Ποιο ubuntu....

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό dim459 » 08 Οκτ 2013, 22:14

Χμμμ, επειδή ο φίλος μας που άνοιξε το θέμα δηλώνει αρχάριος ή εν πάση περιπτώσει χωρίς αρκετή εξοικείωση με το linux, θα του πρότεινα εφόσον μιλάμε για rolling distro, επίσης το linux mint debian edition, ακριβώς λόγω των service packs που αναφέρθηκαν, υπό την έννοια ότι ναι μεν καθυστερούν οι ενημερώσεις, αλλά έρχονται πιο τεσταρισμένες και έτσι επιτυγχάνεται αυξημένη σταθερότητα.
Αν πάει απευθείας σε debian είτε testing είναι unstable, κάπως, κάπου, κάποτε κάτι θα τύχει, και δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορεί ή θα έχει την όρεξη να το μαζέψει.
Αν πάλι δεν μιλάμε για rolling, ένα ubuntu με κάτι άλλο εκτός από gnome, νομίζω ότι θα τον βολέψει.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 09 Οκτ 2013, 21:39

τα εχω μπερδεψει καπως, μηπως μπορει καποιος να κανει μια περιληψη για το ποιο(α) προγραμματα προτεινονται σε εναν αγραμματο σαν εμενα;
ευχαριστω/tractrix
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό lucinos » 09 Οκτ 2013, 22:40

Οι κύριες επιλογές σου είναι:
α) κάποια γεύση τού ubuntu χωρίς το unity αφού δεν σού αρέσει το unity. (πχ Xubuntu)
β) mint
γ) LMDE
δ) manjaro

επίσης εύκολες διανομές είναι fedora, mageia, pclos, opensuse, sabayon

Το κύριο θέμα σου είναι το γραφικό περιβάλλον, τα λογικότερα γραφικά περιβάλλοντα για σένα είναι μάλλον το mate και το Xfce (προσωπικά προτιμώ Xfce αλλά το mate έχει κάποια πλεονεκτήματα όπως ότι θα φτιάξεις ευκολότερα το ελληνικό πληκτρολόγιο)
το mint έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το ubuntu αλλά και το μειονέκτημα στο θέμα τής αναβάθμισης.
το LMDE είναι ρέουσα διανομή αλλά πολύ συντηρητική
το manjaro είναι ρέουσα διανομή, προσωπικά άνετα την προτείνω.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό tractrix » 09 Οκτ 2013, 22:57

αχαχα, εκτεταμενη περιληψη, θα την μελετησω, η γλωσσα θα ειναι Αγγλικα, δεν θελω Ελληνικα στο κυριως προγραμμα γιατι απλα δεν καταλαβαινω την ορολογια. Και Αγγλικα διαλεγω για να σας παραπεμπω και να καταλαβετε αν εχω καποια απορια στο μελλον, αλλοιως θα διαλεγα ακομα καλυτερα Σουηδικα.
Ευχαριστω/tractrix
tractrix
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 08 Μάιος 2011, 13:53
Εκτύπωση

Re: Ποιο ubuntu....

Δημοσίευσηαπό dim459 » 11 Οκτ 2013, 10:11

Το πρόβλημα φίλε tractrix είναι ότι (σε γενικές γραμμές) τα πιο μινιμαλιστικά περιβάλλοντα εργασίας εκτός από τις διάφορες "ομορφιές" στερούνται και κάποιων ευκολιών σε σχέση με τα πιο "φορτωμένα".
Πχ αν επιλέξει κανείς για γραφικό περιβάλλον το lxde (lubuntu) σίγουρα έχει τα απολύτως απαραίτητα για να κάνει τη δουλειά του, το σύστημα είναι ελαφρύ, αλλά πρέπει να είναι προετοιμασμένος να κάνει κάποιες ρυθμίσεις με το χέρι, τροποποιώντας αρχεία, χωρίς γραφικά εργαλεία δηλαδή. Δεν είναι κάτι τραγικό, αλλά θα χρειαστεί.
Τώρα όσον αφορά στις rolling διανομές, όπως τα debian testing και untable ή το linuxmint debian edition, το πλεονέκτημα είναι ότι δε χρειάζεται νέα εγκατάσταση όταν βγει νέα έκδοση ή πάψει να υποστηρίζεται με ενημερώσεις κάποια παλαιότερη.
Το μειονέκτημα είναι ότι σαν ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο σύστημα είναι πιο ασταθές σε σχέση με μια έκδοση σταθερή, αφού μεταβάλλονται κατά διαστήματα και ουσιώδη μέρη του συστήματος. Θεωρητικώς πιο σταθερή από τις rolling είναι το lmde.
Γενικώς οποιαδήποτε επιλογή μπορείς να την έχεις σε όποια γλώσσα θες, φυσικά και στα σουηδικά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά