Σχολιασμός του Bug #1228422 και των αλλαγών στο Ubuntu

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Σχολιασμός του Bug #1228422 και των αλλαγών στο Ubuntu

Δημοσίευσηαπό nbagi » 14 Οκτ 2013, 22:16

Τα έχω πάρει στο κρανίο με αυτό το bug... δεν μπορώ να πιστέψω την προχειρότητα τους. Με τις τελευταίες ειδήσεις που διαβάζω για την επιλογή mir (βλπ φάπα intel) για ανακοινώσεις που δεν υλοποιούνται όπως xmir στην 13.10 (σιγά μην τρέχει mir η 14.10 ούτε καν) έχω την αίσθηση ότι το πράγμα πάει προς το χειρότερο με το ubuntu μετά unity εποχή. Αν δεν αλλάξει κάτι νομίζω ότι ήρθε ο καιρός για αλλαγή, κρίμα η 13.04 είναι πολύ καλή και γρήγορη (για unity).
Linux: Χρήστης / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 13.10
Dell inspiron 7537 i5
Άβαταρ μέλους
nbagi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό simosx » 14 Οκτ 2013, 22:42

nbagi έγραψε:Τα έχω πάρει στο κρανίο με αυτό το bug... δεν μπορώ να πιστέψω την προχειρότητα τους.


Το Ubuntu είναι και δικό μας, και είναι στο χέρι μας να βοηθήσουμε για να επιλυθεί το ζήτημα.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στο θέμα των διατάξεων πληκτρολογίου επικρατεί χάος, με μερικές γραφές να δουλεύουν με τον παραδοσιακό τρόπο (XKB) και οι υπόλοιπες περίπλοκες να απαιτούν το IBus. Με το IBus γενικά θα μπορούσαμε να εξυπηρετηθούμε όλοι, ωστόσο έχει κάποια ελλείψεις ακόμα που τις είδαμε πρόσφατα.
Η σωστή κατεύθυνση είναι στην απλοποίηση του χάους που επικρατεί στις διατάξεις πληκτρολογίου, και όταν πετυχαίνουμε προβλήματα, να τα αντιμετωπίζουμε (αντί να γυρίζουμε πίσω στο μπάχαλο).

nbagi έγραψε:(βλπ φάπα intel)

Αυτή είναι βρώμικη κίνηση της Intel, που την καταγράφουμε. Δεν έχει μεγάλη επίπτωση στο Ubuntu.

nbagi έγραψε:ανακοινώσεις που δεν υλοποιούνται όπως xmir στην 13.10


Το XMir δε θα είναι προεπιλογή στο Ubuntu 13.10, ωστόσο θα είναι εφικτό να το ενεργοποιήσει κάποιος.
Θα ήταν εξαιρετικό να ήταν προεπιλογή ώστε πολλοί περισσότεροι να είναι σε θέση να το δοκιμάσουν, ωστόσο για τώρα θα είμαστε εμείς οι δοκιμαστές ως power users.

nbagi έγραψε:έχω την αίσθηση ότι το πράγμα πάει προς το χειρότερο με το ubuntu μετά unity εποχή.


Αν εξαιρέσουμε το θέμα με την εναλλαγή πληκτρολογίου, το Unity στο 13.10 πάει πολύ καλά. Μπορείς να διαβάσεις άρθρα στον ξένο τύπο για το θέμα αυτό.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 15 Οκτ 2013, 15:46

Τα ctrl+c και τα ctrl+v shortvute δουλεύουν;
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό dgtfeargr » 15 Οκτ 2013, 16:41

Ας ελπίσουμε να διορθωθεί το πρόβλημα στην 14.04 LTS γιατί αν και χρήσιμο το How to του Fkol k4 θα μπορούσε κάλλιστα να αποτρέψει πολλούς αρχάριους χρήστες από την εγκατάσταση της νέας έκδοσης του Ubuntu.
1 Ubuntu 16.04 xenial 4.4.0-166-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 10
2 Intel Core2 Duo CPU T6600 2.20GHz ‖ RAM 3946 MiB ‖ Acer JV50 - Acer Aspire 7736
3 nVidia GT218M [GeForce G210M] [10de:0a74] {nouveau}
4 enp2s0: Broadcom Inc. and subsidiaries NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1698] (rev 10) ⋮ wlp3s0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]

In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows ?

Χαράξεις Site
Άβαταρ μέλους
dgtfeargr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 15:39
Τοποθεσία: /home
Launchpad: dgtfeargr
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό simosx » 15 Οκτ 2013, 17:54

dgtfeargr έγραψε:Ας ελπίσουμε να διορθωθεί το πρόβλημα στην 14.04 LTS γιατί αν και χρήσιμο το How to του Fkol k4 θα μπορούσε κάλλιστα να αποτρέψει πολλούς αρχάριους χρήστες από την εγκατάσταση της νέας έκδοσης του Ubuntu.


Σε μένα που είμαι με 13.10 + τελευταίες ενημερώσεις, μπορώ να αλλάξω μεταξύ Αγγλικά/Ελληνικά πατώντας Alt+Shift, χωρίς άλλες ρυθμίσεις.
Για να γίνει αυτό, πρέπει
1. η ένδειξη για τη διάταξη πληκτρολογίου να λέει «Gr» αντί για En.
2. τώρα με Alt+Shift αλλάζω μεταξύ αγγλικών και ελληνικών. Στην ένδειξη για διάταξη πληκτρολογίου παραμένει πάντα το Gr.

Δε θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις μου, οπότε μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω;
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 15 Οκτ 2013, 18:44

simosx έγραψε:Σε μένα που είμαι με 13.10 + τελευταίες ενημερώσεις, μπορώ να αλλάξω μεταξύ Αγγλικά/Ελληνικά πατώντας Alt+Shift, χωρίς άλλες ρυθμίσεις.
Για να γίνει αυτό, πρέπει
1. η ένδειξη για τη διάταξη πληκτρολογίου να λέει «Gr» αντί για En.
2. τώρα με Alt+Shift αλλάζω μεταξύ αγγλικών και ελληνικών. Στην ένδειξη για διάταξη πληκτρολογίου παραμένει πάντα το Gr.

Δε θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις μου, οπότε μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω;

Όχι, σε εμένα δεν λειτουργεί αυτό (φρέσκια εγκατάσταση της Κυριακής από final beta).
Αν εκκινήσω χωρίς τη ρύθμιση του setxkbmap (οπότε έχουμε την default συμπεριφορά του Ubuntu), τότε:
  • Δεν λειτουργεί κανένας συνδυασμός του XKB (alt+shift ή οποιοσδήποτε άλλος)
  • Δεν λειτουργεί ούτε το super+space ούτε το shift+super+space για την αλλαγή διάταξης. Αν ορίσω άλλον συνδυασμό (πχ F1, F2, Ctrl+backspace), τότε ο νέος συνδυασμός λειτουργεί.
Αν εκκινήσω με ενεργή τη ρύθμιση του setxkbmap, τότε αν χρησιμοποιήσω το i-bus έστω και μία φορά (πχ να πατήσω το εικονίδιο του indicator-keyboard έτσι από περιέργεια για να δω τις διαθέσιμες διατάξεις), τότε ακυρώνεται η ρύθμιση του setxkbmap και πρέπει να ξανατρέξω την εντολή.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 15 Οκτ 2013, 18:55

dgtfeargr έγραψε:Ας ελπίσουμε να διορθωθεί το πρόβλημα στην 14.04 LTS γιατί αν και χρήσιμο το How to του Fkol k4 θα μπορούσε κάλλιστα να αποτρέψει πολλούς αρχάριους χρήστες από την εγκατάσταση της νέας έκδοσης του Ubuntu.

Το να μην περάσει κάποιος στη νέα έκδοση δεν είναι σοβαρό.
Ένα χειρότερο σενάριο είναι πως πολύς μη ενημερωμένος κόσμος θα αναβαθμίσει και θα βρεθεί προ εκπλήξεων.

Πιθανώς το Ubuntu να χάσει αρκετό κόσμο από αυτό.
Από την άλλη, εμείς ως κοινότητα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσφέρουμε ενημέρωση και κάποια workarounds για προβλήματα (όταν βρίσκουμε τέτοια workarounds).

Αν το Ubuntu χάσει χρήστες (όχι μόνο όσους χρησιμοποιούν Ελληνικό, αλλά και όσους χρησιμοποιούν Κυριλλικό, Εβραϊκό, Αραβικό κτλ πληκτρολόγιο) από αυτό το σφάλμα, τότε...
...
...
ας πρόσεχε, τι να κάνουμε...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό dgtfeargr » 15 Οκτ 2013, 19:03

Προσωπική εκτίμηση στην LTS θα έχει λυθεί....
1 Ubuntu 16.04 xenial 4.4.0-166-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Windows 10
2 Intel Core2 Duo CPU T6600 2.20GHz ‖ RAM 3946 MiB ‖ Acer JV50 - Acer Aspire 7736
3 nVidia GT218M [GeForce G210M] [10de:0a74] {nouveau}
4 enp2s0: Broadcom Inc. and subsidiaries NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1698] (rev 10) ⋮ wlp3s0: Intel WiFi Link 5100 [8086:4232]

In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows ?

Χαράξεις Site
Άβαταρ μέλους
dgtfeargr
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: 18 Ιουν 2009, 15:39
Τοποθεσία: /home
Launchpad: dgtfeargr
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό nbagi » 15 Οκτ 2013, 23:34

off topic
simosx έγραψε:Το Ubuntu είναι και δικό μας, και είναι στο χέρι μας να βοηθήσουμε για να επιλυθεί το ζήτημα

Φίλε δεν νομίζω ότι το ubuntu είναι δικό μας είναι της canonical και του Μάρκου, η συμπεριφορά τους το επιβεβαιώνει, δεν θέλω να ανοίξω κουβέντα περί αυτού γιατί το θέμα έχει αναλυθεί σε χιλιάδες άλλες συζητήσεις. Η canonical (καλά κάνει όποιος θέλει ακολουθεί δεν το κρίνω) με το ubuntu ακολουθεί το δικό της δρόμο και αποφασίζει αυτή για το μέλλον του ubuntu. ΤΕΛΟΣ η ιστορία θα δείξει και πραγματικά εύχομαι να πετύχουν

simosx έγραψε:Αυτή είναι βρώμικη κίνηση της Intel, που την καταγράφουμε. Δεν έχει μεγάλη επίπτωση στο Ubuntu.

Δεν είναι βρόμικη, είναι επαγγελματική, σωστή και δίκαιη και ότι άλλο θέλεις. Δεν μπορεί επειδή δεν αρέσει ή βολεύει (ή ότι άλλο θέλει) η canonical και η κάθε canonical να βγάζει το δικό της xserver και η intel (και η κάθε intel) να το υποστηρίζει. Υποστηρίζει το wayland και καλά κάνει, ξεκίνησε πρώτο και έχει την υποστήριξη από την συντηρητική κοινότητα του linux. βλπ παραπάνω για τον μοναχικό δρόμο του Μαρκου.

simosx έγραψε:Αν εξαιρέσουμε το θέμα με την εναλλαγή πληκτρολογίου, το Unity στο 13.10 πάει πολύ καλά. Μπορείς να διαβάσεις άρθρα στον ξένο τύπο για το θέμα αυτό.

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι καλή στο σύνολο της η 13.10 (και εγώ που την δοκιμάζω συμφωνώ). Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το bug με την εναλλαγή διάταξης γλώσσας, δεν είναι δικαιολογία για το μπάχαλο που μπορεί να επικρατεί. Δεν διορθώνεις κάτι κάνοντας το χειρότερο και δεν το περιλαμβάνεις σε κανονική έκδοση (ούτε καν σε beta). Αυτό δεν είναι ένα απλό bug είναι ντροπή! διαβάζω για νέους χρήστες που θα δοκιμάσουν για πρώτη φορά ubuntu, θα είναι και η τελευταία... ποιοι νέοι χρήστες να δεις τι θα γίνει.

Δεν έχω τίποτα προσωπικό και σέβομαι απόλυτα την συνεισφορά σας, το έργο σας και τις διαδικασίες τους, αλλά δεν μπορούμε να κλείνουμε τα μάτια μας και να δικαιολογούμε τέτοια λάθη. Χρησιμοποιώ, ακολουθώ, και παρακολουθώ το ubuntu από την 6.06, τέτοιο bug δεν..., έχω την ελπίδα ότι κάτι θα γίνει και από τις άλλες κοινότητες που επηρεάζει αυτό το bug και θα διορθωθεί σύντομα.
Linux: Χρήστης / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 13.10
Dell inspiron 7537 i5
Άβαταρ μέλους
nbagi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 16 Οκτ 2013, 00:19

nbagi έγραψε:Φίλε δεν νομίζω ότι το ubuntu είναι δικό μας είναι της canonical και του Μάρκου, η συμπεριφορά τους το επιβεβαιώνει, δεν θέλω να ανοίξω κουβέντα περί αυτού γιατί το θέμα έχει αναλυθεί σε χιλιάδες άλλες συζητήσεις. Η canonical (καλά κάνει όποιος θέλει ακολουθεί δεν το κρίνω) με το ubuntu ακολουθεί το δικό της δρόμο και αποφασίζει αυτή για το μέλλον του ubuntu. ΤΕΛΟΣ η ιστορία θα δείξει και πραγματικά εύχομαι να πετύχουν

Είναι και δικό μας από την άποψη του ότι χωρίς τις κοινότητες το Ubuntu δεν θα υπήρχε. Είναι ένα αρκετά ακριβό (σε χρήματα) έργο και αν δεν είχε ανταπόκριση και από ττις κοινότητες θα ήταν υπερβολικά ασύμφορη η διατήρησή του.
Δεν είναι prooject που το συντηρώ εγώ στα Σαββατοκύριακα, ούτε έχει την πελατεία της Red Hat από πίσω.
Είναι και δικό μας επίσης από την άποψη του ότι αν αύριο η Canonical παρατήσει το Ubuntu ή βάλει λουκέτο, το πιθανότερο είναι πως το Ubuntu θα συνεχίσει να υπάρχει ως κοινοτική διανομή, έστω και με αλλαγές από την τωρινή του μορφή.
nbagi έγραψε:Δεν είναι βρόμικη, είναι επαγγελματική, σωστή και δίκαιη και ότι άλλο θέλεις. Δεν μπορεί επειδή δεν αρέσει ή βολεύει (ή ότι άλλο θέλει) η canonical και η κάθε canonical να βγάζει το δικό της xserver και η intel (και η κάθε intel) να το υποστηρίζει. Υποστηρίζει το wayland και καλά κάνει, ξεκίνησε πρώτο και έχει την υποστήριξη από την συντηρητική κοινότητα του linux. βλπ παραπάνω για τον μοναχικό δρόμο του Μαρκου.

Εδώ συμφωνούμε.
Η intel έχει τα δικά της σχέδια, η Canonical τα δικά της, ο καθένας κοιτάει το δρόμο του και καλή τύχη όπου κι αν πας που λέει και το τραγούδι...
nbagi έγραψε:Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να είναι καλή στο σύνολο της η 13.10 (και εγώ που την δοκιμάζω συμφωνώ). Αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το bug με την εναλλαγή διάταξης γλώσσας, δεν είναι δικαιολογία για το μπάχαλο που μπορεί να επικρατεί. Δεν διορθώνεις κάτι κάνοντας το χειρότερο και δεν το περιλαμβάνεις σε κανονική έκδοση (ούτε καν σε beta). Αυτό δεν είναι ένα απλό bug είναι ντροπή! διαβάζω για νέους χρήστες που θα δοκιμάσουν για πρώτη φορά ubuntu, θα είναι και η τελευταία... ποιοι νέοι χρήστες να δεις τι θα γίνει..

Το σφάλμα είναι όντως σοβαρό.
Δεν οφείλεται όμως εξ' ολοκλήρου στο Ubuntu. H νέα ρύθμιση των διατάξεων μέσω i-bus είναι του Gnome, όχι του Ubuntu (η ίδια νέα ρύθμιση υπάρχει και στο Ubuntu Gnome) και για το Ubuntu μάλλον έγινε κακή προσαρμογή στο Unity (μέσω του indicator-keyboard).
Από την πλευρά μας οι χρήστες, έχουμε κάποιες επιλογές:
  • Να βοηθήσουμε όπως μπορούμε να βρεθεί μια λύση (testing, πληροφορίες για το σφάλμα, feedback, ενημέρωση για όσους δεν έχουν ενημερωθεί κτλ)
  • Να περιμένουμε να λυθεί, χρησιμοποιώντας κάτι άλλο (άλλη έκδοση ή άλλο γραφικό περιβάλλον)
  • Να πηδήξουμε εντελώς από το καράβι του Ubuntu και να χρησιμοποιήσουμε κάτι άλλο. Υπάρχουν και άλλα Linux.
Και οι τρεις επιλογές είναι θεμιτές.
nbagi έγραψε:Δεν έχω τίποτα προσωπικό και σέβομαι απόλυτα την συνεισφορά σας, το έργο σας και τις διαδικασίες τους, αλλά δεν μπορούμε να κλείνουμε τα μάτια μας και να δικαιολογούμε τέτοια λάθη. Χρησιμοποιώ, ακολουθώ, και παρακολουθώ το ubuntu από την 6.06, τέτοιο bug δεν..., έχω την ελπίδα ότι κάτι θα γίνει και από τις άλλες κοινότητες που επηρεάζει αυτό το bug και θα διορθωθεί σύντομα.

Αυτό δεν είναι δίκαιη κριτική, κανείς εδώ δεν κλείνει τα μάτια, το θέμα για το σφάλμα είναι στα μόνιμα του forum και έχει αρκετά μεγάλη συμμετοχή (μην ξεχνάμε πως πρόκειται για σφάλμα δοκιμαστικής έκδοσης, δεν είναι πολύς ο κόσμος που την εγκαθιστά για να έχει άποψη).

Αυτό που επισημαίνεται όμως είναι πως η συνεχόμενη έκφραση της αγανάκτησης, όταν απευθύνεται στην κοινότητα, έχει μόνο το νόημα της κουβεντούλας του καφενείου.
Οκ, βρισκόμαστε μια παρέα και τα λέμε μεταξύ μας, ρίχνουμε και τη γκρίνια μας, λέμε και τα παράπονά μας. Και;

Αυτά θα ήταν καλό να απευθύνονται σε πιο «επίσημα» αυτιά από αυτά του fkol k4, του simosx και των άλλων.
Ένα αντίστοιχο e-mail προς τον Jono Bacon (ή και τον ίδιο τον Shuttleworth, γιατί όχι;) για παράδειγμα, ίσως να είχε περισσότερο νόημα και μεγαλύτερο αποτέλεσμα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά