Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 13 Ιαν 2014, 12:20

Καλημέρα σε όλη την κοινότητα!

Τώρα τελευταία είμαι συνεχώς πάνω από το "google search" και αναζητώ πληροφορίες για την Python. Θέλω να μάθω να διαβάζω κώδικα και γενικότερα να μάθω
προγραμματισμό. Είναι ένα σαράκι που κουβαλάω από μικρή ηλικία. Και αν και έχουν περάσει 18 χρόνια από την πρώτη μου σκέψη να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό, ήθελαν οι συγκυρίες να κάνω τα πρώτα μου βήματα τώρα, ξεκινώντας πραγματικά από το 0.

Για να μην μακρηγορώ, σήμερα πάνω στο ψαχτήρι μου για την Python, έπεσα τυχαία σε ένα άρθρο του "Eric Steven Raymond" για την φιλοσοφία του hacking και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά και ωραία γραμμένο.

παραθέτω: http://earthlab.uoi.gr/indy/hacker-howto-gr/#why_this

Καλή ανάγνωση

υγ: αν και κάτι μου λέει οτι οι περισσότεροι από εσάς το έχετε διαβάσει ήδη
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό konnn » 13 Ιαν 2014, 13:06

Muttley Black έγραψε:Καλημέρα σε όλη την κοινότητα!

Τώρα τελευταία είμαι συνεχώς πάνω από το "google search" και αναζητώ πληροφορίες για την Python. Θέλω να μάθω να διαβάζω κώδικα και γενικότερα να μάθω
προγραμματισμό. Είναι ένα σαράκι που κουβαλάω από μικρή ηλικία. Και αν και έχουν περάσει 18 χρόνια από την πρώτη μου σκέψη να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό, ήθελαν οι συγκυρίες να κάνω τα πρώτα μου βήματα τώρα, ξεκινώντας πραγματικά από το 0.

Για να μην μακρηγορώ, σήμερα πάνω στο ψαχτήρι μου για την Python, έπεσα τυχαία σε ένα άρθρο του "Eric Steven Raymond" για την φιλοσοφία του hacking και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά και ωραία γραμμένο.

παραθέτω: http://earthlab.uoi.gr/indy/hacker-howto-gr/#why_this

Καλή ανάγνωση

υγ: αν και κάτι μου λέει οτι οι περισσότεροι από εσάς το έχετε διαβάσει ήδη


Ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς με αυτό που σου αρέσει πραγματικά . Αν έχεις το χρόνο κάνε το. Εγώ π.χ αποφάσισα, πέραν της κανονικής μου δουλειάς, να σπουδάσω πληροφορική ως χόμπι στα..... 30 μου.

Επίσης έθεσες κάτι που η πλειοψηφία του κόσμου το αγνοεί.Δλδ ποια έιναι η αποστολή της επιστήμης των υπολογιστών;;;; Οι 9 στους 10 θα απαντήσουν κάτι που θα έχει σχέση με παιχνίδια κλπ....αλλά η πληροφορική γεννήθηκε για να λύνει ταχύτερα δυσεπίλητα προβλήματα.
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Desktop : Ubuntu 16.04 64bit
a Intel Core i3 CPU 530 2.93GHz ‖ RAM 3824 MiB ‖ Intel DH55HC -
b nVidia Device [10de:1040] (rev a1)
c eth0: Intel 82578DC Gigabit Network Connection
3 Notebook : Ubuntu 16.04 64 bit
a Intel Core i3-2365M CPU @ 1.40GHz ‖ RAM 3854 MiB ‖ LENOVO 20197
b Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
c 5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 2230 ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E

Αυτόματη υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
konnn
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3568
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2010, 17:54
Τοποθεσία: Καλαμάτα
Launchpad: konnn
Εκτύπωση

Re: Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 13 Ιαν 2014, 13:33

konnn έγραψε:Ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς με αυτό που σου αρέσει πραγματικά . Αν έχεις το χρόνο κάνε το. Εγώ π.χ αποφάσισα, πέραν της κανονικής μου δουλειάς, να σπουδάσω πληροφορική ως χόμπι στα..... 30 μου.


Είσαι άξιος συγχαρητηρίων... και πραγματικά μου δίνεις κουράγιο!
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό eliasps » 13 Ιαν 2014, 14:10

Muttley Black έγραψε:Είναι ένα σαράκι που κουβαλάω από μικρή ηλικία. Και αν και έχουν περάσει 18 χρόνια από την πρώτη μου σκέψη να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό, ήθελαν οι συγκυρίες να κάνω τα πρώτα μου βήματα τώρα, ξεκινώντας πραγματικά από το 0.

konnn έγραψε:Ποτέ δεν είναι αργά να ασχοληθείς με αυτό που σου αρέσει πραγματικά . Αν έχεις το χρόνο κάνε το. Εγώ π.χ αποφάσισα, πέραν της κανονικής μου δουλειάς, να σπουδάσω πληροφορική ως χόμπι στα..... 30 μου.

:bow:

Muttley Black έγραψε:Για να μην μακρηγορώ, σήμερα πάνω στο ψαχτήρι μου για την Python, έπεσα τυχαία σε ένα άρθρο του "Eric Steven Raymond" για την φιλοσοφία του hacking και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά και ωραία γραμμένο.

Έχει τύχει να διαβάσω το άρθρο, όντως πολύ καλό!
Γενικά ο ESR σχετίζεται άμεσα με το όλο "κίνημα" (ας το πω κίνημα) του ελεύθερου λογισμικού / λογισμικού ανοιχτού κώδικα. Περί αυτού (ελεύθερου λογισμικού), μπορείς να δεις ένα κατατοπιστικό documentary, το Revolution OS. Είναι αρκετά παλιό (2001 αν θυμάμαι καλά), αλλά εξηγεί το πως ξεκίνησαν όλα, πως εξελίχθηκαν, ποιοι παράγοντες έπαιξαν ρόλο κλπ.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 13 Ιαν 2014, 14:19

Σε ευχαριστώ!

Το βρήκα και μάλιστα το ανέβασα στο youtube, για οποίον ενδιαφέρετε να δει το ντοκιμαντέρ το παραθέτω στο παρακάτω link. Εγώ θα το δω σήμερα!

Revolution OS
Τελευταία επεξεργασία από Muttley Black και 10 Φεβ 2014, 17:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 16 Ιαν 2014, 15:46

eliasps έγραψε:Περί αυτού (ελεύθερου λογισμικού), μπορείς να δεις ένα κατατοπιστικό documentary, το Revolution OS. Είναι αρκετά παλιό (2001 αν θυμάμαι καλά), αλλά εξηγεί το πως ξεκίνησαν όλα, πως εξελίχθηκαν, ποιοι παράγοντες έπαιξαν ρόλο κλπ.


Το είδα χθες το βράδυ.
Πολύ καλό και απίστευτα ενημερωτικό, ειδικά για νέους στον χώρο του ελεύθερου λογισμικού / ανοιχτού κώδικα.
Επίσης με επηρέασε αρκετά... τόσο που δε νομίζω να επιστρέψω στα windows ξανά! Έχουμε και μια ιδεολογία να υπερασπιστούμε από εδώ και στο εξής! :)
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Ένα εκπληκτικό άρθρο για την φιλοσοφία του Hacking

Δημοσίευσηαπό eliasps » 16 Ιαν 2014, 16:04

Muttley Black έγραψε:Επίσης με επηρέασε αρκετά... τόσο που δε νομίζω να επιστρέψω στα windows ξανά! Έχουμε και μια ιδεολογία να υπερασπιστούμε από εδώ και στο εξής!

Χαχα! Ναι, υπάρχει μεγάλη φιλοσοφία και ιστορία πίσω από το ελεύθερο λογισμικό.
Ομολογώ πως ενώ ήμουν καιρό χρήστης Linux, δεν γνώριζα αυτή τη φιλοσοφία ούτε το βάθος της και απλά χρησιμοποιούσα Linux γιατί έβλεπα πως είναι ανώτερο ως λειτουργικό, λόγω των πολλών επιλογών που υπάρχουν (από άποψη διανομών, περιβαλλόντων, εφαρμογών) σε συνδυασμό με τις δυνατότητες παραμετροποίησης.
Αφού έκανα εγγραφή στο forum άρχισα να βλέπω αναφορές στην φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού και αν και δεν με επηρέασε αρχικά, άρχισε να με κερδίζει με τον καιρό και από εκεί που χρησιμοποιούσα Linux μόνο για το πρακτικό κομμάτι, τώρα το χρησιμοποιώ και για το φιλοσοφικό. Το Revolution OS το είδα αρκετό καιρό μετά (πριν 1 χρόνο περίπου).
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Γενικά

cron