Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστες;

...οδηγοί-προτάσεις-ιδέες-σχόλια για το forum, την κοινότητα, το ubuntu

Συντονιστής: Geochr

Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστες;

Δημοσίευσηαπό eliasps » 10 Φεβ 2014, 12:29

Καλημέρα.

Ο τίτλος του θέματος αποτελεί μία υπόθεση η οποία αναλύεται λίγο σε αυτό το άρθρο. Αφού το διάβασα ανοίγω αυτό το θέμα με την ελπίδα να διαβάσουμε περισσότερες γνώμες πάνω σε αυτό, ως μέλη του forum και χρήστες υπολογιστή.

Πρόκειται για την εικασία ότι η γλώσσα του UNIX (και συνεπώς του Linux) αποτελεί εμπόδιο για την εξάπλωση του Linux στο desktop. Τα μέλη των κοινοτήτων που συμμετέχουν ενεργά σε αυτές σε οποιονδήποτε τομέα (ανάπτυξη, υποστήριξη, δοκιμές κλπ) συνήθως πειραματίζονται συνεχώς μέχρι να μάθουν πως λειτουργεί το σύστημα σε ανώτερο επίπεδο, διαβάζοντας σχετικά αποκτούν γνώσεις και πειράζοντας πράγματα αποκτούν εμπειρία. Δηλαδή από νέοι χρήστες έχουν περάσει στο στάδιο των λεγόμενων power users. Συζητούν μεταξύ τους χρησιμοποιώντας τη σωστή ορολογία που εκείνοι βρίσκουν κατανοητή σαν το αλφάβητο, ενώ για έναν αρχάριο χρήστη αυτές οι συζητήσεις φαίνονται τουλάχιστον δυσνόητες.
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo
apt
dpkg
~/
/home
$USER
root
...
...

Πράγματα όπως τα παραπάνω που είναι τα βασικά, ίσως να φαίνονται βουνό σε πολλούς που δεν έχουν όρεξη να μάθουν το Linux, αλλά θέλουν απλά να χρησιμοποιούν το υπολογιστή τους για τα "βασικά". Οπότε γιατί να μπει κάποιος στον κόπο να μάθει όλα αυτά τα πράγματα αφού δεν θα του χρειαστούν για την χρήση που θα κάνει στον υπολογιστή; Ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να αποφύγει κάθε αλλαγή και να μείνει με το Windows ή το OS X. Όπως χαρακτηριστικά γράφει στο άρθρο, αυτοί είναι οι χρήστες που χρησιμοποιούν το Facebook, γράφουν κανένα e-mail, ακούν μουσική, βλέπουν ταινίες κλπ.
Γιατί να χρησιμοποιήσουν το τερματικό για μία εγκατάσταση και όχι το Κέντρο Λογισμικού; Ή γιατί να μάθουν τι είναι η σχετική και η απόλυτη διαδρομή, ο υπερχρήστης κλπ;

Έχοντας στο νου τα παραπάνω, στο άρθρο παρουσιάζεται το ερώτημα του αν θα ήταν καλύτερο να δημιουργηθεί μία δεύτερη γλώσσα με πιο κοινούς όρους και λιγότερες τεχνικές λεπτομέρειες που θα είναι ευνόητη σε νέους και αρχάριους χρήστες. Ουσιαστικά για να δημιουργεί την αίσθηση πως δεν υπάρχει κάποιο βουνό που πρέπει να περάσουν για να χρησιμοποιούν το Linux. Μεταφέρω μερικά παραδείγματα:
  • Το /home/$USER να αναφέρεται ως Library.
  • Το / ως δίσκος L: (χαριτωμένο).
  • Ο υπερχρήστης ως διαχειριστής.
  • Και πάει λέγοντας.
Τα παραδείγματα είναι ενδεικτικά.

Εσάς ποια η γνώμη σας; Πιστεύετε πως η ορολογία στο Linux επηρεάζει αρνητικά τους νέους χρήστες και πως μία νέα απλοποιημένη "γλώσσα" θα βοηθούσε;

Προσπάθησα παραπάνω να εξηγήσω την έννοια «γλώσσα του UNIX» και το νόημα του άρθρου χωρίς να κάνω μετάφραση.
Σύνδεσμος για το άρθρο υπάρχει παραπάνω, προτείνω να το διαβάσετε κιόλας.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 10 Φεβ 2014, 12:38

eliasps έγραψε: Όπως χαρακτηριστικά γράφει στο άρθρο, αυτοί είναι οι χρήστες που χρησιμοποιούν το Facebook, γράφουν κανένα e-mail, ακούν μουσική, βλέπουν ταινίες κλπ.


Θα έλεγα πως για τις παραπάνω λειτουργίες, έχει εξελιχτεί τόσο πολύ το linux (σε θέμα χρηστικότητας) που δεν χρειάζεται ο χρήστης ούτε να μάθει τί ειναι το τερματικό.
Υπαρχουν διανομές πχ ubuntu, mint, elementary που ειναι τοσο φιλικές στο χρήστη, ίσως σε καλυτερο επιπεδο απο OSX ή win για τη χρήση που αναφέρει το άρθρο.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Φεβ 2014, 13:51

Δεν είναι πρόβλημα του Linux, είναι φαινόμενο που παρουσιάζεται σε χιλιάδες περιπτώσεις.

Ειδική/τεχνική ορολογία υπάρχει σχεδόν παντού, δεν βλέπω το λόγο να μην υπάρχει στο Linux/Unix.

Δεν έχω δει κάποιον να παραπονιέται στον γιατρό του για το ότι αυτός μιλάει χρησιμοποιώντας ιατρική ορολογία (ειδικά αν έχει βρει κάτι).
Δεν έχω δει κάποιον να παραπονιέται στον μηχανικό αυτοκινήτων του για το ότι αυτός μιλάει χρησιμοποιώντας τεχνική ορολογία (ειδικά αν κάτι πρέπει να φτιαχτεί).
Δεν έχω δει κάποιον να παραπονιέται στον μηχανολόγο/μηχανικό του για το ότι αυτός περιγράφει μια μελέτη χρησιμοποιώντας σχετική ορολογία.
Αντιθέτως, οι περισσότεροι ψάχνουν να βρουν «τι πάει να πει ο ποιητής» πιο μετά.

Στο Linux όμως, αυτό συμβαίνει συχνότατα:
Καλημέρα λινουξαράδες μου. Έχω το «τάδε» πρόβλημα και θέλω να με βοηθήσετε να το λύσω (σσ: εννοείται χωρίς πληρωμή) αλλά δεν ξέρω από υπολογιστές οπότε μη χρησιμοποιήσετε την ειδική ορολογία, αλλά προσαρμόστε την ώστε να καταλαβαίνω τι γράφετε.

Να το κάνω μεταφορά σε ένα από τα πιο πάνω;
Καλημέρα γιατράρα μου. Έχω το «τάδε» πρόβλημα και θέλω να με βοηθήσεις να το λύσω (σσ: εννοείται χωρίς πληρωμή) αλλά δεν ξέρω από ιατρική οπότε μη χρησιμοποιήσεις την ειδική ορολογία, αλλά προσάρμοσέ την ώστε να καταλαβαίνω τι μου λες.
Πως το βλέπετε, θα δουλέψει; Εικόνα Εικόνα


Απλά πράγματα είναι:
  1. Κανείς δεν μπορεί να κάνει τα πάντα και κανείς δεν ξέρει τα πάντα
  2. Κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης. Όλοι ως αρχάριοι ξεκίνησαν. Το ότι κάποιοι απέκτησαν γνώσεις στην πορεία, σημαίνει πως οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να το κάνει επίσης αν θέλει.
  3. Το ότι κάποιος δεν έχει χρόνο / δεν έχει όρεξη / δεν ενδιαφέρεται να αποκτήσει γνώσεις για να συντηρήσει το σύστημά του, είναι απόλυτα σεβαστό. Κι εγώ βαριέμαι να συντηρήσω το αυτοκίνητό μου (αν και κατά μεγάλο μέρος έχω τις γνώσεις). Γι αυτό πληρώνω το συνεργείο. Και δεν έχω την απαίτηση να είναι ένας μάστορας πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει «βίδωσε εδώ» και «ξεβίδωσε εκεί».
  4. Αν δεν έχω/θέλω να πληρώσω, παίρνω ό,τι βοήθεια μου δίνει κάποιος δωρεάν, δεν γκρινιάζω επειδή προσπαθεί να με μάθει πως να φτιάχνω κάτι αντί να είναι πάνω από το κεφάλι μου και να μου λέει «βίδωσε εδώ» και «ξεβίδωσε εκεί».
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό Learner » 10 Φεβ 2014, 14:17

Αυτό που αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστες είναι μάλλον η βαρεμάρα / η αδιαφορία / ή ακόμη και η έλλειψη χρόνου (το αναγνωρίζω) / να μάθουν περί του συστήματος που χρησιμοποιούν. Επιπροσθέτως, αν ο χρήστης θέλει απλά να δουλεύει κάποιες εφαρμογές (περιηγητής , office , Internet γενικότερα) τότε δεν υπάρχει απαίτηση να μάθει καμία γλώσσα Unix , Linux..κλπ. Ο madvinegar το κάλυψε το θέμα. Υπάρχουν διανομές (Ubuntu, Fedora, openSUSE..κλπ) που έχουν «κατακλυστεί» από GUI εφαρμογές σχεδόν για τα πάντα. (Ειδικά το openSUSE με το yast).

Σε ότι αφορά την υποστήριξη (αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα) και αυτό το κάλυψε o fkol_k4 με κάποια παραδείγματα. Γενικότερα, όταν κάποιος ζητά βοήθεια σε ένα φόρουμ - μια λίστα - IRC - κλπ, ας λάβει υπόψιν του το παρακάτω, πριν ρίξει την όποια ερώτηση.

Το ότι βρίσκεται σε έναν «διαδικτυακό χώρο» που (κακώς κατά τη γνώμη μου) έχει χαρακτηριστεί ως επίσημη κοινότητα , δεν συνεπάγεται πως τα μέλη (του φόρουμ - λίστας - IRC...κλπ) είναι υποχρεωμένα να απαντήσουν στην οποιαδήποτε ερώτηση. Δεν είναι υπάλληλοι καμίας εταιρίας (που πιθανών διαχειρίζεται ή υποστηρίζει την εκάστοτε διανομή), δεν πληρώνονται από κανέναν και η όποια απάντηση λάβει προέρχεται καθαρά από εθελοντική προσφορά.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό lepidas » 10 Φεβ 2014, 14:23

εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι ζητειται περισσοτερος χρονος για facebook και λιγοτερος για τις κακες λεξεις του unix.
υπαρχει ετοιμη συνταγη, windows λεγεται
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 10 Φεβ 2014, 14:34

lepidas έγραψε:υπαρχει ετοιμη συνταγη, windows λεγεται
Α, γεια σου!

Αυτό που οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονται, είναι πως απολύτως τίποτα δεν είναι τσάμπα.
Μπορεί το Linux να μην κοστίζει χρήματα, αλλά κοστίζει το χρόνο που θα χρειαστεί να μάθεις το πως γίνεται αυτό που θέλεις να κάνεις.
Αν οι ανάγκες σου είναι μικρές, τότε δεν χρειάζεται να αφιερώσεις και πολύ χρόνο. Αν είναι μεγαλύτερες, τότε θα χρειαστεί περισσότερος.
Και για τον χρόνο και τη γνώση δεν έχει εφευρεθεί ακόμα αποτελεσματικό crack.

Αν το θέμα είναι καθαρά απολύτως και μόνο χρηματικό, τότε όλο και κάπου μπορεί κάποιος να προμηθευτεί ένα πειρατικό αντίγραφο Windows.
Αν και ούτε αυτό είναι εντελώς τσάμπα, ειδικά αν το έχεις στη δουλειά και σε πιάσει κανένα ΣΔΟΕ.

Η απόφαση έχει να κάνει κυρίως με το σε ποιο νόμισμα θέλει κάποιος να πληρώσει:
  • Ευρώ;
  • Χρόνο/κόπο;
  • Ρίσκο να πιαστεί παράνομος;
Είναι στο χέρι του καθενός να επιλέξει.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό madvinegar » 10 Φεβ 2014, 15:01

fkol k4 έγραψε:Και για τον χρόνο και τη γνώση δεν έχει εφευρεθεί ακόμα αποτελεσματικό crack.


1 Γνώσεις Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Πολύ Καλό
2 Ubuntu 18.04 bionic beaver 4.13.0-16-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Gnome ubuntu)
3 Intel Core2 Duo CPU T5550 1.83GHz ‖ RAM 2008 MiB ‖ Acer Chapala - Acer, inc. Aspire 5920G
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620/M82 [Mobility Radeon HD 3450/3470] [1002:95c4] {radeon}
5 wlan0: Intel PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection [8086:4222] (rev 02) ⋮ eth0: Broadcom NetLink BCM5787M Gigabit Ethernet PCI Express [14e4:1693] (rev 02)
Blog: https://madvinegar.wordpress.com/
Άβαταρ μέλους
madvinegar
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3105
Εγγραφή: 15 Ιαν 2012, 21:10
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό dim459 » 10 Φεβ 2014, 15:46

fkol k4 έγραψε:/ δεν έχει όρεξη / δεν ενδιαφέρεται

Learner έγραψε:/ η αδιαφορία / ή ακόμη και η έλλειψη χρόνου (το αναγνωρίζω) / να μάθουν περί του συστήματος που χρησιμοποιούν


Μα που είναι.... αυτοί οι φάκελλοι ;
ΟΚ πέρα από την πλάκα, δε βλέπω το λόγο γιατί να αλλάξει η όποια γλώσσα-ορολογία.
Έχει δοκιμάσει να βγει κανείς σε command prompt από windows ;
Σας φαίνεται πιο κστανοητό ;
Τώρα θα μου πεις πότε σου χρειάζεται κάτι τέτοιο στα windows ; Γιατί στις user friendly διανομές πότε χρειάζεται ; Έχω την εντύπωση πως πλέον ότι δεν γίνετσι με gui, δε γίνεται εσκεμμένα για να μην κάνει ο εντελώς αρχάριος το σύστημα κ....ο.
Επειδή συμφωνώ ιδιαιτέρως με τους προλαλήσαντες δε θα επεκταθώ σε όσα κάλυψαν, απλώς δεν βλέπω το λόγο γιατί πρέπει το linux να αρχίσει να μοιάζει με τα windows, δεν κατανοώ από πότε η αύξηση του μεριδίου χρηστών έχει γίνει πρωταρχικός σκοπός.
Εν πάση περιπτώσει οι αναφερθέντες που θέλουν fb, email και καμιά ταινία καλύπτονται και όσοι έχουν περισσότερες ανησυχίες επίσης.

eliasps έγραψε:Το / ως δίσκος L: (χαριτωμένο).

Χαριτωμένο ; Τι σκατά σημαίνει δίσκος L ;
Eίναι η ίδια βλακεία που δεν κατάλαβα ποτέ με το c και το d.
Αν δεν ασχοληθείς λίγο παραπάνω, με την πρώτη ματιά βεβαίως δεν αντιλαμβάνεσαι αν πρόκειται για διαδοχικά partitions του ίδιου δίσκου ή για διαφορετικούς δίσκους. Υπάρχει σύγκριση με το sda1 και sdb1, όπου ξέρεις και για ποιο δίσκο μιλάς και για ποιο συγκεκριμένο partition του ;
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό evolgen » 10 Φεβ 2014, 16:30

Πείτε με εσωστρεφή, αλλά θα είμαι κάθετος. Αν κάποιος δεν έχει το ενδιαφέρον να ασχοληθεί με ένα νέο λειτουργικό σύστημα, ας κάτσει στα Windoze. Δε θα λείψει σε κανέναν. Δε γίνεται για λόγους ευκολίας να κάνουμε το Linux ίδιο με τα Windoze, όταν τα ίδια τα Windoze αλλάζουν ριζικά (βλέπε μετάβαση από 7 σε 8), χωρίς να προβληματίζονται καθόλου για αυτό.

Το Unix είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Linux σε σχέση με τα Windoze, ίσως ακόμα μεγαλύτερο από την GPL κατά τη γνώμη μου. Δόξα τω Θεώ, αν ο χρήστης δε θέλει να ασχοληθεί με την κονσόλα, υπάρχουν ένα σωρό γραφικά εργαλεία για βασικές δουλειές. Ε, αν δεν τον βολεύουν ούτε αυτά και θέλει τον κλώνο των Windoze, ας πάει πίσω σε αυτά.

Για τα οποία Windoze ωστόσο σε πολλές περιπτώσεις έδωσε λεφτά σε φροντιστήρια για να τα μάθει. ;) Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.
Το να μειώνεις ένα έργο ελεύθερου λογισμικού, επειδή θεωρείς το δικό σου καλύτερο,
είναι απαράδεκτη συμπεριφορά και δε συμβαδίζει με τις αρχές του ελεύθερου λογισμικού.

Γνώσεις Linux: Μέτριο++ ┃ Προγραμματισμός: Perl, R, Python, SQL, C, Common Lisp, BashΑγγλικά: Άριστα

1. Ubuntu 14.04 trusty
2. Intel Core i7-3520M CPU @ 2.90GHz ‖ RAM 7892 MiB
3. Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
4. eth0: Broadcom NetXtreme BCM57765 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:16b4] (rev 10) ⋮ eth1: Broadcom BCM4331 802.11a/b/g/n [14e4:4331] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
evolgen
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2010, 14:22
Τοποθεσία: UK
IRC: bioevolgenec
Εκτύπωση

Re: Η γλώσσα του UNIX αποτελεί εμπόδιο για τους νέους χρήστε

Δημοσίευσηαπό lucinos » 10 Φεβ 2014, 18:23

evolgen έγραψε:Για τα οποία Windoze ωστόσο σε πολλές περιπτώσεις έδωσε λεφτά σε φροντιστήρια για να τα μάθει. ;) Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.


Αυτό είναι ένα σημαντικό θέμα. Δεν είναι δυνατόν να παραβλέπει κανείς το χρήμα και τον χρόνο που «επενδύει» κάποιος στα στα windows. Εμπειρικά και αυτό το λέω όχι μόνο από την δική μου χρήση αλλά και από την χρήση άλλων «αναλφάβητων» στούς υπολογιστές, το λίνουξ είναι πιο εύκολο από τα windows. Τέλος τίποτα δεν είναι απολύτως σταθερό αλλά η όποια πρόοδος δεν ξέρω από που θα έρθει αλλά σίγουρα δεν θα έρθει από τον κάθε ανόητο που με πλήρη άγνοια τού αντικειμένου λέει πώς θα έπρεπε να κάνουν την δουλειά τους οι άλλοι.

Η δική μου απορία είναι γιατί δεν λέει τα ίδια για το OSX που έχει την ίδια γλώσσα με το λίνουξ.
Spoiler: show
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
Λειτουργικό → Ubuntu 11.04 natty 64-bit (el_GR.UTF-8)
Προδιαγραφές → CPU: 4x Intel Core i5 CPU 750 2.67GHz ‖ RAM 3953 MiB ‖ ASRock P55DE3
Κάρτες γραφικών: nVidia G92 [GeForce GTS 250] ⎨10de:0615⎬ (rev a2)
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller ⎨10ec:8168⎬ (rev 03)
Άβαταρ μέλους
lucinos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010, 22:04
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικά