Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Νοέμ 2013, 18:02

ubuderix έγραψε:Σαββάτο απόγευμα ,εγγεγραμένα μέλη και επισκέπτες .Τα σχόλια περιττά .



Από το access_log που διατηρεί ο web server, μπορούμε να εξάγουμε στοιχεία για τους επισκέπτες.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 01 Δεκ 2013, 11:07

TL;DR: αν το φόρουμ γίνει καθαρά κέντρο τεχνικής υποστήριξης, θα σβήσει γρήγορα.



Μιας και τον τελευταίο καιρό κι εγώ δεν είμαι τόσο ενεργός όσο παλιότερα, ας γράψω κι εγώ δυο-τρία (ή λίγο παραπάνω...) πραγματάκια.

Εγγράφηκα στο φόρουμ πριν σχεδόν τρία χρόνια, τέλη Φεβρουαρίου του 2011.
Πριν την εγγραφή μου για καμιά δεκαριά ημέρες, έμπαινα στο φόρουμ ως επισκέπτης και διάβαζα οδηγούς του φόρουμ μιας και είχα αποφασίσει να εγκαταστήσω Ubuntu και ήθελα να μάθω από πριν τι πρέπει να κάνω.
Την εγγραφή την έκανα για πρακτικούς κυρίως λόγους, μιας και είναι πιο εύκολο να περιηγείται κανείς στο υλικό του φόρουμ όντας μέλος από ότι όντας επισκέπτης.

Αρχές του 2011 λοιπόν, ερχόμενος στο forum, βρήκα αρκετά μέλη να συμμετέχουν σε αυτό που λέμε user support. Θεώρησα το γεγονός πολύ υγιές και θέλησα να συμμετέχω κι εγώ, οπότε άρχισα κι εγώ να απαντώ σε ερωτήσεις μελών όταν αφορούσαν «εύκολα» πραγματάκια στην αρχή και όλο και πιο περίπλοκα στη συνέχεια. Η προσπάθειά μου να βοηθήσω στη λύση κάποιου ζητήματος με οδηγούσε στο ψάξιμο και με βοήθησε να μάθω αρκετά πράγματα για το πως λειτουργεί και το δικό μου σύστημα, οπότε το θεωρώ ως θετική εμπειρία παρά το ξενύχτι (ενίοτε) και το άγχος του αν όλα τελικά θα πάνε καλά ή θα τα κάνουμε χειρότερα.

Εδώ όμως θα πρέπει να δούμε και το τι είναι αυτό που κάνει τον καθένα μας να συμμετέχει στο φόρουμ ή στη διαδικασία του user support.
Ξέρω πως κάποια μέλη του φόρουμ έχουν ως κίνητρο συμμετοχής καθαρά την προσφορά προς τον συνάνθρωπο. Μεταξύ τους και ο Νίκος (Learner). Ενώ όμως αυτή είναι η πιο «ευγενής» μορφή συμμετοχής, δεν ισχύει για όλους κάτι τέτοιο.
Αν και πιθανώς θα φανεί κυνικό (και μάλλον είναι), προσωπικά δεν έχω αυτό το κίνητρο. Στην πραγματικότητα, όσον αφορά μέλη που δεν γνωρίζω είτε προσωπικά είτε μέσω ανταλλαγής απόψεων μέσα στο φόρουμ, δεν δίνω δεκάρα για τα ubunto-προβλήματα που αντιμετωπίζουν, ενώ τα μέλη με τα οποία έχω κάποια επαφή, δεν έχουν ανάγκη τις δικές μου γνώσεις, οι περισσότεροι ξέρουν αρκετά πράγματα παραπάνω από εμένα.
Οπότε,εξ' ορισμού, δεν συμμετέχω στο φόρουμ για να απαντώ σε ερωτήσεις.

Οπότε, περνάμε στο ερώτημα του γιατί συμμετέχουμε στο φόρουμ.

Προσωπικά, αυτό που έχω σκοπό είναι να περνάω κάποιες ευχάριστες ώρες με άτομα που έχουμε ένα κοινό χόμπυ (το Linux στη συγκεκριμένη περίπτωση), είτε συζητώντας θέματα σχετικά με το χόμπυ αυτό, είτε με αφορμή αυτό να βρούμε και άλλα ενδιαφέροντα θέματα. Επίσης, να βοηθήσω (όσο μπορώ) όποιον θέλει να εμβαθύνει λίγο παραπάνω και έτσι να γίνει μέλος της παρέας του κοινού χόμπυ.
Παρεμπιπτόντως, όσο είμαι συνδεδεμένος στο φόρουμ, συμμετέχω και σε αυτό που λέμε user support (αν ξέρω το θέμα).

Το πρόβλημα είναι πως η παρέα αυτή όλο και μικραίνει. Μέλη (όπως πχ medigeek, vagrale13, Epirotes, pros, ThP, ALdaperan, monkgr, Makis M1 και διάφοροι άλλοι που μου διαφεύγουν προς στιγμήν) που κάποτε συμμετείχαν ενεργά (όχι απαραίτητα στο κομμάτι του user support, αλλά στη γενικότερη ομάδα του φόρουμ) για διαφόρους λόγους δεν συμμετέχουν πλέον, οπότε η ομάδα του κοινού χόμπυ έχει πλέον μικρύνει αρκετά.

Το φόρουμ έχει επικεντρωθεί στο θέμα της υποστήριξης χρηστών και αυτό δεν είναι καθόλου ενδιαφέρον αν δεν είσαι πραγματικός αλτρουϊστής (κι εγώ δεν είμαι) και δεν προσελκύει άτομα που δεν έχουν εμπειρία στο Ubuntu.
Πιστεύω πως αν χαλαρώσουμε λιγάκι, το φόρουμ θα αναζωογονηθεί αρκετά.

Και μερικές παρατηρήσεις:
Learner έγραψε:Δηλαδή στο συγκεκριμένο θέμα αναρωτήθηκα «είμαι μόνος μου σε αυτό το φόρουμ; » .

Δεν είσαι μόνος στο φόρουμ, αλλά πιθανώς να είσαι από τους ελάχιστους που γυρνώντας από τη δουλειά, πιάνουν 2η δουλειά εδώ και το ευχαριστιούνται κιόλας.
the_eye έγραψε:Όσο για την κινητοποίηση νέων μελών και αύξηση των "ενεργών" μελών πιστεύω, ότι οι αριθμοί είναι αυστηροί. Είμαστε ένα πολύ τεχνικό forum με πολύ εξειδικευμένο αντικείμενο. Το γεγονός αυτό από μόνο του περιορίζει, πάρα πολύ την συμμετοχή, αλλά και την γενικότερη εικόνα.

Αυτό είναι δικαιολογία.
Συμμετέχω και στο φόρουμ του moto.gr και εκεί τα πράγματα είναι απείρως πιο τεχνικά από εδώ.
Εδώ, αν κάνεις μια λάθος μετατροπή το πολύ πολύ να χαλάσεις έναν υπολογιστή 500-1500€, και από κάποιον λάθος χειρισμό άντε να χάσεις κάποια αρχεία, και άντε να μείνεις και κάποιο διάστημα χωρίς υπολογιστή.
Εκεί, ένα λάθος σε μια ενέργεια μπορεί να σου κοστίσει ένα μηχανάκι που κοστίζει από 5000-25000€ και ένας λάθος χειρισμός μπορεί να σημαίνει από ένα μήνα στο γύψο εως και το να σε μαζεύουν σε μαύρες σακούλες και να αναπαριστάς την Αννούλα των παλιών μακάβριων ανεκδότων.
Παρόλα αυτά το forum σφύζει από συμμετοχές, γιατί έχει και play, όχι μόνο work.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 01 Δεκ 2013, 11:57

Να γράψω και εγώ την άποψη μου.
fkol k4 έγραψε:περνάμε στο ερώτημα του γιατί συμμετέχουμε στο φόρουμ.

Ενώ έχω ubuntu από το 2008 και ενώ είχα διαβάσει όλα τα θέματα του forum, δεν είχε χρειαστεί να γραφτώ για κάποιο πρόβλημα.
Όταν όμως δεν μπορούσα να εγκαταστήσω την ακατανόμαστη αρχές του 2011 και επειδή θα έπαιρνα καινούργιο υπολογιστή σκέφτηκα, "δεν γράφομαι να είμαι έτοιμος;"
Γράφτηκα λοιπόν και ζήταγα και λάβαινα ασυστόλως βοήθεια, για κοντά ένα χρόνο. Οπότε το φιλότιμο με οδήγησε στο να απαντώ όπου ξέρω και μπορώ, σε όσους ζήταγαν βοήθεια, γιατί και σε εμένα προσφέρθηκε απλόχερα.
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 01 Δεκ 2013, 20:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό OPanos » 01 Δεκ 2013, 16:13

Η περίπτωση, κάποιος να έχει κάνει εγγραφή γιατί ξεκίνησε με Ubuntu, αλλά στην συνέχεια άλλαξε διανομή και δεν ξαναγυρνά, άρα, δεν έχει προβλήματα ή και λύσεις, δεν σου περνάει από το μυαλό βρε Νίκο?

Το πόσα μέλη έχει το forum δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.
Το μόνο νόημα είναι το κλίμα, το moderation και το πως αντιμετωπίζεται κάποιος όταν κάνει τις ερωτήσεις του ή ακόμα και όταν εκφράζει τις επιφυλάξεις / αντιρρήσεις του πάνω σε συγκεκριμένα θέματα.

Επίσης, το πως συμπεριφέρονται ορισμένα μέλη του και σε άλλα fora, δείχνει και τον χαρακτήρα τους αλλά και τον τρόπο σκέψης τους.
Αλίμονο, δεν είμαστε και τόσο μεγάλη κοινότητα και όλοι λίγο πολύ έχουμε ένα στίγμα και από άλλα fora που συμμετέχουμε και δημοσιεύουμε.

;)

Χαίρομαι πάντως που γνωριστήκαμε από κοντά.
Linux: Στο Δημοτικό ┃ Προγραμματισμός: Μπα ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
Laptop :
Arch x64

Intel Core i5-2410M CPU @ 2.30GHz ‖ RAM 3943 MiB ‖ Acer JE70_HR - Acer Aspire 7750G
Catalyst-12.8.1 [AMD Radeon HD 6600M Series] [1002:6741]
Netbook
Arch x64-[XFCE4]
Intel Atom CPU N455 1.66GHz ‖ RAM 983 MiB ‖ Hewlett-Packard 148A - HP Mini 110-3100
Άβαταρ μέλους
OPanos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 17:49
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Δεκ 2013, 17:03

Η άποψή μου σε μεγάλο βαθμό ταυτίζεται με αυτή του fkol k4.
Καταρχήν καλό είναι να θυμόμαστε ότι πρόκειται για forum και όχι για σελίδα τεχνικής υποστήριξης.
Εκ του ονόματός του συνεπάγεται ότι εκτός των αμιγώς τεχνικών θεμάτων, είτε με αφορμή αυτά, είτε και χωρίς συνάφεια απαντώνται και άλλου είδους συζητήσεις και έκθεση απόψεων, οι οποίες εκ του χαρακτήρα που αποδίδεται μέσω του όρου forum, πρέπει να λαμβάνουν υπ' όψιν τις ιδιαιτερότητες της εντοπιότητας.
Κατ' ουσίαν λοιπόν η συμμετοχή στο forum, όπως συνέβαινε με τους Λατίνους ή τους αρχαίους Έλληνες στην αγορά, είναι ένας τρόπος ζωής ή έστω μια μικρογραφία του.
Εσχάτως έχω την αίσθηση ότι συμμετέχω σε forum για w.a.s.p. (white anglo-saxon protestants), τους οποίους παρεμπιπτόντως δεν πολυχωνεύω και όχι σε ελληνικό, στο οποίο είναι αποδεκτή η ιδιαιτερότητα του δικού μας τρόπου σκέψης, ακόμα και οι "ελληνικούρες" μας με τα καλά τους και τα κακά τους.
Η διάθεση του καθενός λοιπόν μπορεί να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, αλλά είναι διαφορετικό να προσπαθείς να επιλύσεις το πρόβλημα του χ-ψ αγνώστου και αλλιώς το πρόβλημα εκείνου με τον οποίο έχεις ανταλλάξει και 2-3 κουβέντες στα πλαίσια μιας συζήτησης.
Και μένα μου λείπουν κάποιοι εξ αυτών που ανέφερε ο Φίλιππος και δεν ξέρω αν η αποχή τους οφείλεται σε έλλειψη χρόνου ή βαριεστημάρα-ξενέρωμα.
Συμφωνώ λοιπόν κι εγώ... "ας χαλαρώσουμε"...
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 01 Δεκ 2013, 17:39

OPanos έγραψε:Η περίπτωση, κάποιος να έχει κάνει εγγραφή γιατί ξεκίνησε με Ubuntu, αλλά στην συνέχεια άλλαξε διανομή και δεν ξαναγυρνά, άρα, δεν έχει προβλήματα ή και λύσεις, δεν σου περνάει από το μυαλό βρε Νίκο?

Πολλά μου έχουν περάσει απ' το μυαλό. Γι' αυτό συζητάμε να δούμε τι γίνεται.
OPanos έγραψε:Το πόσα μέλη έχει το forum δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.
Έχει όταν τα συγκρίνεις με εκείνα που συμμετέχουν. Γιατί μπήκαν στην διαδικασία εγγραφής δηλαδή ; Αφού το φόρουμ είναι ελεύθερο να να το διαβάσεις όλο και χωρίς να κάνεις εγγραφή. Γιατί να δίνω e-mail , επιβαιβεώσεις..κλπ ;

dim459 έγραψε:Η άποψή μου σε μεγάλο βαθμό ταυτίζεται με αυτή του fkol k4.

Ναι, ίσως αυτό να είναι ένα φρένο στην συμμετοχή εδώ μέσα. Το έχουμε κάνει user support εντελώς. Δεν βλέπω όμως και άλλα θέματα να ανοίγουν. Όλο θέματα σχετικά με προβλήματα ανοίγονται.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό asvos » 01 Δεκ 2013, 17:49

Learner έγραψε: Το έχουμε κάνει user support εντελώς. Δεν βλέπω όμως και άλλα θέματα να ανοίγουν. Όλο θέματα σχετικά με προβλήματα ανοίγονται.

Αυτό μετράει;
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=24&t=21708&start=0
Στην ενότητα TIMEOUT ξεκίνησε άσχετα αν κατέληξε ανάμεσα στα προβλήματα.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 01 Δεκ 2013, 18:00

Learner έγραψε:Γιατί μπήκαν στην διαδικασία εγγραφής δηλαδή ; Αφού το φόρουμ είναι ελεύθερο να να το διαβάσεις όλο και χωρίς να κάνεις εγγραφή. Γιατί να δίνω e-mail , επιβαιβεώσεις..κλπ ;

Σαν εγγεγραμμένος ξέρεις ανά πάσα στιγμή ποιες δημοσιεύσεις έχεις διαβάσει και ποιες όχι, μπορείς να πας απευθείας μόνο τις καινούριες δημοσιεύσεις σε ένα νήμα, μπορείς να προσθέσεις θέματα σαν σελιδοδείκτες, προβολή μη επιλυμένων θεμάτων κλπ, κλπ.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 01 Δεκ 2013, 18:29

Off topic:
dim459 έγραψε:Εσχάτως έχω την αίσθηση ότι συμμετέχω σε forum για w.a.s.p. (white anglo-saxon protestants), τους οποίους παρεμπιπτόντως δεν πολυχωνεύω

Γιατί καλέ, μια χαρά παιδιά φαίνονται...
Εικόνα
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό dim459 » 01 Δεκ 2013, 18:49

Off topic:
Χαχαχαχαχαχαχα ! ! !
ΟΚ, αν και προτιμώ το Love Machine και το f*** like a beast (με πας τρεις δεκαετίες πίσω έτσι ; )
Αν δε με απατάει η μνήμη μου ο Blackie Lawless δεν είναι anglo-saxon, έχει ιρλανδική καταγωγή.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά

cron