Το μεγαλύτερο λάθος

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό xXx » 23 Ιαν 2014, 03:14

Το μεγαλύτερο λάθος
Είμαι χρήστης του Λίνουξ εδώ και πολλά χρόνια. Συγκεκριμένα από το 1997. Κάποια διαστήματα αποκλειστικός, κάποια διαστήματα dual boot, ανάλογα με τις απαιτήσεις. Υπήρξα λάτρης του KDE από ανέκαθεν. Ίσως επειδή σε αυτό έκανα τα πρώτα μου Λίνουξ βήματα, ίσως επειδή εκείνο το διάστημα προερχόμουν από Windows 95, ίσως επειδή πραγματικά μου άρεσε, ίσως όλα μαζί. Έχω εργαστεί σε πολλά διαφορετικά λειτουργικά συστήματα. Αυτά που κέρδισαν την εκτίμηση μου και ακόμη θεωρώ πολύ αξιόλογα είναι τα εξής:
Amiga και το ( βασισμένο στο Intuition ) WorkBench
QNX και το Photon microGUI,
BeOS και το BeOS GUI,
Το Λίνουξ όμως κέρδισε άμεσα την αμέριστη συμπάθεια μου. Ομολογώ ότι και απο πιο πριν ήμουνα λίγο μαζοχιστής, αφού “ροκάνιζα” ώρες ολόκληρες με το DOS. Η γραμμή εντολών ακόμη και σήμερα είναι κάτι που δεν μπορώ να αποβάλλω απο τις κακές συνήθειες μου.
Μη φοβούμενος λοιπόν, αλλά μάλλον “κάνοντας κέφι” το cli ( command line interface ), ήταν φυσικό να βρω στο Λίνουξ έναν μικρό ( μεγάλο ) Παράδεισο.
Η έλευση του Ίντερνετ και ο αφάνταστος όγκος πληροφοριών στα θέματα του Λίνουξ, κατέστησαν αναγκαία τη χρήση γραφικού περιβάλλοντος. Κυρίως για την δυνατότητα του περιηγητή ιστοσελίδων τότε, καθώς η Online ενημέρωση του λειτουργικού εκτός από σχεδόν ανύπαρκτη ( Slackware ήταν η πρώτη μου διανομή ) ήταν και ανεπιθύμητη. Ο όγκος των δεδομένων που έπρεπε να κατέβει με χρήση dial-up στο Mandrake 7 ήταν ασύλληπτος για τα Ελληνικά δεδομένα.
Το ίδιο ίσχυε φυσικά και για το SuSE Pro 7.2 ( για να αναφέρω 2 από τις διανομές που είχα αγοράσει πολύ αργότερα από το Slackware ).
Έτσι λοιπόν “ανάγκα δει” και μετά από αρκετό καιρό χρήσης του twm ως μοναδικό γραφικό περιβάλλον εργασίας ( Slackware τότε, και εγώ γκάβαξ ) , έπεσα επάνω στο knoppix και έκανα την πρώτη μου γνωριμία με το KDE. Δεν είχα σταματήσει βέβαια να ψάχνω ( και να ψάχνομαι ), και παρότι πέρασα από πολλές διανομές, το KDE προσπαθούσα πάντα να ειναι το γραφικό μου περιβάλλον, παρά το ότι σε κάποιες διανομές που χρησιμοποιούσα δεν ήταν το προεπιλεγμένο.
Υπήρξα ένας ευτυχής KDE χρήστης μέχρι και τα τέλη του 2008 όπου και το KDE σειράς 3.5 πέρασε στο παρελθόν. Λίγο το ότι με ξένισαν λοιπόν οι πολλές αλλαγές στη σειρά 4, λίγο τα σφάλματα που αντιμετώπιζαν οι πρώτες εκδόσεις KDE4, λίγο το ότι είχα απαρχαιωμένα μηχανήματα εκείνη την εποχή και “βαρυστομάχιαζαν”, και αλλαξοπίστησα. Μετέβην λοιπόν σε GNOME, το οποίο μέχρι τότε θεωρούσα το πιό άσχημο και μη χρηστικό περιβάλλον εργασίας. Ήταν όμως αδιαμφησβήτητα ελαφρύτερο, με αρκετά λιγότερες αυτο-εξαρτήσεις σε εφαρμογές ( κάτι που ήταν και θα είναι πάντα ένα θέμα για εμένα ) και σχετικά “εύκολο να βρεις το δρόμο”.
'Ενα πράγμα που με ενοχλούσε στο KDE ήταν οι αυτο-εξαρτήσεις του, το ότι δηλαδή για να περάσεις το kfloppy για παράδειγμα, ένα πρόγραμμα των 100kb έπρεπε να περάσεις 12ΜΒ σκουπίδια τα οποία κατέληγαν σε 15 εικονίδια στο μενού, τα οποία και δεν χρησιμοποιούσα ποτέ.
Καθώς λοιπόν και αυτό το πρόβλημα είχε ουσιαστικά λυθεί με την χρήση του GNOME, και καθώς είχα αρχίσει να το συνηθίζω και να το αποδέχομαι ως περιβάλλον εργασίας, το KDE4 πέρασε στην άκρη σαν μία κακιά ανάμνηση. Σταμάτησα να το παρακολουθώ, σταμάτησα να ασχολούμαι με τις εξελίξεις του, και ξέχασα ότι υπάρχει.
Αυτό ήταν και το μεγαλύτερο λάθος.
Μετά λοιπόν από έξι χρόνια ( ομαλής θα πρέπει να ομολογήσω ) συμβίωσης με το GNOME, ήρθε το Gnome Shell και το Unity να ξαναταράξουν τα νερά. Με όποιο από τα δύο και αν αποφάσιζα να συνεχίσω, θα ένοιωθα σαν να κλαίω στο Κουμσουάν παρέα με τους Βορειο-Κορεάτες τον “φουκαρά” τον Κιμ Γιονγκ Ιλ. Και επειδή συμπαθώ μεν τα σκυλιά, αλλά όχι τόσο ώστε να γίνω τροφή τους, αποφάσισα να σταματήσω τις “κακές παρέες”.
Είπα λοιπόν να σπινάρω ένα δισκάκι Chakra Linux ( Benz ) το οποίο είναι “αυστηρά” KDE (δεν έχει GΤΚ εφαρμογές διαθέσιμες εξ' αρχής στα αποθετήρια του ) ώστε να αποφύγω τα πισωγυρίσματα και να αναγκαστώ να κάνω την δουλειά μου με KDE εφαρμογές μόνο.
Εδώ και δύο εβδομάδες λοιπόν που το παλεύω να συνηθίσω στα νέα αυτά δεδομένα, οφείλω να πω πως ναι μεν η έκπληξή μου είναι μεγάλη, αλλά ευτυχώς είναι ευχάριστη! Κατάλαβα πόσο πίσω είχα μείνει, και πόσους συμβιβασμούς είχα κάνει ακόμη και χωρίς να το καταλαβαίνω.
Και να και μερικά παραδείγματα:
Ktorrent έναντι Transmission
Αυτό είναι ανέκδοτο από μόνο του. Το Ktorrent είναι πλέον μία καταπληκτική εφαρμογή, που δεν θα την άλλαζα ούτε με το Utorrent. Χρηστικότατο web interface, αυτόματο κλείσιμο του υπολογιστή από την ίδια την εφαρμογή που λειτουργεί ΆΨΟΓΑ, τόνοι πληροφοριών, ρυθμίσεων και παραμετροποίησης στα μέτρα μου. Αξιόπιστο ως που δεν πάει άλλο. Καμμία σύγκριση όχι με Transmission, αλλά ούτε με Deluge, qBittorent, Azureus ούτε με τίποτα.
Subtitle Composer έναντι Gnome-Subtitles
Ακόμη ένα ανέκδοτο, πολύ πιό πετυχημένο από το προηγούμενο. Από την μία το Gnome Subtitles το οποίο ουσιαστικά “δεν λειτουργεί”, και από την άλλη ένα πρόγραμμα εφάμιλλο του Subtitles Workshop απλά πιό σύγχρονο. Ένα επαγγελματικό πρόγραμμα δημιουργίας και επεξεργασίας υποτίτλων κειμένου με όλες τις δυνατότητες. Αλλαγή ρυθμού καρέ, έξυπνη αναδιάρθρωση γραμμών, διόρθωση και κύλιση χρόνων, ορθογράφος, αυτοματοποίηση συχνά χρησιμοποιούμενων ενεργειών, εύρεση και αντικατάσταση με χρήση regex και δεκάδες άλλες δυνατότητες, που όλες λειτουργούν ΆΨΟΓΑ σε αντίθεση με το Gnome Subtitles όπου απλά τίποτα δεν λειτουργεί.
Kdenlive έναντι PiTiVi
Δεν χρειάζεται να κουράζομαι άδικα μιας και το δεύτερο δεν λειτουργεί. Αλλά μην το πείτε πουθενά... είναι το κοινό μας μυστικό.
K3b έναντι Brasero
Παρότι το K3b δεν έχει ενημερωθεί από το 2009, εξακολουθεί να είναι έτη φωτός μπροστά από το Brasero. Πως το εξηγώ αυτό; Απλά δεν το εξηγώ εγώ, και μάλλον θα πρέπει να μας εξηγήσουν οι ( αναμφίβολα ευγενικοί ) συνάνθρωποί μας που αναπτύσσουν το Brasero και να μας πουν τι ακριβώς κάνουν τόσα χρόνια που το ενημερώνουν και δεν έχουμε δει τίποτα στην πράξη.
Να μην τα πολυλογώ λοιπόν...
Θεωρώ ότι κάλυψα τα βασικά, και κλείνοντας θα πω ότι απλά κάθε μία εφαρμογή που λειτουργώ και συνάμα γνωρίζω στο KDE μου δημιουργεί μία ευχάριστη έκπληξη, και μου αφήνει μία πίκρα για το τι ανεχόμουν αυτά τα έξι χρόνια.
Δεν γυρίζω πίσω φίλοι μου, γιατί βαρέθηκα να κρατάω μυστικό ότι το τάδε δεν λειτουργεί και ότι το δείνα δεν κάνει ακριβώς αυτό που θα έπρεπε, αλλά κάτι παραπλήσιο. Βαρέθηκα να ζω χρησιμοποιώντας απαρχαιωμένες και δυσλειτουργικές εφαρμογές, και συνάμα να θέλουν να με πείσουν ότι “με αναβαθμίζουν”, ότι με “εκσυγχρονίζουν” με Shells και Unities.
Επίλογος
Σίγουρα το συμβατικό GNOME ήταν ελαφρύτερο του KDE4 και μπορούσε να καλύψει μεγαλύτερο εύρος χρηστών. Αυτό σήμερα δεν ισχύει πλέον. Είδα μηχανήματα μου να “σέρνονται” κυριολεκτικά με ένα πλήρες Gnome Shell σε “δράση” και μάλιστα χειρότερα από ότι σε KDE4. Το Gnome Shell πλέον δεν μπορεί να συμβαδίσει ούτε με τις εγγενείς GTK/GTK2 εφαρμογές σε εμφάνιση τουλάχιστον, αν όχι και παραπέρα. Οι ελάχιστες GTK/GTK2/GTK3 εφαρμογές που δοκίμασα σε KDE χρησιμοποιώντας τα ανάλογα Oxygen Themes έδεσαν τόσο καλά, που σχεδόν δεν μπόρεσα να τις εντοπίσω. Παραλογισμός;
Σίγουρα το Ματέ ( Mate ) είναι μία λύση για παλαιότερα συστήματα, αλλά ως εκεί. Αν δεν εντάσσομαι εκεί, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ ( και να χάσω όσα προανέφερα ).
Σίγουρα το KDE4 δεν είναι για όλους ( λόγω απαιτήσεων υλικού ), αλλά σίγουρα μπορεί να μπεί σε “δίαιτα” και να καλύψει μεγαλύτερο φάσμα. Απενεργοποιώντας όλα τα οπτικά εφέ, παρατήρησα πολύ καλύτερη απόκριση σε παλαιότερα μηχανήματα μου, και οφείλω να πω, πολύ πιό ευχάριστη και ξεκούραστη χρήση. Αλλά μη βασιστείτε στα λόγια μου σε αυτό. Πάντα ήμουν κατά των οπτικών εφέ στην επιφάνεια εργασίας.
Δεν προσπαθώ να ανάψω φωτιές, ούτε να επιβάλλω την γνώμη μου. Πείτε απλά πως λέω το παράπονο μου, χωρίς να περιμένω να με χτυπήσετε φιλικά στην πλάτη. Μεγάλα παιδιά είμαστε, και θα το βρεί ο καθένας το δρόμο του, ούτως ή άλλως. Διαβάζοντας απλά τη γνώμη κάποιου άλλου, δεν σημαίνει ότι την ασπαζόμαστε, ούτε και ότι θα πρέπει να την ακολουθήσουμε.
Αλλά θέλω να πιστεύω, ούτε και μας βλάπτει σε τίποτα.
Κυρίως Desktop: MoBo: GA-MA78GM-S2H | CPU: AMD Phenom(tm) II X4 920 2.80 GHz | VGA: NVIDIA Corporation GF119 [GeForce GT 610] | RAM: 3GB DDR2 800 | Audio: Realtek ALC889A (ATI SB) | Audio: NVIDIA Corporation GF119 HDMI | OS: Debian jessie 64bit
Άβαταρ μέλους
xXx
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: 05 Μάιος 2010, 16:12
Τοποθεσία: Ελλάδα, Θεσσαλονίκη, Άνω Πόλη
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 23 Ιαν 2014, 04:28

Όλα καλά, εγώ δεν κατάλαβα τι σε εμπόδιζε να τρέχεις ktorrent, k3b και kdenlive σε Gnome.
Πχ. προσωπικά χρησιμοποιώ LXDE με μισές-μισές τις gtk/qt εφαρμογές ανάλογα με το ποια προτιμώ για την κάθε δουλειά.
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό mangelasakis » 23 Ιαν 2014, 04:51

προσωπικά πάντως η εμπειρίες μου με το kde είναι εντελώς ο καθρέφτης σε αυτά που γράφεις για το gnome. Δηλαδή ενώ στο gnome μου δουλεύουν όλα απλά και καλά στο kde πάντα κάτι μου κολάει. Πιστεύω ότι είναι να σου τύχει που λένε. Όπως και να έχει αυτό που λατρεύω στο gnome είναι η απλότητα του.
Spoiler: show
Linux: 5ετής χρήση ┃ Προγραμ: μόνο C προς το παρών ┃ Αγγλικά: Μέτριος προς καλός
Desktop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64 - Debian testing amd64
CPU: 4x AMD Phenom II X4 955 ‖ RAM 8000 MiB ‖ Gigabyte GA-MA785GT-UD3H
[Radeon HD 4200] Radeon HD 7750 ⎨1002:9710⎬
RTL8111/8168B PCI ⎨10ec:8168⎬ (rev 02)
Laptop:
Ubuntu gnome 14.04 amd64
4x Intel Core i3 M 330 2.13GHz ‖ RAM 3628 MiB ‖ Sony Corporation VPCEB1J1E
Intel VGA [8086:0046] (rev 02)
eth0: [11ab:4381] (rev 11) ⋮ wlan0: AR9285 [168c:002b] (rev 01)
mangelasakis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1149
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009, 06:08
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό akounadis » 23 Ιαν 2014, 11:29

Με την δύναμη της συνήθειας εγκατέστησα το Transmission. Ευτυχώς που κατέβασα το πρώτο μου torrent με το Ktorrent. Πραγματικά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Γενικά αυτές τις ημέρες που δοκιμάζω το Kbuntu 14.04 εκτός ότι έχω ξεχάσει στο στάδιο που βρίσκεται (σαν stable τρέχει) έχω συνέχεια στο νου μου τον όρο "απλότητα". Το Gnome δεν ξεχνιέται και ούτε ποτέ θα ξεχαστεί. Ας επιλέξει ο καθένας ότι Gnome θέλει, αλλά η απλότητα πολλές φορές γίνεται χρηστική όταν εξαρτάται από εμάς.
Intel Core i7-7700HQ CPU @ 2.80GHz ‖ RAM 7617 MiB ‖ Dell Inc. 065C71 - Dell Inc. Inspiron 15 7000 Gaming
Intel Device [8086:591b] {i915} ⋮ nVidia Device [10de:1c8c] {nouveau}
wlp3s0: Intel Wireless 3165 [8086:3165] (rev 79) ⋮ enp2s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Συναντήσεις φίλων του Ubuntu-gr σε πόλεις της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
akounadis
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1050
Εγγραφή: 23 Δεκ 2009, 17:40
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: akounadis
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 23 Ιαν 2014, 12:16

xXx κοίτα την υπογραφή μου, λέει klubuntu, το βάφτισε ο επίτιμος και αν κατάλαβα καλά είναι αυτό που περιγράφεις.
Kubuntu που έχω εγκαταστήσει το lxde και μέσα από το lxde έχω επιλέξει τον kwin για διαχειριστή παραθύρων με απενεργοποιημένα τα εφέ, oxygen-gtk για θέμα και τέλος κάποια από τα εικονίδια του kde.
Βάζοντας επίσης και ένα μαϊμού wallpaper σαν το παρακάτω και επιλέγοντας πλήρη διαφάνεια στο lx-panel έχουμε και την ομορφιά και την χρηστικότητα του kde με τις απίστευτες ρυθμίσεις του και όλες τις εφαρμογές του, καθώς και τους ελάχιστους πόρους που απαιτεί το lxde.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό dim459 » 23 Ιαν 2014, 16:05

Είναι γεγονός ότι το KDE 4.xx μπορεί να τρέξει σε μηχανήματα που δεν τρέχει το gnome shell.
Εξακολουθεί να καταναλώνει περισσότερους πόρους, αλλά χωρίς πολλά-πολλά effects δεν απαιτεί οπωσδήποτε την ύπαρξη επιτάχυνσης γραφικών, η έλλειψη της οποίας αποκλείει τόσο το gnome shell όσο και το unity (εκτός αν μιλάμε για το 2d της 12.04).
Από εκεί και πέρα, όσον αφορά στη σταθερότητα, αυτή τη στιγμή ναι, το 4.χχ είναι σταθερότατο, οι εφαρμογές του δουλεύουν εξαιρετικά και θα έλεγα ότι σαφώς το shell παρουσιάζει κολλήματα-κρασαρίσματα που στο KDE δεν υπάρχουν.
Δεν ήταν όμως έτσι τα πράγματα όταν εμφανίστηκαν οι πρώτες εκδόσεις του KDE 4 και ελπίζω στο μέλλον όταν θα υπάρξουν ανάλογες σοβαρές αλλαγές στο gui του KDE να υπάρξει σύνεση και να μην τις "αμολήσουν" εντελώς αδοκίμαστες (έχουν μια παράδοση σε αυτόν τον τομέα, τι να κάνουμε... ).
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 23 Ιαν 2014, 21:51

Τα περισσότερα γραφικά περιβάλλοντα που χρησιμοποιούνται στο Linux, είτε βρίσκονται ήδη σε ένα αρκετά καλό επίπεδο είτε το μέλλον τους φαντάζει αρκετά ευοίωνο.
  • Η έκδοση 3.10 είναι μια πολύ καλή έκδοση του Gnome Shell. Και η 3.8 καλή ήταν, αλλά η 3.10 είναι αρκετά βελτιωμένη. Πιθανώς η 3.12 θα είναι ακόμη καλύτερη.
  • Το Unity έχει γίνει πλέον αρκετά γρήγορο, και αφού δεν προστίθεται και τίποτα καινούριο οι περισσότερες αλλαγές αφορούν bug fixing και βελτιώσεις στα σημεία.
  • Για το KDE 4 ισχύει ό,τι και για το Unity. Βρίσκεται σε ένα πολύ καλό σημείο όσον αφορά τις λειτουργίες και οι όποιες βελτιώσεις αφορούν την απόκριση και το bug fixing. Η νέα έκδοση που ετοιμάζεται (KDE 5) είναι πολλά υποσχόμενη.
  • Το XFCE είναι πλέον αρκετά ραφιναρισμένο στη λειτουργία του και μπορεί να διαμορφωθεί από κάτι πολύ βασικό (που προσφέρει αρχικά) ως και κάτι αρκετά πολύπλοκο αρκετά εύκολα.
  • Το LXDE ετοιμάζεται για τη «νέα γενιά» μετά τη συνένωση με το Qt-Razor και τη μεταφορά του σε Qt. Προσωπικά, είναι το γραφικό περιβάλλον για το οποίο ανυπομονώ περισσότερο από όλα να δω δείγμα.
  • Η ομάδα ανάπτυξης του enlightenment άλλαξε φιλοσοφία εκδόσεων και πλέον οι εκδόσεις βγαίνουν με πολύ ταχύτερους ρυθμούς από ότι στο παρελθόν. Ήδη βρισκόμαστε στο e19.
  • Το Cinnamon στην έκδοση 2.0 μάλλον βρίσκεται στην καλύτερη φάση του ως τώρα και πιθανώς να έχει ακόμα περισσότερες βελτιώσεις στο μέλλον.

Έχοντας λοιπόν αυτά υπ' όψη, η επιλογή του καθενός μάλλον βασίζεται περισσότερο:
  • Στο τι έχει συνηθίσει ως τώρα και θεωρεί οικείο
  • Στο πόσο μεγάλη περιέργεια έχει να δει κάτι νέο
  • Στο γούστο
  • Σε μικρολεπτομέρειες

Γενικά στο φόρουμ έχω (δικαίως) τη φήμη του Unitάκια. Ομολογώ πως το Unity είναι το γραφικό περιβάλλον που θα επέλεγα αν είχα μόνο μια επιλογή. Από την άλλη, επειδή είμαι αρκετά περίεργος (και με την καλή και με την κακή έννοια Εικόνα) και στο δίσκο μου υπάρχουν πάντα αρκετές διανομές, σε κάθε μια από αυτές (από τις οποίες πλέον ούτε μια βασισμένη σε Ubuntu) θέλω να χρησιμοποιώ κάτι διαφορετικό. Οπότε, στην ουσία χρησιμοποιώ όλα τα παραπάνω σχεδόν σε ίδιο ποσοστό και έχω παρατηρήσει τα εξής, τα οποία φυσικά έχουν να κάνουν συγκεκριμένα με εμένα:
  • Επειδή η σταθερά σε κάθε περιβάλλον εργασίας στον υπολογιστή μου είναι ο χρήστης του (δηλαδή εγώ), όποιο γραφικό περιβάλλον και να χρησιμοποιώ δεν έχει μεγάλες οπτικές διαφορές. Το μόνο που φαίνεται είναι μια μπάρα στο επάνω μέρος και ένα καθαρό wallpaper. Ούτε εικονίδια ούτε conky ούτε τίποτα «διακοσμητικό». Δεν αντέχω να τα βλέπω καν.
  • Δεν χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλον. Χρησιμοποιώ τις εφαρμογές μου. Το μόνο που θέλω λοιπόν από το γραφικό περιβάλλον είναι:
    • Έναν εύκολο και τρόπο να εκκινώ τις 5-10 εφαρμογές που χρησιμοποιώ συχνά χωρίς να με ενδιαφέρει ποιος θα είναι αυτός ο τρόπος. Εκκινητής, dock, «Αγαπημένα» στο μενού, 5 εικονίδια στη μπάρα, ένα εικονίδιο που να ανοίγει ένα «συρτάρι» με αυτά τα 5-10 προγράμματα, ας είναι ό,τι θέλει, αρκεί να είναι γρήγορο.
      Όλα τα γραφικά περιβάλλοντα το παρέχουν αυτό.
    • Έναν τρόπο να εκκινώ τις υπόλοιπες εφαρμογές που χρησιμοποιώ αραιά και που. Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα είναι. Αναζήτηση σε μενού, πληκτρολόγηση μέρος του ονόματος, ας είναι. Στη φράση «κι άμα δεν θυμάσαι πως λένε την εφαρμογή;», απαντάω «άμα δεν θυμάσαι ακριβώς πως λένε την εφαρμογή, θυμάσαι περίπου.Αν δεν θυμάσαι ούτε στο περίπου, τότε έχεις σοβαρότερα προβλήματα από ότι το μενού είναι δύσκολο».
      Όλα τα γραφικά περιβάλλοντα το παρέχουν αυτό επίσης.
  • Πόροι: Μιας και χρησιμοποιώ πάνω κάτω παντού τα ίδια πράγματα, φορτώνω τα ίδια πράγματα στην εκκίνηση και έχω σταθερά το ίδιο οπτικό γούστο, οι πόροι που καταναλώνουν όλα τα γραφικά περιβάλλοντα στον υπολογιστή μου είναι ίδιοι.
    Ναι, ξέρω πως το XFCE στη στάνταρ μορφή του δεν καταναλώνει τίποτα σε σχέση με το Unity, αλλά επίσης στη στάνταρ μορφή του δεν βλέπεται αν το μάτι σου έχει συνηθίσει σε Gnome ή Unity. Αν του ενεργοποιήσεις όμως το compositing, του βάλεις σκιές στα παράθυρα, κάποιες διαφάνειες, φορτώσεις στην εκκίνηση ό,τι χρησιμοποιείς και στο Unity και βάλεις και το preload, τότε είσαι στο ίδιο επίπεδο.
    Ανεξάρτητα με τη διανομή.

Έτσι, καταλήγω στο συμπέρασμα πως οι μικρολεπτομέρειες και η προδιάθεση είναι τα πιο σημαντικά.
Υπάρχουν μικρολεπτομέρειες που μου αρέσουν ή δεν μου αρέσουν παντού και αν και δεν είναι αρκετά σημαντικές, είναι αυτές που καθορίζουν το πόσο συχνά χρησιμοποιώ κάτι. Παρόλα αυτά, νομίζω πως αν κάποια στιγμή κάποιος μου επέβαλε κάποιο από αυτά, μάλλον τελικά δεν θα είχα πρόβλημα (ok, ίσως να είχα λίγο πρόβλημα με το MATE πλέον, αλλά και με αυτό θα έκανα τη δουλειά μου).
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό lucinos » 23 Ιαν 2014, 22:44

Είχα δει σε μια ομιλία (κάπου στο youtube) δύο διαγράμματα, ένα για τα ποσοστά πριν εμφανιστεί το KDE4 και ένα για το τώρα (στην gnome3/unity/cinnamon/mate εποχή. Στο πρώτο ήταν περίπου 50% KDE, 50% Gnome και μια λεπτότατη λωρίδα για όλα τα άλλα. Στο δεύτερο ήταν το χάος. Και το KDE4 και το Gnome3 καλώς ή κακώς δημιούργησαν πρόβλημα, και ιδιαίτερα το 2011 ήταν μεγάλη καταστροφή για το desktop. (έχω αφήσει σε μια γωνία το ubuntu 10.10, χρήσιμο ως μαρτυρία για το εκπληκτικό επίπεδο που είχε φτάσει τότε το γραφικό περιβάλλον, ακόμα και σήμερα είναι εντυπωσιακό). Τα καλά νέα είναι ότι αισθάνομαι πλέον ότι τα πράγματα πάνε επιτέλους καλύτερα σε όλα τα μέτωπα (επομένως θα συμφωνήσω σε αυτό με τον flok). Πιστεύω το ότι βγήκαν τα άλλα γραφικά περιβάλλοντα από την αφάνεια (έστω και με την προσωρινή καταστροφή τών δύο μεγάλων) ήταν τελικά καλό.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Re: Το μεγαλύτερο λάθος

Δημοσίευσηαπό eliasps » 23 Ιαν 2014, 23:04

Συμφωνώ με τον Φίλιππο.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος περιβάλλον. Είναι υποκειμενικό και σχετικό με το τι ψάχνει και τι ζητάει ο καθένας.
Αρκεί να αναρωτηθεί κανείς τι προσφέρει ένα γραφικό περιβάλλον που δεν το προσφέρει κάποιο άλλο; Τίποτα.
Όλα έχουν τα ίδια στοιχεία και στοχεύουν σε γενική χρήση από όλες τις κατηγορίες χρηστών.
Η κατανάλωση πόρων είναι πάνω κάτω ίδια σε περιβάλλοντα με ίδιες λειτουργίες (βλέπε GNOME Shell, Unity, KDE Plasma Workspaces) και σε αντίθεση με την κοινή γνώμη, κανένα δεν είναι βαρύ πάντα σχετικά με την τεχνολογία του σήμερα.
Από άποψη εμφάνισης, όλα είναι κομψά και με παραμετροποίηση μπορούν να προσαρμοστούν ακόμα και σε ατομικό επίπεδο για τις ανάγκες του καθενός. Το πρώτο πράγμα που με εντυπωσίασε στο Linux πριν καν το εγκαταστήσω, ήταν όταν στην πρώτη μου αναζήτηση με τον όρο "Linux", είδα εικόνες από desktops όπου καμία δεν ήταν ίδια με την άλλη. Αν κάποιος με ρωτούσε σήμερα «Τι με εντυπωσιάζει στο Linux περισσότερο από όλα», η απάντηση είναι ακόμα αυτή, «οι τεράστιες διαφορές που βλέπω από desktop σε desktop», γιατί κανένα δεν ίδιο με ένα άλλο.
Οι συγκρίσεις δεν έχουν νόημα, μιας και λίγοι είναι οι χρήστες που χρησιμοποιούν τα περιβάλλοντα με τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις. Πολλοί αλλάζουν θέματα, στοιχεία, θέσεις των στοιχείων και γενικότερα έχουν προσαρμόσει το περιβάλλον που έχουν εγκαταστήσει στα δικά τους μέτρα. Εγώ αυτό που έχω στον υπολογιστή μου αυτή τη στιγμή, ελάχιστα θυμίζει το GNOME Shell όπως είναι στην αρχική του κατάσταση.

Off topic:
xXx έγραψε:Έτσι λοιπόν “ανάγκα δει” και μετά από αρκετό καιρό χρήσης του twm ως μοναδικό γραφικό περιβάλλον εργασίας

twm... Τι κακή ανάμνηση μου ξύπνησες! Πριν εγκαταστήσω για πρώτη φορά Ubuntu στον υπολογιστή και μετά από αποτυχημένη προσπάθεια εγκατάστασης (η πρώτη επαφή μου με το Linux) του Debian 4.0 "Etch" (τότε stable), χρησιμοποιούσα για λίγο καιρό το twm στο cygwin υπό το Windows XP. Μέχρι που για να κάνω ακόμα και τις πιο απλές ενέργειες μου έπαιρνε αδικαιολόγητα αρκετό χρόνο και μου έφερνε πονοκεφάλους.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Γενικά

cron