Νεος στο linux γενικα

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό steliosAa » 13 Ιαν 2014, 19:39

με μεγαλη χαρα μπορω να πω πως τρεχω ubuntu μεσα απο ενα φλασακι αρχικα. δοκιμασα να κανω εγκατασταση , αλλα ειδα σε ενα βιντεο πως μπορω να κρατησω και τα windows 7 ταυτοχρονα. κατι που δεν ισχυει οταν κανω την εγκατασταση. κανω μηπως κατι λαθος? . επισης για να συνεχισω θα ηθελα να μου πειτε πως αλαζει το πληκτρολογιο απο ελληνικα σε αγγλικα γιατι με το alt swift δεν γινετε και οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατι . και αναγκαζομαι να τα αλαζω συνεχως με το ποντικι .

ευχαριστω για αρχη
steliosAa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Ιαν 2014, 03:34
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 13 Ιαν 2014, 20:49

fkol k4 έγραψε:
  • Δεν είναι δυνατόν να κυνηγάμε όλο το ίντερνετ για να διορθώνουμε τυχόν λάθη. Και αν το κάνουμε, το μόνο σίγουρο είναι πως θα τ' ακούσουμε κι από πάνω.

Προφανώς και δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά απ' τη στιγμή που έτυχε να εντοπιστεί κάτι τέτοιο, μάλλον πιο γρήγορο είναι να διορθωθεί κατευθείαν παρά να αναφερθεί εδώ. Ούτε καν login δεν θέλει. Αυτό που είναι σίγουρο ότι θα τ' ακούσουμε δεν το κατάλαβα.

fkol k4 έγραψε:
  • Θα νόμιζες κανείς πως κάποιος που έχει τη διάθεση να γράψει ένα ενημερωτικό κομμάτι σε ένα wiki, θα ήταν τουλάχιστον ενημερωμένος για το κομμάτι που γράφει. Αν όχι, ας ρωτήσει.

Και εδώ ξαναγυρνάμε στο κομμάτι που είπα πιο πάνω για την διόρθωση ή την επικοινωνία με κάποιον contributor αν χρειαστεί. Αυτά συμβαίνουν και στα καλύτερα wiki. :P

Learner έγραψε:Απλά δεν συμμετέχω στο συγκεκριμένο project.

Δεν χρειάζεται να «συμμετέχει» κανείς σε ένα project για να διορθώσει μια ανακρίβεια (;) που εντόπισε την οποία θα διαβάσουν δεκάδες άλλα άτομα στο μέλλον.

Learner έγραψε:η γνώμη μου είναι πως από wiki pages πρέπει να λείπουν οποιουδήποτε είδους γνώμες και η γραφή να είναι όσο γίνεται πιο αντικειμενική. Η σωστή πληροφορία πρέπει αν παίζει τον πρωταρχικό (ίσως και τον μοναδικό) ρόλο και όχι η γνώμη ή η εμπειρία του συντάκτη. (δεν είναι blog).

Συμφωνώ απόλυτα. Απλώς δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται όντως για γνώμη ή όχι.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 13 Ιαν 2014, 21:02

steliosAa έγραψε:απλα θα ηθελα να μαθω τον λογο κυριως που μου λενε ολοι να μαθω Linux. δηλαδη η εκδοση του ubuntu Που ειναι και η πιο καλη οπως λετε για εναν αρχαριο , τι παραπανω μπορει να μου προσφερει απο τα windows ωστε να αξιζει να ασχοληθω.

Το Linux είναι ένα λειτουργικό σύστημα όπως τα Windows. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Έχει όμως διαφορετικό τρόπο οργάνωσης, διαφορετικούς τρόπους εγκατάστασης software, διαφορετικούς τρόπους παραμετροποίησης και γενικώς εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. + ότι συνήθως είναι πιο σταθερό, γρήγορο και ασφαλές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι μία εναλλακτική των Windows.

Ο λόγος που σου προτείνουν να μάθεις Linux είναι μάλλον για να έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό το οποίο ίσως σε βολέψει περισσότερο και ίσως σε διδάξει κάποια πράγματα παραπάνω αν ασχοληθείς μαζί του. Δεν συμβαίνει απαραίτητα αυτό. Πολλοί επιστρέφουν τρέχοντας στα Windows, ενώ άλλοι μετά από κάποιο καιρό τα ξηλώνουν τελείως. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχεις να χάσεις κάτι δοκιμάζοντας.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό dim459 » 13 Ιαν 2014, 23:23

steliosAa έγραψε:αλλα ειδα σε ενα βιντεο πως μπορω να κρατησω και τα windows 7 ταυτοχρονα. κατι που δεν ισχυει οταν κανω την εγκατασταση

Μπορείς κανονικότατα να έχεις εγκατεστημένα και τα δύο λειτουργικά και να επιλέγεις στο μπουτάρισμα σε ποιο θα μπεις.
steliosAa έγραψε: επισης για να συνεχισω θα ηθελα να μου πειτε πως αλαζει το πληκτρολογιο απο ελληνικα σε αγγλικα

Αν δοκιμάζεις τη 13.10 δοκίμασε με super (αυτό με το σήμα των windows) + space.

Όταν λες όποια εφαρμογή θες φαντάζομαι δεν εννοείς εφαρμογή των windows. Αυτές γενικώς δεν τρέχουν σε linux (οκ, κάποιες τρέχουν μέσω του wine, αλλά είναι λύση εσχάτης ανάγκης). Σε γενικές γραμμές υπάρχουν native εφαρμογές για τα πάντα. Ρίξε μια ματιά στους οδηγούς του φόρουμ για να καταλάβεις πως εγκαθιστούμε λογισμικό στο linux. Τη λογική κατεβάζω .exe και το τρέχω την ξεχνάς.

Όταν λες από windows έμαθες τα πάντα σημαίνει έμαθες απλά να τα χρησιμοποιείς κοινώς ότι σου επιτρέπει η microsoft να δεις και να κάνεις,δηλαδή λίγα. Στο linux έχεις πρόσβαση και στην τελευταία γραμμή κώδικα του λειτουργικού και σε οποιοδήποτε αρχείο του. Αν λοιπόν μάθεις, δε μαθαίνεις απλά να το χρησιμοποιείς, αλλά να το παραμετροποιείς, να το εξελίσσεις, να το τροποποιείς και γενικώς να του αλλάζεις τα φώτα. Η λογική του ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού είναι τελείως διαφορετική από αυτή του λογισμικού κλειστού κώδικα.

Το τι αξίζει στο linux καλό είναι κανείς να το ανακαλύπτει μόνος του. Για να σε δελεάσω ας πω κάτι απλό. Φαντάσου πως είναι να μην ασχολείσαι με ιούς και antivirus και πως είναι να εγκαθιστάς εφαρμογές για το οτιδήποτε χωρίς να ψάχνεις για cracks και patches.
Φαντάσου επιπλέον αυτές να είναι πάντα στην τελευταία τους έκδοση, αναβαθμιζόμενες μαζί με το σύστημα μέσω ενημερώσεων.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό steliosAa » 14 Ιαν 2014, 02:39

στην εγκατασταση δεν μου βρισκει καμια προεγκατασταση με windows 7 , ενω τα εχω. πρεπει να κανω κατι παραπανω ?η αληθεια ειναι οτι θελει πολυ να ασχοληθω. εδω για να περασω το flash με εκνευρησε πααααρα πολυ.
steliosAa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Ιαν 2014, 03:34
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό Nisok » 14 Ιαν 2014, 04:05

Άμα προσπαθείς να περάσεις το flash. Τσέκαρε να δεις άμα έχεις ακόμα windows.....................................
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό steliosAa » 14 Ιαν 2014, 16:00

μετα απο πολυ ωρα και μπορω να πω αρκετο ψαξιμο και λιγο σπασιμο νευρων, καταφερα και εκανα εγκατασταση και ubuntu και windows . επισης καταφερα να περασω το flash στο mozilla και προστοπαρον ανοιγει και το youtube.
η πρωτη εντυπωση οσο αναφορα το γραφικο περιβαλον ειναι παρα πολυ καλη. το μονο "κακο" ειναι οτι για να κανω οτιδηποτε πρεπει να ανοιγω ενα cmd. θα μου πειτε εκει ειναι η μαγκια του Linux. απλα μου φενετε περιεργο γιατι δεν το εχω ξανα κανει και η αληθεια ειναι οτι θα μου σπασει αρκετα τα νευρα. ελπιζω απλα στο τελος να αξιζει που ασχοληθηκα :)
steliosAa
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 13 Ιαν 2014, 03:34
Εκτύπωση

Re: Νεος στο linux γενικα

Δημοσίευσηαπό dim459 » 15 Ιαν 2014, 22:45

steliosAa έγραψε:επισης καταφερα να περασω το flash στο mozilla και προστοπαρον ανοιγει και το youtube.

Πως το έκανες ; Διάβασες καθόλου τους οδηγούς ;
Θα αρκούσε απλά να εγκαταστήσεις από το κέντρο λογισμικού το πακέτο ubuntu-restricted-extras, το οποίο περιλαμβάνει flash, τους αναγκαίους codecs πολυμέσων, τις κυριότερες γραμματοσειρές της microsoft και άλλα συναφή.
steliosAa έγραψε:το μονο "κακο" ειναι οτι για να κανω οτιδηποτε πρεπει να ανοιγω ενα cmd

Αναγκαίο είναι σπανίως, σχεδόν τα πάντα γίνονται από γραφικό περιβάλλον. Αυτά που έχουν μείνει να απαιτούν οπωσδήποτε τη χρήση τερματικού αφορούν σοβαρές επεμβάσεις στο σύστημα και έμειναν έτσι εσκεμμένα, για να μην σπάνε το σύστημα οι εντελώς αρχάριοι.
Καταλήγω μάλλον στο συμπέρασμα ότι δεν διάβασες καθόλου τους οδηγούς, χεχεχεχε.... κατανοητό και εγώ είμαι ολίγον τι τεμπελάκος, η αλήθεια όμως είναι ότι θα σε εξυπηρετήσουν μέχρι να κατανοήσεις ποια πράγματα γίνονται διαφορετικά.
Επειδή κάνω την υπόθεση ότι googlάρεις και βρίσκεις διάφορες προτάσεις με εντολές στο τερματικό για διάφορα πράγματα που θες να κάνεις, θα σου πρότεινα να μην τρέχεις αέρα-πατέρα ότι βρίσκεις στο net, ΕΙΔΙΚΩΣ αν οι εντολές ξεκινούν με sudo.
Mέχρι να μάθεις δύο-τρία πράγματα καλύτερα άνοιγε εδώ θέματα και ρώτα. Έτσι θα σου προτείνουμε και πως γίνεται αυτό που θες από γραφικό περιβάλλον, διότι είναι σύνηθες για λόγους ευκολίας και ταχύτητας να προτείνονται λύσεις από τερματικό (η ίδια δουλειά προφανώς γίνεται πιο γρήγορα από τερματικό, παρά από gui).

Κάτι που πρέπει να κατανοήσεις είναι ότι εν αντιθέσει με τα windows όπου λειτουργικό και γραφικό περιβάλλον είναι ένα ενιαίο σύνολο, στο linux το γραφικό περιβάλλον είναι απλά μια εφαρμογή, η οποία θα μπορούσε και να μην υπάρχει.
Αυτός είναι και ο λόγος που μπορούμε να έχουμε διάφορα γραφικά περιβάλλοντα (δεν εννοώ θέματα, κυριολεκτώ λέγοντας γραφικά περιβάλλοντα) και μάλιστα στο ίδιο σύστημα, επιλέγοντας κάθε φορά ποιο θα φορτώσουμε. Αυτός βεβαίως είναι και ο λόγος που όλες οι ενέργειες στο λειτουργικό μπορούν να γίνουν από τη γραμμή εντολών, αφού δεν είναι αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχει γραφικό περιβάλλον.

Αυτά και ότι θες ρώτα....
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά

cron