Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστες;

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό Learner » 14 Φεβ 2014, 13:27

eliasps έγραψε:@Learner δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο.


Βάλε openSUSE να σου τύχει :P
ή
δοκίμασε το και μόνος σου. Βάλε την παρακάτω flag στο /etc/sudoers
Κώδικας: Επιλογή όλων
Defaults rootpw


Συνήθως το πρόβλημα εντοπίζεται κάπου ανάμεσα στο πληκτρολόγιο και την καρέκλα.. (δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό) αλλά ενδέχεται να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις.
Δεν φταίει ούτε η γλώσσα του Unix , ούτε τα τερματικά ή οι κονσόλες. Θα συμφωνήσουμε όλοι φαντάζομαι ότι όλα ξεκινούν από την παιδεία σωστά ; Δεν μιλάω μόνο για τα σχολεία, αλλά σαν μια ευρύτερη έννοια.
Όσο και να φανεί περίεργο, την πιο ομαλή μετάβαση την έκανα σε έναν άνθρωπο ο οποίος δεν έχει ιδέα από (Windows) υπολογιστές. Δεν έχει «παιδεία» Windows και είχε σιχαθεί να ασχολείται συνεχώς με antivirus , ανασυγκροτήσεις ...κλπ.
Οπότε καταλήγω σε ένα (αμφισβητήσιμο μεν αλλά με αρκετές πιθανότητες να ισχύει) συμπέρασμα πως όσο περισσότερη «Windows παιδεία» έχει κάποιος, τόσο δυσκολότερη είναι μια ομαλή μετάβαση σε Unix/Linux.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό Ilias95 » 14 Φεβ 2014, 17:44

Learner έγραψε:Συνήθως το πρόβλημα εντοπίζεται κάπου ανάμεσα στο πληκτρολόγιο και την καρέκλα.. (δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό)

PEBCAK
Ilias95
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: 29 Απρ 2011, 23:26
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό Reinach » 14 Φεβ 2014, 23:17

jennie έγραψε:@Reinach λυπάμαι αν σε πείραξαν αυτά που έγραψα. Δεν μιλούσα προσωπικά, κι άλλοι έχουν εκφράσει παρόμοιες απόψεις σε αυτή τη συζήτηση αλλά και σε παλιότερες.


Πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου που λυπάσαι, αν την πιστεύεις την άποψή σου δεν πρέπει να λυπάσαι καθόλου. Πάντως επιμένω ότι σε αυτό που αναφερόμουνα από το πρώτο σχόλιό μου και συνεχίζω να αναφέρομαι είναι: οι χρήστες που ΔΕΝ ενδιαφέρονται πραγματικά να μάθουν κλπ κλπ να μην τα γράφω για τρίτη φορά. Έχω μιλήσει από το πρώτο μου σχόλιο, και από την αρχή-αρχή μάλιστα για νοοτροπία του εξυπνακισμού που συναντάμε στο φόρουμ και αλλού σχετικά με το λίνουξ. Και για συγκεκριμένους χρήστες. Και αποκλειστικά εκεί αναφέρομαι μέχρι το τέλος. Και σε κάθε μου άλλο σχόλιο. Και η άποψή μου ήταν ακριβώς στο πνεύμα που εκφράστηκε και από άλλους φίλους πιο πριν, με το οποίο συμφωνώ. Παρόλα αυτά, συνεχίζεις να με κατατάσεις σε αυτούς που "έχουν εκφράσει παρόμοιες (με τις δικές μου δλδ - όπως τις κατάλαβες εσύ φυσικά) απόψεις σε αυτή τη συζήτηση αλλά και σε παλιότερες" δηλαδή σε αυτούς που θέλουν να προγκήξουν κόσμο από το λίνουξ για να το κρατήσουν προνόμιο ενός ιερατείου μυημένων.

Δικαίωμά σου είναι φυσικά, μια άποψη με την οποία διαφωνείς να την ταυτίζεις με ΑΛΛΗ που είναι απεχθής για να την διαπομπεύσεις ευκολότερα. Όμως έχω και εγώ το δικαίωμα να θεωρώ ότι έχεις παραποιήσει την άποψή μου παρόλο που δεν υπήρχε λόγος για αυτό. Για να το πω απλά, "μου βάζεις λόγια", πολεμάς αυτά τα "λόγια" με μπόλικη ηθικολογία και νομίζεις ότι καθάρισες.

Δεν είναι έτσι όμως τα πράγματα: έχω μια κάποια μικρή παρουσία στο φόρουμ, με τις λίγες γνώσεις που έχω στο λίνουξ. Αν διάβαζες το φόρουμ - που δεν το διαβάζεις προφανώς - θα έβλεπες ότι στις λίγες φορές που παρεμβαίνω, προσπαθώ να πάρω βοήθεια από τους έμπειρους χρήστες αλλά και να δώσω κάποια λύση στο νέο χρήστη - όπως και αν μπορώ, πάντα με ευγένεια και με την αγωνία να μην "στραβώσει" και τα παρατήσει. Λόγω των λίγων μου γνώσεων δε, περιορίζομαι σε "περιφερειακά" θέματα και λιγότερο στην ενότητα "Λειτουργικό Σύστημα" αφού θεωρώ ότι εκεί μπορεί να αποδειχθώ επικίνδυνος...Καθώς και στην εγκατάσταση του λειτουργικού σε 4-5 φίλους μου και τη σχετική ενημέρωσή τους.


jennie έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τους "κακόπιστους" χρήστες.
Αλλά στο θέμα "απλοί χρήστες" έχω μύγα και μυγιάζομαι. Γιατί ήμουν για περισσότερα χρόνια "απλή χρήστης" από ότι "λινουξού".


Αυτό είναι πρόβλημα πάρα πολύ συχνά: επειδή έχεις τραυματικές εμπειρίες από κάποια ζητήματα στο παρελθόν, πολύ εύκολα, πολύ αβασάνιστα, πολύ αψήφιστα, τείνεις να λειτουργείς με εξαρτημένα αντανακλαστικά. Και δεν είναι απλώς το "τι νόμισες" (γιατί και ο eliasps παρανόησε σε ένα βαθμό τα λεγόμενά μου, όμως μέχρι εκεί. Και δεν υπάρχει θέμα.) αλλά είναι αυτό που ακολούθησε. Λίγη ευγένεια ποτέ δεν κάνει κακό, στην ίδια συζήτηση είμαστε όλοι. Και δεν έχουμε τσακωθεί. Αλλά αυτό δυστυχώς πρέπει να το σκεφτόμαστε ΠΡΙΝ μιλήσουμε ειρωνικά και άσχημα και με υπονοούμενα για άτομο που δεν μας μίλησε άσχημα και δεν είχε πρόθεση άλλη από το να συμμετέχει στον γενικότερο προβληματισμό για το θέμα. "Μετά"...ΔΕΝ μετράει δυστυχώς. Άλλωστε, πριν από εμένα εξέφρασαν με τον τρόπο του ο καθένας τον ίδιο προβληματισμό με εμένα 3, 4, 5 δεν ξέρω, μέλη ακόμη. Μέλη και συντονιστές με σημαντική παρουσία στο φόρουμ για τους οποίους δεν έχω αντιληφθεί να έχουν ΠΟΤΕ συμπεριφορά "κάπως" απέναντι σε νέους χρήστες.


jennie έγραψε:Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάθε σινάφι έχει και τα κακόπιστα μέλη του, και ότι ένα παράδειγμα κακόπιστου/τσάμπα μάγκα λινουξά είναι κάποιος που ΔΕΝ συνεισφέρει στην κοινότητα, ΔΕΝ φτιάχνει πράγματα έστω για τον εαυτό του, και αντί να λέει στους φίλους του "γιατί δε βάζετε λίνουξ, εμένα με έσωσε", τους λέει "είστε πρόβατα επειδή δε βάζετε λίνουξ".


Είναι προφανές ότι έφτιαξες ανεμόμυλους και τους πολεμάς με μανία. Τέτοιο θέμα δεν υφίσταται και το ξέρουμε όλοι μας. Εγώ τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ τα τελευταία χρόνια δεν έχω δει μέλος ή συντονιστή ή διαχειριστή να έχει τέτοια συμπεριφορά απέναντι σε χρήστες των windows. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά ΔΕΝ είναι αυτό το πρόβλημα που ο κόσμος δεν πλησιάζει το λίνουξ. Ίσως και να μην είναι ιδιαιτερο πρόβλημα το ότι ο κόσμος δεν προτιμά το λίνουξ. Άπόψή μου πάντα ε; Με την έννοια ότι δεν προσφέρει αυτή τη στιγμή ολοκληρωμένες λύσεις για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν οι υπολογιστές και θέλει απλώς να κάνει σωστά τη δουλειά του χωρίς πολλά πολλά. Και με υποστήριξη απ το μαγαζάκι της γειτονιάς και όχι από φόρουμ για λίνουξ. Πολύ σημαντική παράμετρος νομίζω. Άρα το κάθε λειτουργικό έχει και το ρόλο του.

Σε κάθε περίπτωση πάντως ο χαρακτηρισμός "πρόβατα" κολλάει με αυτούς που έχω περιγράψει στην αρχή: με τη νονοροπία του εξυπνακισμού (άλλη μια φορά να το πω). Δεν αφορά τους χρήστες των windows. [Πώς θα μπορούσε; Ένα πλήθος ανθρώπων, ίσως οι περισσότεροι, που θέλουν τον υπολογιστή τους για εργαλείο και δεν τους ενδιαφέρει ως υπολογιστής, για μένα μπορούν και να μην ψαχτούν προς το παρόν ή και καθόλου, αφού τη "δουλειά τους" την κάνουν απ ευθείας με το μηχάνημα από το κατάστημα] Το να μου (ή μας) αποδίδεις όμως τη φράση "είστε πρόβατα επειδή δε βάζετε λίνουξ" έστω και έμμεσα, είναι το λιγότερο ωμή διαστρέβλωση για να μην πω κάτι άλλο που έχω στο μυαλό μου αυτή την ώρα και θα ακουστεί πολύ άσχημα.

Επίσης τώρα που το ξαναβλέπω, ο προβληματισμός ο δικός μου και των προηγούμενων από μένα μελών, ήταν οι λόγοι που κάποιοι εξυπνάκηδες τάχαμου ψαγμένοι, αποδεικνύονται τόσο ανθεκτικοί στην άποψή τους να μη δοκιμάσουν λίνουξ, τη στιγμή που μπορεί να δοκιμάσουν με ευκολία το κάθε γκατζετάκι αλλά και πρόγραμμα ή λειτουργικό που έχει διαφημιστεί αρκούντως και που ίσως να απαιτεί και κόπο και προσπάθεια για να το μάθουν. Πώς κολλάει τώρα αυτό με το θέμα του "κακόπιστου/τσάμπα μάγκα λινουξά"...ένας θεός ξέρει. Έχεις μπερδέψει τις συζητήσεις μάλλον. Μήπως αυτό το είχες ετοιμάσει για κάποια άλλη;


Για τους παραπάνω λόγους αποφεύγω τη συμμετοχή σε εκτός-τεχνικών-θεμάτων συζητήσεις στο φόρουμ. Πάντα θα βρεθούν κάποιοι που θα διαστρεβλώσουν, θα νουθετήσουν, θα δασκαλέψουν και θα ...μπαχαλέψουν τελικά τη συζήτηση. Και θα στρέψουν σε μια ήρεμη συζήτηση τον έναν συμμετέχοντα να πλακώνεται με τον άλλον. Λυπηρό.
Τελευταία επεξεργασία από Reinach και 15 Φεβ 2014, 00:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό eliasps » 15 Φεβ 2014, 00:12

@Reinach
Δεν παρανόησα τα λεγόμενά σου.
Αν ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που έγραψες θα το έκανα με ιδιαίτερη έμφαση προς εσένα, χρησιμοποιώντας το username σου όπως κάνω και τώρα (@Reinach) και θα σου έγραφα ξεκάθαρα αν διαφωνώ με αυτά που γράφεις πάντα σχολιάζοντας τα γραφόμενα και όχι τον συγγραφέα. Σίγουρα πάντως, αυτό που δεν θα έκανα είναι να πετάω "καρφιά".
Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ξεκίνησε αυτή η ιστορία, απέφυγε τους χαρακτηρισμούς και τροποποίησε κατάλληλα την δημοσίευσή σου σε παρακαλώ.

Ας λήξει εδώ το όποιο θέμα υπάρχει, αν συνεχιστεί θα γίνει διαχωρισμός των δημοσιεύσεων και θα κλειδωθεί το νήμα.

Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό Reinach » 15 Φεβ 2014, 00:52

eliasps έγραψε:@Reinach
Δεν παρανόησα τα λεγόμενά σου.
Αν ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που έγραψες θα το έκανα με ιδιαίτερη έμφαση προς εσένα, χρησιμοποιώντας το username σου όπως κάνω και τώρα @Reinach λυπάμαι αν σε πείραξαν αυτά που έγραψα. Δεν μιλούσα προσωπικά, κι άλλοι έχουν εκφράσει παρόμοιες απόψεις σε αυτή τη συζήτηση αλλά και σε παλιότερες.

ΟΚ, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμη και να με παρανοήσεις. Που δεν το έκανες. Τα χωσίματα και τα μπασίματα είναι που δεν είμαι διατεθειμένος να δεχτώ.

eliasps έγραψε:Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ξεκίνησε αυτή η ιστορία, απέφυγε τους χαρακτηρισμούς και τροποποίησε κατάλληλα την δημοσίευσή σου σε παρακαλώ.


Και εγώ πραγματικά δεν το κατάλαβα πώς άρχισε αυτή η ιστορία. Όπως γράφαμε ο ένας κάτω από τον άλλον σε γενικό πλαίσιο ...συμφωνίας ή διαφωνίας σε λογικά πλαίσια, έπεσε κεραυνός εν αιθρία. Και κάπου εκεί μπαίνει στοπ φυσικά. Σεβασμός.

Εντάξει, το στρογγύλεψα κάπως. Δεν πρόκειται να απαντήσω εκ νέου.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, MATE mate)
3 Intel Core i5-1035G1 CPU @ 1.00GHz ‖ RAM 19566 MiB ‖ LENOVO LNVNB161216 - LENOVO 81WE
4 Intel Iris Plus Graphics G1 (Ice Lake) [8086:8a56] {i915}
5 wlp0s20f3: Intel Ice Lake-LP PCH CNVi WiFi [8086:34f0] (rev 30) ⋮ enx7cc2c61085a5: 2357:0601 TP-Link UE300 10/100/1000 LAN (ethernet mode) [Realtek RTL8153]
Άβαταρ μέλους
Reinach
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 20:48
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά