Ποιο ubuntu....

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό monkgr » 07 Οκτ 2013, 08:18

Manjaro μὲ περιβάλλον xfce πέρασα πρόσφατα σὲ ἕναν φίλο μου ὀδοντίατρο, σχεδὸν ἐντελῶς ἄσχετο - ὅ,τι ἐμπειρία εἶχε, προερχόταν ἀπὸ XP σὲ ἕνα πανάρχαιο PC γεμάτο ἰούς (φυσικά) - καὶ μὲ ἀπόλυτες γνῶμες. Πιὸ ἀπόλυτος, ἁπλῶς πεθαίνεις. Πρὶν κανένα χρόνο, οὔτε ποὺ ἤθελε νὰ ἀκούσει γιὰ linux. Τὸ pc τὸ θέλει γιὰ ὀργάνωση καὶ ἐπεξεργασία μουσικῆς (παθιασμένος μὲ τὸ tango, ὀργανώνει «τάντες» καὶ «μιλόνγκες» - μὴ μὲ ρωτήσετε τί εἶναι αὐτὰ τὰ φροῦτα, ἰδέαν δὲν ἔχω), γιὰ σερφάρισμα στὸ διαδίκτυο καὶ στὸ φατσοκιτάπι, γιὰ ἐπεξεργασία κειμένου (ἁπλᾶ πράγματα, μὴν πάει ὁ νοῦς σας σὲ κάτι περίπλοκο) καὶ γιὰ κανένα βιντεάκι ἀπὸ DVD.
Τελικὰ πείστηκε, ἔχοντας κουραστεῖ ἀπὸ τοὺς ἰοὺς καὶ τὰ πήγαιν'-ἔλα τοῦ ὑπολογιστῆ του στὸν «τεχνικό» γιὰ format, νὰ δοκιμάσει λίνουξ.
Λοιπόν, ἐνθουσιάστηκε. Χώρια πού, ἐδῶ καὶ τρεῖς ἑβδομάδες ποὺ τοῦ ἔχω κάνει τὴν ἐγκατάσταση, ἔχειι κάνει μόνος του τρεῖς φορὲς ἐνημέρωση συστήματος (μὲ γραφικὸ ἐργαλεῖο, μὴν τρελλαθοῦμε κιόλας!) καὶ δὲν μὲ ἔχει ἐνοχλήσει στὸ παραμικρό.
Ἄ, ναί! Μὲ πῆρε μία φορὰ τηλέφωνο, νὰ μὲ ρωτήσει πῶς νὰ βγάλει τελείως τὰ windows (τοῦ τὰ ἄφησα σὲ dual boot). Τοῦ συνέστησα νὰ τὰ κρατήσει ἀκόμα γιὰ λίγο καιρό καὶ μετὰ ἀπὸ μερικοὺς μῆνες, ἂν δὲν προκύψουν σοβαρὰ προβλήματα στὴ χρήση τοῦ manjaro, νὰ κάνουμε τὴν ἐπιχείρηση. Μαζί - γιὰ νὰ μαθαίνει.
Αὐτὰ ὡς ἀπάντηση στὸ «θέλει διάβασμα τὸ manjaro», ἐπειδὴ τάχαμου εἶναι arch based. Ναί, εἶναι: Ἀλλὰ εἶναι σὲ σχέση μὲ τὴν μητρικὴ διανομή ὅ,τι ἦταν στὴν ἀρχή τὸ Ubuntu σὲ σχέση μὲ τὸ debian (ποὺ τότε δὲν εἶχε γραφικὸ ἐγκαταστάτη).
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Οκτ 2013, 08:44

monkgr έγραψε:Αὐτὰ ὡς ἀπάντηση στὸ «θέλει διάβασμα τὸ manjaro», ἐπειδὴ τάχαμου εἶναι arch based. Ναί, εἶναι: Ἀλλὰ εἶναι σὲ σχέση μὲ τὴν μητρικὴ διανομή ὅ,τι ἦταν στὴν ἀρχή τὸ Ubuntu σὲ σχέση μὲ τὸ debian (ποὺ τότε δὲν εἶχε γραφικὸ ἐγκαταστάτη).


Το Arch Linux και υποθέτω κάθε arch-based διανομή θέλει διάβασμα και συνεχές διάβασμα. Αυτή είναι η δική μου γνώμη - από τη μικρή εμπειρία που έχω σε Arch Linux.
Το manjaro δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, έχω δοκιμάσει το archbang που θεωρείται και αυτό αρκετά εύκολο σε σχέση με το Original Arch Linux.
Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν τελείως custom αποθετήρια ή αν έχουν τη δική τους φιλοσοφία που λειτουργεί ως δικλείδα ασφαλείας (π.χ καθυστέρηση ενημερώσεων..κλπ), αλλά πιστεύω πως σε major updates (βλ → Binaries move to /usr/bin requiring update intervention) ένας αρχάριος χρήστης που δεν θέλει κιόλας να μάθει, αλλά όπως προείπα να κάνει τη δουλειά του, απλά θα χάσει «τ' αυγά και τα πασχάλια»

Off topic:
Και μιας και σε πέτυχα εδώ :P ,
έχεις κάποια λύση για full integration του Firefox με το oxygen-theme σε Arch Linux - KDE ; (εκτός από firefox-kde-opensuse γιατί για κάποιο λόγο δεν το χτίζει - δεν έχω τσεκάρει ακόμη το γιατί). Βασικά κάτι πρέπει να «παίζει» με το θέμα (theme) γιατί μου το παρουσιάζει και σε άλλες εφαρμογές (π.χ στο ίδιο το gimp). Πάρε μια ιδέα γιατί πράγμα μιλάω
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό monkgr » 07 Οκτ 2013, 09:26

Παρόλο ποὺ δέν χρησιμοποιῶ τὸ oxygen theme (τὸ εἶχα παλιότερα, ἀλλὰ τὸ ἄλλαξα σὲ Slim Glow γιὰ χὶ λόγους ποὺ δὲν εἶναι τοῦ παρόντος (τὸν ἑξῆς ἕνα: γοῦστο μου! :) ), ἔχω τὴν ἐντύπωση ὅτι δὲν ἔχει νὰ κάνει μὲ τὴ διανομή, ἀλλὰ μὲ τὴν ἔκδοση τοῦ ff. Μὲ λίγα λόγια, τὸ πρόσθετο γιὰ oxygen integration τῆς πύρινης ἀλεποῦς δὲν δουλεύει μὲ ἔκδοση 24, ποὺ εἶναι ἡ τρέχουσα ἔκδοση στὰ ἀποθετήρια τοῦ Arch.
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Learner » 07 Οκτ 2013, 10:20

Off topic:
monkgr έγραψε:Μὲ λίγα λόγια, τὸ πρόσθετο γιὰ oxygen integration τῆς πύρινης ἀλεποῦς δὲν δουλεύει μὲ ἔκδοση 24, ποὺ εἶναι ἡ τρέχουσα ἔκδοση στὰ ἀποθετήρια τοῦ Arch.

Όχι, απλά το research που έκανα στο Arch Wiki δεν ήταν καλό-σωστό. (χωρίς τις κατάλληλες λέξεις κλειδιά) : https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=170920 ;)
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό asvos » 07 Οκτ 2013, 18:29

Learner έγραψε:
monkgr έγραψε:Αὐτὰ ὡς ἀπάντηση στὸ «θέλει διάβασμα τὸ manjaro», ἐπειδὴ τάχαμου εἶναι arch based. Ναί, εἶναι: Ἀλλὰ εἶναι σὲ σχέση μὲ τὴν μητρικὴ διανομή ὅ,τι ἦταν στὴν ἀρχή τὸ Ubuntu σὲ σχέση μὲ τὸ debian (ποὺ τότε δὲν εἶχε γραφικὸ ἐγκαταστάτη).


Το Arch Linux και υποθέτω κάθε arch-based διανομή θέλει διάβασμα και συνεχές διάβασμα. Αυτή είναι η δική μου γνώμη - από τη μικρή εμπειρία που έχω σε Arch Linux.
Το manjaro δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, έχω δοκιμάσει το archbang που θεωρείται και αυτό αρκετά εύκολο σε σχέση με το Original Arch Linux.
Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν τελείως custom αποθετήρια ή αν έχουν τη δική τους φιλοσοφία που λειτουργεί ως δικλείδα ασφαλείας (π.χ καθυστέρηση ενημερώσεων..κλπ), αλλά πιστεύω πως σε major updates (βλ → Binaries move to /usr/bin requiring update intervention) ένας αρχάριος χρήστης που δεν θέλει κιόλας να μάθει, αλλά όπως προείπα να κάνει τη δουλειά του, απλά θα χάσει «τ' αυγά και τα πασχάλια»

Το έβαλα πρόσφατα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. :clap:
Εκτός του ότι εγκαταστάθηκε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, είναι και πολύ εύκολο στη χρήση ακόμα και για άσχετο. :thumbup:
Άσε που έχει πάντα την τελευταία έκδοση του blender. :P
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό lucinos » 07 Οκτ 2013, 23:27

Learner έγραψε:Το Arch Linux και υποθέτω κάθε arch-based διανομή θέλει διάβασμα και συνεχές διάβασμα. Αυτή είναι η δική μου γνώμη - από τη μικρή εμπειρία που έχω σε Arch Linux.
Το manjaro δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, έχω δοκιμάσει το archbang που θεωρείται και αυτό αρκετά εύκολο σε σχέση με το Original Arch Linux.


Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια η οποία μου κτύπησε περισσότερο επειδή την έβαλες και σε έντονα γράμματα. «Υπόθεση» θα πει «θεμέλιο». Είναι αυτό που βάζεις από κάτω για να κτίσεις συμπεράσματα. Μπορεί βεβαίως να ισχύει μπορεί και όχι. Αν πχ το συμπέρασμα είναι άτοπο τότε ξέρεις ότι δεν ισχύει και η υπόθεση κλπ κλπ.

Όταν βγάζεις συμπέρασμα βάσει κάποιων δεδομένων όχι όμως ασφαλές τότε «εικάζεις». Οπότε το «σωστό» θα ήταν να πεις «εικάζω» και όχι «υποθέτω»

κλείνω την ενδιαφέρουσα παρένθεση, μάθαμε κάτι σήμερα :P

Το manjaro παίρνει πολλά καλά στοιχεία από το mint και αφορούν την ευκολία. Για παράδειγμα χρησιμοποιεί το πρόγραμμα εγκατάστασης τού mint. Στην Xfce εκδοχή του μπορώ να πω ότι είναι ιδιαιτέρως εύκολο και κατάλληλο για άσχετο από υπολογιστές, αλλά... θέλει μια μιρκή τόλμη.

Να πω κατ' αρχάς ότι το manjaro είναι ελαφρώς πιο συντηρητικό από το arch και μέσα στούς στόχους του είναι οι αναβαθμίσεις να είναι ομαλές για τούς αρχαρίους. Το αν θα το καταφέρει αυτό δεν το ξέρω. Το χρησιμοποιώ εδώ και λίγο σχετικά διάστημα και θα είμαι σε θέση να εκφράσω μια πιο σίγουρη γνώμη σε κανένα χρόνο.

Τώρα η τόλμη τι σημαίνει. Το manjaro είναι μια ρέουσα διανομή που σημαίνει ότι αναβαθμίζεται κάθε τόσο σαν να κάνει ενημέρωση. Και οι αναβαθμίσεις μπορεί να σπάσουν πράγματα. Απλό παράδειγμα, την πυραλώπηξ αναβαθμίζεις και σπάνε πρόσθετα. Το ubuntu κρατάει όλες τις «επικίνδυνες» αναβαθμίσεις ανά εξάμηνο οπότε βγάζει την επόμενη έκδοση. Όπως είναι φανερό οι περισσότεροι *φοβούνται* να κάνουν αμέσως την αναβάθμιση. Αυτό από μόνο του λέει κάτι. Το να έχεις «ρέουσα» διανομή θέλει κάποια @@.

Από την άλλη το προσωπικό μου πείραμα με το LMDE για ενάμισι χρόνο με έπεισε για την ανωτερότητα μιας ρέουσας διανομής σε σχέση με το μοντέλο τής νέας έκδοσης κάθε έξι μήνες. Το LMDE είναι όμως πολύ συντηρητικό (βασίζεται στο debian testing) και για αυτό τώρα δοκιμάζω το manjaro.

Η ετυμηγορία μου είναι ότι άνετα προτείνω το manjaro σε εντελώς άσχετο με μόνη προϋπόθεση ότι δεν είναι υπερβολικά φοβιτσιάρης. Ιδιαιτέρως αν η χρήση του είναι το σερφάρισμα η πυραλώπηξ θα έχει αρκετά γρήγορα τελευταίες εκδόσεις της. Ή αν χρησιμοποιεί κάποιο ελεύθερο πρόγραμμα (όπως το blender που αναφέρθηκε παραπάνω) θα έχει επίσης αρκετά γρήγορα τις αναβαθμίσεις που περιμένει.

Να σημειώσω εδώ ότι αν κάποιος (άσχετος) θέλει να κάνει μια συγκεκριμένη χρήση (πχ σερφάρισμα) και slackware να τού εγκαταστήσεις εφόσον μπορεί να την κάνει, ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ! Δεν πρόκειται να καταλάβει την διαφορά ποτέ αν δεν επιχειρήσει να κάνει κάτι διαφορετικό. Το μόνο που βλέπει είναι το γραφικό περιβάλλον και αν μπορεί ή όχι να κάνει αυτό που θέλει.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό Learner » 08 Οκτ 2013, 12:00

asvos έγραψε:Η ετυμηγορία μου είναι ότι άνετα προτείνω το manjaro σε εντελώς άσχετο με μόνη προϋπόθεση ότι δεν είναι υπερβολικά φοβιτσιάρης. Ιδιαιτέρως αν η χρήση του είναι το σερφάρισμα η πυραλώπηξ θα έχει αρκετά γρήγορα τελευταίες εκδόσεις της.

Μπορεί να την χρειάζεται μόνο για σέρφινγκ και να μην τον ενδιαφέρει κάτι άλλο, όμως με μια αναβάθμιση μπορούν να «σπάσουν» τα πάντα (όχι μόνον κάποια plugins στην πυραλώπηξ)
Χαρακτηριστική δε είναι και η προειδοποίηση στο Arch Wiki
Arch Wiki έγραψε:Warning: Instead of immediately updating as soon as updates are available, users must recognize that due to the nature of Arch's rolling release approach, an update may have unforeseen consequences. This means that it is not wise to update if, for example, one is about to deliver an important presentation. Rather, update during free time and be prepared to deal with any problems that may arise.


Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν γνωρίζω αν ακολουθούν κάποια διαφορετική πολιτική οι devs του manjaro και δεν ισχύει το παραπάνω warning εκεί.

Το Ubuntu, καθώς και οι Ubuntu based διανομές, είναι (κατά τη γνώμη μου) μια πιο ασφαλής προσέγγιση για έναν αρχάριο χρήστη (είτε θέλει να μάθει, είτε όχι).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό lucinos » 08 Οκτ 2013, 12:29

Το manjaro δεν είναι απλώς παράγωγο σαν το Archbang. Έχει πολιτική να προστατεύσει τούς χρήστες από προβληματικές αναβαθμίσεις. Αυτό είναι μεγάλο κομμάτι τής ιδέας πίσω του. Προσωπικά χρησιμοποιώ manjaro εδώ και αρκετές μέρες. Το αν θα πετύχει τούς στόχους του αυτό θα μπορώ να το πω σε κάνα χρόνο με περισσότερη ασφάλεια.

Ας είμαστε λίγο λογικοί. Αν κάποιος χρησιμοποιεί τον υπολογιστή για σερφάρισμα, ταινίες κλπ, τι είναι το χειρότερο που μπορεί να τού συμβεί; Θεωρώ πώς τον συμφέρει. Αν κάποιος χρειάζεται ένα εργαλείο δουλειάς τότε μπορεί να επιβάλλεται μια σταθερή διανομή (ανάλογα και τις συγκεκριμένες ανάγκες βέβαια)

Την πυραλώπεκα την ανέφερα ως παράδειγμα απλά για να φανεί καλύτερα το πρόβλημα επειδή είναι οικεία περίπτωση και όχι επειδή είναι αντιπροσωπευτική.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό asvos » 08 Οκτ 2013, 18:18

Off topic:
Learner έγραψε:
asvos έγραψε:Η ετυμηγορία μου είναι ότι άνετα προτείνω το manjaro σε εντελώς άσχετο με μόνη προϋπόθεση ότι δεν είναι υπερβολικά φοβιτσιάρης. Ιδιαιτέρως αν η χρήση του είναι το σερφάρισμα η πυραλώπηξ θα έχει αρκετά γρήγορα τελευταίες εκδόσεις της.

:?
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 08 Οκτ 2013, 20:30

Για κάτι τέτοιες απορίες υπάρχει το Virtualbox.....
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά