το ubuntu συνεργαζεται με το amazon και τους στελνει πληροφορειες, οποτε για πολιτικους λογους αποριπτεται, σιγουρα θα υπαρχει κατι αλλο σε linux που να μου ταιριαζε, καταλαβαινω ομως οτι ειμαι σε λαθος φορουμ αλλα δεν ξερω κανενα αλλο που να μπορεσω να παρω καποια βοηθεια. Υποθετω οτι ολα το linux ειναι αδερφα προγραμματα!


τότε debian.

https://wiki.debian.org/Xfce


Υ.Γ. Παρέθεσέ μου αν θες τις εκφράσεις που δεν κατάλαβες.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Οκτ 2013, 03:19

tractrix έγραψε:μολις θυμηθηκα οτι το ubuntu συνεργαζεται με το amazon και τους στελνει πληροφορειες, οποτε για πολιτικους λογους αποριπτεται, σιγουρα θα υπαρχει κατι αλλο σε linux που να μου ταιριαζε, καταλαβαινω ομως οτι ειμαι σε λαθος φορουμ αλλα δεν ξερω κανενα αλλο που να μπορεσω να παρω καποια βοηθεια. Υποθετω οτι ολα το linux ειναι αδερφα προγραμματα!

Αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές.
Το Ubuntu όντως συνεργάζεται με το amazon, δεν στέλνει όμως πληροφορίες σε αυτό, απλά μεσολαβεί και παρέχει πληροφορίες του amazon προς τους χρήστες.

Έτσι κι αλλιώς όμως, από όσα περιγράφεις ως απαιτήσεις, το Ubuntu δεν θα σου ταιριάξει έτσι κι αλλιώς λόγω εμφάνισης, οπότε πάμε παρακάτω.

Τα Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu βασίζονται μεν στο Ubuntu αλλά δεν είναι Ubuntu. Είναι μια παρέα το καθένα που χρησιμοποιεί τη βάση του Ubuntu για να φτιάξει η κάθε μία το δικό της πράμα. Με βάση όσα περιγράφεις ως απαιτήσεις, θα έλεγα πως αυτό που θα σε βολέψει περισσότερο είναι το Xubuntu.
Μπορείς να το βρεις πατώντας εδώ (και όχι, αυτό δεν συνεργάζεται με το amazon, οπότε μην ανησυχείς).

Δεν βρίσκεσαι σε λάθος φόρουμ, δεν κάνουμε διακρίσεις μεταξύ Ubuntu και υπολοίπων, εξάλλου οι περισσότεροι από εμάς δεν χρησιμοποιούμε μόνο αυτό (κάποιοι δε, δεν το χρησιμοποιούν καθόλου), απλά δίνουμε παραπάνω βάρος εκεί.

Πάντως γνώμη μου είναι πως η καλύτερη επιλογή με βάση τις ανάγκες που περιγράφεις είναι όντως το Linux Mint Debian Edition που προτείνει και ο lucinos, λόγω ακριβώς του ότι δεν λήγει ως ρέουσα διανομή και έχει γνώριμη σε εσένα εμφάνιση.

Off topic:
Learner έγραψε:lucinos το Debian δεν λήγει ; Έστω και μετά από 2 χρόνια. Δεν είναι ρέουσα διανομή όσο ξέρω. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αναβαθμίσει μέσω των πηγών λογισμικού.

Το Linux Mint Debian Edition βασίζεται στο Debian Testing το οποίο είναι rolling release και δεν λήγει σε αντίθεση με το Debian stable. Δεν χρησιμοποιεί δε απευθείας τα αποθετήρια του Debian Testing, αλλά δικά του αποθετήρια στα οποία συγχρονίζονται πακέτα από το Debian Testing.
Το semi-rolling release που αναφέρει η περιγραφή του, οφείλεται στο ότι δεν ακολουθεί πιστά τη ροή των ενημερώσεων του Debian Testing, αλλά υπάρχουν μεγάλες περίοδοι παγώματος και οι ενημερώσεις γίνονται μέσω των λεγόμενων service packs, όπου γίνονται μαζικές αναβαθμίσεις πακέτων.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 06 Οκτ 2013, 10:56

ευχαριστω πολυ fkol k4
πολυ κατατοπιστικος και ευκρινης στις προτασεις σου!
Παιρνει ομως λιγο χρονο μεχρι να δοκιμασω τα προγραμματα που υποδεικνυεις.
Αν βρω καποια δυσκολια κατα την εγκατασταση, ισως να ξαναζητησω την βοηθεια σας.

Εκτος θεματος: Λαμβανω υποψιν μου τις πληροφοριες σου περι ubuntu/amazon αν και εχω διαβασει οτι ισχυει διδρομη πληροφορηση μεταξυ τους, δυστυχως δεν θυμαμαι τωρα τις πηγες που μπορει βεβαια και να ειναι αναξιοπιστες.
Ακομα ποιο βαθια εκτος: Με το τι εχει διαρευσει τον τελευταιο καιρο, εγω προσωπικα εχω παψει να εχω εμπιστοσυνη στις "δικες τους" πληροφοριες πλεον και κανω και αλλα σεναρια. Συνηθως και με τα "αποτελεσματα δημοσιευμενα" πλεον, αυτα που μαθαινουμε ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου.

malos, γενικα ηταν μερικες εκφρασεις/λεξεις που δεν καταλαβα, αλλα οπως εγραψα δεν ειμαι κατοικος Ελλαδος εδω και πολλα χρονια και η γλωσσα εχει εξελιχτει. Ο αδυνατος κρικος ειμαι εγω και οχι εσυ.
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 06 Οκτ 2013, 11:33

tractrix έγραψε:Εκτος θεματος: Λαμβανω υποψιν μου τις πληροφοριες σου περι ubuntu/amazon αν και εχω διαβασει οτι ισχυει διδρομη πληροφορηση μεταξυ τους, δυστυχως δεν θυμαμαι τωρα τις πηγες που μπορει βεβαια και να ειναι αναξιοπιστες.

Απλώς διευκρινιστικά, η ιστορία με το ubuntu/amazon έχει ως εξής:
Υπάρχει μια λειτουργία στο Ubuntu, το λεγόμενο Dash. Φωτό:

Από εδώ, μπορεί ο εκάστοτε χρήστης να ψάχνει διάφορα πράγματα, είτε αυτά βρίσκονται στον υπολογιστή του είτε στο διαδίκτυο.
Ας πούμε λοιπόν πως εγώ γράφω τη λέξη Cash εκεί.
Η ιδέα είναι πως θα πρέπει να εμφανιστεί οτιδήποτε σχετικό με Cash. Αυτό μπορεί να είναι ένα πρόγραμμα για cash management, τα αρχεία του υπολογιστή μου που έχουν στο όνομά τους τη λέξη cash, κτλ.
Από εκείκαι πέρα, υπάρχει και το amazon.
Η λέξη Cash λοιπόν, μεταφέρεται σε έναν server του Ubuntu. O server αυτός λοιπόν, συνδέεται με το amazon και χοντρικά λέει:
Δώσε μου ό,τι σχετικό έχεις με Cash

Το amazon λοιπόν, δίνει αποτερλέσματα για Cash στον server του Ubuntu. Το amazon ξέρει πως τα ζήτησε το Ubuntu, αλλά φυσικά δεν ξέρει ποιος από τα 25 εκατομμύρια χρηστών Ubuntu είναι αυτός πουυ ζήτησε πληροφορίες για Cash.
Ο server του Ubuntu μεταφέρει τα αποτελέσματα της αναζήτησης στον υπολογιστή μου, οπότε εγώ βλέπω βιβλία σχετικά με Cash, ταμειακές μηχανές (Cashiers) και δίσκους του μεγάλου Johnny Cash που διατίθενται προς πώληση από το amazon.

Αν αποφασίσω πως κάποιο από αυτά τα προϊόντα θέλω να το αγοράσω, τότε θα πρέπει να συνδεθώ ο ίδιος στο amazon και να δώσω αυτοπροσώπως τις σχετικές πληροφορίες.
Η λειτουργία αυτή μπορεί να απενεργοποιηθεί από τον χρήστη.

Από εκεί και πέρα, υπάρχει η εύλογη απορία του «και γιατί να πιστέψω αυτό που λέει το Ubuntu και όχι αυτό για το οποίο το κατηγορούν;»
Η απάντηση είναι πως ο κώδικας της λειτουργίας αυτήςε είναι διαθέσιμος στο ευρύ κοινό, οπότε αν κάποιος με κατάλληλες γνώσεις διαπιστώσει πως τα πράγματα δεν λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο, είναι εύκολο να «ξεμπροστιάσει» το ψέμα. Κάτι τέτοιο όμως δεν έχει συμβεί.
tractrix έγραψε:Ακομα ποιο βαθια εκτος: Με το τι εχει διαρευσει τον τελευταιο καιρο, εγω προσωπικα εχω παψει να εχω εμπιστοσυνη στις "δικες τους" πληροφοριες πλεον και κανω και αλλα σεναρια. Συνηθως και με τα "αποτελεσματα δημοσιευμενα" πλεον, αυτα που μαθαινουμε ειναι μονο η κορυφη του παγοβουνου.

Εύλογη η ανησυχία.
Σε έναν κόσμο όμως που δεν μπορούμε να είμαστε εντελώς αυτόνομοι αλλά για κάποιες λειτουργίες μας βασιζόμστε σε δυνατότητες που μας παρέχουν τρίτοι, θα πρέπει αναγκαστικά κάποιους από αυτούς να τους εμπιστευτούμε.
Ο καθένας βέβαια επιλέγει ποιον θα χρίσει ως έμπιστο.
Για το λίνουξ συγκεκριμένα, ισχύει πως αυτός που μας διαθέτει τις ενημερώσεις στον υπολογιστή (η Fedora, το Ubuntu κτλ), έχει τη δυνατότητα αν θέλει να κάνει πολύ σοβαρότερη ζημιά στον υπολογιστή μας από ένα απλό Amazon και μάλιστα πολύ πιο συγκεκαλυμμένα.
Για κανέναν πάροχο τέτοιου τύπου όμως δεν υπάρχει κακό προηγούμενο, οπότε μάλλον μπορούμε μέχρι νεωτέρας να θεωρούμε πως ο οποιοσδήποτε από τους γνωστούς παρόχους Linux είναι αρκετά αξιόπιστος.
Μεταξύ των πιο ευρέως διαδεδομένων είναι η Red Hat (RHEL + υποστήριξη στο Fedora), SUSE (SUSE Enterprise Linux + υποστήριξη στο openSUSE), Canonical (Ubuntu), Linux Mint, Debian, Gentoo Linux, Arch Linux, Mageia Linux. Πάνω στα προϊόντα αυτών, βασίζονται και άλλα.

Τα παραπάνω μην τα πάρεις προσωπικά, είναι απορίες που έχουν εκφραστεί κατά καιρούς, οπότε βρήκα την ευκαιρία να γράψω μια πιο αναλυτική εξήγηση και για μελλοντική παραπομπή.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό malos » 06 Οκτ 2013, 16:44

Πολύ ωραίος fkol k4 :thumbup: Χρήσιμες οι πληροφορίες σου.
Επεξεργαστής: AMD Ryzen 9 5900x
Μνήμη Gskill 16gb (2X8gb), 3200 mh, CL 14
Μητρική: Asrock X570 phantom gaming X
Τροφοδοτικό: Corsair 850 platinum
Δίσκος: SSD Corsair MP600 (1 TB)
Άβαταρ μέλους
malos
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1230
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2008, 12:00
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Learner » 06 Οκτ 2013, 18:09

fkol k4 έγραψε:Η απάντηση είναι πως ο κώδικας της λειτουργίας αυτήςε είναι διαθέσιμος στο ευρύ κοινό, οπότε αν κάποιος με κατάλληλες γνώσεις διαπιστώσει πως τα πράγματα δεν λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο, είναι εύκολο να «ξεμπροστιάσει» το ψέμα. Κάτι τέτοιο όμως δεν έχει συμβεί.

Εχεί συμβεί με αναφορά στο Launchpad.
Off topic:
fkol k4 έγραψε:Το Linux Mint Debian Edition βασίζεται στο Debian Testing το οποίο είναι rolling release και δεν λήγει σε αντίθεση με το Debian stable

:thumbup:
Off topic:
Αν έχει μόνο πηγές του Debian Testing, τότε ΟΚ ! (δεν το έχω τσεκάρει), ωστόσο το semi-rolling μπερδεύει.

malos έγραψε:
Learner έγραψε:
lucinos έγραψε:Μια άλλη ενδιαφέρουσα επιλογή: manjaro

Αυτό είναι όντως rolling release , αλλά δεν θα το πρότεινα για άλλους λόγους.

Γιατί δεν θα το πρότεινες; Και έχει και ωραίο όνομα;


  • Θέλει διάβασμα (αν κάποιος θέλει να κάνει απλά την δουλειά του δεν είναι μια Arch based διανομή γι' αυτόν. Αν θέλει να μάθει περισσότερα για Linux τότε ναι.)
  • Δεν υπάρχει ελληνική κοινότητα. Για κάθε πρόβλημα θα πρέπει να βρει κάποιον που χρησιμοποιεί Manjaro για να τον βοηθήσει. Η κοινότητα του Arch (ακόμη και η διεθνής) δεν ασχολείται και πολύ με arch-based διανομές.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 06 Οκτ 2013, 23:06

tractrix έγραψε:μολις θυμηθηκα οτι το ubuntu συνεργαζεται με το amazon και τους στελνει πληροφορειες, οποτε για πολιτικους λογους αποριπτεται, σιγουρα θα υπαρχει κατι αλλο σε linux που να μου ταιριαζε, καταλαβαινω ομως οτι ειμαι σε λαθος φορουμ αλλα δεν ξερω κανενα αλλο που να μπορεσω να παρω καποια βοηθεια. Υποθετω οτι ολα το linux ειναι αδερφα προγραμματα!

Η συνεργασία amazon - Ubuntuy είναι για το shopping lens το οποίο αφαιρείτε + ότι έχει επιλογή απενεργοποίησης. Και το XUbuntu, Lubuntu, Mint και λοιποά Ubuntoειδή και η server έκδοση ΔΕΝ το έχουν. Άρα no probs.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » 07 Οκτ 2013, 00:06

οποιαδηποτε διανομη και να διαλεξεις με MATE περιβαλλον νομιζω θα εισαι μια χαρα!!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 460
Εγγραφή: 11 Φεβ 2009, 21:02
Τοποθεσία: Ubuntu planet_(Ελλαδα!)
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 07 Οκτ 2013, 01:22

ευχαριστω παιδες, πολυ κατατοπιστικα ολα αυτα.
Μολις γυρισα απο μια γειτονικη χωρα που πεταχτηκα για μια εργασια και δεν μπορεσα να δοκιμασω τιποτα σημερα. Αυτα που προτεινωνται ομως προς εμενα θα δοκιμαστουν μεσα σε αυτην την εβδομαδα. Αυριο αρχιζω μια σειρα απογευματινων μαθηματων για αρχαριους στο linux, ο δασκαλος μου εγραψε οτι θα εχουμε σαν κοινο προγραμμα το openSUSE. Βασικα, ειναι καποιος που ξερει αν υπαρχουν πισω πορτες σε αυτα τα προγραμματα ή και αν δεν υπαρχουν σε αυτα αν υπαρχουν στο φυσικο ηλεκτρονικο μερος ενος υπολογιστη; Διαβασα πριν μερικα χρονια για την intel οτι εχει βαλει τετοιες πορτες που ειναι μερος των ηλεκτρονικων πλεον.
οχι οτι δεν εχω καθαρο αλευρι στο σακκι μου, αλλα το ποσο καθαρο ειναι το κανονιζει ο μπαρμπας στα αριστερα μας και οχι εγω.
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά