Διανομές Linux που αξίζει να έχουμε στο PC μας;

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Ποιες διανομές Linux θεωρείτε ότι αξίζει να έχει κάποιος στον υπολογιστή του εκτός του Ubuntu;

Debian
15
30%
Fedora
3
6%
Mint
7
14%
Elementary OS
1
2%
Sabayon
2
4%
CrunchBang
3
6%
Arch
11
22%
Slackware
1
2%
Gentoo
3
6%
Άλλο - αναφέρατε πιο
4
8%
 
Σύνολο ψήφων : 50

Διανομές Linux που αξίζει να έχουμε στο PC μας;

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 08 Φεβ 2014, 16:32

Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος αυτού του δημοψηφίσματος. Αλλά θα μπορούσε να είναι ένας μπούσουλας και να βοηθήσει όλους εκείνους που θέλουν συνεχώς να δοκιμάζουν διανομές.
Αν θέλετε πείτε και δυο λόγια για τις επιλογές σας!

Μπορείτε να επιλέξετε τρεις επιλογές από τις 10 που έχω αναρτήσει! :roll:
Τελευταία επεξεργασία από Muttley Black και 09 Φεβ 2014, 01:06, έχει επεξεργασθεί 5 φορά/ες συνολικά
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό Learner » 08 Φεβ 2014, 16:56

Τα Mint και ElementaryOS, είναι παράγωγα του Ubuntu. Εκτός αν για το Mint εννοείς το LMDE , οπότε καλό θα ήταν να το γράψεις έτσι. Να ξέρεις πως ότι αλλαγές θες να κάνεις να τις κάνεις τώρα, διότι αν αρχίσουν να ψηφίζουν δεν θα μπορείς. Θα χαθούν οι ψήφοι μετά.

Το «άξια σεβασμού» δεν με ενθουσιάζει σαν έννοια. Όλα είναι άξια σεβασμού καθότι ΕΛ/ΛΑΚ. Όλα είναι άξια σεβασμού αφού γίνεται κάποια δουλειά από κάποιους developers εκεί, που διαθέτουν τον χρόνο τους για να τα χρησιμοποιούμε εμείς (ασχέτως αποτελέσματος).

Μια εναλλακτική πρόταση για ψηφοφορία θα ήταν:
Ποια λειτουργικά συστήματα θεωρείτε ότι αξίζει να έχει κάποιος στον υπολογιστή του, εκτός του Ubuntu;

Και προσωπικά θα ψήφιζα αυτά που ήδη έχω (δλδ, Fedora & Arch Linux).
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 08 Φεβ 2014, 18:29

Όλα τα λειτουργικά συστήματα είναι άξια σεβασμού και όλα έχουν προσφέρει στην τεχνολογική εξέλιξη και τη βελτίωση του επιπέδου ζωής των ανθρώπων.
Αυτό ισχύει είτε μιλάμε για ελεύθερο λογισμικό είτε όχι.

Αν όμως επικεντρώσουμε την ερώτηση στις διανομές Linux (γιατί κάτι τέτοιο υποθέτω πως εννοεί ο Muttley Black), την περιορίσουμε χρονικά στη σημερινή εποχή (γιατί πριν από κάποια χρόνια πιθανώς ίσχυαν άλλα) και την κάνουμε
Αν κάποιος σου έλεγε πως θα διαλέξεις να συνεχίσουν να υπάρχουν τρεις διανομές μόνο και όλες οι υπόλοιπες θα υποχρεωθούν να κλείσουν και να συγχωνευθούν με μια από αυτές τις τρεις, ποιες θα ήταν αυτές;

Τότε απαντώ:
  • Debian
  • Red Hat Enterprise Linux
  • Arch Linux
Και αν ήταν μόνο μία;

Debian
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό the_eye » 08 Φεβ 2014, 19:37

Καλύτερα να το διατυπώσεις διαφορετικά. Το "άξια σεβασμού" σε κάποια, κάνει "ανάξια" κάποια άλλα. Πράγμα που δεν είναι σωστό για το ελεύθερο λογισμικό.
Ακόμα, η προτίμησή μας δεν έχει να κάνει με τον σεβασμό, αλλά με τί υποκειμενικά μας αρέσει.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11672
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό eliasps » 08 Φεβ 2014, 22:28

Συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν παραπάνω περί της έκφρασης «άξια σεβασμού».
Παραβλέποντας αυτό επειδή καταλαβαίνω πως το εννοείς χωρίς κάποια αρνητική έννοια, επιλέγω τα:
  • Debian
  • elementaryOS
  • Arch Linux
Όμως δεν θα πρότεινα κάποια από αυτές, εκτός από το elementaryOS, για νέους χρήστες.

Ήμουν και ακόμα είμαι χρήστης του Debian και μου αρέσει αρκετά. Γενικά έχω μεγάλη προτίμηση στις Debian-based διανομές.
Το elementaryOS αν και δεν προσφέρει κάτι εντελώς το διαφορετικό, το επιλέγω ως την πιο όμορφη διανομή που έχω δει σε default κατάσταση.
Το Arch το χρησιμοποιώ λίγο καιρό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα, καταπληκτική διανομή από πολλές απόψεις.
Δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες αναλύοντας τι ακριβώς μου αρέσει στην κάθε μία, γιατί θα μου πάρει αρκετή ώρα.

Ωστόσο και άλλες διανομές έχουν αρκετά χαρακτηριστικά άξια αναφοράς.
Η Fedora προσφέρει τις τελευταίες εκδόσεις των πακέτων, παίρνει τα πάντα upstream.
Το Slackware είναι η παλιότερη διανομή Linux που συνεχίζει να αναπτύσσεται ως σήμερα.
Και αντίστοιχα οι άλλες, έχουν τα δικά τους δυνατά σημεία.

Αν μπορούσα να επιλέξω μόνο μία, τότε θα αυτή θα ήταν το Debian.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 08 Φεβ 2014, 22:45

Debian είναι πραγματικά από τις διανομές που μου ταιριάζουν περισσότερο.
Αrch έχοντας μικρή επαφή, είναι από τις διανομές που σε μαθαίνει πραγματικά πολλά περί Λίνουξ.
Slackware μου έχει αναστήσει υπολογιστές (όπως και το Arch) τρέχοντας αξιοπρεπέστατα .
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό dim459 » 08 Φεβ 2014, 23:08

Νομίζω ότι στο υποθετικό ερώτημα "αν έπρεπε να υπάρχει μόνο ένα" επίσης θα απαντούσα debian.
Κατά τ' άλλα ομοίως θεωρώ ότι όλα είναι άξια σεβασμού.
Μπορεί κανείς να αρνηθεί ότι για τη δραματική εξάπλωση της χρήσης υπολογιστών τις τελευταίες δεκαετίες, σημαντικότατο ρόλο έπαιξαν τα windows ;
Οι πιο μεγάλοι από μας θυμόμαστε πως ήταν ο προ windows κόσμος.
Δεν μπαίνω στη λογική της περαιτέρω κριτικής, είναι θέματα που έχουν συζητηθεί διεξοδικά, αλλά οπωσδήποτε ακόμα κι αυτά είναι άξια σεβασμού.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που αξίζει να έχουμε στο PC μας;

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 08 Φεβ 2014, 23:27

Έχετε απόλυτο δίκιο για τις παρατηρήσεις σας! Δεν ήθελα να μειώσω καμία διανομή αλίμονο! Και ειδικά όταν αναφέρατε ότι όλες είναι ΕΛ/ΛΑΚ και ότι μόνο και μόνο για αυτό είναι άξιες σεβασμού με έκανε πραγματικά να σπεύσω ταχύτατα να κάνω την διόρθωση! Και φυσικά όλες η διανομές είναι άξιες σεβασμού και αν μπορούσα πραγματικά θα έγραφα περισσότερες, άλλα στο δημοψήφισμα έχω δικαίωμα να βάλω μόνο δέκα.

Άλλαξα τον τίτλο του poll άλλα και του νήματος. Του νήματος είναι μικρός ο τίτλος και δεν ξέρω αν είναι απόλυτα κατανοητός, αλλά δεν μπορώ να βάλω μεγαλύτερο τίτλο.
Άφησα το Mint Και το ElementaryOS για τον λόγο ότι όπως και στον τίτλο, τώρα δεν αποκλείουμε από την ψηφοφορία τα παράγωγα του Ubuntu. Τουλάχιστον όχι τα πολύ συγγενικά όπως lubuntu xubuntu κτλ.

Αν πάλι έχω κάνει κάτι λάθος να μου το πείτε να το διορθώσω!
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που είναι άξια σεβασμού.

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 08 Φεβ 2014, 23:35

.
Τελευταία επεξεργασία από filippos.xf και 15 Φεβ 2014, 18:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Λειτουργικά συστήματα που αξίζει να έχουμε στο PC μας;

Δημοσίευσηαπό Muttley Black » 08 Φεβ 2014, 23:45

Εγώ για την ώρα ψήφισα μόνο μια και αυτή είναι η CrunchBang. Μου αρέσει πάρα πολύ σαν διανομή! Είναι ταχύτατη και σταθερή και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μου αρέσει και πολύ το γραφικό της περιβάλλον.
:problem: ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!! :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμός: Ευσεβής πόθος ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ BunsenLabs 8.2 "Hydrogen" σε Toshiba satellite C660D 10D
Προδιαγραφές ⇛ AMD V140 │ 2GB │ ATI Mobility Radeon HD 4200 Series │ Realtec RTL8188C Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC│Realtec HD Audio │ 15.4" - 1366x768
Άβαταρ μέλους
Muttley Black
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 09 Ιαν 2014, 21:19
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: MuttleyBlack
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Γενικά