Σχολιασμός του Bug #1228422 και των αλλαγών στο Ubuntu

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό nbagi » 16 Οκτ 2013, 17:51

@fkol k4 διαφωνούμε σε αρκετά θέματα γιατί πιθανότατα αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά κάποια πράγματα. Δεν είναι τόπος να το αναλύσουμε για το ποιος έχει δίκιο. Απλά να σας θυμίσω όσους πιστεύετε ότι οι ενδιάμεσες εκδόσεις από τις LTS είναι δοκιμαστικές ότι: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ χαρακτηρίζονται και από το disrowatch ως distribution release!!! και επίσης πολλές μεγάλες διανομές έχουν καθυστερήσει την έκδοση τους για μικρότερα bug.
Linux: Χρήστης / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 13.10
Dell inspiron 7537 i5
Άβαταρ μέλους
nbagi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 16 Οκτ 2013, 18:13

nbagi έγραψε:Δεν είναι τόπος να το αναλύσουμε για το ποιος έχει δίκιο.

Το forum του Ubuntu είναι ο καταλληλότερος τόπος να αναλύσουμε ο καθένας την άποψή του για το πως βλέπουμε τα πράγματα σε σχέση με το Ubuntu, και δεν χρειάζεται να πείσει ο ένας τον άλλο πως έχει δίκιο.

Εξάλλου δίκιο έχω πάντα εγώ (διάβασέ το με τη δική σου φωνή για να καταλάβεις τη λέει η φράση). :lol:

Ένα νέο θέμα στην κατηγορία «Γενικά» ή «ΕΛ/ΛΑΚ - Φιλοσοφία και Ιστορία» όμως όπου θα μπορούσαμε να παραθέτουμε τις απόψεις μας και να κάνουμε πολοτισμένο διάλογο, θα ήταν ο ορισμός του on-topic.
nbagi έγραψε:Απλά να σας θυμίσω όσους πιστεύετε ότι οι ενδιάμεσες εκδόσεις από τις LTS είναι δοκιμαστικές ότι: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΕΣ χαρακτηρίζονται και από το disrowatch ως distribution release!!!

Σαφώς.
Όταν κυκλοφορήσουν, θεωρούνται σταθερές εκδόσεις. Αυτές χρησιμοποιώ κι εγώ. Έγραψα κάτι αντίθετο;
Το παρακάτω
fkol k4 έγραψε:(μην ξεχνάμε πως πρόκειται για σφάλμα δοκιμαστικής έκδοσης, δεν είναι πολύς ο κόσμος που την εγκαθιστά για να έχει άποψη).
εννοεί πως δεν εγκαθιστά και πολύς κόσμος μια έκδοση που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη, οπότε είναι λογικό να υπάρχουν λιγότερα άτομα τα οποία γνωρίζουν το σφάλμα που την επηρεάζει.
Δεν βλέπω που διαφωνούμε.
Υπενθυμίζω πως η 13.10 είναι (τυπικά έστω) ακόμη δοκιμαστική έκδοση. Αύριο θα κυκλοφορήσει επίσημα.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: [Bug #1228422] Severe regressions to typing in Greek in

Δημοσίευσηαπό simosx » 16 Οκτ 2013, 18:39

nbagi έγραψε:Φίλε δεν νομίζω ότι το ubuntu είναι δικό μας είναι της canonical και του Μάρκου, η συμπεριφορά τους το επιβεβαιώνει, δεν θέλω να ανοίξω κουβέντα περί αυτού γιατί το θέμα έχει αναλυθεί σε χιλιάδες άλλες συζητήσεις. Η canonical (καλά κάνει όποιος θέλει ακολουθεί δεν το κρίνω) με το ubuntu ακολουθεί το δικό της δρόμο και αποφασίζει αυτή για το μέλλον του ubuntu. ΤΕΛΟΣ η ιστορία θα δείξει και πραγματικά εύχομαι να πετύχουν


Στο ελεύθερο λογισμικό έχουμε πολλαπλά πακέτα που κάνουν την ίδια δουλειά. Αν αυτός ο κόσμος δούλευε μαζί σε ένα πακέτο, τότε μάλλον θα προχωρούσε το ελεύθερο λογισμικό πολύ πιο μπροστά. Ας το αναγάγουμε στο επίπεδο διανομής. Αν υπήρχε μια βασική διανομή για όλους, τότε θα ήμασταν όλοι μια μεγάλη οικογένεια και τα πράγματα θα πήγαιναν μια χαρά. Στην αρχή υπήρχε μόνο το Qt (ως μεγάλο toolkit) και υπήρξαν κάποιοι που έφτιαξαν το GTK+. Τώρα έχουμε κολλήσει με δύο μεγάλα βασικά toolkit που έχουν μοιράσει τον κόσμο του ελεύθερου λογισμικού. Υπάρχει πάντως ένας σεβασμός μεταξύ των δύο κοινοτήτων και δεν έρχονται σε π.χ. καυγάδες.
Επιμέρους συστατικά; Στην αρχή υπήρχε το SysV Init για την εκκίνηση του συστήματος, μετά υπήρξαν διάφορα άλλα όπως το UpStart. Και μόλις πέρσι, ξεκίνησε το systemd. Γιατί να υπάρξει systemd; Αυτοί που είχαν όρεξη για τέτοιο λογισμικό, δε θα μπορούσαν να συμμετάσχουν και να βελτιώσουν το upstart; Firefox και Chrome; Gecko και Webkit; Webkit και Blink; Γιατί η Google θεώρησε ότι είναι καλύτερο να κάνει φορκ το Webkit και να προχωρήσει με το Blink; Θα μείνουν ξεκρέμαστοι οι περιηγητές ελεύθερου λογισμικού που χρησιμοποιούσαν το Webkit;

Οι τύποι του Waylan είναι όπως οι (κακοί) δημόσιοι υπάλληλοι. Αν γουστάρουν το Ubuntu να χρησιμοποιήσει το Wayland, τότε να κάνουν μια ευγενική επαφή, κτλ. Όμως, αυτή η πολωτική τους συμπεριφορά δεν φέρνει περιθώρια πιθανής συνεργασίας. Μα είναι τόσο ηλίθιοι;
Υπάρχει κάτι που θέλουν να πετύχουν; Θέλουν να χρησιμοποιήσει το Ubuntu το Wayland ή θέλουν να εξαφανιστεί το Ubuntu;

Είναι στο χέρι του καθενός να δοκιμάσει τη δική του κατεύθυνση με το ελεύθερο λογισμικό, και είναι κάτι που γίνεται εδώ και 20+ χρόνια. Αυτοί οι τυπάδες του Wayland συμπεριφέρονται λες και αντιμετωπίζουν κάτι πρωτόγνωρο. Αν πραγματικά κατέχουν από το ελεύθερο λογισμικό, τότε ας δράσουν εποικοδομητικά, δουλεύοντας στο δικό τους έργο και να μην λασπώνουν τις προσπάθειες άλλων.
Τελευταία επεξεργασία από Learner και 16 Οκτ 2013, 19:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση Offtopic, λόγω διάσπασης δημοσιεύσεων.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Severe regressions to typing in Greek in 1310(διασπασμένο)

Δημοσίευσηαπό Learner » 16 Οκτ 2013, 19:20

Τώρα μπορούμε να συζητήσουμε χωρίς την σκέψη ότι γράφουμε πολλά OffTopic. :)

nbagi Άλλαξε τον αρχικό τίτλο όπως νομίζεις εσύ καλύτερα. Τον άφησα έτσι, για να τον φτιάξεις εσύ.

Θα επιστρέψω με την δική μου γνώμη περί του θέματος.. αργότερα.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Severe regressions to typing in Greek in 1310(διασπασμέν

Δημοσίευσηαπό lucinos » 16 Οκτ 2013, 21:18

simosx έγραψε:
nbagi έγραψε:(βλπ φάπα intel)

Αυτή είναι βρώμικη κίνηση της Intel, που την καταγράφουμε. Δεν έχει μεγάλη επίπτωση στο Ubuntu.


δεν βλέπω τίποτα «βρώμικο» στην κίνηση τής Intel. Γιατί θα πρέπει η Intel να συμμετέχει στην κάθε απόφαση που κάνει η Canonical; Στην πραγματικότητα αυτό που έκανε η Intel στην Canonical είναι το ίδιο με αυτό που έκανε ο Λίνους στην Google πριν κάποια χρόνια (σχετικά με το Android). Ο Λίνους αποδέχθηκε τελικά τον κώδικα τής Google αλλά μόνο όταν αυτό ήταν προς όφελος όλων. Αν η Canonical δεν μπορεί να πείσει ότι είναι προς όφελος τής Intel γιατί την Intel να την ενδιαφέρει. Σε αυτό το θέμα η Intel έχει ξεκάθαρα δίκιο. Επίσης με κανέναν τρόπο η Intel δεν εμποδίζει την Canonical, απλά δεν την βοηθάει.

simosx έγραψε:Οι τύποι του Waylan είναι όπως οι (κακοί) δημόσιοι υπάλληλοι. Αν γουστάρουν το Ubuntu να χρησιμοποιήσει το Wayland, τότε να κάνουν μια ευγενική επαφή, κτλ. Όμως, αυτή η πολωτική τους συμπεριφορά δεν φέρνει περιθώρια πιθανής συνεργασίας. Μα είναι τόσο ηλίθιοι;
Υπάρχει κάτι που θέλουν να πετύχουν; Θέλουν να χρησιμοποιήσει το Ubuntu το Wayland ή θέλουν να εξαφανιστεί το Ubuntu;

Είναι στο χέρι του καθενός να δοκιμάσει τη δική του κατεύθυνση με το ελεύθερο λογισμικό, και είναι κάτι που γίνεται εδώ και 20+ χρόνια. Αυτοί οι τυπάδες του Wayland συμπεριφέρονται λες και αντιμετωπίζουν κάτι πρωτόγνωρο. Αν πραγματικά κατέχουν από το ελεύθερο λογισμικό, τότε ας δράσουν εποικοδομητικά, δουλεύοντας στο δικό τους έργο και να μην λασπώνουν τις προσπάθειες άλλων.


Αυτό είναι τελείως άδικο για το Wayland. Κατ' αρχήν το Wayland δεν είναι λογισμικό αλλά πρωτόκολλο. Ο καθένας είναι ελεύθερος να φτιάξει την δική του υλοποίηση. Το όποιο λογισμικό γράφουν είναι καθαρά παράδειγμα για το πώς υλοποιείται το πρωτόκολλο. Όπως ξέρεις το προετοιμάζουν εδώ και αρκετά χρόνια. Πέρυσι (νομίζω τον Οκτώβρη τού 2012) βγήκε η έκδοση 1.0. Έκδοση 1.0 σημαίνει ότι πλέον το πρωτόκολλο σταθεροποιήθηκε. Η Canonical ανακοίνωσε το Mir μετά. Σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει ότι όποιος τρίτος (πχ Kubuntu) αναρωτιέται αν θα «υποστηρίξει» το Mir ή το Wayland είναι τουλάχιστον απολύτως σαφές ότι το Mir σημαίνει καθυστέρηση για τον ίδιο.

Η Canonical θέτει κάποιους διαφορετικούς στόχους σε σχέση με το Wayland και αποφασίζει να διαφοροποιηθεί. Δεκτόν αλλά πρόβλημά της. Εγώ δεν είδα πουθενά τούς «τυπάδες» που λες να λασπώνουν τις προσπάθειες τών άλλων. Και γιατί θα πρέπει να κάνουν «ευγενική» επαφή με την Canonical;
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου)

Δημοσίευσηαπό nbagi » 16 Οκτ 2013, 21:25

fkol k4 έγραψε:Εξάλλου δίκιο έχω πάντα εγώ (διάβασέ το με τη δική σου φωνή για να καταλάβεις τη λέει η φράση). :lol:

Πολύ καλό.
fkol k4 έγραψε:Όταν κυκλοφορήσουν, θεωρούνται σταθερές εκδόσεις. Αυτές χρησιμοποιώ κι εγώ. Έγραψα κάτι αντίθετο;
Το παρακάτω

Σόρι δεν το κατάλαβα.
Linux: Χρήστης / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 13.10
Dell inspiron 7537 i5
Άβαταρ μέλους
nbagi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: Severe regressions to typing in Greek in 1310(διασπασμέν

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 16 Οκτ 2013, 21:50

simosx έγραψε:Δε θυμάμαι να έχω αλλάξει κάτι στις ρυθμίσεις μου, οπότε μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω;

Επιβεβαιώνω κατά το ήμισυ.
Σε καινούργια εγκατάσταση δουλεύει το alt+shift χωρίς άλλη ρύθμιση από μέρους μου και χωρίς να αλλάζει ένδειξη το indicator.
Δεν έχει σημασία αν το indicator είναι στο Gr ή στο En.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου)

Δημοσίευσηαπό nbagi » 16 Οκτ 2013, 22:32

Learner έγραψε:nbagi Άλλαξε τον αρχικό τίτλο όπως νομίζεις εσύ καλύτερα. Τον άφησα έτσι, για να τον φτιάξεις εσύ.

Ευχαριστώ!

Λοιπόν θέλω να προσθέσω και να διευκρινίσω τα εξής, που είναι προσωπική μου άποψη.
Από την στιγμή που η canonical θέλει να εκμεταλλευτεί τη διανομή ubuntu για εμπορικούς σκοπούς τότε η κοινότητα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να παρέχει υποστήριξη (δεν παίρνει αποφάσεις για το μέλλον του) και λογικό είναι γιατί δεν είναι συνέταιροι. Αυτό εννοώ όταν διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό δικό μας ubuntu. Πιστεύω ότι. δικιά σου διανομή είναι αυτή όπου συμμετέχεις ενεργά σχεδιάζοντας για το μέλλον της. Δεν έχω διαβάσει πουθενά για το unity ότι ήταν απόφαση κοινότητας εκτός αν κάνω λάθος.
Η canonical έχει σαν πρώτο στόχο την υποστήριξη φορητών συσκευών με επακόλουθο να μην δίνει βαρύτητα στο desktop. Τι κάνει νιάου νιάου (βλπ εγκατάλειψη kubuntu και ΣΙΑ)
Το ότι τα πήρα στο κρανίο για το συγκεκριμένο bug είναι για τον παραπάνω λόγο, δεν δήνει την πρέπουσα σημασία στο desktop.
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να μην υποστηρίζουμε αυτή την προσπάθεια, ή αυτό που κάνει η canonical με το ubuntu είναι λάθος. Αντιθέτως η μέχρι τώρα ιστορία έχει δείξει ότι τα πάει καλά: Έχει ένα λειτουργικό με 5χρόνια υποστήριξη, συνδεσιμότητα μέσω cloud με φορητές συσκευές, απλό στην χρήση του, υποστήριξη με τις πιο πρόσφατες εφαρμογές και πλατφόρμες (βλπ steam), κέντρο λογισμικού κ.α, Μία εναλλακτική, αξιόπιστη και σταθερή λύση για κατασκευαστές, επαγγελματίες και ιδιώτες (όχι όμως και η καλύτερη :P )
Αλλά μου φαίνεται ότι άπλωσε τα πόδια της παραπάνω από ότι μπορούσε λόγο του mir (εδώ έχει για composite το compiz :shock: ) κάποτε ο Μάρκος για wayland μίλαγε... θα μπορούσε να το pachάριζε και να έκανε την δουλεία του, αλλά αλλού είναι το ψωμί, στην διαφοροποίηση του ubuntu από τις άλλες διανομές σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάρει το μεγαλύτερο μέρος της πίτας (κατασκευαστές ΟΕΜ και dev εφαρμογών), και σε περίπτωση forkarαρίσματος να μην τον ένοιαζε.
Linux: Χρήστης / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 13.10
Dell inspiron 7537 i5
Άβαταρ μέλους
nbagi
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2008, 21:51
Εκτύπωση

Re: Severe regressions to typing in Greek in 1310(διασπασμέν

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 16 Οκτ 2013, 23:32

Όλα τα παραπάνω είναι σωστά.
Το Ubuntu δεν είναι κοινοτικό project και αυτό είναι ξεκάθαρο. Όντως το Kubuntu αφέθηκε στην κοινότητα και τέθηκε εκτός Canonical και οι αποφάσεις για το μέλλον του Ubuntu παίρνονται από την Canonical χωρίς να συμμετέχει η κοινότητα.
Αυτό είναι η μια πλευρά και έτσι είναι φανερό πως το Ubuntu είναι της Canonical και όχι της κοινότητας.
Όλα αυτά είναι σωστά.

Η άλλη πλευρά που μπορεί να υποστηρίξει πως το Ubuntu είναι και ψδικό μας (όχι δικό μας, φυσικά όχι, αλλά και δικό μας, κατά ένα ποσοστό δηλαδή), μπορεί να πει πως αν και μπορεί να μην αποφασίζει η κοινότητα, εντούτοις χρειάζεται να υποστηρίζει.
Εννοώ, πως ναι μεν το Unity δεν ήταν απόφαση της κοινότητας (εμένα τουλάχιστον δεν με ρώτησε κανείς), παρ' όλα αυτά αυτή τη στιγμή μάλλον είναι το πρώτο σε ποσοστό χρήσης desktop όσον αφορά τις Ubuntu-based διανομές και ίσως και στο Linux γενικότερα.Αυτό σημαίνει πως αν και η κοινότητα δεν ερωτήθηκε, εντούτοις κατά μεγάλο ποσοστό (έστω μικρότερο από πριν, αλλά ακόμη σημαντικό) στήριξε, άρα συμφώνησε.

Επίσης, η προσαρμογή του Ubuntu στις τοπικές γλώσσες δεν γίνεται από την Canonical αλλά από τις τοπικές κοινότητες. Αυτό μπορεί να μην είναι κώδικας, είναι όμως ένα κομμάτι του Ubuntu και είναι καθαρά κοινοτικό, η Canonical αναλαμβάνει μόνο το πακετάρισμα των πακέτων γλωσσών.
Ακόμη, πολλές εφαρμογές που βρίσκουμε στο Ubuntu, είναι εφαρμογές που προκύπτουν από την κοινότητα χωρίς ανάμιξη της Canonical. Για παράδειγμα, το ubuntu Tweak και Unity Tweak Tool, όπως επίσης και οι εφαρμογές που προκύπτουν από τους ετήσιους διαγωνισμούς.
Οκ, αυτό μπορεί να μην είναι το ίδιο το λειτουργικό, σίγουρα όμως του δίνει προστιθέμενη αξία.

Όσο για τον Mir, τα πράγματα είναι απλά και μάλλον συνοψίζονται στις δύο παρακάτω έννοιες: Ubuntu Touch, GPL v3.
Τι σημαίνει αυτό;
Ο Wayland σίγουρα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από την Canonical, έστω και patchαρισμένος. Το ίδιο όμως και από οποιονδήποτε άλλον, μιας και διατίθεται υπό την άδεια MIT License.
Ώπα ρε φίλε, για μισό λεπτό, ο Mir διατίθεται υπό την GPL v3, όπως και το GNU, είναι ελεύθερο λογισμικό, οπότε και τον Mir μπορεί να τον χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε

Well... όχι!
Μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ο οποιοσδήποτε, αρκεί να φτιάξει κάτι ελεύθερο, η GPL v3 είναι άδεια με πολύ ισχυρό Copyleft (γι αυτό και την προτείνει ο ίδιος ο Stallman).
Οκ, υποθέτουμε δηλαδή πως την Canonical δεν την πειράζει να χρησιμοποιήσει κάποιος από τον χώρο του ελεύθερου λογισμικού τον Mir, για παράδειγμα για οποιαδήποτε διανομή Linux θα ήταν εντάξει.
Το θέμα είναι ομως πως ο Mir σχεδιάζεται να χρησιμοποιηθεί σε ένα περιβάλλον με πολλά ιδιοταγή (proprietary) firmware, όπως είναι αυτό των κινητών και ταμπλετών. Εκεί ο Mir είναι άχρηστος σε οποιονδήποτε κατασκευαστή, μιας και η GPL v3 τον αναγκάζει να ανοίξει τον κώδικα πολλών κρυφών (ως τώρα) σημείων.

Τον αναγκάζει όμως;;;
Well... σχεδόν, αλλά όχι.
Η Canonical, αφού έχει το copyright του Mir, μπορεί να δώσει μια έκδοση του Mir σε οποιονδήποτε κατασκευαστή υπό κάποια proprietary άδεια. Αυτό λέγεται παράλληλη αδειοδότηση. Είναι κάτι το οποίο συνσντάται και αλλού (για παράδειγμα, η Digea δίνει το Qt ως GPL για τη χρήση με ελεύθερο λογισμικό, αλλά και ως proprietary για χρήση σε κλειστές εμπορικές εφαρμογές) και είναι κάτι το οποίο έχει δικαίωμα να το κάνει αποκλειστικά όποιος έχει το copyright του έργου.

Έτσι, η Canonical διατηρεί την ευελιξία του Mir όσον αφορά τη χρήση του σε καθε είδους συσκευές, ενώ διατηρεί τον έλεγχο στο κομμάτι που την ενδιαφέρει (mobile συσκευές) και δεν χρειάζεται καν να κλείσει τον κώδικα, επωφελούμενη από όλα τα πλεονεκτήματα που προσφέρει το ελεύθερο λογισμικό.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα με τον Mir.
Η Canonical με αυτή την κίνηση προσπαθεί να γίνει μεγάλος παίχτης στο χώρο των mobile devices μέσω του Ubuntu Touch, ενώ οι Red Hat και Intel προσπαθούν να αποτρέψουν αυτό το ενδεχόμενο. Και οι δύο από την πλευρά τους καλά κάνουν.

Τα τεχνικά και τα υπόλοιπα rants είναι παπάντζες που μας ρίχνουν από δεξιά και από αριστερά για συναισθηματική φόρτιση. Κάτι σαν τις δηλώσεις των προέδρων του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού πριν τα ντέρμπι.
Τελευταία επεξεργασία από fkol k4 και 16 Οκτ 2013, 23:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Severe regressions to typing in Greek in 1310(διασπασμέν

Δημοσίευσηαπό simosx » 16 Οκτ 2013, 23:33

nbagi έγραψε:Από την στιγμή που η canonical θέλει να εκμεταλλευτεί τη διανομή ubuntu για εμπορικούς σκοπούς τότε η κοινότητα το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να παρέχει υποστήριξη (δεν παίρνει αποφάσεις για το μέλλον του) και λογικό είναι γιατί δεν είναι συνέταιροι. Αυτό εννοώ όταν διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό δικό μας ubuntu. Πιστεύω ότι. δικιά σου διανομή είναι αυτή όπου συμμετέχεις ενεργά σχεδιάζοντας για το μέλλον της. Δεν έχω διαβάσει πουθενά για το unity ότι ήταν απόφαση κοινότητας εκτός αν κάνω λάθος.


Συμμετέχω πάνω από δέκα χρόνια στην κοινότητα GNOME (από το '99) και παρακολουθούσα την ανάπτυξή του μέχρι και το 2011.
Είχαμε την έκδοση GNOME 1.0, μετά GNOME 2.0 και τώρα GNOME 3.0.
Την πρωτοβουλία για την κατεύθυνση που θα έχει το έργο την έχουν οι βασικοί (core) συντελεστές που κατά βάσει είναι οι προγραμματιστές, καθώς και (πρόσφατα) η σχεδιαστική ομάδα. Αν θέλεις να συνεισφέρεις στην πορεία του GNOME, πρέπει να συμμετέχεις πολύ ενεργά.
Είναι εξαιρετικά σπάνιο (δεν το έχω δει) να εμφανιστεί κάποιος άγνωστος (που δεν είναι ήδη στην ομάδα) και να συνεισφέρει κάτι ουσιαστικό.
Το τυπικό είναι η όποια πρόταση των ατόμων που δεν είναι στην βασική ομάδα, να μην είναι κατάλληλη και να μην έχουν λάβει υπόψιν κάποια πράγματα.
Πιστεύω ότι η παραπάνω περιγραφή ταιριάζει σε πολλά έργα. Είναι λάθος να γίνεται επιλογή για την κατεύθυνση ενός έργου βάσει ψηφοφορίας.
Διότι σε τέτοια έργα, η όποια δημοφιλής άποψη δεν είναι και η μελετημένη άποψη.

Στο GNOME υπήρχε η σκέψη για το τι θα έχουμε μετά το GNOME 2. Να συνεχίσει το ίδιο, ή να υπάρξει επιτέλους κάτι πιο χρηστικό (που να μη μιάζει με Windows95). Αν δεν έπαιρνε η προγραμματιστική ομάδα την πρωτοβουλία, δε θα είχαμε τώρα το GNOME Shell (GNOME3) διότι υπήρχαν συζητήσεις επί συζητήσεων. Δυστυχώς, δεν έγινε σωστή επικοινωνία στους χρήστες ότι το μέλλον είναι το χρηστικό περιβάλλον και το GNOME Shell, με αποτέλεσμα να έχουμε fork όπως το MATE.

Ακόμα και για την μετάβαση του GNOME από Subversion προς Git (ή άλλο;) υπήρχαν συζητήσεις επί συζητήσεων. Ένα άτομο πήρε την πρωτοβουλία, και η μετάβαση ολοκληρώθηκε. Υπήρχαν αντιδράσεις και έπρεπε να διορθωθούν εκκρεμότητες. Για παράδειγμα, πως θα τα βγάλουν πέρα οι μεταφραστές που ήξεραν μόνο το Git; Από την πλευρά μου έκατσα και έγραψα το https://wiki.gnome.org/TranslationProject/GitHowTo για να επιλυθεί η εκκρεμότητα. Όλοι βοήθησαν και τώρα το GNOME πάει μια χαρά με το Git.

Για το Ubuntu μπορείς να συμμετάσχεις στην ανάπτυξη, τόσο για Unity όσο για Mir. Ο κώδικας είναι διαθέσιμος, και οι προγραμματιστές δουλεύουν απευθείας στα αποθετήρια, οπότε βλέπεις άμεσα τον κώδικα να αναπτύσσεται. Μπορείς να συμμετάσχεις και να δώσεις κώδικα, και μάλλον θα έχεις και πιθανότητες για εργασία στην Canonical. Προσλαμβάνουν προγραμματιστές για απομακρυσμένη δουλειά, οπότε δουλεύεις από π.χ. Ελλάδα.

nbagi έγραψε:Η canonical έχει σαν πρώτο στόχο την υποστήριξη φορητών συσκευών με επακόλουθο να μην δίνει βαρύτητα στο desktop. Τι κάνει νιάου νιάου (βλπ εγκατάλειψη kubuntu και ΣΙΑ)


Δεν είναι έτσι. Από το 2004 μέχρι τώρα η προτεραιότητα είναι το desktop. Τώρα με την ενοποίηση desktop+mobile, υπάρχει βαρύτητα στο mobile ώστε να καταφέρει να περπατήσει, και να υπάρξει κοινός πια κώδικας και στα δύο. Το έργο με το XMir ήταν πολύ μεγάλο, και το μπάχαλο που παίζει με τους οδηγούς των καρτών οδηγών καθυστέρησαν την ολοκλήρωση. Είναι στο χέρι μας όταν θα βάλουμε το 13.10 να επιδιώξουμε να δοκιμάσουμε το XMir ώστε να ολοκληρωθεί το έργο.

nbagi έγραψε:θα μπορούσε να το pachάριζε και να έκανε την δουλεία του, αλλά αλλού είναι το ψωμί, στην διαφοροποίηση του ubuntu από τις άλλες διανομές σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάρει το μεγαλύτερο μέρος της πίτας (κατασκευαστές ΟΕΜ και dev εφαρμογών), και σε περίπτωση forkarαρίσματος να μην τον ένοιαζε.


Το Wayland δεν είναι ακόμα έτοιμο, παλαιότερα ήταν σε αβέβαιη κατάσταση, και για το στόχο να υπάρχει κάτι έτοιμο σε συγκεκριμένη ημερομηνία το Wayland δεν προσφέρεται. Ακόμα, η κατεύθυνση ανάπτυξης είναι τέτοια που δε μπορείς να βασιστείς σε αποτελέσματα σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Οπότε, το Mir είναι σχετικά μικρό κομμάτι κώδικα (νομίζω 90Klines) που επιλύει συγκεκριμένες απαιτήσεις, είναι βελτιστοποιημένο τώρα για το Unity και υπάρχει η δυνατότητα για χρήση και από άλλο λογισμικό αργότερα.

Για την ολοκλήρωση του έργου ενοποίησης του desktop με το mobile, θέλει πολύ δουλειά και θέλει να έχεις τον έλεγχο του κώδικα ώστε να κάνεις τις αλλαγές που χρειάζονται. Μέσω GNOME και Wayland δε θα ήταν εφικτό να γίνει η δουλειά σε εύλογο χρονικό διάστημα.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron