Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 28 Νοέμ 2013, 15:50

Είμαι εδώ στο φόρουμ μέλος από τα τέλη του 2010. Δεν ήμουν ενεργός πάντα, μάλλον θα έλεγα πως είμαι ενεργός περί τους 20+ μήνες. Απ' ότι θυμάμαι τουλάχιστον.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως υπάρχουν κάποια άτομα, 5-6 τον αριθμό περίπου(ίσως και λίγο παραπάνω), που απαντούν σε ερωτήσεις και προβλήματα μελών. Μέσα σε αυτούς, κι εγώ. Μιλάμε για ένα φόρουμ με πάνω από 11.000 εγγεγραμμένα μέλη. Δεν μπορεί να είναι μόνον 7-8 αυτοί που συμμετέχουν ενεργά.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτό. Αυτού το είδους το «μονοπώλιο». Όταν ξεκίνησα να συμμετέχω στο φόρουμ με αυτή την «ιδιότητα» ξεκίνησα. Να προσφέρω απαντήσεις σε διάφορες ερωτήσεις (και μέσα από το ψάξιμο που έκανα για να βρω την σωστή απάντηση, μάθαινα κιόλας). Όποτε δεν ήμουν σίγουρος απλά έβαζα το «αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος...».
Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν γιατί όλα τα μέλη δεν συμμετέχουν ενεργά σε διάφορες ερωτήσεις που γίνονται. Υπάρχει μια πιθανότητα να φταίμε κι εμείς. Αυτοί οι 5-6 που ξεκινάμε συνήθως να απαντάμε αμέσως σε ερωτήσεις, για τις οποίες γνωρίζουμε τις απαντήσεις. Και να ξεκινάμε όμως, γιατί δεν παρεμβαίνει και κάποιος άλλος που ξέρει; Δεν ξέρει ; Κανένας δεν ξέρει για κανένα θέμα ; Δεν μπορεί.
Δείτε εδώ ένα παράδειγμα (δεν είναι το μοναδικό βέβαια, απλά είναι το πιο φρέσκο). Δηλαδή έλεος, έχουμε φτάσει τις 9 σελίδες περίπου και κάνουμε συζήτηση μεταξύ μας. Δεν υπάρχει άλλος στο φόρουμ που να έχει ιδέα περί του θέματος ; Σοβαρά ; Κανείς ;

Ναι ξέρω, υπάρχει η πιθανότητα να πει κάποιος «δεν θέλω να διακόψω την ροή»... όχι δεν διακόπτεις καμιά ροή. Αν κάνεις ένα ποστ που μπορεί να βοηθήσει, να πεις την γνώμη σου και ειδικά αν ξέρεις την λύση να την παραθέσεις.
Δηλαδή στο συγκεκριμένο θέμα αναρωτήθηκα «είμαι μόνος μου σε αυτό το φόρουμ; » . Το ίδιο πιθανών να αναρωτήθηκε και το μέλος που έκανε την ερώτηση.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 28 Νοέμ 2013, 16:33

Προσωπικά όταν γνωρίζω κατι θα βοηθήσω. Ακομα και αν δεν ειμαι 100% σιγουρος. Αν είμαι 100% σιγουρος θα ετοιμασω μεχρι και οδηγό.
Όσο μπορώ και όταν μου το επιτρέπουν οι συνθήκες και ο χρόνος μου. Ο λόγος, αυτος που ανεφερες πιο πανω. Οταν και εγω ηρθα στο φορουμ ημουν ασχετος και αν απεκτησα καποια γνωση τη χρωσταω σε εσας. Οπότε κοιταω να ανταποδίδω.

Στο συγκεκριμένο θεμα που παραθέτεις, εγω προσωπικά δεν μπορω να βοηθήσω. Κατι που ηθελα να προτεινω το εκανες ηδη εσυ, και απο εκει και πέρα οι γνωσεις σου ειναι πολύ ανωτερες απο τις δικές μου σε τετοια θεματα.
Οπότε λεω, αφού το εχει αναλάβει ο learner, τότε τί δουλειά εχω να ανακατευτω κι εγω. Ισως λάθος μου. Ισως θα έπρεπε να ψαχτω παραπανω μονος μου και να βοηθήσω. Αυτο που κανω σιγουρα ειναι να παρακολουθω το θέμα και να μαθω απο την πορεία/λύση του.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό eliasps » 28 Νοέμ 2013, 16:39

Μπείτε στον κόπο να διαβάσετε αυτή τη συζήτηση, ακόμα και αν νομίζετε πως δεν σας αφορά.

Προσωπικά προσπαθώ να απαντάω σε θέματα που αφορούν κάθε είδους προβλήματα με την προϋπόθεση πως ακόμα και αν δεν γνωρίζω ποιο είναι το πρόβλημα, να έχω κάποια ιδέα για το πως να το διαπιστώσω, όπως εδώ, που δεν έχω ιδέα για το τι πρόβλημα υπάρχει αλλά πρότεινα κάποιες ενέργειες χωρίς αποτελέσματα. Αν δεν γνωρίζω ποιο είναι το πρόβλημα και κυρίως, αν δεν έχω κάποια ιδέα για το που να κοιτάξω για να το βρω, δύσκολα θα απαντήσω.

Άσχετα με το αν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο, μέτριο ή αρχάριο σχετικά με το Linux, ορίστε πως ακριβώς εξελίχθηκα μέσα από την πορεία μου στο forum τα τελευταία 2 χρόνια που είμαι μέλος:
  • Τις πρώτες ημέρες:
    • Άρχισα να διαβάζω όλα τα θέματα που δημοσιεύονταν χωρίς να απαντάω σε κανένα.
    • Συνέχισα να διαβάζω όλα τα θέματα και άρχισα να απαντάω σε κάποια των οποίων οι λύσεις ήταν προφανείς ή εύκολες.
  • Τις επόμενες (όχι και τόσο πρώτες) ημέρες:
    • Συνέχισα να διαβάζω τα θέματα και για το κάθε ένα άρχισα να ψάχνω στη Google για λύσεις, δεν απάνταγα όμως.
    • Αργότερα, συνέχισα να διαβάζω τα θέματα και άρχισα να απαντάω επιλεκτικά σε κάποια των οποίων τις λύσεις έψαχνα στη Google και τις δοκίμαζα στον υπολογιστή μου για επιβεβαίωση, πριν τις προτείνω. Αυτό επέφερε μερικά προβλήματα στον δικό μου υπολογιστή, ψάχνοντας για λύσεις έμαθα να χρησιμοποιώ σωστά το τερματικό.
    • Συνέχισα να απαντάω σε περισσότερα θέματα πάντα με οδηγό τα σχετικά αποτελέσματα από τη Google και τα κοινά σημεία των προβλημάτων ενός μέλους με άλλα προβλήματα στα αποτελέσματα.
    • Απέκτησα έτσι κάποια κρίση για την κατάσταση των προβλημάτων.
  • Μεταβατικά στις επόμενες ημέρες, αφού απαντούσα, έψαχνα, συνήθισα την χρήση των εντολών και κατάλαβα τι κάνει η κάθε μία.
  • Τον τελευταίο καιρό έως και σήμερα:
    • Σπάνια χρησιμοποιώ την αναζήτηση εκτός και αν τα βρω μπαστούνια.
    • Όταν διαβάζω ένα πρόβλημα αρχίζω και υποψιάζομαι τι μπορεί να πηγαίνει στραβά και αρχίζω να ελέγχω μία μία τις περιπτώσεις.
    • Αν κάποια δώσει στοιχεία ευθύνης, τότε εμβαθύνω και μέχρι να εντοπιστεί ακριβώς το πρόβλημα.
    • Αν καμία δεν δώσει στοιχεία, τότε αρχίζω και ψάχνω στη Google για εναλλακτικές.
    • Οι απαντήσεις και οι εμπειρίες άλλων ενεργών μελών στο φόρουμ ακόμα συνεχίζουν και αποτελούν πυξίδα.

Ότι έχω μάθει έως και σήμερα, άσχετα αν είναι ελλιπής γνώση ή όχι, δεν το έμαθα μόνος μου με διάβασμα χωρίς λόγο. Το έμαθα επειδή έψαχνα για λύσεις στα προβλήματα των μελών του forum.
Πολλές φορές δεν τα καταφέρνω, τι να κάνουμε. Προσπαθώ όσο μπορώ.
Μέσω των αναζητήσεων που έκανα για να βρω απαντήσεις για προβλήματα που αναφέρονταν εδώ, μέσω των λύσεων που πρότειναν άλλοι, μέσω δοκιμών όσων διάβαζα στον υπολογιστή μου, έφτασα σε ότι σημείο βρίσκομαι. Ουσιαστικά μέσω ενασχόλησης με τα αντικείμενα της κοινότητας.

Kαταλήγω στο ότι μέσα στο forum και μέσα από το forum εξελίχθηκα σχετικά με το ελεύθερο λογισμικό και το Ubuntu.
Βέβαια, κάποια μέλη μου έδωσαν και το σπρώξιμο που χρειαζόμουν για να συνεχίσω και τους ευχαριστώ για αυτό.

Δεν αποτελώ ιδιαίτερη περίπτωση, πιστεύω πως αν ο καθένας έκανε το ίδιο, με αργά και σταθερά βήματα, αργά ή γρήγορα θα άρχιζε να εξοικειώνεται και να συμμετέχει στην αντιμετώπιση προβλημάτων, άσχετα αν μπορούσε να λύσει προβλήματα ή όχι, θα έκανε την προσπάθεια.

Φυσικά υπάρχουν τομείς όπου δεν έχω εμβαθύνει τις γνώσεις μου. Παράδειγμα ενός είναι το παράδειγμα του Learner, που επικεντρώθηκε στο θέμα των οδηγών nVidia για τις οποίες δεν έχω καμία γνώση. Ο λόγος που δεν έχω γνώση δεν είναι η βαρεμάρα, αλλά δεν έχω δει στην πράξη ότι διαβάζω γιατί πολύ απλά δεν έχω nVidia.
Κανείς δεν τα γνωρίζει όλα, ο καθένας μπορεί να μαθαίνει αυτό που τον αφορά και κάποια πράγματα παραπάνω.
Άμα κάποιος έχει nVidia, μπορεί να μάθει πράγματα για τους οδηγούς της και τις κάρτες γενικότερα και άμα δει σχετικό πρόβλημα θα μπορεί να βοηθήσει λόγω εμπειρίας.
Άμα κάποιος άλλος έχει AMD/ATI, μπορεί να μάθει πράγματα για τους οδηγούς της και τις κάρτες γενικότερα και άμα δει σχετικό πρόβλημα θα μπορεί να βοηθήσει λόγω εμπειρίας.
Έτσι καλύπτονται όλα τα θέματα, αντιμετωπίζονται όλα τα προβλήματα και υπάρχουν περισσότερα μέλη.

Αυτό το νήμα δεν αφορά τα χ, ψ μέλη, αλλά αν τα χ,ψ μέλη μπουν στην διαδικασία να το διαβάσουν τότε κάτι θετικό θα βγει.

Το θέμα είναι να μπει κάποιος στην διαδικασία να κάνει τα παραπάνω.
Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 28 Νοέμ 2013, 21:44

Η συμμετοχή κάποιων χρηστών αν θα μπορούσαμε να το σχηματοποιήσουμε είναι ένας κύκλος .
Ένας κύκλος που κάποιες χρονικές περίοδοι έχει ο χρήστης αυξημένη ενεργή συμμετοχή , κάποιες άλλες να απέχει .
Εάν με ρωτούσε κάποιος :
"-100.000 μέλη η' 100 μέλη ενεργά ; " θα απαντούσα φυσικά τα 100 ενεργά .
Οι αριθμοί μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να δίνουν αποτελέσματα αλλά σε τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική παρουσία .
Μην ξεχνάμε όμως ότι , είμαστε και εδώ μια μικρή κοινωνία με όλα τα θετικά και αρνητικά .
Συμμετοχή δεν είναι μόνο η επίλυση προβλημάτων , συμμετοχή είναι και η παρουσία στις όποιες εκδηλώσεις οργανώνονται .
Ας βοηθήσουμε ΟΛΟΙ με την συμμετοχή μας την προσπάθεια που γίνεται .
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 28 Νοέμ 2013, 22:23

madvinegar έγραψε:Οπότε λεω, αφού το εχει αναλάβει ο learner, τότε τί δουλειά εχω να ανακατευτω κι εγω. Ισως λάθος μου.

Λάθος σου ναι. Δικό σου και όσων κάνουν το ίδιο. Δεν έχει αναλάβει τίποτα ο Learner και κανένας Learner. Δεν «δουλεύουμε» εργολαβία.

ubuderix έγραψε:Εάν με ρωτούσε κάποιος :
"-100.000 μέλη η' 100 μέλη ενεργά ; " θα απαντούσα φυσικά τα 100 ενεργά .

Το ίδιο είχε απαντήσει κάποτε και ο Ναπολέων :)

Την συζήτηση αυτή την άνοιξα επίτηδες για να τοποθετηθούμε, να δούμε τι φταίει (αν φταίει). Είναι εντελώς δυσανάλογα τα ποσά. 11.000 μέλη και 7-8 ενεργά.
Φόρουμ δεν είμαστε ; Στα φόρουμ (ή fora) αυτό δεν κάνουν ; Συζητάνε.
Ας δούμε λοιπόν που θα καταλήξουμε.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό konnn » 28 Νοέμ 2013, 22:34

ubuderix έγραψε:Εάν με ρωτούσε κάποιος :
"-100.000 μέλη η' 100 μέλη ενεργά ; " θα απαντούσα φυσικά τα 100 ενεργά .


Αυτό βέβαια όπως είπε και ο Γιώργος έχει δυο πλευρές. Τα 10000 μέλη μας δείχνει κατά κάποιο τρόπο τη δημοτικότητα της διανομής.
Κάτι άλλο, θα μπορούσε κάποιος, μάλλον κάποιος διαχειριστής, να αντιπαραβάλει τα usernames του φόρουμ με αυτά των κ. δικτύων του ubuntu-gr; Ίσως με αυτό διαπιστωθεί μετακίνηση της κίνησης προς αυτά. Δε γνωρίζω ιδιαίτερα από τα κοιν. δίκτυα οπότε μπορεί να είναι ελαφρώς άστοχο αυτό που λέω.
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό simosx » 29 Νοέμ 2013, 03:17

Υπάρχουν αρκετοί χρήστες Ubuntu στην Ελλάδα, και σίγουρα αρκετοί δεν έχουν καν γραφτεί στο φόρουμ.
Υπενθυμίζω τη σελίδα με τα στατιστικά για την Ελλάδα,
http://clicky.com/marketshare/gr/operat ... ems/linux/

Άραγε, μας διαβάζει τώρα κάποιος που χρησιμοποιεί Ubuntu αλλά δεν χρειάστηκε να γραφτεί; ;-)
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Lionux » 29 Νοέμ 2013, 04:20

Είμαι εγγεγραμμένος αρκετό διάστημα στο φορουμ , έχω κάνει λίγα ποστ κ αυτό οφείλεται στο γεγονός πως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις , καθώς επίσης κ στο ότι με τον γραπτό λόγω δεν τα πάω καλά ! Παρόλαυτα παρακολουθώ διαρκώς το φορούμ . Ίσως να υπάρχουν κ άλλοι σαν έμενα κ ενδεχομένως να είναι πολλοί ! Ενδιαφέρων νήμα πάντως .
Spoiler: show
System: TOSHIBA Satellite A300
Distro: Ubuntu 14.04.5 trusty
Kernel: 3.13.0-107-generic
Desktop: KDE 4.13.3
Bios: INSYDE version: 2.20
CPU:Dual core Intel T3400
Graphics Card:[AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470]
Audio Card: Intel 82801
Network Card: Qualcomm Atheros AR928X driver: ath9k
Επιπεδο linux:Μεσο
Aγγλικα:Μετρια
Προγραμματισμος:Oχι
Άβαταρ μέλους
Lionux
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009, 02:26
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 29 Νοέμ 2013, 10:44

Learner έγραψε:Οπότε λεω, αφού το εχει αναλάβει ο learner, τότε τί δουλειά εχω να ανακατευτω κι εγω. Ισως λάθος μου.



Ετσι οπως το εχεις κόψει το κομματι, δεν φαινεται το όλο σκεπτικό μου. Το σωστο αποσπασμα ειναι αυτο:

Στο συγκεκριμένο θεμα που παραθέτεις, εγω προσωπικά δεν μπορω να βοηθήσω. Κατι που ηθελα να προτεινω το εκανες ηδη εσυ, και απο εκει και πέρα οι γνωσεις σου ειναι πολύ ανωτερες απο τις δικές μου σε τετοια θεματα.
Οπότε λεω, αφού το εχει αναλάβει ο learner, τότε τί δουλειά εχω να ανακατευτω κι εγω. Ισως λάθος μου.


Και ξαναλεω, όπου ξερω και μπορω να βοηθησω εστω και λιγο, θα το κανω. Οταν δεν γνωρίζω τιποτα πιστευω ειναι καλυτερο να ειμαι απλά παρατηρητης (μπας και μαθω κατι και βοηθησω στο μελλον καποιον με παρομοιο προβλημα) παρά να αρχισω να πετάω ασχετες εντολές και να προκαλέσω περισσοτερη ζημιά στο συστημα του αλλου.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 29 Νοέμ 2013, 14:42

madvinegar έγραψε:Ετσι οπως το εχεις κόψει το κομματι, δεν φαινεται το όλο σκεπτικό μου. Το σωστο αποσπασμα ειναι αυτο:

Ναι,
εσύ έγραψες για το συγκεκριμένο κομμάτι, εγώ το γενίκευσα επίτηδες. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι απλώς ένα παράδειγμα (το πιο πρόσφατο σε ότι αφορά εμένα), γι' αυτό το παρέθεσα.
Το πρόβλημα δεν έγκειται στο συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά γενικά - σε πολλά κομμάτια.

Έχω μια εντύπωση ότι ο konnn έχει κάποιο δίκιο. Παλαιότερα που δεν είχαν τόση μεγάλη απήχηση τα κοιν.δίκτυα , μαζευόντουσαν και συμμετείχαν περισσότεροι στο φόρουμ. Ωστόσο παρακολουθώντας και το ubuntuforums.org δεν βλέπω κάποια αξιοσημείωτη μείωση εκεί. Παρόλο τα κοιν.δίκτυα, παρόλο το Askubuntu , το discrouse και άλλα sites που άνοιξαν, παραμένει σε υψηλά επίπεδα τόσο επισκεψιμότητας όσο και συμμετοχής.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά