Σχολιασμός του Bug #1228422 και των αλλαγών στο Ubuntu

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό eliasps » 16 Οκτ 2013, 23:39

Off topic:
@nbagi η αλλαγή που έκανες στον τίτλο θα πρέπει να γίνει στην αρχική (πρώτη) δημοσίευση του νήματος για να εφαρμοστεί καθολικά.
Τώρα φαίνεται μόνο στην τελευταία σου δημοσίευση.

Βέβαια ο τίτλος είναι δική σου απόφαση, αλλά προτείνω κάτι όπως «Σχολιασμός του Bug #1228422 και των αλλαγών στο Ubuntu», γιατί το «Τα έχω πάρει...» αμέσως δίνει μία αρνητική νότα στο θέμα.


Γενικά συμφωνώ και διαφωνώ με πολλά από αυτά που έχουν αναφερθεί.
Είχα φτάσει και εγώ στο σημείο να ψάχνω διανομές για να "μεταναστεύσω", την περίοδο που κυκλοφόρησε η 12.04.
Τελικά είδα πολλές βελτιώσεις στην 12.10, καλύτερες επιδόσεις, βγήκε και η έκδοση με το GNOME, πράγματα που συνέβαλαν στην παραμονή μου στο Ubuntu.

Όσο για το αν το Ubuntu είναι δικό μας, πιστεύω πως είναι και δεν είναι. Δεν παίρνουμε εμείς τις αποφάσεις αλλά αυτός που το χρηματοδοτεί. Εμείς αυτό που κάνουμε ως κοινότητα μεταξύ άλλων είναι να δίνουμε feedback και να προτείνουμε αλλαγές. Το αν θα έχουν κάποιο αντίκρισμα οι προτάσεις μας είναι άλλη ιστορία.
Αν και η Canonical ανακοίνωσε πως δεν έχει αφήσει το desktop σε δεύτερη μοίρα, πράγμα που νομίζω πως δεν ισχύει, βλέπω αυτή τη στροφή προς τα gadgets και τις οθόνες αφής με αρνητική άποψη. Το ίδιο και για την κίνηση με τον Mir / XMir.
Το αν αυτές οι αλλαγές αποτελούν σωστές κινήσεις ή λάθος, θα φάνει στο άμεσο μέλλον σίγουρα.

Προσωπικά, έχω κάνει τις επιλογές μου και αυτές είναι το GNOME και το Wayland και αφού το Ubuntu μου τα παρέχει, είμαι ευχαριστημένος.

Αλλά σε πολλά θέματα που έχω δει είτε σε ελληνικές κοινότητες είτε σε άλλες στον κόσμο, πουθενά δεν έχω δει να γίνεται η ερώτηση:
Σε τι διαφέρουν τέλος πάντων ο Mir, o X και ο Wayland; Γιατί ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον και γιατί προτιμούμε κάποιο από αυτά ενώ δεν μας αρέσει το άλλο;

Θα μου πει κανείς, για να απαντήσει κάποιος στην παραπάνω ερώτηση θα πρέπει να είναι προγραμματιστής. Ίσως.
Αλλά κανένας δεν έχει γράψει κάτι πάνω σε αυτό; Είτε ανεξάρτητοι των κοινοτήτων είτε προγραμματιστές του Ubuntu;
Θα ήθελα να δω τεκμηριωμένα γιατί ο Mir είναι η σωστή επιλογή, ενώ δεν το έχω δει πουθενά.

Ο Shuttleworth έχει απαντήσει σε αυτό όπως απαντάει σε κάθε σχετικό θέμα συγκρίσεων (όπως σωστά είχε πει ο fkol k4 κάποια στιγμη, σαν Έλληνας πολιτικός):
Ο Mir είναι ήδη καθαρός, καλύτερος, γρήγορος και ικανοποιεί τις ανάγκες μας.

Βάλε όπου Mir τις λέξεις Unity, Ubuntu phone και λοιπά, γιατί πάντα έτσι περιγράφει ένα νέο concept.
Έτσι και αλλιώς όλες αυτές οι αλλαγές στοχεύουν στο να γίνει το Ubuntu και η Canonical ένας από τους μεγάλους παίχτες στον χώρο.

Όσον αφορά το bug, τα έχω πάρει και εγώ λοιπόν, αλλά όχι στο σημείο να σκέφτομαι να αλλάξω διανομή πάλι.
Δηλαδή δεν τα έχω πάρει ακριβώς με το bug, αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί δεν διορθώνεται όσο το δυνατόν πιο σύντομα.
Δεν είναι κατάσταση αυτή και το να την αγνοούν οι υπεύθυνοι είναι γαϊδουριά (χωρίς παρεξήγηση Φίλιππε :P).

Γενικότερα, οι αποφάσεις της Canonical και των προγραμματιστών μπορεί να μη μας αρέσουν, αλλά είτε καλές είτε κακές ποτέ δεν αδικούσαν την κοινότητα.
Εδώ εμείς/εσείς/ο καθένας γράφουμε οδηγούς, υποστηρίζουμε χρήστες, μεταφράζουμε το σύστημα, το προωθούμε και γενικά ασχολούμαστε ενεργά με αυτό σε όποιον τομέα μπορούμε. Και τι βλέπεις μετά από όλα αυτά; Μία έκδοση με ένα τέτοιο πρόβλημα που για να γράψεις ένα κείμενο πρέπει να χαλάσεις τον διπλάσιο και τον τριπλάσιο χρόνο από ότι θα σου έπαιρνε υπό κανονικές συνθήκες. Το αναφέρεις και τι παίρνεις ως απάντηση;
We are going to have to discuss this and aim to land a fix in for 14.04 as there is no time for 13.10

Δεν θα το σχολιάσω αυτό για ευνόητους λόγους.
Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ με το "τα έχω πάρει...". :P

Πλέον παρακολουθώ με μεγάλη περιέργεια τις εξελίξεις πάνω σε αυτό το θέμα, όχι για να δω αν και πότε θα επιλυθεί, αλλά για να δω μέχρι που θα φτάσει αυτός ο παραλογισμός και πότε θα δωθεί επιτέλους η απαραίτητη προσοχή που απαιτεί ένα τέτοιο πρόβλημα.

Το συμπέρασμα όλων των παραπάνω, είναι ότι ασχέτως αν εγώ ή εσεις συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τις επιλογές της Canonical, είναι επιλογές που αφορούν το μέλλον της τεχνολογίας και όχι το παρόν. Είναι φυσιολογικό μία εταιρία να κάνει κινήσεις για το μέλλον για να μην πιαστεί απροετοίμαστη όταν αυτό έρθει.
Εκείνη τη στιγμή θα φανεί αν οι επιλογές είναι σωστές οι λάθος γιατί τώρα είμαστε σε περίοδο μετάβασης και πιστεύω πως θα στρώσει η κατάσταση με τον καιρό.
Προς το παρόν τη δουλειά μας την κάνουμε, ο XMir δεν είναι default, οι υπολογιστές μας λειτουργούν μία χαρά αν εξαιρέσουμε το bug με το πληκτρολόγιο.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 16 Οκτ 2013, 23:48

Off topic:
eliasps έγραψε:το να την αγνοούν οι υπεύθυνοι είναι γαϊδουριά (χωρίς παρεξήγηση Φίλιππε )
Bulldonkey's eye mate... :lol:

eliasps έγραψε:Θα μου πει κανείς, για να απαντήσει κάποιος στην παραπάνω ερώτηση θα πρέπει να είναι προγραμματιστής. Ίσως.
Μπααα, μάλλον επιχειρηματίας...
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό Learner » 16 Οκτ 2013, 23:50

fkol k4 έγραψε:...μιας και η GPL v3 τον αναγκάζει να ανοίξει τον κώδικα πολλών κρυφών (ως τώρα) σημείων.

Σωστό, γι' αυτό το λόγο και ο πυρήνας (linux kernel) έχει παραμείνει σε GPL v2 και δεν πέρασε στην 3η έκδοση. Δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από ευρεία γκάμα συσκευών. ;)

Σε ότι αφορά το όλο θέμα, προσωπικά (το έχω πει αρκετές φορές) δεν θα προτείνω την 13.10 σε κάποιον νέο χρήστη για εγκατάσταση. Θα του προτείνω την 12.04 LTS ή την 13.04 με την σημείωση ότι θα λήξει τον Γενάρη του '14.

Σε ότι αφορά το bug ως bug, ας μην το κάνουμε μεγάλο θέμα. Υπάρχουν πολύ χειρότερα bugs στο Linux που δεν έχουν λυθεί εδώ και χρόνια. Με τα σημαντικότερα από αυτά να είναι η ελλειπή υποστήριξη σε κάρτες γραφικών - ασύρματες κάρτες δικτύου.. κλπ.
Απλά ως χρήστες που μας ενδιαφέρει η διανομή και μας επηρεάζει το bug, πιστεύω πως πρέπει να κάνουμε όσες περισσότερες αναφορές μπορούμε (εκτός και αν κάποιος μπορεί να συμμετέχει και προγραμματιστικά) για να επιλυθεί.

Η Canonical ναι, αποφάσισε να πάει «κόντρα στο ρεύμα» του Wayland και του Systemd (και του SysV init) φτιάχνοντας δικά της εργαλεία. Αυτή είναι και φιλοσοφία του ΕΛ/ΛΑΚ , σωστά; Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό. Έτσι γινόταν κι έτσι γίνεται κι έτσι θα γίνεται πάντα στο ΕΛ/ΛΑΚ.
Μερικοί έχουν πει πως αυτού του είδους η φιλοσοφία είναι που κρατά το Linux σε τόσο μικρά ποσοστά χρήσης (δεν θα διαφωνήσω και πολύ).

eliasps έγραψε:Off topic:
@nbagi η αλλαγή που έκανες στον τίτλο θα πρέπει να γίνει στην αρχική (πρώτη) δημοσίευση του νήματος για να εφαρμοστεί καθολικά.
Τώρα φαίνεται μόνο στην τελευταία σου δημοσίευση.

Βέβαια ο τίτλος είναι δική σου απόφαση, αλλά προτείνω κάτι όπως «Σχολιασμός του Bug #1228422 και των αλλαγών στο Ubuntu», γιατί το «Τα έχω πάρει...» αμέσως δίνει μία αρνητική νότα στο θέμα.

Off topic:
Να πω εδώ πως τον τίτλο στην αρχική δημοσίευση τον άλλαξα εγώ. Δεν ξέρω αν έχει δικαιώματα αλλαγής ο nbagi (ας μας πει ο ίδιος, αν υπάρχει το κουμπί επεξεργασία και αν του επιτρέπει να παρέμβει στον τίτλο. Λογικά πρέπει να υπάρχει αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος) , λόγω της διάσπασης. Τον άλλαξα βάσει του τίτλου που έβαλε στο τελευταίο ποστ. Ωστόσο μπορεί να τον αλλάξει και να τον κάνει όπως θέλει.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό lucinos » 17 Οκτ 2013, 01:09

Learner έγραψε:Σε ότι αφορά το bug ως bug, ας μην το κάνουμε μεγάλο θέμα. Υπάρχουν πολύ χειρότερα bugs στο Linux που δεν έχουν λυθεί εδώ και χρόνια. Με τα σημαντικότερα από αυτά να είναι η ελλειπή υποστήριξη σε κάρτες γραφικών - ασύρματες κάρτες δικτύου.. κλπ.


Η ελλιπής υποστήριξη σε κάρτες γραφικών - ασύρματες κάρτες δικτύου.. κλπ δεν είναι μπαγκ, είναι ελλιπής υποστήριξη. Τα τελευταία μπαγκ που θυμάμαι να με έχουν αγγίξει ή να έχουν αγγίξει γνωστό μου είχαν να κάνουν με το πρόβλημα ενεργειακής κατανάλωσης σε λάπτοπ και με προβληματική λειτουργία usb θυρών (το πρώτο έχει βελτιωθεί και δεν αφορά όλα τα λάπτοπ και το δεύτερο έχει λυθεί νομίζω)

Προσωπικά ελπίζω κάποια στιγμή η AMD να πάρει μια γενναία απόφαση που θα είναι και σωτήρια για την ίδια και να υποστηρίξει ανοιχτά και πλήρως το ελεύθερο λογισμικό. Δεν το βλέπω πολύ σύντομα δυστυχώς αλλά θέλω να έχω και εγώ τις ελπίδες μου. Μέχρι τότε αναγκαστικά λέω intel για χαμηλές επιδόσεις και nvidia για ψηλές (αλλά με κλειστούς οδηγούς). Δυστυχώς υπάρχει ολιγοπώλιο. Στους διανομείς που το ολιγοπώλιο δεν είναι τόσο σφιχτό η Canonical έχει δυστυχώς αποτύχει οικτρά και δεν καταλαβαίνω γιατί (είναι θέμα αδιαφορίας και λάθος αντιλήψεων μάλλον).

Προσωπικά από το 2011 την κάνω από το ubuntu και θα έλεγα ότι είναι καλή ιδέα να την κάνει περισσότερος κόσμος και να δει και άλλες δυνατότητες. Εδώ στο φόρουμ βλέπω κάποια άτομα που μάλλον αγαπάνε το ubuntu αλλά διατηρούν κάποια λογική (πχ fkol) και κάποια άλλα που υποστηρίζουν το ubuntu με, ας το πω ευγενικά, υπέρμετρο ζήλο εμφανίζοντας το άσπρο μαύρο ονόματα δε λέμε.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό eliasps » 17 Οκτ 2013, 01:26

Ας μην ξεφύγουμε χαρακτηρίζοντας τη στάση όσων συμμετέχουν στην κουβέντα, αλλά τις καταστάσεις και τα γεγονότα.
Να πω πως σε τέτοια θέματα εύκολα οι διαφωνίες μετατρέπονται σε κάτι περισσότερο και είναι στο χέρι μας να το αποφύγουμε αυτό.
Αυτό το γράφω με την καλύτερη πρόθεση και για να προλάβω, ή να ελαχιστοποιήσω αν θες οποιαδήποτε πιθανότητα υπάρχει να εξελιχθεί η συζήτηση σε flame.

Στο θέμα, δεν χρειάζεται κάποιος να "την κάνει" από το Ubuntu για να δει άλλες δυνατότητες. Μπορεί να τις βλέπει παράλληλα.
Μπορεί η Canonical να έχει κάνει κάποιες λάθος επιλογές κατά τη γνώμη μας (ή και όχι), αλλά δεν παύει να διατηρεί το Ubuntu ακόμα πρώτο στην λίστα με τις διανομές από άποψη ευκολίας χρήσης και διαχείρισης. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που έχει ακόμα τέτοια ποσοστά χρήσης.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 17 Οκτ 2013, 02:32

Το θέμα είναι ότι η Canonicla πρόσφατα βγήκε από το αυτό και κάνει Μπαμ. Έχει μπροστά της MS, Apple, Google. Και βιάζεται να τις χτυπήσει. Μερικές ιδέες είναι καλές (Ubuntu phone που δεν θέλει καθόλου pushbutton) Αλλά το κάνει βιαστικά και βιάζεται να βγάλει καινοτομία. MS Windows, Apple κλπ κλπ βγήκαν με προσεχτικό σχεδιασμό. Ακόμη εφόσον έχει έτοιμες λύσεις ήδη Wayland κλπ κλπ γιατί ανακαλύπτει τον τροχό από την αρχή;

Όσο και για τους 2 display managers we still we're stuck to Xorg fow now fellows. Είναι 20+ Χρόνια ο άτιμος...
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό simosx » 17 Οκτ 2013, 02:43

lucinos έγραψε:Η ελλιπής υποστήριξη σε κάρτες γραφικών - ασύρματες κάρτες δικτύου.. κλπ δεν είναι μπαγκ, είναι ελλιπής υποστήριξη.

Στο χώρο του προγραμματισμού ελεύθερου λογισμικού, «bug» είναι ό,τι πάει στο bugzilla. Κάποια μπορεί να είναι τύπου feature request, ωστόσο επικρατεί ο όρος bug για όλα. Στο Trac τα λένε issues, στο Eclipse tasks, κτλ.

Για τις κάρτες γραφικών και τις κάρτες δικτύου, πρόκειται για σφάλματα/bugs. Η συγγραφή του Mir/XMir κατάφερε να αναδείξει σφάλματα/bugs στους οδηγούς των καρτών γραφικών, που μπαίνουν στη διαδικασία διόρθωσης. Αυτό με τις κάρτες γραφικών Radeon HD και την εξοικονόμηση ενέργειας, ήταν χαρακτηριστικό που έλειπε (οπότε feature request) και δεν είχε γραφτεί ακόμα.

lucinos έγραψε:Προσωπικά ελπίζω κάποια στιγμή η AMD να πάρει μια γενναία απόφαση που θα είναι και σωτήρια για την ίδια και να υποστηρίξει ανοιχτά και πλήρως το ελεύθερο λογισμικό.

Μεταξύ NVidia και AMD/ATI, η AMD/ATI υποστηρίζει καλύτερα το ελεύθερο λογισμικό με την παροχή πληροφοριών τεκμηρίωσης των προϊόντων, καθώς και με την απασχόληση προγραμματιστών εδώ και χρόνια για να γράφουν τον ελεύθερο οδηγό. Η NVidia μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες δεν διέθεσε προγραμματιστικές πληροφορίες, ούτε πλήρωσε τα έξοδα προγραμματιστή για να γράψει το nouveu. Ο ανοιχτός οδηγός της AMD/ATI είναι σε καλύτερη κατάσταση από τον ανοιχτό για NVidia. Ωστόσο, ο κλειστός της NVidia φαίνεται να είναι καλύτερος όλων. Η δε AMD/ATI έδωσε πρόσφατα όλο το βάρος για τα PS4/XBoxOne, που και τα δύο έχουν επεξεργαστή+γραφικά από την ίδια.

lucinos έγραψε:η Canonical έχει δυστυχώς αποτύχει οικτρά

Αυτή είναι μια άποψη από τις πολλές που διατυπώνονται. Εκείνη η άλλη εταιρία, με ανοικτό λογισμικό, δηλαδή η Google με το Android, που καθορίζει μόνο η ίδια την κατεύθυνση του λειτουργικού συστήματος, φαίνεται να τα πηγαίνει αρκετά καλά.
Θα ήταν καλό τουλάχιστον να αισιοδοξούμε στο έργο που γίνεται για το ελεύθερο λογισμικό, από κάθε πλευρά. Και να αναμένουμε το αποτέλεσμα.

lucinos έγραψε:και κάποια άλλα που υποστηρίζουν το ubuntu με, ας το πω ευγενικά, υπέρμετρο ζήλο εμφανίζοντας το άσπρο μαύρο ονόματα δε λέμε.


Η ατάκα «ονόματα δε λέμε» είναι κλασσικό pattern συμπεριφοράς όπου η συζήτηση έχει πια παρεκκλίνει. Godwin's law φορ δε γκρικς.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό Learner » 17 Οκτ 2013, 03:04

lucinos έγραψε:Η ελλιπής υποστήριξη σε κάρτες γραφικών - ασύρματες κάρτες δικτύου.. κλπ δεν είναι μπαγκ, είναι ελλιπής υποστήριξη.

Για μένα η ελλιπής υποστήριξη είναι BUG. Όταν μια κάρτα δουλεύει και άλλη βγάζει 100 προβλήματα (από διαχείριση ενέργειας - 3D γραφικά - Corrupted περιβάλλον εργασίας ..κλπ), τότε είναι bug. (μιλάω για τους ανοιχτούς οδηγούς βεβαίως, βεβαίως).

Learner έγραψε:Σε ότι αφορά το όλο θέμα, προσωπικά (το έχω πει αρκετές φορές) δεν θα προτείνω την 13.10 σε κάποιον νέο χρήστη για εγκατάσταση.

Και για να ελαφρύνουμε λίγο την κουβέντα, να ένας λόγος που δεν θα την προτείνω. :lol:
Τώρα είναι μόνο για γέλια.. είναι και για κλάματα.. δεν ξέρω.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 17 Οκτ 2013, 10:51

Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Τα έχω πάρει με αυτό το bug (αλλαγή διάταξης πληκτρολογί

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 17 Οκτ 2013, 12:51

Αυτό σηκώνει:
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά