Νεος στο linux γενικα

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό steliosAa » 13 Ιαν 2014, 03:41

γεια σας, ειμαι ο στελιος.
ειναι η πρωτη φορα που θα εγκαταστησω στον υπολογιστη μου linux και αυτο θα συμβει διοτι τα windows πλεος τα ξερω απ εξω και ανακατοτα.

μου ειπαν πολοι πως αν θελω να γινω ακομα καλυτερος οσο αναφορα τους υπολογιστες θα πρεπει να ξεφυγω απο τα windows επιτελους, και να ασχοληθω με το linux.

αξιζει να αναφερω πως οταν ειμουν στην ηλικια των 13-4 ετων αν θυμαμαι καλα, ειχα δει ενα λογισμικο που λεγοταν νομιζω knopix. και το μονο που εκανα εκει ηταν να παιζω παιχνιδακια που στην τοτε ηλικια τα εβρισκα πολυ ωραια. πλεον στα 23 μου ειπα να ασχοληθω σοβαρα με το linux,


ο προβληματισμος μου ειναι πως εγκατεστησα μια εκδοση ubuntu που βρηκα προχειρη σε virtual pc αλλα δεν εβγαλα ακρη σε τιποτα. ειδα οτι καταρχας δεν τρεχουν setups και απο οτι καταλαβα πρεπει να δωσω καποιες εντολες απο μια φορμα.. κλαυτα χαραλαμπε δηλαδη .

εσεις πως προτεινετε να ξεκινησω ? απο ubuntu ? απο καποια αλλη εκδοση που να ειναι πιο κοντα στα windows και αν υπαρχει φυσικα.

να αναφερω οτι δεν ξερω σχεδον καθολου προγραμματισμο ( αν και μαθαινω σιγα σιγα ) .


επισης να πω πως δημιουργησα θεμα εδω διοτι δεν ειδα κατι παρομοιο στο forum. αν υπαρχει κατι που δεν ειδα θα ηθελα να μου το δειξετε για να καθοδηγηθω. ελπιζω να με βοηθησετε να ξεκινησω σιγα σιγα .
steliosAa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Ιαν 2014, 03:34
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 13 Ιαν 2014, 03:50

Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό steliosAa » 13 Ιαν 2014, 03:53

το εχω ηδη διαβασει απλα θα ηθελα μια γνωμη απο να το πω ζωντανο παραδειγμα, δηλαδη γνωμες απο ανθρωπους που περασαν καποτε απο το δικο μου σταδιο ( δηλαδη να μην ξερουν απολυτος τιποτα. )
steliosAa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Ιαν 2014, 03:34
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 13 Ιαν 2014, 03:58

Προφανώς όλοι πέρασαν απ' το δικό σου στάδιο. Δεν καταλαβαίνω όμως σε τι ακριβώς ζητάς γνώμες. Απαντήσεις για ερωτήσεις όπως πχ. πως θα εγκαταστήσεις software που κάνεις παραπάνω ή με ποια διανομή να ξεκινήσεις απαντώνται σε αυτό που διάβασες. Σε τι δεν έβγαλες άκρη και σε τι δυσκολεύτηκες; Κάνε πιο συγκεκριμένες απορίες για να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Learner » 13 Ιαν 2014, 13:07

Ilias95 έγραψε:Ρίξε μια ματιά εδώ: https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE ... F%85%CF%82

To Unity είναι ένα DE που δημιούργησε το Ubuntu. Είναι αρκετά «βαρύ» όσον αφορά τις απαιτήσεις του ενώ οι απόψεις σχετικά με το User Interface του είναι αμφιλεγόμενες.


Είναι τόσο βαρύ που η έκδοση 8 τρέχει σε κινητά τηλέφωνα. :P

Το Mint βασίζεται στο Ubuntu, όμως αυτό που τη διακρίνει από τις παράγωγες διανομές του Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu κτλ) είναι ότι δεν χρησιμοποιεί τα ίδια πακέτα με το Ubuntu, αλλά αντίθετα έχει δικά του repositories.

:problem:

steliosAa έγραψε:να αναφερω οτι δεν ξερω σχεδον καθολου προγραμματισμο ( αν και μαθαινω σιγα σιγα ) .

Δεν χρειάζεται να ξέρεις προγραμματισμό. Ούτε χρειάζεται να μάθεις, για την χρήση μιας Linux διανομής.

steliosAa έγραψε:εσεις πως προτεινετε να ξεκινησω ? απο ubuntu ?

Όταν κάνεις στο ubuntu-gr μια τέτοια ερώτηση, μάλλον το 90% των απαντήσεων θα είναι.. «ναι από Ubuntu να ξεκινήσεις» :D
Ξεκίνα απ' όπου θες. Το ίδιο κάνει. Αν θέλεις να ασχοληθείς περαιτέρω, θα τον «βρεις τον δρόμο» ;)

steliosAa έγραψε:απο καποια αλλη εκδοση που να ειναι πιο κοντα στα windows και αν υπαρχει φυσικα.

Δεν υπάρχει. Καλό θα είναι ότι ήξερες σε σχέση με τα Windows να το ξεχάσεις. Ξεκινάς από το μηδέν που λένε.

Από τις πρώτες ερωτήσεις που είχα κάνει όταν πρωτο-ξεκίνησα να ασχολούμαι..

«what is Linux?» (google it).
http://www.linuxfoundation.org/what-is-linux

Αν θέλεις να ασχοληθείς πέραν της απλής καθημερινής χρήσης, έχε κριτική σκέψη(όταν διαβάζεις ένα άρθρο) και να διαβάζεις για το ίδιο αντικείμενο περισσότερα από ένα κείμενα. Είναι εκείνο που λέμε μελέτη , όχι απλό διάβασμα. (νομίζω).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 13 Ιαν 2014, 13:31

Learner έγραψε:
To Unity είναι ένα DE που δημιούργησε το Ubuntu. Είναι αρκετά «βαρύ» όσον αφορά τις απαιτήσεις του ενώ οι απόψεις σχετικά με το User Interface του είναι αμφιλεγόμενες.


Είναι τόσο βαρύ που η έκδοση 8 τρέχει σε κινητά τηλέφωνα. :P

Δεν ξέρω για τις τωρινές εκδόσεις αλλά οι παλιότερες μου φάνηκαν πιο βαριές από οποιοδήποτε DE που είχα δοκιμάσει. Μπορεί να εννοεί αρκετά βαρύ σε σχέση με τις υπόλοιπες επιλογές που παρουσιάζει.

Learner έγραψε:
Το Mint βασίζεται στο Ubuntu, όμως αυτό που τη διακρίνει από τις παράγωγες διανομές του Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu κτλ) είναι ότι δεν χρησιμοποιεί τα ίδια πακέτα με το Ubuntu, αλλά αντίθετα έχει δικά του repositories.

:problem:

Δεν έχω ιδέα γι' αυτό και γενικώς δεν έχω ιδέα από Mint. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις/διαψεύσεις;

Το νόημα με τα wiki όμως όταν δεν σ' αρέσει κάτι ή διαφωνείς ή δεν είναι διατυπωμένο σωστά ή ακόμα και λείπει εντελώς είναι να το συμπληρώνεις/διορθώνεις εσύ εφόσον είσαι σίγουρος για κάτι ή μπορείς να ρωτάς τον προηγούμενο contributor που έγραψε κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρος αν ισχύει.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό eliasps » 13 Ιαν 2014, 13:56

Off topic:
Learner έγραψε:Είναι τόσο βαρύ που η έκδοση 8 τρέχει σε κινητά τηλέφωνα.

Έτσι όπως έχουν γίνει τα κινητά τώρα, είναι/δεν είναι βαρύ, θα το σηκώσουν! :P
Τετραπύρηνοι επεξεργαστές, RAM όσο ήταν το στάνταρ σε υπολογιστές πριν δύο χρόνια.
Πάρε παράδειγμα το edge που τελικά δεν μαζεύτηκε το απαραίτητο ποσό.


@steliosAa καλωσόρισες!
Σχετικά με τις απορίες σου, πιστεύω οι παραπάνω απαντήσεις τις καλύπτουν.
Όντως εδώ η συντριπτική πλειοψηφία θα σου προτείνει το Ubuntu, αλλά αντικειμενικά είναι η κατάλληλη διανομή για να ξεκινήσεις. Άλλες δεν είναι τόσο user-friendly και θα σε κουράσουν στην αρχή. Δες τις αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες για τα πρώτα σου βήματα.
Γενικότερα, χρησιμοποίησε τη google για πληροφορίες και δοκιμές.
Εγώ στα πρώτα μου βήματα για παράδειγμα, έκανα αναζήτηση «Linux» και έβλεπα εικόνες από τη google. Όταν έβλεπα κάτι που μου άρεσε μετά το σκάλιζα, «πως θα βάλω το τάδε dock;», «...το τάδε θέμα;», «... το τάδε πρόγραμμα;» κλπ. Εξοικειώνεσαι έτσι και με το τερματικό το οποίο προτιμούν πολλοί. Ακούγεται περίπλοκο στην αρχή αλλά δεν είναι.

Off topic:
Βέβαια μην δοκιμάζεις ότι διαβάζεις, ή αν το κάνεις να είσαι προετοιμασμένος για σφάλματα.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό steliosAa » 13 Ιαν 2014, 15:03

θα κατσω να ξαναδιαβασω το αρθρο που μου δωσατε στην αρχη .

απλα θα ηθελα να μαθω τον λογο κυριως που μου λενε ολοι να μαθω Linux. δηλαδη η εκδοση του ubuntu Που ειναι και η πιο καλη οπως λετε για εναν αρχαριο , τι παραπανω μπορει να μου προσφερει απο τα windows ωστε να αξιζει να ασχοληθω.

επισης να αναφερω πως το συστημα μου ειναι το εξης :

cpu : amd fx 6100
gpu : ati 4890 shaphare edition
6gb ram ddr3 1333

οποτε εκτος απο προβληματα συμβατοτητας δεν θα εχω κανενα προβλημα να τρεξω οποιοδηποτε λογισμικο
steliosAa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Ιαν 2014, 03:34
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Learner » 13 Ιαν 2014, 15:40

Ilias95 έγραψε:Δεν ξέρω για τις τωρινές εκδόσεις αλλά οι παλιότερες μου φάνηκαν πιο βαριές από οποιοδήποτε DE που είχα δοκιμάσει. Μπορεί να εννοεί αρκετά βαρύ σε σχέση με τις υπόλοιπες επιλογές που παρουσιάζει.

Δεν ξέρω τι εννοεί, πάντως η δήλωση «αρκετά βαρύ» είναι άποψη. Τίποτε περισσότερο. Κι εγώ έχω δοκιμάσει διάφορα DEs και αν μετρήσουμε την βαρύτητα με την κατανάλωση φυσικής μνήμης (RAM) , τότε κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία με το KDE και το GNOME. (περί τα 400-500ΜΒ - default εφαρμογές εκκίνησης, στην ίδια διανομή). Αν και όλη η άποψη περί heavy/light γραφικού περιβάλλοντος αμφισβητείται από κάποιους προγραμματιστές.

Ilias95 έγραψε:Δεν έχω ιδέα γι' αυτό και γενικώς δεν έχω ιδέα από Mint. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις/διαψεύσεις;

Οι based διανομές εξαρτώνται πάντα από τα αποθετήρια της μητρικής διανομής. Ακόμη και αν έχουν δημιουργήσει δικά τους αποθετήρια και κάνουν port διάφορα πακέτα όποτε εκείνες θέλουν, ακόμη και αν αναπτύσσουν κάποια δικά τους πακέτα.
Για το Mint συγκεκριμένα ξέρω πως στο sources.list του περιέχει κανονικά τα αποθετήρια του Ubuntu (αυτολεξεί που λένε) και επίσης κάποιο δικό του. Στο δικό του αναπτύσσει τα δικά του πακέτα.

Ilias95 έγραψε:Το νόημα με τα wiki όμως...

Ναι, νομίζω το γνωρίζω το νόημα με τα wiki. Απλά δεν συμμετέχω στο συγκεκριμένο project. Αξιόλογη προσπάθεια πάντως, αν και η γνώμη μου είναι πως από wiki pages πρέπει να λείπουν οποιουδήποτε είδους γνώμες και η γραφή να είναι όσο γίνεται πιο αντικειμενική. Η σωστή πληροφορία πρέπει αν παίζει τον πρωταρχικό (ίσως και τον μοναδικό) ρόλο και όχι η γνώμη ή η εμπειρία του συντάκτη. (δεν είναι blog).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 13 Ιαν 2014, 17:22

Ilias95 έγραψε:
Learner έγραψε:
Το Mint βασίζεται στο Ubuntu, όμως αυτό που τη διακρίνει από τις παράγωγες διανομές του Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu κτλ) είναι ότι δεν χρησιμοποιεί τα ίδια πακέτα με το Ubuntu, αλλά αντίθετα έχει δικά του repositories.

:problem:

Δεν έχω ιδέα γι' αυτό και γενικώς δεν έχω ιδέα από Mint. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις/διαψεύσεις;

Αυτό για τα αποθετήρια μπορούμε να το δούμε από δύο μεριές.
Το Linux Mint δεν έχει μια έκδοση, αλλά δύο.
Για το Linux Mint Debian Edition που βασίζεται στο Debian Testing (και όχι στο Ubuntu), αυτό είναι αλήθεια.
Τα πακέτα της διανομής προέρχονται από τα αποθετήρια του Mint (http://packages.linuxmint.com/list.php?release=Debian)
Τα αποθετήρια αυτά λειτουργούν ως δικλείδα ασφαλείας, έτσι ώστε η ομάδα ανάπτυξης να ελέγχει τη ροή των αναβαθμίσεων και να σιγουρεύει πως μια αναβάθμιση δεν θα «σπάσει» τα πακέτα που συντηρεί η ίδια η ομάδα.
Για αυτό και γενικά δεν συστήνεται να προστίθενται τα standard αποθετήρια του Debian στις πηγές λογισμικού, μιας και υπάρχει περίπτωση κάποιο πακέτο του Debian να σπάσει κάποιο από τα πακέτα του LMDE. Κυρίως πακέτα του περιβάλλοντος λογισμικού, μιας και τα δύο περιβάλλοντα που υποστηρίζει επίσημα το LMDE (Cinnamon & MATE) δεν παρέχονται από τα επίσημα αποθετήρια του Debian.
Με τον παραπάνω τρόπο έχω διαλύσει κάθε εγκατάσταση LMDE που έχω ποτέ δοκιμάσει.

Αν όμως αναφερόμαστε στο Linux Mint που βασίζεται στο Ubuntu, τότε αυτό είναι πέρα για πέρα ανακριβές.
Το Linux Mint δεν βασίζεται απλά στο Ubuntu, αλλά και τα ίδια πακέτα χρησιμοποιεί και τα αποθετήρια του Ubuntu αλλά και τους mirrors του.
Οι πηγές λογισμικού οποιασδήποτε έκδοσης LinuxMint είναι:
  • Οι πηγές λογισμικού της έκδοσης του Ubuntu στην οποία βασίζεται και μάλιστα αυτούσιες. Για παράδειγμα, για την έκδοση 16-Petra, υπάρχει αυτούσιο το sources.list του Ubuntu 13.10
  • Ένα πρόσθετο αποθετήριο από το http://packages.linuxmint.com ανάλογα με την έκδοση του LinuxMint, το οποίο περιέχει τα πακέτα των cinnamon και MATE, και τα διάφορα εργαλεία που αφορούν ειδικά το Mint, όπως πχ mintbackup, mint-artwork κτλ
Έτσι, αν κάποιος πάει να εγκαταστήσει μια εφαρμογή, πχ Gimp, Blender, chromium, vlc κτλ τότε η εφαρμογή αυτή θα έρθει απευθείας από τους servers της Canonical.
Ilias95 έγραψε:Το νόημα με τα wiki όμως όταν δεν σ' αρέσει κάτι ή διαφωνείς ή δεν είναι διατυπωμένο σωστά ή ακόμα και λείπει εντελώς είναι να το συμπληρώνεις/διορθώνεις εσύ εφόσον είσαι σίγουρος για κάτι ή μπορείς να ρωτάς τον προηγούμενο contributor που έγραψε κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρος αν ισχύει.

Αυτό είναι σωστό.
Από την άλλη όμως,
  • Δεν είναι δυνατόν να κυνηγάμε όλο το ίντερνετ για να διορθώνουμε τυχόν λάθη. Και αν το κάνουμε, το μόνο σίγουρο είναι πως θα τ' ακούσουμε κι από πάνω.
  • Θα νόμιζες κανείς πως κάποιος που έχει τη διάθεση να γράψει ένα ενημερωτικό κομμάτι σε ένα wiki, θα ήταν τουλάχιστον ενημερωμένος για το κομμάτι που γράφει. Αν όχι, ας ρωτήσει.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron