Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό simosx » 29 Νοέμ 2013, 15:03

Lionux έγραψε:Είμαι εγγεγραμμένος αρκετό διάστημα στο φορουμ , έχω κάνει λίγα ποστ κ αυτό οφείλεται στο γεγονός πως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις , καθώς επίσης κ στο ότι με τον γραπτό λόγω δεν τα πάω καλά ! Παρόλαυτα παρακολουθώ διαρκώς το φορούμ . Ίσως να υπάρχουν κ άλλοι σαν έμενα κ ενδεχομένως να είναι πολλοί ! Ενδιαφέρων νήμα πάντως .


Για τον περισσότερο κόσμο, το Ubuntu είναι νέο και το ξεκίνησαν από το μηδέν. Αυτό που είναι καλό από πλευράς κοινότητας, είναι να βοηθήσουμε τα μέλη ώστε να εμβαθύνουν στο Ubuntu και να νιώσουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι καλά.
Αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για μια σημαντική συμβουλή που δίνει, μπορεί να αναφέρει ότι δεν είναι σίγουρος, ώστε άλλα μέλη να εκφράσουν τη γνώμη τους. Το τυπικό είναι ότι μετά από μερικές προσπάθειες, ο καθένας αρχίζει να βρίσκει το δρόμο του και να παρέχει καλή υποστήριξη.

Off topic:
Σε κάθε περίπτωση δεν παρέχεται κάποια νομικής μορφής εγγύηση για την ποιότητα της βοήθειας που παρέχεται, και αυτό συμβαίνει παντού (όταν δεν υπάρχει συμβόλαιο υποστήριξης). Ακόμα και κάθε λογισμικό, όπως ελεύθερο λογισμικό, αποποιείται την ευθύνη (no liability) για την καλή λειτουργία:

IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MODIFIES AND/OR CONVEYS THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES, INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.

Πηγή: http://www.gnu.org/licenses/GPL.html (16)

Σε Windows, αποποιούνται την ευθύνη και αναφέρουν ότι σε περίπτωση σφάλματος το πολύ να βγάλουν διόρθωση για το πρόβλημα. Αν τυχόν κάποιος μηνύσει διότι το ζήτημα δεν έχει διορθωθεί, τότε το μέγιστο που μπορεί να πάρει από τη Microsoft είναι μόνο το κόστος των Windows.
Συγκεκριμένα,

24. LIMITATION ON AND EXCLUSION OF DAMAGES. Except for any refund the manufacturer
or installer may prov ide, you cannot recover any other damages, including consequential,
lost profits, special, indirect or incidental damages.

This limitation applies to
· anything related to the software, services, content (including code) on thir d party Internet sites,
or third party programs; and
· claims for breach of contract, breach of warranty, guarantee or condition, strict liability,
negligence, or other tort to the extent permitted by applicable law.

It also applies even if
· repair, replacement or a refund for the software does not fully compensate you for any losses; or
· Microsoft knew or should have known about the possibility of the damages.

Πηγή: http://download.microsoft.com/Documents ... 6b19d6.pdf (24)


Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα να ασχοληθείς εσύ και ο καθένας πιο ενεργά, με στόχο να υπάρξουν ουσιαστικά αποτελέσματα (π.χ. καλύτερη γνώση) από την ενασχόληση με την κοινότητά μας.
Αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο, πες μας.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό abramis » 29 Νοέμ 2013, 16:15

εγώ σχολιάζω όπου ξέρω πραγματικά να πω κάτι χρήσιμο, όπου έχω προσωπική εμπειρία επί του θέματος ή όπου το χω ψάξει. πχ ξέρω από pc/laptop να προτείνω τι να πάρει κάποιος, τι χαρακτηριστικά να χει. όταν λέω ξέρω, εννοώ από επεξεργαστές, τι απόδοση έχει ο καθένας, benchmarks, τα παρακολουθώ χρόνια κτλπ. δλδ έχω σφαιρική εικόνα επί του θέματος. ή πχ από προσωπική εμπειρία τι έχω πάθει εγώ με εγκαταστάσεις dual-boot ubuntu-windows για να μην τα πάθουν και οι άλλοι. δλδ θέλω να πώ δεν βρίσκω το λόγο να σε να θέμα που ξέρω και δεν ξέρω, να πω κάτι ανακριβές ή κάτι μη χρήσιμο. θεωρώ ότι όσο πιο μικρά σε μέγεθος είναι τα θέματα τόσο το καλύτερο. όταν πάει να ψάξει κάποιος κάτι στο φορουμ και βλέπει 10 σελίδες το θέμα που τον ενδιαφέρει και από αυτές οι πραγματικά χρήσιμες είναι 1-2 σελίδες, αυτό νομίζω δεν είναι πολύ παραγωγικό. θα μου πείτε ότι τελικά η λύση μπορεί να μαρκαριστεί και να δοθεί η σωστή. όμως υπάρχουν και περιπτώσεις όπου δεν έχει λυθεί το θέμα και μέρος της λύσης που χει προταθεί είναι δύσκολο να συγκεντρωθεί και να χρησιμοποιηθεί απ' τον αναγνώστη όταν είναι σκόρπιο σε 10 σελίδες. έχω δει πχ κυρίως νέα μέλη και χρήστες που στην προσπάθεια τους να βοηθήσουν, σχολιάζουν θέματα που δεν ξέρουν και ουσιαστικά αυτά που λένε είναι άχρηστα προς τον αναγνώστη. κάνουν απλά εκτιμήσεις και αναπαράγουν το πρόβλημα. δεν λέω ότι είναι κακό. απλά είναι ασκοπο. καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ενθουσιαστεί που χουν βάλει linux, ότι αισθάνονται ότι είναι χακερ και ότι ανήκουν σε μια πολύ μοναδική ομάδα extreme pc users (καλά κι εγώ την είχα ψωνίσει πριν 4 και κάτι χρόνια που πρωτοβαλα, δεν το λέω για κακό). όντως στο φορουμ είστε καμιά 10αρια οι γκουρού που το κρατάτε ενεργό ουσιαστικά. μακάρι κι εγώ να χα χρόνο να σχοληθώ περεταίρω. και εννοώ σε θέματα που δεν ξέρω να ρχίσω να ψάχνω, να δοκιμάζω τις λύσεις και να τις προτείνω. νομίζω ότι αυτό δεν το χουν όλοι. δλδ να ξέρουν τι να ψάξουν. ούτε την υπομονή. νομίζω ότι η διαφορά στα πραγματικά ενεργά μέλη είναι αυτή. ότι αυτός που ναι σχετικά γνώστης όπως εγώ και ξέρει να βοηθήσει σε πολλά θέματα του φόρουμ αλλά για να το πράξει αυτό, πρέπει να αφιερώσει χρόνο να ψάξει και να δοκιμάσει πράγματα. δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. δεν με θεωρώ γκουρού αλλά άμα μου τύχει κάτι στο pc, θα γυρίσω το κόσμο ανάποδα και θα το φτιάξω. νομίζω τέτοιοι υπάρχουν πολλοί στο φορουμ απλά όπως είπα δεν έχουν το χρόνο ή την διάθεση για να το κάνουν και για τους άλλους. και συν ότι το φορουμ απτη φύση του θέτει και κάποιους περιορισμούς. ότι προσπαθείς να κάνεις για σένα, το να πεις στον άλλο να κάνει το ίδιο είναι κάπως πιο δύσκολο. δλδ οκ πες ότι το ψαξες το θέμα, το δοκίμασες σε σένα, θες να εκφέρεις μια γνώμη που στέκει κάπως έστω κι αν δεν είναι η λύση, το πως θα την πεις στον άλλο για να την καταλάβει, και μετά το τι διευκρινίσεις πρεπει να δωσεις πολλές φορές απαιτεί πολύ χρόνο δυσανάλογο με την βαρύτητα της λύσης που δίνεις. επίσης υπάρχουν περίοδοι που είμαι σχεδόν συνέχεια με windows μέσα γτ δεν μπορώ να κάνω αλλιώς από άποψη εφαρμογών (tv,scaner,games ktlp), ένω άλλες που μαι με ubuntu. δλδ βάλτε και αυτή την παράμετρο μέσα. ότι τα περισσότερα μέλη θεωρώ ότι είναι dual-boot οπότε όποια δοκιμή σε να θέμα μπορεί να μην βολεύει κάποιες φορές. πχ βλέπεις ένα θέμα που κάνει κάποιος εγκατάσταση ένα πρόγραμμα και δεν του δουλεύει, και είσαι με windows, θα κάνεις επανεκκίνηση για να δεις το θέμα; δεν το νομίζω.
1 Γνώσεις Linux: Μέτρια┃ Προγραμματισμού: Μέτρια ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 20.04 focal 5.4.0-33-generic 64bit (el_GR.UTF-8, KDE plasma), Windows 10
3 AMD Ryzen 5 1400 Quad-Core Processor ‖ RAM 16021 MiB ‖ Gigabyte B450M S2H
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Bonaire XTX [Radeon R7 260X/360] [1002:6658] {radeon}
5 enp8s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 16)
laptop:
Spoiler: show
Ubuntu 18.04 bionic 5.3.0-40-generic 64bit(GNOME gnome),Windows 10, Lenovo B50-80, Intel Celeron 3205U @ 1.50GHz, RAM 7902 MiB, Intel Broadwell-U Graphics [8086:1606] {i915}
Άβαταρ μέλους
abramis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 757
Εγγραφή: 02 Αύγ 2011, 03:01
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Launchpad: goldmetal
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Reinach » 29 Νοέμ 2013, 21:08

Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι η συνολική δραστηριότητα του φόρουμ είναι πεσμένη σε σχέση με περίπου 2 χρόνια πριν. Σαν να έχει πέσει γενικά το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω σίγουρα, αλλά υπάρχει κάποια χρονική καμπύλη που να αποτυπώνει την κίνηση αυτή;

Επίσης μου έχει μείνει μια αίσθηση πως το διάστημα των τελευταίων 1-2 ετών δυσανάλογα πολλοί - σε σχέση με πριν - έμπειροι+υπερδραστήριοι φίλοι χρήστες έχουν σταματήσει να ασχολούνται με το φόρουμ μας ή και με το ubuntu (έχει πάρει το μάτι μου και κάποια ονόματα που συνήθιζαν να έχουν δυναμική παρουσία εδώ, να συμμετέχουν σε άλλα φόρουμ για λίνουξ).

Έτσι, φαίνεται να εγγράφονται εδώ κάποιοι νέοι χρήστες, αλλά η ανανέωση των έμπειρων μοιάζει να έχει μείνει πίσω. Δεν έχω στοιχεία να το στηρίξω αυτό. Αλλά αν συμβαίνει πραγματικά μια τέτοια διαρροή, τότε εξηγεί το βάρος που καλούνται να σηκώσουν οι πεπειραμένοι φίλοι μας που συμμετέχουν εδώ και απαντούν συνήθως στις ερωτήσεις.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό the_eye » 29 Νοέμ 2013, 21:23

Να δώσω και εγώ ορισμένα στοιχεία.
Δείτε και μελετήστε το παρακάτω γράφημα προσεκτικά. Το έκανα έτσι ώστε να δώσει τα ποιο ουσιαστικά στοιχεία για την πορεία του forum.


* Μην λάβετε υπόψη την πτώση τον Δεκέμβριο του 2012, είναι το πρόβλημα που είχε ο server στο δίσκο.
** Μην λάβετε υπόψη την αύξηση της εγκατάλειψης το τελευταίο δίμηνο, είναι υπολογιστικό σφάλμα.

Εξηγώ τι βλέπουμε. Οριζόντια είναι η διμηνιαία κλίμακα του χρόνου, από την δημιουργία του forum μέχρι τον Οκτώβριο του 2013. Κάθετα είναι η αρίθμηση της κάθε καμπύλης.

Registrations : Είναι οι εγγραφές και οι ενεργοποιήσεις χρηστών. Βλέπουμε ότι υπάρχουν αυξήσεις τους μήνες όπου βγαίνει κάποια έκδοση.
Topics : Είναι θέματα που ανοίγουν οι χρήστες. Σε αυτή την καμπύλη είναι ακόμα ποιο εμφανές, ότι υπάρχει αύξηση σε μήνες που βγαίνουν οι εκδόσεις.
Active : Είναι οι χρήστες, οι οποίοι έχουν κάνει τουλάχιστο μια απάντηση σε κάποιο θέμα. Εδώ φαίνεται ότι ακολουθεί κατά πόδας την καμπύλη Topics. Άρα όσο ανοίγουν θέματα τόσο δραστηριοποιούνται οι χρήστες.
Abantonmend : Η καμπύλη αυτή δείχνει χρήστες που σταμάτησαν να κάνουν login. Το πρόβλημα στο forum είναι όταν αυτή η καμπύλη "ανεβαίνει" πάνω από την καμπύλη Registrations.

Όσο για την κινητοποίηση νέων μελών και αύξηση των "ενεργών" μελών πιστεύω, ότι οι αριθμοί είναι αυστηροί. Είμαστε ένα πολύ τεχνικό forum με πολύ εξειδικευμένο αντικείμενο. Το γεγονός αυτό από μόνο του περιορίζει, πάρα πολύ την συμμετοχή, αλλά και την γενικότερη εικόνα. Είναι από μόνο του μια τεράστια επιτυχία αυτό που έχουμε κάνει στο ubuntu-gr.org, 11000+ μέλη.
Πολλά άτομα διαβάζουν το forum για ενημέρωση, χωρίς να εγγράφονται και ακόμα περισσότερα βρίσκουν απαντήσεις γιατί υπάρχουν ολοκληρωμένοι οδηγοί αλλά και σχετικά θέματα με επιλυμένα προβλήματα.
Αν ψάξετε για ένα πρόβλημα πχ στο google και βάλετε την λέξη ubuntu είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγάλει κάποιο νήμα του forum.ubuntu-gr.org

Τα κοινωνικά δίκτυα σίγουρα έχουν επηρεάσει, τον κόσμο που παρακολουθεί το forum, αλλά επιτελούν άλλο έργο. Εκεί δεν μπορεί να γίνει δημιουργική συζήτηση ή η τακτοποίηση που γίνετε στο forum από τους Συντονιστές. Εξάλλου οι υπηρεσίες αυτές δεν μας ανήκουν για να τις διαχειριστούμε πλήρως ;)

Τέλος για τις καμπύλες που έχουν τάση να φθίνουν θα ήθελα να πω πως πλέον η διανομή, έχει γίνει πολύ σταθερή, δεν υπάρχουν οι απότομες αυξήσεις στις ημερομηνίες εκδόσεων. Ο πυρήνας έχει ενσωματώσει πολλές νέες συσκευές, οπότε δεν είναι τόσο συχνά τα προβλήματα με ασύρματες κάρτες και tvtuners, όπως στο παρελθόν. Έχουν βγει πάρα πολλά εναλλακτικά περιβάλλοντα εργασίας που κάποιο θα δουλέψει άψογα και με την ποιο στρυφνή κάρτα γραφικών. Γενικά δεν βλέπω πτώση αλλά σταθερότητα και πρέπει να συνεχίσουμε να συντελούμε σε αυτή με όποιο τρόπο μπορούμε στο forum και γενικότερα στο ubuntu-gr.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Learner » 30 Νοέμ 2013, 00:00

Ωραίο γράφημα the_eye. Επίσης όσα λες, μου έχουν περάσει από το μυαλό. Δηλαδή, συνοπτικά
1) Το Ubuntu πλέον είναι πιο σταθερό
2) Το Ubuntu πλέον δεν απαιτεί πολλές τεχνικές γνώσεις.
3) Λειτουργεί σχεδόν απροβλημάτιστα στους περισσότερους υπολογιστές. (σήμερα είχαμε μια τέτοια απροβλημάτιστη εγκατάσταση).
Μαζί με
4) Κοινωνικά δίκτυα

Έχουν δημιουργήσει αυτό το φαινόμενο της πτώσης, το οποίο ίσως να είναι και πλασματικό. Δηλαδή να νομίζουμε πως έχει μειωθεί η συμμετοχή, αλλά στην ουσία να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως όταν συμμετέχω σε ένα θέμα-πρόβλημα οτιδήποτε, θα ήθελα να βλέπω παρεμβάσεις από άλλους(όχι από τους ίδιους και τους ίδιους). Ιδέες, γνώμες, διορθώσεις λαθών (όλοι κάνουμε λάθη).. κλπ.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό simosx » 30 Νοέμ 2013, 02:49

Υπάρχουν στοιχεία για τους επισκέπτες στο φόρουμ; Επισκέπτες είναι αυτοί που διαβάζουν το φόρουμ δίχως να έχουν γραφτεί.

Είναι σημαντικό να δούμε:
1. Μοναδικοί επισκέπτες ανά μέρα.
2. Επισκέπτες που ήρθαν από αναζήτηση (π.χ. Google) σε σχέση με επισκέπτες που ήρθαν απευθείας εδώ (π.χ. σελιδοδείκτη). Αυτό γίνεται με έλεγχο του referer.
3. Σημαντικοί δικτυακοί τόποι που στέλνουν στο φόρουμ, καθώς και τυχόν σημαντικές σελίδες στο φόρουμ στις οποίες έρχονται επισκέπτες.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Φιωτάκης » 30 Νοέμ 2013, 05:28

simosx έγραψε:Επισκέπτες είναι αυτοί που διαβάζουν το φόρουμ δίχως να έχουν γραφτεί.

Υπάρχει και μια πολύ μεγάλη (υποθέτω) κατηγορία μελών του φόρουμ που φαίνονται σαν επισκέπτες παρόλο που έχουν κάνει εγγραφή· εγώ για παράδειγμα, συνήθως συνδέομαι στο φόρουμ μόνο όταν θέλω να πω κάτι παρόλο που το παρακολουθώ (η αλήθεια είναι όχι και τόσο συχνά πια λόγω πολύ περιορισμένου ελεύθερου χρόνου), οπότε λογικά καταγράφομαι σαν επισκέπτης στο 90+% των περιπτώσεων.

Θα συμφωνήσω πάντως στο ότι μια από τις βασικές αιτίες λιγότερων ενεργών μελών είναι το γεγονός ότι πλέον το σύστημα είναι αρκετά σταθερό και υποστηρίζει σωστά τις περισσότερες συσκευές της αγοράς - με συνέπεια οι ανάγκες υποστήριξης χρηστών μέσω του φόρουμ να είναι σημαντικά μειωμένες και όταν αυτές υπάρχουν να απαιτούν αρκετά εξειδικευμένες γνώσεις που δεν έχουν πολλά μέλη ώστε να αναμιχθούν.

Ίσως μια γενικότερη αιτία είναι η μετατροπή της πλειονότητας των χρηστών σε παθητικούς καταναλωτές περιεχομένου - υποθέτω ότι οι νεότερες γενιές (<25) είναι πιο συνηθισμένες να δηλώνουν την παρουσία τους με ένα «RT» ή ένα «like» μέσω κάποιου κοινωνικού δικτύου, παρά μέσω μιας δημοσίευσης σε ένα φόρουμ (κατά πάσα πιθανότητα τα φόρουμ δεν είναι όχι απλά της μόδας, αλλά και κάτι δύσχρηστο για κάποιον/α νεοεισερχόμενο).
Πρόβλημα με τον Mozilla Firefox; Μαζί με την αναφορά του προβλήματος, δημοσιεύστε και τις πληροφορίες του about:support και του about:plugins μέσα σε code tag!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φιωτάκης
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 11:49
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό asvos » 30 Νοέμ 2013, 09:33

the_eye έγραψε: Είμαστε ένα πολύ τεχνικό forum με πολύ εξειδικευμένο αντικείμενο. Το γεγονός αυτό από μόνο του περιορίζει, πάρα πολύ την συμμετοχή, αλλά και την γενικότερη εικόνα.

Σ'ευχαριστώ που το ξεκαθάρισες.
Εγώ δεν έχω άλλες απορίες.
Spoiler: show
Γνώσεις ⇛ Linux: Λίγες ┃ Προγραμματισμός: Λίγες ┃ Αγγλικά: Μέτρια.
NetBook
Linux Lite σε Netbook Aser Aspireone.

Desktop
Ubuntu 19.04
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz ‖ RAM 11,7 GiB ‖ Gigabyte EX58-UD3R
nVidia GK107 [GeForce GT 630] {}
eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller)
Άβαταρ μέλους
asvos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 18:34
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό the_eye » 30 Νοέμ 2013, 12:14

simosx έγραψε:Υπάρχουν στοιχεία για τους επισκέπτες στο φόρουμ;

Όχι, δεν υπάρχει καταγραφή.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11673
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Περί ενεργών/ανενεργών μελών και συμμετοχής στο φόρουμ.

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 30 Νοέμ 2013, 17:45

Σαββάτο απόγευμα ,εγγεγραμένα μέλη και επισκέπτες .Τα σχόλια περιττά .

1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά